اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اقدامی برای تامین آب یا فراهم کردن مقدمات ظهور؟! پوا ,عکس پوا ,اخبار,اخبار جالب,حیوانات خنگی جالب 

بی اطلاعی مسئولین و کارشناسان وزرات نیرو از طرح انتقال آب!

 

غلامعلی خیاط خلقی، فردی که رسانه‌ها از او به عنوان پیشنهاد کننده مجدد ایده قدیمی انتقال آب دریای خزر به کویر یاد کرده‌اند گفته است که علاوه بر پروژه انتقال آب خزر، پروژه دیگری را که از حیث «اندازه و فراگیری» از این پروژه هم بزرگ‌تر است و هدف آن مهیا کردن مقدمات ظهور امام زمان است/

 

رییس جمهور خطاب به تمامی مهندسین و کارگران طرح انتقال آب خزر گفت: همه عزیزانی که خود را برای کار جهادی و انقلابی آماده کرده اند با نام نامی امام عصر حضرت مهدی فاطمه (عج) و با رمز یامهدی، یا زهرا، یا مهدی، کار خود را آغاز کنند

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال علیرغم مشکلات عدیده اقتصادی ، طرح های ناتمام بسیار ، کمبود اعتبار غالب طرح های عمرانی در دست اجرا ، بدهی عظیم وزارت نیرو به پیمانکاران و هشدارهای جدی کارشناسان و نماینگان مجلس به رییس جمهور مبنی بر غیر کارشناسی بودن طرح انتقال آب خزر، محمود احمدی نژاد که در روزهای گذشته به منظور شرکت در مراسم کلنگ زنی طرح عظیم انتقال آب از دریای خزر به دشت مرکزی ایران به استان مازندران سفر کرده بود، فرمان آغاز اجرای این پروژه بزرگ را با رمز یا مهدی (عج) صادر کرد.

رییس جمهور در ادامه خطاب به تمامی مهندسین و کارگران این طرح عظیم گفت: همه عزیزانی که خود را برای کار جهادی و انقلابی آماده کرده اند با نام نامی امام عصر حضرت مهدی فاطمه (عج) و با رمز یامهدی، یا زهرا، یا مهدی، کار خود را آغاز کنند.

 

اعتبار اولیه در نظرگرفته شده برای اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ، نزدیک به 20 هزار میلیارد ریال برآورد شده است و این در حالیست که بسیاری از منابع آبی کشور و آبهای روان بر اثر مدیریت غلط در حال هدر رفت است.

 

از سویی غلامعلی خیاط خلقی، فردی که رسانه‌ها از او به عنوان پیشنهاد کننده مجدد ایده قدیمی انتقال آب دریای خزر به کویر یاد کرده‌اند در مصاحبه با هفته نامه «آسمان» گفته است که علاوه بر پروژه انتقال آب خزر، پروژه دیگری را که از حیث «اندازه و فراگیری» از این پروژه هم بزرگ‌تر است و هدف آن مهیا کردن مقدمات ظهور امام زمان است.

 

خلقی گفته است که اندازه و فراگیری طرح جدید بسیار بزرگ خواهد بود و «فقط در یک جمله بگویم که درباره مقدمات ظهور آقا امام زمان است».

 

در این راستا حسن غفوری فرد از نمایندگان شاخص جبهه اصولگرایی ، وزیر نیروی دولت سوم و عضو هیات دولت هاشمی رفسنجانی که پیش از آغاز این طرح هشداری جدی به دولت داده بود تا وارد اجرای این طرح نشود ، در گفتگویی مجدد با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال گفت: من سالهاست می گویم کار انتقال آب خزر  غیر عملی و غیر فنی است و سالها پیش بررسی شده و نتیجه این شد که این طرح در کشور عملیاتی نیست.

 

 

تامین آب, پروژه انتقال آب به کویر 

 

 

وی افزود: طرح انتقال آب خزر ، را قبل از انقلاب آقایی به نام هومن فرزاد اعلام کرد و مدتها روی آن کار شد ، آقای هاشمی رفسنجانی هم در دوران ریاست جمهوری در سفر ژاپن این مساله را طرح و امکان اجرای آن را اعلام کردند ؛ وقتی بازگشتند بنده با دلیل و مدرک به ایشان اثبات کردم که این کار غیر ممکن است و اصلا این طرح عملی نیست و آقای هاشمی رفسنجانی نیز قبول کردند؛ لیکن علی رغم گفته های ما دولت دهم این طرح را شروع کرد.

 

وی افزود: هنوز در کشور پروژه ها و طرح های ناتمام بسیار زیادی وجود دارد ، طرح هایی که حتی از دولت های قبل باقی مانده بود ؛ احمدی نژاد قول داد که تمام طرح ها در دوره ایشان اجرایی می شود ، اما متاسفانه مشخص است که بسیاری از طرح ها در زمان ایشان اجرایی نمی شود.

 

غفوری فرد خاطرنشان کرد: آقای احمدی نژاد وعده اتمام ساخت اتوبان تهران - شمال را داده بودند اما هنوز این پروژه به نیمه نرسیده؛ این طرح آب رسانی خزر هم که دولت کلید آن را زد،  فقط یک کار تبلیغاتی است ، که اصلا جنبه عملیاتی ندارد.

 

وی افزود: این طرح حتی جنبه فنی ندارد، بنده با مسئولین وزارت نیرو صحبت کرده ام،  هنوز بسیاری از این مسئولین در وزارت نیرو متاسفانه از این طرح بی اطلاع هستند و گفتند در جریان کار نیستند و بدون اطلاع کارشناسان وزارت نیرو این طرح کلید خورد.

 

وزیر نیروی دولت جمهوری اسلامی در زمان دفاع مقدس گفت: هنوز مشخص نیست چه مقدار آب قرار است منتقل شود و چه مقدار پمپاژ خواهد شد ، برق مورد احتیاج برای پمپاژ آب از کجا قرار است تامین شود و این آب شوری که قرار است وسط کویر آورده شود ، چه استفاده ای خواهد داشت ؛ این آب تبخیر می شود  و شوریش بیشتر شده و غیر قابل استفاده خواهد بود.

 

غفوری فرد گفت: در مملکت کارهای مهمتر و طرح های عملیاتی تر وجود دارد ، برای نمونه هر سال حدود یک میلیارد متر مکعب آب از حوزه هایی مثل کرج و طالقان و لار و سد لتیان وارد تهران می شود و به آب های زیر زمینی پایتخت اضافه می شود؛ ساده ترین کار استخراج این آبها است برای قم و شهریار و ... که نزدیک تهران است ؛ این آبها را ببرند ، هم اشتغال ایجاد کرده و هم هزینه کمتری دارد و تهران را هم از غرق شدن در آب و فاضلاب نجات می دهند.

 

وی همچنین تاکید کرد: این طرح در این دولت به نتیجه نخواهد رسید و مشکل برای دولت های بعدی ایجاد می کند و  هزینه ای دیگر به گردن آنها می اندازد.

 

علی اکبر اولیا عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در این باره گفت:  این طرح قبلا هم در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی مطرح شده ولی با بررسی هایی که صورت گرفته بود این نتیجه حاصل شد که این طرح از توجیه کافی، فنی و اقتصادی برخوردار نیست و به همین جهت متوقف شده بود.

 

 

تامین آب, پروژه انتقال آب به کویر 

 

نماینده مردم یزد و صدوق گفت: ما از این جهت واهمه داریم که متاسفانه درد و رویه دولت این شده که تصمیم های ناگهانی بگیرد و بدون بررسی همه جوانب موضوع و در حالی که پروژه های فعلی و در دست اقدام دستگاههای مختلف با کمبود شدید منابع مواجه هستند، طرح های بسیار بزرگ و کلان را مطرح می کند و با چشم اندازی که از منابع عمرانی داریم نه تنها این طرح ها به سرانجام نمی رسد بلکه پروژه های قبلی را هم با تاخیر بیشتر مواجه خواهد کرد.

 

اولیا درباره تامین منابع مالی پروژه انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران نیز گفت: ما شنیدیم که قرار است از محل فروش واحدهای پتروشیمی با قراردادی که با قرارگاه خاتم الانبیاء پایاپای شود تامین منابع شود که قاعدتا این موضوعات مجوزهای خاص خود را لازم دارد و از مجلس باید مجوز گرفته شود.

 

 

منبع:پایگاه خبری اعتدال


ویدیو مرتبط :
سه سید در خاورمیانه که مقدمات ظهور را فراهم میکنند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

درباره وقایع دیروز تهران: فراهم کردن فرصت مظلوم نمایی برای مجسمه ظلم 

 

درباره وقایع دیروز تهران: فراهم کردن فرصت مظلوم نمایی برای مجسمه ظلم

 

سابقه استعماری انگلیس و ستم های تاریخی آن به ملت ایران در ادوار مختلف ، از مسلمات تاریخ معاصر ایران است. اگر بنا باشد نام دو کشور خارجی که بیشترین اجحاف ها را به سرزمین ایران کرده اند نام ببریم ، بی هیچ تردیدی "بریتانیا" یکی از آن دو خواهد بود.

حتی بسیاری از مشکلات امروزی ما نیز ریشه در سیاست های انگلیس دارد مانند جزایر سه گانه ایرانی که انگلیسی ها با سناریوی خود در سال ها پیش ، زمینه را برای اختلاف زایی در دهه های بعد فراهم ساختند.

این روش انگلیسی البته در جای جای جهان رد پا دارد و بسیاری از اختلافات بعضاً خونبار مرزی در آسیا و آفریقا به ترسیم های هدفمند مرزها توسط انگلیس در دوران استعمار مربوط می شود.

همین الان نیز هزاران جوان این مملکت به دلیل اصابت گلوله ها و ترکش های انگلیسی در جریان ذفاع مقدس در سینه گورستان ها خوابیده اند و یا رنج معلولیت را تا آخر عمر با خود می کشند.

همچنین انگلیس یکی از ارکان تحریم های ناعادلانه ای است که علیه ایران وضع شده و زندگی را بر ایرانیان سخت کرده است.

از این رو ، بدیهی است که هیچ ایرانی تاریخ خوانده و آینده نگری نتواند به دیده خوش بینی به بریتانیا بنگرد و تصور کند همه ستم های تاریخی و حاضر انگلیس علیه ایران ، خواب و خیالی بیش نبوده است!

البته بر آن نیستیم که مانند برخی افراد فرافکن هر کم و کاستی در داخل را فوراً به دست های آمریکایی و انگلیسی نسبت دهیم ولی واقعیت گریزی را هم دوای درد نمی دانیم.

بنابراین دانشجویان ، بسیجیان و یا هر قشر دیگری در این جامعه در اعلام مخالفت و عداوت با انگلیس - مستند به واقعیت های سابق و لاحق- ذی حق هستند و اتفاقاً از جمله نکاتی که تقریباً در میان همه ملت ایران درباره اش اتفاق نظر وجود دارد ، ستمگری و نیرنگ های تاریخی و مستمر انگلیسی هاست.

طبیعتاً اعتراض به هر سیاستی که علیه ملت ایران باشد ، حق ملت ایران است و در این میان اعتراض به سیاست های ضدایرانی انگلیس از این قاعده عقلی مستثنی نیست.

در این میان آنچه باید مورد دقت قرار بگیرد این است که اعتراضاتی مانند اعتراض به سیاست های حکومت انگلیس باید به گونه ای باشد که بیشترین نفع را برای ما داشته باشد و به آنها اجازه بهره برداری و بازگرداندن توپ به زمین ما را ندهد.

به عنوان مثال در همه دنیا رسم است که در اعتراض به سیاست های یک کشور در مقابل سفارت آن کشور تجمع کنند و تندترین و بی پرواترین نقدها و شعارها را متوجه آن کشور کنند. در چنان شرایطی کشور مورد انتقاد از یک سو پیام معترضین - که نماینده همه یا بخشی از مردم هستند - را دریافت می کند و از سوی دیگر زمینه ای برای بهره برداری نمی یابد.

اما همین که اعتراضات از هنجارهای متعارف تجاوز کند و مثلاً منتهی به حمله و تصرف سفارتخانه شود ، آنجاست که طرف مقابل می تواند خود را در موضع مظلومیت قرار دهد و به جای پاسخگویی به اعتراضات ، در مقام سوال و مطالبه گری بر آید.

ماجرای روز 8 آذر که طی آن عده ای سفارت انگلیس و اقامتگاه دیپلمات ها را مورد حمله قرار دادند و ساعاتی تصرفش کردند از همین منظر قابل بررسی است.

ممکن است عده ای بخواهند با استناد به ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در 13 آبان 58 ، جریانات دیروز را توضیح دهند که باید گفت این دو هیچ ربطی به هم ندارند و تحلیل مذکور در این نوشتار معطوف به جریان 13 آبان نیست .

در 13 آبان جنبش دانشجویی در فضای انقلابی سال 58 و در شرایطی که بر این باور بود که دولت موقت در برابر آمریکا مماشات می کند خود رأساً وارد عمل شد ولی در دهه چهارم استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و در حالی که مجلس و دولت متقف القول شده اند که باید با انگلیس برخورد شود و چند روز قبل نیز مجلس طرح کاهش روابط و اخراج سفیر انگلیس را تصویب کرده است ، نمی توان بین ماجراهای دیروز و 13 آبان 58 مشابه سازی کرد.

البته همان گونه که تصریح شد اصل اعتراض به سیاست های حکومت مکار بریتانیا مورد اتفاق و اجماع است اما خردمندی و زیرکی (که طبق روایات از نشانه های مومن است) ایجاب می کند که در قالب اعتراض ، بهانه به دست دشمن ندهیم.

مثلاً حمله به سفارتخانه ها آن هم در قرن 21 و آتش زدن اموال آن ، چه دردی را دوا می کند؟ آیا جز این است که توجه افکار عمومی دنیا ، به جای آن که معطوف به ستمگری های انگلیس شود ، به سمت همدردی با آن می رود؟

آیا جز این است که دولت انگلیس همه خسارت های وارده را محاسبه می کند و باز در اینجا هم نیرنگ می کند و چند برابر خسارت ها را به وزارت خارجه کشورمان صورت هزینه می فرستد و نهایتاً از جیب این ملت باید تا آخرین ریال (یا پوند) این خسارت ها نقداً تقدیم انگلیسی ها شود؟ آیا انگلیسی ها از این کشور کم خورده و برده اند که با دست خودمان هم چیزی باید به آنان بدهیم؟!

آیا جز این است که چنین کارهایی برای رسانه های ضدایرانی فرصتی طلایی ایجاد می کند تا ملت ایران را آنگونه که خودشان می خواهند معرفی کنند؟

آیا جز این است که برای اقدامات متقابل، بهانه فراهم می شود و جان دیپلمات های ما به خطر ی افتد؟

اگر کارشناسان به این جمع بندی برسند که اساساً نیازی به روابط با انگلیس نداریم و دولت و مجلس هم با این نظر هم عقیده باشند ، می شود کلاً در سفارت انگلیس را تخته کرد و تا آخرین نفر دیپلماتهایش را اخراج نمود و دیپلمات های ایرانی را هم از لندن فراخواند؛جاسوس هایشان را دستگیر کرد و به اشد مجازات رساند و اگر هم خدای ناکرده جنگی رخ دهد می توان تا جایی که در توان است به سمت دشمنان انگلیسی تیر و موشک شلیک کرد و تا آنجا که می توان ، انتقام همه زشت خویی ها و درندگی ها را از آنان گرفت.

ولی نباید کاری کنیم بریتانیایی که مجسمه ظلم است در موقعیتی قرار بگیرد که مظلوم نمایی کند ؛ به ویژه در شرایطی که غربی ها دنبال بهانه ای برای تشدید فشار علیه ایران هستند کما این که به فاصله چند ساعت از تصرف سفارت انگلیس ، شورای امنیت بیانیه ای صادر کرد و این اقدام را محکوم کرد و حال آن که در سال 1359 ، وقتی سفارت ایران در لندن به اشغال مخالفان مسلح جمهوری اسلامی درآمد و حتی چند نفر از اعضای سفارت نیز کشته و مجروح شدند ، چنین واکنشی آن هم بدین سرعت از شورای امنیت و هیچ نهاد دیگری را شاهد نبودیم (که مقایسه این دو اقدام خود بیانگر رفتارهای دوگانه غربی ها در مواجهه با مسائل جهانی است.)

اگر حمله به اماکن دیپلماتیک و از جمله سفارت انگلیس اقدام مناسبی بود ، هرگز وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای از این کار تبری نمی جست و ابراز تاسف نمی کرد و هرگز پلیس جمهوری اسلامی ایران با مهاجمان برخورد و آنها را بازداشت نمی کرد.

کسانی که مدعی دوستی با نظام هستند نباید کاری کنند که جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی در مقام پاسخگویی و رفع اتهام باشد و مسوولانش مجبور باشند مدام به این و آن توضیح دهند و ابراز تأسف کنند و غرامت دهند.

با دشمنان نیز باید با خردمندی دشمنی کرد و الا دشمن همواره آرزومند ان است که ما مغلوب احساسات ولو پاک خود شویم و بهانه به دستش دهیم.../عصرایران