اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اعلام شروط سهمیه بندی آباخبار,اخبار اجتماعی ,جیره‌بندی آب

 

 اخبار اجتماعی - اعلام شروط سهمیه بندی آب

 «اگر مردم در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند و دمای هوا با گرمای بیش از 40 درجه تداوم پیدا کند منجر به سهمیه‌بندی آب می‌شود.» این را معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو می‌گوید.

علیرضا دائمی در گفت‌وگو با «ایسنا»، در مورد مشکلات آبی که در حال حاضر در شهرها و کلان‌شهرها به صورت موردی رخ می‌دهد، گفت:‌ در صورت بروز اتفاق در زمان کنونی، این حوادث ناشی از موارد تکنیکی است که باید مدیریت شود و وزیر نیرو نیز برنامه‌ریزی کاملی را در این زمینه دارند. بنابراین در حال حاضر در هیچ بخشی از کشور سهمیه‌بندی آب صورت نگرفته است.


 وی با تاکید بر اینکه سهمیه‌بندی آب بر اساس زمان‌بندی و اعلام به مشترکان صورت می‌گیرد، گفت: سه مولفه آب و هوا، میزان مصرف آب و موارد فنی تکنیکی مخازن در سهمیه‌بندی آب نقش دارند که تداوم وضعیت هوا با دمای بیش از 40 درجه، ادامه روند مصرف آب به شکل کنونی و عدم توجه به توصیه‌های صورت گرفته از سوی مردم و دیگر موارد فنی و تکنیکی مخازن می‌توانند منجر به سهمیه‌بندی شوند.

 

بنابراین مردم باید همراهی و مصرف را مدیریت کنند تا بتوانیم شرایط بهتری داشته باشیم. در صورتی که مردم ملاحظه کنند و وضعیت آب و هوا نیز بهبود پیدا کند، سهمیه‌بندی آب صورت نمی‌گیرد اما در غیر این صورت گزینه سهمیه‌بندی مطرح می‌شود.  در همین حال، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور نیز با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای اعمال جیره‌بندی و نوبت بندی برنامه‌ریزی شده آب در کشور نداریم، گفت: از مشترکان عاجزانه می‌خواهیم که برای پایداری شبکه آب و تامین آب مورد نیاز، 10 تا 15 درصد صرفه‌جویی کنند.

 

حمیدرضا جانباز در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» در پاسخ به این سوال که آیا جیره‌بندی آب در کرج یا سایر کلان‌شهرها صحت دارد یا خیر؟ گفت: بارها در سخنرانی‌ها و اظهارات خود اعلام کرده‌ام که هیچ نوبت‌بندی و جیره‌بندی آب برنامه‌ریزی‌شده‌ای در شهرها و مخصوصا کلان‌شهرها نداریم. وی ادامه داد: از 6 ماه گذشته با همکاران خود در آبفا برنامه‌ریزی برای تامین آب را در سراسر کشور آغاز کردیم که این اقدامات با اصلاح شبکه و حفر چاه‌های مورد نیاز آغاز شد. جانباز تاکید کرد: سیستم آبرسانی شرکت‌های آبفا با توجه به افزایش دما و افزایش مصرف آب آمادگی کاملی برای تامین آب مورد نیاز دارد و باز هم تاکید می‌کنم که هیچ برنامه‌ای برای نوبت‌بندی برنامه‌ریزی شده آب برای کلان‌شهرهایی مثل تهران، اصفهان، مشهد و حتی کرج که این روزها در خصوص آن صحبت می‌شود، نداریم.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: ذات تاسیسات زیربنایی این است که با وجود مشکلاتی، خطوط آبرسانی آسیب می‌بیند یا دچار قطع برق می‌شود؛ پس با وجود این‌گونه حوادث، قطعی آب در شبکه یک موضوع کاملا عادی است که ممکن است در هر یک از نقاط کشور هر لحظه رخ دهد.

 

وی در پاسخ به این سوال که در خبرها داشتیم که شهر کرج با نوبت‌بندی آب مواجه شده است، گفت: در خصوص شهر کرج باید بگویم که هیچ نوبت‌بندی برای این شهر اعمال نشده و ایستگاه پمپاژی در این شهر در حال احداث است که تا 15 تیرماه وارد مدار می‌شود. جانباز افزود: با احداث این ایستگاه پمپاژ توزیع آب در شهر کرج افزایش می‌یابد و یک توزیع آب موزون و پایدار را در شهر کرج شاهد خواهیم بود.
 اخبار اجتماعی - دنیای اقتصاد


ویدیو مرتبط :
سهمیه سوخت خودرو های شخصی بعدا اعلام خواهد شد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

توفیقی: موافق ‌سهمیه‌بندی‌ جنسیتی ‌نیستیم/نظراتم در مورد مرزبندیم با فتنه بعدا اعلام می‌کنم رییس جمهور ,سهمیه‌بندی‌ جنسیتی

توفیقی: موافق ‌سهمیه‌بندی‌ جنسیتی ‌نیستیم

وی همچنین در پاسخ به سوال که آیا رییس جمهور در مراسمی به مناسبت بازگشایی دانشگاه حضور پیدا خواهند کرد یا خیر، گفت: هنوز این موضوع نهایی نشده و ما داریم مقدمات این کار را فراهم می‌کنیم که رییس جمهور در مراسمی به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌ها شرکت کند.

 سرپرست وزارت علوم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در این وزارتخانه کارگروهی برای رسیدگی به شکایت اعضای هیات علمی که بدون تمایل بازنشسته شده‌اند و یا دانشجویان محروم از تحصیل ایجاد شده است، گفت: همانطور که اشاره کردید کارگروهی در وزارت علوم برای رسیدگی به شکایت اعضای هیات علمی، کارمندان و دانشجویان محروم از تحصیل ایجاد شده است.

جعفر توفیقی در حاشیه جلسه هیات دولت، اظهارکرد: این شکایت‌ها به صورت مستمر دریافت می‌شود و در این کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد، در نهایت این کارگروه نتایج حاصل شده را اعلام خواهد کرد.
 
وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد جابجایی‌ها و عزل و نصب‌ها در وزارت علوم، گفت: این جابجایی‌ها و عزل و نصب‌ها در حد ضرورت و در حداقل صورت می‌گیرد.
 
سرپرست وزارت علوم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم پیش از بازگشایی دانشگاه‌ها معرفی شود، اظهارکرد: این موضوعی است که باید رییس جمهور در مورد آن تصمیم‌گیری کند، البته فکر نمی‌کنم این موضوع قبل از بازگشایی دانشگاه‌ها انجام شود.
 
وی همچنین در پاسخ به سوال که آیا رییس جمهور در مراسمی به مناسبت بازگشایی دانشگاه حضور پیدا خواهند کرد یا خیر، گفت: هنوز این موضوع نهایی نشده و ما داریم مقدمات این کار را فراهم می‌کنیم که رییس جمهور در مراسمی به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌ها شرکت کند.
 
وزارت علوم با سهمیه‌بندی جنسیتی موافق نیست
وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه در دو سال اخیر دانشجویان دختر در هنگام انتخاب رشته با محدودیت‌هایی روبرور بودند و اجازه نداشتند و حتی بعضا نمی‌توانستند به علت محدودیت‌های ایجاد شده علی‌رغم سطح علمی بالایی که داشتند .

 

برخی از رشته‌های تحصیلی را انتخاب کنند و در حال حاضر برخی از این دانشجویان در حال تهیه شکوائیه به دیوان عدالت اداری در این ارتباط هستند، آیا وزارت علوم از این دانشجویان حمایت خواهد کرد، گفت: وزارت علوم چندان با سهمیه‌بندی جنسیتی موافق نیست و این دانشجویان می‌توانند مطالب خود را منعکس کنند و ما نیز به سهم خود پیگیری می‌کنیم تا حقی ضایع نشود.
 
سرپرست وزات علوم در پاسخ به این سوال که با توجه عدم موافقت وزارت علوم با سهمیه‌بندی جنسیتی این امکان وجود دارد که در سال آینده ما شاهد چنین محدودیتی برای دختران در انتخاب رشته نباشیم، گفت:همانطور که اشاره کردم وزارت علوم با سهمیه‌بندی جنسیتی موافق نیست و موضوع اشاره شده در دست بررسی است و ان‌شاءالله گشایشی ایجاد می‌شود.
 
نظراتم در مورد مرزبندیم با فتنه بعدا اعلام می‌کنم
توفیقی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه گفته می‌شود شما به تعدادی از نمایندگان گفته‌اید که قصد دارید به صراحت در مورد مرزبندی‌تان با فتنه صحبت کنید و از آن اعلام برائت کنید، گفت: من تاکنون در این ارتباط مصاحبه‌ای یا اعلام نظری در این رابطه نکرده‌ام و ان‌شاءالله پاسخم به بعد از معرفی به مجلس شورای اسلامی و توضیح به نمایندگان مجلس موکول می‌شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که نظر شخصی شما در این ارتباط چیست، گفت: ان‌شاءالله در مجلس نظرم را عنوان می‌کنم.
 
توفیقی همچنین در پاسخ به این سوال که پس معرفی‌ شما به مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قطعی شده است، گفت: تصمیم‌گیری در این ارتباط به عهده رییس جمهور است البته در حال حاضر تصمیم بر این مبناست، ولی همانطور که اشاره کردم تصمیم‌گیری نهایی را رییس جمهور انجام می‌دهم./ایسنا