اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آیا رییس جمهوری بعدی آمریکا شاهد جنگ سوم خلیج فارس خواهد بود؟اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

در وضعیت آشفته خاورمیانه و رقابت قدرت های منطقه ای
آیا رییس جمهوری بعدی آمریکا شاهد جنگ سوم خلیج فارس خواهد بود؟

پیش از این نیز ما خود را وضعیت های مشابهی دیده بودیم که به دلایل امنیتی، ژئوپولیتیک و یا انرژی خلیج فارس درگیر جنگ شده بود.

"عظیم ابراهیم" پژوهشگر در دانشگاه آکسفورد و کالج نظامی امریکا که تحصیلات دکترای خود را در دانشگاه کمبریج گذرانده در مطلبی در سایت شبکه خبری "العربیه" از خطر وقوع جنگ سوم خلیج فارس در منطقه می نویسد. او با اشاره به این که رییس جمهوری امریکا با دشواری های زیادی در زمینه تعیین سیاست خاورمیانه ای دولت بعدی امریکا مواجه خواهد بود می نویسد:"حتی در صورتی که داعش هم به عقب رانده شود به نظر نمی رسد که برقراری ثبات در خاورمیانه نزدیک باشد. وضعیت در منطقه متزلزل تر از هر زمانی است. در عراق روند سیاسی موکراتیک شکننده است.

 

به نظر می رسد آن کشور نمی تواند انسجام و یکپارچکی اش را حفظ کند. همین استدلال را می توان درباره سوریه مطرح کرد. اسد، روسیه و ایران نیز سرسختانه بر سر موضع خود هستند و با فدرالیسم در سوریه مخالف هستند. تفاوت در این است که در سوریه، اسد با حمایت ایران می تواند حکومت کند اما چنین مرکز قدرت منسجمی در عراق وجود ندارد. از سوی دیگر کردها مصرانه خواستار استقلال هستند و این خواست را مطرح می کنند. اما واقعیت این است که کردهای زیادی نیز در ایران وترکیه علاوه بر سوریه و عراق هستند.این موضوع می تواند عواقب جدی برای تهران و آنکارا داشته باشد".

به گزارش خرداد، او در ادامه اشاره می کند که شبه جزیره عربستان نیز درگیری ها هنوز در یمن در جریان هستند. هم چنین بازیگران سنتی منطقه نیز با بی ثباتی مواجه هستند. ترکیه هر هفته شاهد حملات تروریستی است و با پ ک ک و گروه های دیگر کردی نیز در نبرد است و میلیون ها نفر از آوارگان سوری در جریان درگیری ها وارد ترکیه شده اند. عربستان سعودی نیز از سوی شاهزاده محمد بن سلمان می خواهد اصلاحات اجتماعی و اقتصادی را دنبال کند اما ممکن است با مقاومت جدی محافظه کاران در  درون آن کشور مواجه شود. این تحلیلگر می افزاید:"ایران نیز به طور بالقوه انتظار رونق اقتصادی پس از برداشته شدن تحریم ها غرب را دارد با این حال، کشورهای منطقه معتقدند که این موضوع سبب می شود تا ایران با قدرت بیش تری سیاست های مطقه ای اش را دنبال کند. از نظر این قدرت ها این وضعیت به تقویت ثبات در منطقه نمی انجامد".

او می افزاید که در دو انتخابات اخیر در ایران دستاوردهای قابل توجهی از آن میانه روها شده که خواستار تنش زدایی با غرب و بازگشت به اقتصاد جهانی هستند اما از دید این تحلیلگر محافظه کاران هنوز هم قدرت قابل توجهی در ایران دارند.

او در ادامه می نویسد:"در وضعیت عجیبی به سر می بریم که ایران و عربستان سعودی برای تحکیم تسلط خود بر منطقه می کوشند. هم چنین، اگر در این میان اسرائیل کار غیر منتظره ای را انجام دهد نمی توان به توازن قوا در منطقه امیدوار بود. پیش از این نیز ما خود را وضعیت های مشابهی دیده بودیم که به دلایل امنیتی، ژئوپولیتیک و یا انرژی خلیج فارس درگیر جنگ شده بود".

 

اخبار بین الملل - خرداد

 


ویدیو مرتبط :
شلیک موشک خلیج فارس و نمایش فرود بی نظیر شاهد 129

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر گلوله‌ای در خلیج فارس شلیک شود فروپاشی آمریکا قطعی خواهد بوداخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

دریادار فدوی:

اگر گلوله‌ای در خلیج فارس شلیک شود فروپاشی آمریکا قطعی خواهد بود

اولین اردوی راهیان نور با عنوان گرامیداشت شهدای شرق کشور به میزبانی نیروی دریایی سپاه و سخنرانی دریادار فدوی فرمانده این نیرو در پایگاه دریایی امام علی(ع) در چابهار آغاز شد.

به گزارش  فارس، دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، در جمع اولین گروه از راهیان نور شهدای شرق کشور متشکل از مدیران، هنرمندان و پیشکسوتان سازمان ورزش شهرداری تهران با اشاره به شرایط منطقه ای و جهانی و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه ای و بین المللی، اهمیت حوزه خلیج فارس و دریایی عمان و نقش نیروی دریایی سپاه در تأمین امنیت و ثبات در این منطقه را تشریح کرد.

فدوی در بخشی از سخنان خود به نقش و اقتدار نیروی دریایی سپاه در زمان جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: ما در آن زمان با وجود شرایط و اوضاع اقتصادی بدی که حاکم بود توانستیم دست به کارهای بزرگی بزنیم و شرایط را به نفع نظام اسلامی تغییر دهیم.

وی افزود: در حال حاضر شرایط ما با شرایط زمان جنگ قابل مقایسه نیست و توانمندی و ابزار و تجهیزات و امکانات ما به مراتب نسبت به آن زمان در وضعیت جهش یافته ای قرار گرفته است و بسیاری از دشمنان ما این موضوع را درک و فهم کرده اند. 

سردار فدوی خاطر نشان کرد: امروز دشمنان قسم خورده نظام اسلامی  در بدترین شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود قرار دارند و عمده تلاش های خصمانه خود را علیه نظام اسلامی در قالب جنگ روانی، جنگ نرم و جنگ اقتصادی متمرکز کرده اند. وی افزود: آمریکا در حال حاضر به دلیل شرایطی که در آن قرار دارد، تلاش می کند که گلوله ای در خلیج فارس شلیک نشود نه این که خود شلیک کند چرا که با اوضاع اقتصادی اروپا و آمریکا و بیداری اسلامی منطقه اگر گلوله ای شلیک شود فروپاشی آمریکا قطعی است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به طرح موضوع مذاکره با آمریکا، اظهار داشت: تقابل ما با آمریکا نه بر سر مسائل سیاسی یا اقتصادی و یا امنیتی است بلکه این تقابل، ماهیتی حق و باطلی دارد. وی افزود: مطمئن باشید هیچ وقت این اتفاق نخواهد افتاد و اگر زمانی اتفاق بیفتد، یا ما مثل آمریکایی ها شده ایم یا آمریکایی ها مثل ما و یا ما با ماهیت وجودی آنها کنار آمده ایم یا آنها با ماهیت وجودی ما.

گفتنی است در آغاز این دیدار ناوسالار روانکار به اولین گروه از کاروان راهیان نور شهدای شرق کشور خوشامد گفت و در پایان نیز نماینده سازمان ورزش شهرداری تهران به پاس زحمات فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه در منطقه، هدایایی را به سردار فدوی فرمانده نیرو  و همچنین معاون عملیات نیرو اهدا کردند./فارس