اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آمار های تکان دهنده و جالب در گفت و گو با رئیس پلیس ترافیک شهری راهوراخبار,اخبار اجتماعی ,تخلف رانندگی

طول خودروهای تهران از کل مرزهای ایران بیشتر است /تردد 3 برایری خودرو در تهران/ آلودگی محیطی 8 برابری موتور سیکلت نسبت به خودرو ها و ...

اگر تعداد خودرو هایی که در تهران در حال تردد هستند را پشت سر هم بچینیم حدود 11 هزار کیلیومتر فضا نیاز دارد که این فضا برای موتور سیکلت ها نیز 5 هزار کیلومتر می شود.

  رئیس پلیس ترافیک شهری پلیس راهنمایی و رانندگی آمار های بسیار تکان دهنده و قابل بررسی در زمینه های ترافیکی ارائه داد.

سرهنگ علیرضا جهانگیری در گفت و گو با عصر ایران با انتقاد شدید از وضعیت نابسامان تردد موتور سیکلت ها  در معابر گفت: هم اکنون در تهران 3 میلیون و 500 هزار موتور سیکلت در حال تردد هستند که تردد این میزان موتور سیکلت با تخلفات متعددی که توسط راکبان آنها انجام می دهند 2 عامل مهم نابسامانی در حوزه ترافیک شهری هستند.

در هیچ پایتخت دنیا با چنین حجم تردد موتور سیکلت مواجه نیستیم
وی با بیان اینکه در هیچ پایتخت دنیا با چنین حجم تردد موتور سیکلت مواجه نیستیم خاطر نشان کرد: تردد این میزان موتور سیکلت در تهران با تخلفاتی که تعدادی از راکبان آنها مرتکب می شوند برای ترافیک تهران یک تهدید جدی محسوب می شود  که اگر بخواهیم هوشمندانه رفتار  کنیم باید با تدبیر درست آن را به فرصت  تبدیل کرد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,تخلف رانندگی


سرهنگ جهانگیری ادامه داد: هم اکنون پلیس با موتور سیکلت سواران متخلف برخورد کرده و موتور آنها را به پارکینگ منتقل می کند  اما این موضوع فقط برخورد با معلول است .ما باید باعلت برخورد کنیم . اگر این تعداد موتورسیکلت جای خود را به دوچرخه بدهند هم تردد ها به تردد سالم تبدیل می شود و هم در زمینه کاهش آلودگی ها ی زیست محیطی قدم مثبتی برداشته می شود.

تردد 3 ملیون و 300 هزار  دستگاه خودرو در تهران
رئیس پلیس ترافیک شهری پلیس راهور ناجا با بیان اینکه هم اکنون 3 میلیون و 300 هزار  دستگاه انواع خودرو در تهران تردد می کنند گفت:  اگر به این رقم تردد 3 میلیون و 500 هزار  موتور سیکلت را نیز اضافه کنیم با تخلفاتی که بعضی از رانندگان و راکبان موتور سوار انجام می دهند ببینید با چه  وضعیتی مواجه هستیم.

معابر تهران فقط گنجایش 1 میلیون و 500 هزار خودرو را دارد
سرهنگ جهانگیری با بیان اینکه معابر تهران به هیچ عنوان گنجایش این حجم تردد را ندارد خاطرنشان کرد: معابر شهری تهران فقط گنجایش تردد یک میلیون و 500 هزار خودرو را دارد و این در حالی است که حدود 7 میلیون خودرو و موتور سیکلت در آن در حال تردد هستند.

11 هزار کیلومتر طول تعداد خودروهای تهران
سرهنگ جهانگیری گفت:  اگر بخواهیم  تعداد خودرو هایی که در تهران در حال تردد هستند را  پشت سر هم قرار  دهیم حدود 11 هزار کیلومتر فضا نیاز داریم  که این  فضا برای موتور سیکلت ها نیز 5 هزار کیلومتر می شود.


( کل طول مرزهای آبی و خاکی ایران حدود 8 هزار کیلومتر است در حالیکه اگر خودروهای تهران را پشت هم بچینیم  به 11 هزار کیلیومتر فضا نیاز داریم )

طول خودروهای تهران تهران11 هزار کیلومتر و موتور سیکلت ها 5 هزار کیلومتر است/تردد 3 برایری خودرو در تهران/ آلودگی محیطی 8 برابری موتور سیکلت نسبت به خودرو ها و........


تعدادکشته های تصادفات رانندگی در سال گذشته 
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در ادامه به میزان تلفات تصادفات رانندگی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 93در کشور 16 هزار 872 نفر در تصادفات رانندگی کشته شدند که از این رقم 3 هزار و 767 نفرآن را موتور سوران تشکیل دادند.


وی ادامه داد: در شهر تهران نیز در سال گذشته 657 نفر در تصادفات جان باختند  که 188 نفر از آنهاد موتور سوران بودند.

4 هزار و 570 کشته فقط در تصادفات شهری
سرهنگ جهانگیری در ادامه به آمار بسیار تاسف باری در زمینه  کشته های تصادفات در داخل شهر ها اشاره کرد و گفت:در سال گذشته فقط 4 هزارو 570 نفر در تصادفات داخل شهری کشته شدند که 1 هزار و 485 نفر آنها را موتو سوران تشکیل داده اند .

هر موتور سیکلت  8 برابر بیش از خودرو آلودگی زیست محیطی ایجاد می کند
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در ادامه با بیان اینکه آلودگی زیست محیطی که موتور سیکلت ها در تهران ایجاد می کنند بسیار زیاد است ادامه داد: موتور سیکلت ها بیشترین سهم را در آلودگی زیست محیطی و صوتی در تهران ایفا می کند به طوریکه هر دستگاه موتور سیکلت 4 تا 8 برابر یک خودرو آلودگی تولید می کند.

باید از تردد هر گونه موتور سیکلت به جز برقی جلوگیری شود
سرهنگ جهانگیری با بیان اینکه در زمینه کنترل موتور سیکلت ها باید عزم جدی وجود داشته باشد گفت: باید جلوی تردد موتور سیکلت های درون سوز و بنزینی در تهران گرفته شود  و در این مورد نیز می توان با یک برنامه مدون 5 ساله اقدام شود.


وی ادامه داد: باید موتور سیکلت های بنزینی و درون سوز  در یک برنامه 5 ساله با موتور سیکلت های برقی و آن هم به تعداد کنترل شده و نه این میزانی که هم اکنون وجود دارد جایگزینی انجام شود.


وی ادامه داد: تهران باید نفس بکشد تردد این میزان خودرو و موتور سیکلت در آن لزومی ندارد بلکه باید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و گسترش آن به سمت حمل و نقل پاک مانند مترو به سمت کاهش ترافیک برویم.

کلان شهر ها در چند سال آینده به شدت با مشکل ترافیک مواجه می شونند
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در ادامه با هشدار نسبت به افزایش خودرو و موتور سیکلت در شهر های بزرگ گفت: اگر در زمینه کاهش حجم تردد و موتور سیکلت ها  اقدامات اجرایی موثری انجام نشود در چند سال آینده در کلان شهر ها با مشکل شدید ترافیکی مواجه می شویم.


وی ادامه داد: اگر در زمینه مدیریت کاهش حجم و اصلاح ساختار حمل و نقل اقدامات مناسبی انجام نشود کلان شهر هایی مانند اصفهان،مشهد، شیراز و .. در سالهای آینده وضعیتی به مراتب بدتر از تهران خواهند داشت.

اخبار,اخبار اجتماعی ,تخلف رانندگی


ثبت 20 میلیون تخلف رانندگی فقط در تهران
سرهنگ جهانگیری در ادامه به تخلفات انجام شده در شهر تهران در سال گذشته اشاره کرد و گفت:در سال گذشته در تهران 20 میلیون تخلف رانندگی ثبت شده است که از این میزان 1 میلیون 433 فقره آن را موتور سیکلت سواران مرتکب  شده اند.


وی ادامه داد: در 3 ماهه اول سال جاری نیز 4 میلیون 800 هزار فقره تخلف رانندگی در تهران به ثبت رسیده که 300 هزار فقره از آن را موتور سواران مرتکب شده اند.
 
  اخبار اجتماعی  -  عصر  ایران 


ویدیو مرتبط :
آمار تکان دهنده وادرات خودرو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آمار جالب توجه پلیس راهور از اخلاق رانندگی مردم تهراناخبار,اخبار اجتماعی ,تخلفات  رانندگی

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به موفقیت اجرای طرح" ایست به احترام زندگی"، در دو منطقه ۶ و ۸ شهرداری تهران از اجرای سراسری طرح تا پایان امسال خبر داد.

سرهنگ تیمور حسینی گفت: طی ماه های اخیر اقدامات مناسبی در حوزه آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگی انجام شده است و همچنین استفاده از ابزارهای هوشمند مانند دوربین هایی که در تقاطع ها نصب شد باعث شد تا خیلی زود ایستادن پشت خط عابر پیاده به رفتاری اجتماعی در بین رانندگان تبدیل شود به نحوی که امروز بیشتر از ۹۸ درصد از رانند گان این اصل را رعایت می کنند.

او ادامه داد: بیشترین دغدغه ای که در اجرای طرح ایست به احترام زندگی داشتیم نسبت به راکبین موتور سیکلت بود که علیرغم نگرانی موجود مبنی بر اینکه کمترین سطح همکاری را از سوی راکبین موتورسیکلت خواهیم داشت ولی دیدیم که ۴۵ درصد رانندگان موتور سیکلت در زمان قرمز بودن چراغ نسبت به توقف در پشت خط سفید اقدام می کنند.

حسینی گفت: امروز دوربین‌های شهری نشان می‌دهد که ۹۸ درصد از رانندگان خودروها و بیش از ۵۰ درصد موتورسواران، قوانین توقف در پشت چراغ قرمز را رعایت می‌کنند و قبل از خطوط قرمز ترسیم شده در تقاطعات، توقف می‌کنند؛ این در حالی است که گزارشات اخذ شده از دوربین‌های ثبت تخلف و کنترل شهری نیز نشان از تغییر رفتار ترافیکی محسوس راکبین موتورسیکلت‌ها دارد و موتورسوارانی که پیش از اجرای این طرح، اعتنایی به چراغ راهنمایی نمی‌کردند، امروز بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها در پشت خطوط قرمز تقاطعات توقف کرده و ۳۰ درصد از آن‌ها نیز پشت چراغ قرمز و روی خط عابر پیاده می‌ایستند؛ به عبارت دیگر امروز تنها کمتر از ۲۰ درصد موتورسواران پایتخت به چراغ راهنمایی بی توجه هستند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی امروز ما در ترافیک تهران بی نظمی های موجود در رفتار ترافیکی است. به هر صورت اکثر مردم پذیرفته اند که معابر شهر تهران به دلایل مختلف دارای بار ترافیکی است که بخش عمده ای از این موضوع بر گردن بی نظمی ترافیکی است لذا ما به دنبال برگرداندن نظم ترافیکی به معابر شهر تهران هستیم.

او گفت:خوشبختانه در حال حاضر در مجموعه پلیس و شهرداری تهران عزم و اراده جدی برای ادامه این طرح وجود دارد و مطمئناً تجهیز تقاطع های شهری به دوربین‌های ثبت تخلف توسعه پیدا خواهد کرد؛ تجربه خوب تلفیق اقدامات پلیسی با اقدامات آموزشی، فرهنگی و استفاده از ابزارهای هوشمند در این طرح باعث خواهد شد تا طرح‌های آتی نیز با رویکرد مبتنی بر اصلاح رفتار ترافیکی به اجرا درآید.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه با اشار به پیش قدم بودن پلیس راهور در فرهنگ سازی اصول ترافیکی در بین شهروندان گفت : دوست داریم رانندگان موتور سیکلت مانند رانندگان خودرو بیش از پیش به رعایت قانون ملزم باشند .

او با اشاره به اینکه مردم از بی نظمی ترافیکی در شهر گلایه مند هستند گفت: با توجه به اراده ماموران و خواسته ای که در بین خود مردم به وجود آمده دور از تصور نیست در آینده نزدیک به رقم مناسبی از رعایت قانون در این بخش برسیم.

او گفت: با توجه به اینکه نتایج اجرای یک ماهه طرح ایست به احترام زندگی در دو منطقه ۶ و ۸ تهران با موفقیت خوبی همراه بوده و اجرای این طرح در این دو منطقه، اصلاح رفتار ترافیکی ۹۸ درصد از کل رانندگان پایتخت را در تمامی شهر باعث شده است، از این رو در نظر داریم تا طرح سراسری ایست به احترام زندگی را از پایان سال جاری کلید بزنیم و سال ۹۴ را با اجرای سراسری این طرح در پایتخت آغاز کنیم.

اخباراجتماعی  -  مهر