سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

پرندگان مفهوم خیانت را درک می‌کنند؟


پژوهش انجام شده توسط محققین کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد که گنجشک‌های نر متوجه خیانت همسرانشان می‌شوند و آن‌ها از طریق تهیه غذای کمتر دست به انتقام می‌زنند.

وبسایت فرادید: اگر بفهمیم زوجمان به ما خیانت کرده، واقعا نمی‌توانیم به راحتی تصمیم بگیریم. این دوراهی از ابتدای تاریخ همراه ما بوده است.
 
به گزارش تلگراف، نتایج پژوهشی جدید اما نشان می‌دهد که گنجشک‌ها هم برای تلافی روشی ساده را پیش می‌گیرند: تهیه غذای کمتر.

آیا پرندگان مفهوم
 
پژوهش انجام شده توسط محققین کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد که گنجشک‌های نر متوجه خیانت همسرانشان می‌شوند و آن‌ها از طریق تهیه غذای کمتر دست به انتقام می‌زنند.
 
گرچه گنجشک‌ها به عنوان موجودات تک همسر شناخته می‌شوند، اما امیال جنسی آن‌ها نیز به همان اندازه برای همگان شناخته شده است. البته شکسپیر و جفری چاسر در اشعار و نوشته‌های خود، این پرنده را به بی‌قید در امور جنسی قلمداد می‌کنند. یونانیان باستان نیز گنجشک را با آفرودیت، الهه عشق، مرتبط می‌دانستند. با این حال، مطالعه منتشر شده در ژورنال آمریکایی ناتورالیست به این نتیجه دست یافته که گنجشک‌های نر و ماده به دلایل مختلف می‌توانند خیانت کنند.
 
گنجشک‌های نر به این دلیل خیانت می‌کنند که می‌خواهند پدر جوجه‌های بیشتری باشند، اما گنجشک‌های ماده به امید داشتن جوجه‌های قوی‌تر با گنجشک‌های سالم‌تر از لحاظ ژنتیکی خیانت می‌کنند.
 
یک پژوهش جالب که در طول 12 سال در "جزیره لوندی" انجام شد، نشان داد که گنجشک‌های نر به هیچ روش مستقیمی نمی‌توانند اطمینان حاصل کنند که آیا تمام جوجه‌های حاضر در لانه متعلق به خودشان است یا خیر!
 
گنجشک‌های نر اما رفتار جفتشان را با دقت نظاره می‌کنند؛ به عنوان مثال، مدت زمانی که گنجشک ماده از لانه دور شده برای آن‌ها اهمیت دارد. پژوهش جدید اما نشان می‌دهد که گنجشک‌های نر بر اساس احتمال خیانت جفتشان برای او غذا تهیه می‌کنند. از سوی دیگر، گنجشک‌های ماده در صورت مشاهده یک گنجشک پرتلاش‌تر و بهتر، نحوه رفتار خود را تغییر می‌دهند.

آیا پرندگان مفهوم
جزیره لوندی یک لابراتوار طبیعی محسوب می‌شود

دکتر جولیا شرودر، عضو دپارتمان علوم زندگی کالج سلطنتی لندن می‌گوید: «اگر جوجه‌های به لانه‌ای منتقل شوند که گنجشک ماده در آن وفادار بوده، پدر خانواده تلاش بیشتری برای مراقبت از کودکانش انجام می‌دهد. گنجشک نر از هیچ مکانیسم خاصی مانند حس بویایی برای تشخیص فرزندان خودش از  فرزندان دیگران برخوردار نیست.»
 
او در ادامه می‌گوید: «در عوض، گنجشک‌های نر از نشانه‌های رفتاری گنجشک‌های ماده در دوران باروری‌شان استفاده می‌کند... مثلا اینکه آن‌ها چه مدتی از لانه دور شده‌اند. گنجشک‌های نر طبق رفتار گنجشک‌های ماده رفتار خود را تنظیم می‌کنند... هر گاه که علائم مربوط به احتمال خیانت گنجشک ماده بیشتر شود، گنجشک نر نیز غذای کمتری برای لانه تامین می‌کند.»
 
این آزمایش در جزیره لوندی امتحان شده است. این جزیره از آن جهت اهمیت دارد که به عنوان یک "لابراتوار طبیعی" شناخته می‌شود. گفتنی است در این پژوهش، رفتار 200 گنجشک نر و 194 گنجشک ماده با دقت بررسی شد. این پژوهش در راستای یافتن چگونگی مطرح شدن تک همسری، به عنوان یک رفتار اجتماعی، انجام شده است.


ویدیو مرتبط :
بچه ای که نمی تواند مفهوم دوقلو بودن را درک کند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کشف علت جدید گسترش بیماری آنفلوآنزای پرندگان 

 

 

آنفولانزای پرندگان

 

نتایج بررسیهای پژوهشگران ایتالیایی و آمریکایی نشان می دهد که تجمع ویروس H۵N۱ در میان پر پرندگان آبزی یک عامل جدیدبرای گسترش آنفلوآنزای پرندگان است.

تیم تحقیقاتی دانشمندان دانشگاه بلونیا و بیمارستان کودکان ممفیس در تنسی آمریکا با بررسی اردکهای وحشی دریافتند که ویروس کشنده H۵N۱ در پرهای پرندگان آبزی تجمع می کند.

به گفته این محققان چربی زیادی که روی پرهای اردکها را می پوشاند و این پرها را ضد آب می کند می تواند از این ویروس نیز در برابر نفوذ آب محافظت کند و به این ترتیب ویروس عامل آنفلوآنزای پرندگان می تواند به مدت ماهها در لایه های زیرین پرها مقاومت کند اما با شنا کردن لحظه به لحظه اردکها، سرانجام این ویروس به لایه های سطحی پر می رسد و وارد محیط زیست می شود.

این پرندگان عادت دارند برای تمیز و مرتب کردن پرهای خود و تحریک غدد چربی از نوک استفاده کنند (فعالیت نظافت ۱۰ درصد از طول روز اردکها را به خود اختصاص می دهد).

از یک سو در این فرایند بسیاری از ویروسها توسط پرنده خورده شده و به این ترتیب اردک به بیماری مبتلا می شود و از سوی دیگر ویروس در تمام پوشش پر گسترده می شود.

این مکانیزم می تواند در خصوص بسیاری از جنبه های ناشناخته توسعه بیماری آنفلوآنزا توضیح دهد و سیستمهای پیشگیری و نظارت بر چرخه آنفلوآنزای ویروس H۵N۱ را اصلاح کند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "ما به این مسئله مشکوک بودیم که آب نقش کلیدی در گسترش بیماری داشته باشد اما تاکنون موفق به کشف روش آن نشده بودیم. یکی از کشورهایی که بیشترین آسیب را از آنفلوآنزای پرندگان دیده است مصر است.

در این کشور موارد انسانی مبتلا به این آنفلوآنزا در سواحل رود نیل ساکن هستند. همچنین ۶ کشاورز آذربایجانی که تنها پر قوهای آلوده را کنده اما آنها را نخورده بودند در اثر ابتلا به این بیماری در گذشتند."

براساس گزارش NEWSFOOD، به گفته این محققان، تمرکز ویروس در پر پرندگان آبزی توضیح می دهد که چرا برای بیمار شدن نیازی به خوردن گوشت آنها نیست...../تحلیل:مهر