اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آقای رئیس جمهور؛ زاینده‌رود من کو؟ + عکساخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

 

روز‌های بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود اصفهان به سرعت طی می‌شود و هنوز که هنوز است یک درمان قطعی برای زنده‌رود اصفهان تجویز نشده است و امروز مردم اصفهان احیای زاینده‌رود را از رئیس جمهور مطالبه می‌کنند.

 هنوز طنین آوای دل‌انگیز «به اصفهان رو، که تا ببینی بهشت ثانی» از استاد تاج در جای‌جای اصفهان به گوش می‌رسد، ترانه‌ای که سال‌ها مردم این دیار با آن خاطرات خوب و خوشی را سپری کرده‌اند اما طی سال‌های گذشته اصفهان و زاینده‌رودش در حسرت آب است تا دوباره زنده شود و معنای آوای به «اصفهان رو» تجلی یابد.

دو آهنگ به «اصفهان رو» و «زاینده‌رود من کو» تراژدی و قصه غریبانه آنچه بر سر اصفهان در دهه‌های اخیر آمده است را روایت می‌کند، روایتی که حال و هوای دو دوره متفاوت این دیار کهن و تاریخی را که روزگاری به «نصف جهان» و «بهشت ثانی» زبان به زبان می‌چرخید با نوای آهنگ‌های متفاوت توسط دو خواننده اصفهانی بازگو می‌کند.

ترانه به «اصفهان رو» تصنیفی از استاد تاج اصفهانی است که با ریتمی شاد، مردم را یاد اصفهانی پر از شادی، نشاط، سرسبزی، زندگی و حیات می‌اندازد و نوای این آهنگ نه تنها برای تمام مردم ایران دل‌انگیز است بلکه مردم اصفهان را به این فکر فرو می‌برد که آیا باز می‌شود این شهر را سرشار از نشاط و شادابی ببینند؟

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

 
هنوزم که هنوز است، گوشه گوشه‌های این شهر کهن و پر آوازه، یادآور روزهای سرسبزی و سرزندگی است و مردم این دیار هنوزم به این امید در کوچه پس کوچه‌های آن قدم می‌زنند که باز هم سرزندگی و حیات به اصفهان بازگردد و دوباره طنین آوای به «اصفهان رو» در کوچه‌پس‌کوچه‌ها و خیابان‌های اصفهان بپیچد.

اما بعد از سال‌های سال زمانی فرا رسید که زاینده‌رود اصفهان خشک و بدون آب شد، نشاط و شادابی گذشته از اصفهان رخت بربست و کشاورزی و کشت و کار از رونق افتاد و قریب به یک دهه است نفس‌های زاینده‌رود به شمارش افتاده و به سختی نفس می‌کشد، پل خواجو و سی‌وسه‌پل هم این روزها را باور ندارند و احساس غربت و شرم می‌کنند تا جایی که علیرضا افتخاری دیگر خواننده اصفهانی نیز در غم زاینده‌رود آواز سر داد اما این بار متفاوت‌تر از استاد تاج، غم‌انگیز و دردآور...!

«زاینده‌رود من کو» روایتگر روزگار بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود که دل هر شنونده‌ای را به درد می‌آورد و هر فردی با شنیدن آن با غم و غصه همراه می‌شود.

این روزها در آستانه سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به اصفهان قرار داریم و احیای رودخانه زاینده‌رود مهم‌ترین خواسته مردم از رئیس‌جمهور است، رئیس‌ جمهوری که در اواسط امسال عنوان کرد که با تمام وجود بر زاینده‌رود حساسیت دارد اما این تنها حساسیتی بیش نبود و هنوز که هنوز است، زاینده‌رود اصفهان با مشکلات بی‌آبی دست‌ و پنجه نرم می‌کند.

روزهای بی‌آبی و خشکی زاینده‌رود اصفهان به‌سرعت طی می‌شود و هنوز که هنوز است یک درمان قطعی برای زاینده‌رود اصفهان تجویز نشده است و امروز مردم اصفهان احیای زاینده‌رود را از رئیس‌جمهور مطالبه می‌کنند.

امیدواریم که سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به اصفهان دستاوردی برای اصفهان داشته باشد و این دستاورد مرهمی بر زخم‌های مردم اصفهان باشد تا بیش از این زاینده‌رود را خشک و بی‌روح نبینند.

اخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

اخبار,اخبار اجتماعی ,خشکی زاینده‌رود اصفهان

 
امیدواریم که زاینده‌رود دوباره جان بگیرد تا دوباره به‌جای زاینده‌رود من کو؟ تصنیف «به اصفهان رو» استاد تاج در کوچه‌ پس‌ کوچه‌های نصف جهان بپیچد.

آقای رئیس‌جمهور پیشاپیش آمدنت به اصفهان را خوش‌آمد می‌گوییم، اما مردم شهر گنبدهای فیروزه‌ای خسته شده‌اند از وعده‌های واهی و تحقق‌ نیافتنی.

خشکی زاینده‌رود، متروی نیمه‌تمام، مصلای نیمه‌کاره، آلودگی طاقت‌فرسا و تمام‌نشدنی شهر، کشاورزی رو به نابودی استان و این‌گونه موارد تنها بخشی از مطالبات مردم شهیدپرور شهری است که در تمام عرصه‌های نظام و انقلاب سرآمد و پیشرو بوده‌اند.

آقای رئیس‌جمهور اگر به اصفهان تشریف آوردید و قدم بر چشم اصفهانی‌ها گذاشتید، پیگیر رفع این مشکلات باشید تا دل مردم این شهر و دیار آرام شود.

اخبار اجتماعی - فارس

 


ویدیو مرتبط :
سوتی آقای رئیس جمهور!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آقای رئیس جمهور! چقدر به منشور کوروش عمل می کنید؟ 

 

 

ریس جمهور

 

عصر ایران - صادق حبیب زاده - از روزی که "منشور کوروش" وارد ایران شده مدام درباره آن سخن گفته می شود و شخص رئیس جمهور نیز در آئین رونمایی آن ، از منشور کوروش تمجیدها کرد و درباره اش سخن ها گفت ؛ بخوانید:

-  این منشور یك معیار بسیار ارزشمند برای ارزیابی‌های تاریخی و عملكرد سیاستمداران و حاكمان تاریخ است.

- کوروش در تاكید بر آزادی اندیشه، تفكر و آزادی انتخاب انسان‌ها می‌گوید همگان در سرزمین در انتخاب اندیشه و عقیده آزاد هستند.

- کوروش بعد از فتح بابل فرمان آزادی اندیشه و عقیده را صادر می‌كند.

-  منشور كوروش، منشور مبارزه با ظلم و ستم است. او می‌گوید تا روزی كه من پادشاه ایران،‌ بابل و كشورهای جهات اربعه هستم یعنی همه جهات، نخواهم گذاشت كه كسی به دیگری ظلم كند و اگر كسی مظلوم واقع شد حق او را از ظالم می‌گیرم و به او می‌دهم و ستمگر را مجازات می‌كنم. او می‌گوید تا زمانی كه من پادشاه هستم اجازه نمی‌دهم مال منقول و غیرمنقول فردی بدون پرداخت بها و جلب رضایت صاحب مال توسط كس دیگری تصرف شود.

- منشور كوروش، منشور دفاع از مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان است. منشور كوروش، منشور لغو سلطه انسان بر انسان و به بیگاری كشیدن انسان‌ها و برده‌داری است.

-  منشور كوروش، منشور احترام به كرامت انسان‌ها و حقوق پایه و اساسی انسان‌هاست. او اعلام می‌كند هر كسی هر شغلی را كه میل دارد می‌تواند انتخاب كند. او اعلام می‌كند هر كسی در هر نقطه‌ای از سرزمین من می‌تواند مسكن بگزیند. این منشور معیاری برای سنجش حاكمان در طول تاریخ است.

البته همانگونه که رئیس جمهور می گوید این مبانی با رهنمودهای دین اسلام نیز مطابقت دارد و حوادث و روایاتی که از تاکید اسلام و پیامبر (ص) و معصومین  (ع) بر حقوق بشر حکایت دارد نیز کم نیستند.

تمجید از کوروش و منشورش به احمدی نژاد ختم نشد و حتی آیت الله مکارم شیرازی ضمن ارائه دیدگاه خود در مورد مقام ذوالقرنین در قرآن ، با اشاره به اهمیت منشور کوروش به عنوان سند جهانی حقوق بشر، ابراز تمایل کرد که از نمایشگاه منشور بازدید کند.

حال باید پرسید آیا صرف تمجید و تعریف از یک منشور کهن ، کافی است یا کسانی که در اداره امور کشور ، 2500 سال بعد از کوروش در مسند مدیریت اجرایی کشور قرار گرفته اند ، باید در کنار مدح و ثناهایشان ، در اندیشه اجرایی ساختن مفاد این منشور حقوق بشری نیز باشند؟

آیا به مناسبت حضور اندک مدت این منشور در ایران ، نمی توان میزان اجرایی شدن آن را در ایران امروز مورد سنجش قرار داد؟ در همین باره می توان با تشکیل هیاتی مستقل و نیز با بهره مندی از توانمندی های تشکل های مردم نهاد و احزاب و رسانه ها ، گزارش های سالانه از میزان پایبندی به مواد حقوق بشری منشور کوروش در ایران و حتی سایر کشورهای جهان تهیه کرد و نواقص کار را سنجید و برطرف نمود.

اگر ما به عنوان ملتی که سابقه تاریخی و تمدنی مان به بزرگانی مثل کوروش می رسد ، به این مهم افتخار می کنیم ، باید بدانیم که افتخار بزرگ تر آن است که به آموزه های ارزشمند تاریخی مانند همین منشور حقوق بشر کوروش بها دهیم و آنها را اجرا کنیم و الا فخر حقیقی و بهره مندی واقعی از آن دیگرانی خواهد بود که به اندازه ما ادعا ندارند ولی در عمل فرسنگ ها از ما پیش اند.   

البته در قوانین امروزی ما نیز از جمله در قانون اساسی ، آنچه در منشور کوروش آمده ، تکرار شده که از آن جمله می توان به منع تفتیش عقاید اشاره نمود ولی سخن بر سر این است که این قوانین تا چه اندازه رعایت می شود و میزان نقض شان چقدر است و مهم تر این که پاسداری از این حقوق انسانی تا چه اندازه محقق است؟!

ورود منشور کورش به ایران و استقبالی که از آن شد ، فرصت مغتنمی است برای تقویت وضعیت حقوق بشر در ایران.

بعد از تحریر:

پیشنهاد می شود متن حقوق بشری این منشور در کتاب های درستی دانش آموزان گنجانده شود و در دانشگاه ها به عنوان واحد عمومی تدریس شود..../تحلیل:عصرایران