دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده


شرکت آلمانی «Lilium Aviation» چند روز پیش طرح اولیهٔ نوع جدیدی از هواپیما را با نام «Lilium electric jet» معرفی کرد. این پرندهٔ نوظهور دارای ظاهری تخم‌مرغی شکل بوده و شبیه به هیچ‌یک از هواپیماها یا هلیکوپترهایی که تابه‌حال ساخته‌شده‌اند نیست و توانایی پرواز به‌صورت عمودی را داشته و می‌تواند بدون نیاز به باند و صرفاً از روی یک هلی پَد (سکوی فرود هلیکوپتر) تیک آف کند.

وب‌سایت پدال: شرکت آلمانی «Lilium Aviation» چند روز پیش طرح اولیهٔ نوع جدیدی از هواپیما را با نام «Lilium electric jet» معرفی کرد. این پرندهٔ نوظهور که تحت نظارت مرکز تجاری آژانس فضایی اروپا در حال‌ توسعه و ساخت است، دارای ظاهری تخم‌مرغی شکل بوده و شبیه به هیچ‌یک از هواپیماها یا هلیکوپترهایی که تابه‌حال ساخته‌شده‌اند نیست. طبق برنامه‌ریزی‌ها، Lilium دونفره و شخصی بوده و از قوای محرکهٔ تمام الکتریکی استفاده خواهد کرد. این پرنده به لطف برخورداری از موتورهایی با قابلیت تغییر جهت، توانایی پرواز به‌صورت عمودی را داشته و می‌تواند بدون نیاز به باند و صرفاً از روی یک هلی پَد (سکوی فرود هلیکوپتر) تیک آف کند.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

انتظار می‌رود هنگامی‌که Lilium ساخته‌شده و به بازار آید، توانایی رسیدن به حداکثر سرعت 400 کیلومتر در ساعت را داشته باشد در حالی که سرعت کروز آن 300 کیلومتر در ساعت خواهد بود. بدین ترتیب این هواگرد سریع‌تر از بسیاری از هلیکوپترهای حال حاضر دنیا است اما سرعتی کمتر از جت‌های خصوصی فعلی دارد. این پرندهٔ جدید در ابتدا صرفاً مجاز به انجام فرود و برخاست در فرودگاه‌ها خواهد بود اما بااین‌وجود هدف نهایی سازنده کسب مجوز فرود در فضاهایی هموار و باز مانند یک باغ بزرگ است چراکه Lilium به‌راحتی می‌تواند در فضایی به مساحت 15×15 متر نشست‌وبرخاست کند و یا برای این کار از سکوی فرود هلیکوپترهای متوسط استفاده نماید.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

این هواگرد قابلیت برخاست عمودی هلیکوپترها را با سرعتِ بالای هواپیماها ترکیب کرده است و مجهز به موتورهای «Ducted Fan» (فن کانال دار) خواهد بود. نیروی موردنیاز این موتورها از طریق باطری‌های قابل شارژ تأمین می‌شود. این باطری‌ها با یک‌بار شارژ نیروی موردنیاز برای پرواز تا حداکثر 500 کیلومتر را فراهم می‌کنند. قدرت موتورهای آن نیز برابر با 435 اسب بخار خواهد بود. از دیگر ویژگی‌های طراحی Lilium می‌توان به سیستم پرواز باسیم، کنترل‌کنندهٔ جوی استیک، ارابه‌های فرود قابل‌جمع شدن و درهای گالوینگ اشاره کرد. طراحان Lilium ادعا کرده‌اند که این پرندهٔ عمودپرواز می‌تواند در دسترس عموم مردم قرارگرفته و مسافرت‌های هوایی را برای طیف گسترده‌ای از مردم فراهم سازد.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

از دیگر مزیت‌های عمدهٔ Lilium نسبت به هواپیماهای فعلی، کاهش چشمگیر سروصدای تولیدی آن است. این امر به دلیل استفاده از موتورهای تمام الکتریکی به‌دست‌آمده است و به لطف استفاده از موتورهای Ducted Fan، در هنگام بلند شدن یا نشستن، بسیار کم‌صداتر از هلیکوپترهاست. بعلاوه به جهت استفاده از کامپیوترهای هوشمند جهت کنترل اتوماتیک فرود و برخاست، اشتباهات خلبان تا حد زیادی اصلاح شده و Lilium بسیار ایمن‌تر از هلیکوپترهای معمولی خواهد بود.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

Lilium در دستهٔ هواپیماهای اسپرتِ سَبُک قرارگرفته و ظرفیت حمل دو سرنشین را دارد. مجوز خلبانی آن‌هم نیاز به حداقل فقط 20 ساعت آموزش دارد که تقریباً هم‌اندازهٔ زمان موردنیاز جهت گرفتن گواهینامهٔ رانندگی است. از این هواگرد می‌توان برای پروازهای تفریحی استفاده کرد و توانایی پرواز در روشنایی روز، شرایط آب و هوایی خوب و تا حداکثر ارتفاع 3000 متر از سطح زمین را دارد. «Daniel Wiegand» مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت Lilium می‌گوید:

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

هدف ما از ساخت Lilium، ارائهٔ یک هواپیما برای استفاده در زندگی روزمره است که با توانایی نشست‌وبرخاست عمودی نیاز به زیرساخت‌های پیچیده و گران‌قیمت فرودگاهی نداشته باشد.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

شرکت Lilium در سال 2015 توسط گروهی از مهندسان و دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه فنی مونیخ در آلمان تأسیس شد و فعلاً درحال‌توسعهٔ این هواگرد جدید با استفاده از سرمایهٔ تأمین‌شده از سوی سرمایه‌گذاران است. در حال‌ حاضر تعدادی پروتوتایپ از Lilium با مقیاسِ کوچکِ 25 کیلوگرمی ساخته‌شده که با موفقیت پرواز کرده‌اند. این شرکت برنامه‌های بسیار بلندپروازانه ای دارد به‌طوری‌که قصد ساخت نمونهٔ اندازهٔ اصلی Lilium و انجام اولین پرواز آزمایشی سرنشین دار را تا سال 2017 دارد. سپس برنامهٔ ساخت نمونهٔ نهایی و کاملاً مناسب پرواز جهت صدور گواهینامهٔ پروازی در ژانویۀ 2018 را دارد.

Lilium، هواپیمای عمودپرواز آینده

نسخهٔ نهایی و آمادهٔ پرواز Lilium طبق اعلام سازنده در سال 2018 به تولید انبوه رسیده و به بازار عرضه خواهد شد. هنوز هیچ جزئیاتی از قیمت دقیق این وسیله اعلام‌نشده است اما با توجه به گفتهٔ سازنده، قیمتی بسیار کمتر از هواپیماهایی با اندازهٔ مشابه خواهد داشت درحالی‌که هزینه‌های نگهداری آن نیز کمتر از هواپیماها و هلیکوپترهای متداول خواهد بود.


ویدیو مرتبط :
‫هایلایت 267: از نخستین خودروی مسابقه‌ای خودران تا آزمایش اولین هواپیمای برقی و عمودپرواز دنیا‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

متفاوت ترین هواپیمای آینده +عکساخبارگوناگون - متفاوت ترین هواپیمای آینده +عکس

گروهی از طراحان جوان به سرپرستی " Elie Ahovi" یک مدل جدید از هواپیما را طراحی کرده اند که به نام کلودیا معروف شده است. این هواپیما قرار است ابری باشد که توانایی حمل انسان ها را خواهد داشت.

این روزها ایرباس و بوئینگ بیشترین تعداد هواپیمای مسافربری را در آسمان دارند و روزانه افراد زیادی با استفاده از این هواپیماها مسافرت می کنند ولی به نظر می رسد در آینده ایده های بهتر و جالب تری جایگزین هواپیماهای امروزی خواهند شد.

گروهی از طراحان جوان به سرپرستی " Elie Ahovi"   یک مدل جدید از هواپیما را طراحی کرده اند که به نام کلودیا معروف شده است. این هواپیما قرار است ابری باشد که توانایی حمل انسان ها را خواهد داشت.

اخبار,اخبار گوناگون,متفاوت ترین هواپیما

به گفته طراحانف کلودیا در اصل یک هواپیما با الهام گیری از بالن های قدیمی است که با ایمنی بیشتر ساخته خواهند شد و ظرفیت بالاتری نیز دارند. یکی از کاربردهای این هواپیما حمل مسافرین برای مسافت های کوتاه با جنبه های گردشگری است.

طرح اولیه این هواپیما در اختیار شرکت های بزرگ قرار داده شده است ولی هنوز زمان تولید یا پیشرفت طراحی آن اعلام نشده است. این هواپیما همچنین می تواند یک گزینه خوب برای نیروهای امدادی باشد که قصد کمک رسانی به مناطقی را دارند که دچار بلاهای طبیعی شده اند.

اخبار,اخبار گوناگون,متفاوت ترین هواپیما

اخبار,اخبار گوناگون,متفاوت ترین هواپیما

اخبار گوناگون - باشگاه خبرنگاران