دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

9 موردی که اینترنت آن‌ها را نابود کرده است


نقش مثبت فناوری در زندگی انسان امروز را به هیچ شکل نمی‌توان انکار کرد. ظهور اینترنت یکی از پدیده‌های انقلابی بود که زندگی افراد زیادی را متحول ساخت، ضمن این که اینترنت باعث شد بعضی از ابزارها یا ارزش‌های دوران گذشته، اهمیت خود را از دست بدهند.

zoomit.ir - حمیده خادم زاده: نقش مثبت فناوری در زندگی انسان امروز را به هیچ شکل نمی‌توان انکار کرد. ظهور اینترنت یکی از پدیده‌های انقلابی بود که زندگی افراد زیادی را متحول ساخت، ضمن این که اینترنت باعث شد بعضی از ابزارها یا ارزش‌های دوران گذشته، اهمیت خود را از دست بدهند. در ادامه با ما همراه باشید.

۹ موردی که اینترنت آن‌ها را نابود کرده است

برای بعضی از مردم، اینترنت به معنای واقعی کلمه یک قاتل بوده که آمار جنایت‌هایش بیشتر از "هالک شگفت انگیز" است. از روزنامه‌ها و صفحات زرد تا مسائل مربوط به زندگی شخصی و اطلاعات خصوصی تماس‌ها، همه و همه توسط اینترنت از رونق افتاده‌اند.

در ادامه به معرفی ۹ عاملی که توسط اینترنت از زندگی امروز برچیده شده‌اند، اشاره خواهیم کرد:

۱. اعتماد به دایره‌المعارف‌ها

۹ موردی که اینترنت آن‌ها را نابود کرده است

زمانی که بچه بودیم کتاب‌های دایره المعارف اهمیت زیادی داشتند و هر چیزی که در آن‌ها نوشته شده بود از نظر ما کاملا درست به حساب می‌آمد. حالا این روزها به لطف ویکی پدیا دیگر آن اعتماد سابق به دایره المعارف‌ها از بین رفته است. چرا که ممکن است متنی که در ویکی‌پدیا می‌خوانید توسط یک نوجوان ۱۲ ساله نوشته شده باشد و این چندان برای مخاطب جالب نیست. از طرفی طی یک مطالعه‌ی پژوهشی منتشر شده در ژورنال انگلیسی Nature، در سال ۲۰۰۵، میزان اشتباه و بی‌دقتی در دایره‌المعارف بریتانیکا با ویکی‌پدیا برابر گزارش شد و به این ترتیب اعتبار دایره‌المعارف‌ها به شدت زیر سوال رفت. بریتانیکا به شیوه‌ی پژوهشی این مقاله اعتراض کرد اما دیگر دیر شده بود.

بنابراین یکی دیگر از مقتول‌های اینترنت، "اعتماد به مطالعات مربوط به دایره‌المعارف‌ها" بود!

۲. لذت بردن از بحث‌های بیخود

گاهی ساعت‌ها زمان می‌گذاشتیم و سلول‌های مغزی خود را با صحبت‌های بی‌اهمیت خسته می‌کردیم. بحث‌هایی مثل: "بیب روث" بازی‌کن قوی‌تری است یا "هنک آرون"؟ نتیجه‌ی بازی بسکتبال بین "جولیوس اروینگ" و "کوبی برایانت" چند چند شد؟ حالا پاسخ هر سوالی را راحت می‌توان در یک گوشی هوشمند پیدا کرد. فقط کافی است که سری به موتور جستجوی گوگل بزنید یا از طریق موتور محاسباتی "ولفرم آلفا" (Wolfram Alpha) تحلیل‌های آماری را ببینید. با این حساب، این بحث‌ها دیگر امروزه تفریح محسوب نمی‌شوند.

۳. ابهت ستاره‌های محبوب گذشته

کاری به روابط عاطفی این روزها نداریم که دوام چندانی ندارند. در گوشه‌ای از ذهن شما یک اسطوره وجود دارد که متعلق به ۱۰ سال قبل است. این اسطوره می‌تواند کاپیتان یک تیم فوتبال یا همکلاسی نمونه‌ی دوران مدرسه باشد. با یک جستجو در فیسبوک می‌توان به راحتی آن‌ها را پیدا کنید و ببینید که چقدر پیر شده‌اند و به اندازه‌ی شما چاق هستند!

۴. گفتمان مدنی

۹ موردی که اینترنت آن‌ها را نابود کرده است

به لطف اینترنت، دیگر از تحمل نظر مخالف و پاسخ به آن به شکل مودبانه خبری نیست. استفاده از ادبیات خشن و ناسزاگویی، برای بعضی از افراد حکم سرگرمی را دارد. هر چند که هنوز هم سایت‌هایی پیدا می‌شوند که فضای گفتگو در آن‌ها مودبانه و محترمانه باشد اما تعداد آن‌ها بسیار کم است.

۵. گوش دادن به آلبوم موسیقی

دورانی را به یاد دارید که آهنگ‌ها را از طریق سی‌دی در داخل دستگاه پخش خود گوش می‌دادید؟ طبیعتا فرزندان شما چنین خاطره‌ای را به یاد نخواهند آورد. بنا به گزارش Nielsen SoundScan، فروش آلبوم‌های موسیقی در سال ۲۰۰۹ با ۵۵% کاهش مواجه بوده است. در حالی که فروش تک آهنگ‌های دیجیتال در همان برهه‌ی زمانی از صفر به ۱.۲ میلیارد عدد رسید.

با ظهور آی‌تیونز (iTunes) و شبکه‌های اشتراک‌گذاری فایل، دیگر در لیست آهنگ‌ها، دو آهنگ پشت سر هم از یک خواننده نمی‌بینیم.

۶. داشتن تخصص

قبل از روی کار آمدن اینترنت، اگر می‌خواستید در مورد هر موضوعی صحبت کنید باید در آن زمینه تخصص داشتید. حالا برای ابراز نظر خود فقط به یک وبلاگ و کمی پررویی نیاز دارید! طی یک بررسی صورت گرفته توسط PR Week، رقم ۵۲% از وبلاگ‌نویسان خود را "خبرنگار" معرفی می‌کنند. چرا که "تایپیست" بودن خیلی عنوان قابل توجه و چشم‌گیری محسوب نمی‌شود.

۷. آبروی نیجریه

زمانی نیجریه یک کشور آفریقایی مستقل بود که از صادرکنندگان عمده‌ی نفت محسوب می‌شد. اما حالا به یک صادر کننده‌ی ایمیل‌های جعلی تبدیل شده است تا افرادی را که در اختلاس و دزدی چند میلیون دلاری وزرای سابق دولت دست داشته‌اند شناسایی کند. از این رو این ایمیل‌ها به "کلاهبرداری نیجریه‌ای" و "کلاهبرداری ۴۱۹" معروف شدند.

۸. نوشتن املای درست کلمات

۹ موردی که اینترنت آن‌ها را نابود کرده است

این روزها کاربران شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسان از املای راحت و خلاصه‌ شده‌ی کلمات استفاده می‌کنند و چندان به خود زحمت نمی‌دهند که قواعد املایی را رعایت کنند.

۹. مفهوم سلبریتی

در گذشته برای این که معروف شوید لازم بود یا خوش‌قیافه یا با استعداد باشید. حالا با کمک شبکه‌های اجتماعی چنانچه از حد استاندارد هم چاق‌تر و بی‌استعدادتر باشید، شانس معروف شدن را دارید. فقط کافی است تعداد دنبال‌کنندگان شما در توئیتر رقم قابل توجهی باشد!


ویدیو مرتبط :
بیلگیتس در 9 ثانیه نابود شد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیا اینترنت زمین را نابود می‌کند؟اخبارعلمی,خبرهای علمی,اینترنت

 شاید هرگز به این موضوع توجه نکرده باشید اما رایانه‌ها، پایگاه‌های داده‌ای و همچنین سرورها یکی از عوامل تأثیرگذار در روند گرمایش جهانی هستند. در حقیقت انرژی موردنیاز برای تبادل داده‌ها عاملی است که می‌تواند بر روند گرم شدن زمین اثرگذار باشد.

 ازاین‌رو از ابزارها و خدمات مبتنی بر فناوری ارتباطات و اطلاعات از پست الکترونیک تا سرورها و شبکه‌های اجتماعی و سامانه‌های اینترنتی به‌عنوان منبع جدید آلاینده‌های زیست‌محیطی نام‌برده می‌شود. یک درصد از مجموع دی‌اکسید کربن منتشرشده از فعالیت‌های انسانی از اینترنت منشأ می‌گیرد. البته از این اطلاعات نمی‌توان نتیجه گرفت که اینترنت فقط یک منبع آلاینده زیست‌محیطی است بلکه در حقیقت اینترنت کارکردی دوسویه دارد و به‌عبارت‌دیگر از سوی دیگر می‌تواند در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی نقش مهمی داشته باشد. برای مثال استفاده از خدمات اینترنتی و تدابیری مانند دورکاری یا برگزاری کنفرانس‌های ویدیویی به‌جای رفت‌وآمد و مسافرت‌های کاری در کاهش مصرف انرژی و تولید دی‌اکسید کربن مؤثر است.

رایانه‌ها، پایگاه‌های داده و همچنین سرورها یکی از عوامل تأثیرگذار در روند گرمایش جهانی هستند

دنیا در مسیر آنلاین شدن
بر اساس داده‌های آماری منتشرشده سال 2000 از مجموع جمعیت 6 میلیاردی دنیا، 500 میلیون نفر مشترک تلفن همراه بودند و 250 میلیون نفر در سطح دنیا به اینترنت دسترسی داشتند. در حقیقت 15 سال گذشته تعداد کاربران اینترنتی فقط 250 میلیون نفر بود. این در حالی است که بعد از گذشت 11 سال از مجموع جمعیت 5/6 میلیارد نفری دنیا، تعداد 5 میلیارد نفر مشترک تلفن همراه بودند و 2 میلیارد نفر نیز به اینترنت دسترسی داشتند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که اگر روند افزایش کاربران جدید بر همین اساس ادامه داشته باشد تا سال 2017 کل جمعیت دنیا آنلاین خواهد بود.

ده سال پیش 3/10 میلیون پایگاه داده در ایالات‌متحده آمریکا وجود داشت و مجموع مصرف انرژی سالانه در این مرکز داده به 61 میلیون کیلووات بر ساعت می‌رسید که می‌توانست انرژی موردنیاز کل کشور انگلیس را برای مدت‌زمان دو ماه تأمین کند. از سال 2000 تا 2006 مصرف کل انرژی فقط 200 درصد افزایش‌یافته است، درحالی‌که ترافیک کل اینترنت با رشد 32 میلیون درصدی مواجه بوده است؛ اما نکته‌ای که باید موردتوجه قرار گیرد این است که بهره‌وری وسایل نقلیه به این نسبت رشد نکرده است. اگر 15 سال پیش خودروی جدیدی می‌خریدید که با 68 لیتر بنزین می‌توانست مسافتی معادل 720 کیلومتر را طی کند امروز همین خودرو باید با توجه به پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در حوزه فناوری و بهره‌وری ابزارهای مختلف می‌توانست با همین مقدار سوخت مسافتی معادل 11600000000 کیلومتر را طی کند. این در حالی است که بهره‌وری وسایل نقلیه رشد قابل‌توجهی نداشته است و هنوز شما با این مقدار سوخت همان مسافت را طی می‌کنید و به همان اندازه می‌توانید از اتومبیلی که امروز می‌خرید بهره‌مند شوید.

اگرچه اکنون بسیاری از کارگران با توجه به پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در حوزه فناوری و مهارت‌هایی که از آن برخوردار شده‌اند می‌توانند به روش دورکاری و بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل کار خود از عهده انجام مسئولیت‌های کاری که به آن‌ها سپرده‌شده است، برآیند؛ اما باوجود فراهم بودن چنین شرایطی فقط 5/2 درصد کارگران و کارمندان دورکاری را تجربه می‌کنند. درحالی‌که بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد 40 درصد کارمندان یا کارگران بتوانند در هفته دو روز بدون نیاز به مراجعه به محل کار خود و از راه دور کار کنند. میزان انتشار دی‌اکسید کربن به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. برای مثال اگر در ایالات‌متحده آمریکا 40 درصد کارمندان دو روز در هفته از راه دور کار کنند، 50 میلیون تن دی‌اکسید کربن کمتری منتشر می‌شود که می‌تواند در کاهش میزان انتشار آلاینده‌های کربنی نقش مهمی داشته باشد.

عجیب اما واقعی:
زمانی که واژه‌ای را در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌کنید به‌اندازه 6/7 سانتی‌متر جابه‌جایی یک خودرو دی‌اکسید کربن تولید می‌شود.


5100 بار جستجوی یک واژه یا عبارت در جستجوگر گوگل به‌اندازه یک دور کار کردن ماشین ظرفشویی دی‌اکسید کربن تولید می‌کند.


مقدار دی‌اکسید کربن تولیدشده از 15 هزار بار جستجوی یک واژه معادل دی‌اکسید کربنی است که درنتیجه آماده کردن یک چیزبرگر آزاد می‌شود.


بر اساس آمار منتشرشده، جستجوگر گوگل درنتیجه فرایند جستجوی کاربران ماهیانه 260 هزار کیلوگرم دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. درنتیجه این فرایند 3 میلیون و 900 هزار کیلووات ساعت انرژی در ماه مصرف می‌شود که با این مقدار انرژی می‌توان انرژی موردنیاز یک یخچال‌فریزر را در مدت 5400 سال تأمین کرد یا این‌که 5 میلیون بار از یک ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس‌ها استفاده کرد.


هر پیام اسپم ارسالی به صندوق پست الکترونیک کاربران 3/0 گرم دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. این در حالی است که سالانه 62 تریلیون پیام اسپم ارسال می‌شود. دی‌اکسید کربن منتشرشده از ارسال پیام‌های اسپم ارسالی در یک سال معادل دی‌اکسید کربن آزادشده از حرکت 6/1 میلیون خودرو به دور زمین است.

 

اخبار علمی - سیناپرس