دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

مصرف زیاد شكر موجب افسردگی می شود 

شکر

شكر تأمین كننده انرژی در كوتاه مدت بوده موجب افزایش فعالیت برخی غدد و تحریك پذیری، كاهش تمركز و افسردگی می شود.

پریسا ترابی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: یك رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و كمك به كاهش استرس اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: برخی غذاها و نوشیدنی ها تحریكات قوی در بدن ایجاد می كنند و مستقیماً موجب بروز استرس می شوند.

این تحریكات گر چه ممكن است در كوتاه مدت لذتبخش باشند ولی در درازمدت می توانندعوارض نامطلوبی داشته باشند.

یك متخصص تغذیه افزود: چای، قهوه، كاكائو و شكلات، نوشیدنی های حاوی جوش شیرین و نوشابه های كولا، غذاهای آماده و هله هوله ها، زرده تخم مرغ، كره، پنیر، میگو و گوشت، روغن نارگیل، بادام هندی و سایر مغزها مانند بادام، پسته، گردو موجب بروز استرس می شود.

ترابی اضافه كرد: كافئین موجود در چای، قهوه، شكلات و نوشابه های گازدار وجود دارد. كافئین موجب آزاد شدن هورمون آدرنالین در بدن و افزایش استرس می شود.

وی گفت: زمانی كه این ماده در حد متعادل مصرف شود، هوشیاری افزایش یافته و فعالیت قلب، سیستم عصبی و عضلات نیز بالا می رود اما مصرف بیش از اندازه كافئین اثری مشابه استرس طولانی مدت در بدن ایجاد می كند.

یك متخصص تغذیه افزود: مصرف كافئین با افزایش كلسترول و فشار خون ارتباط دارد. اگر به مصرف زیاد این ماده عادت كرده اید باید مصرف آن را به تدریج كاهش دهند.

ترابی اضافه كرد: شكر یك ماده غذایی اساسی محسوب نمی شود. این ماده تأمین كننده انرژی در كوتاه مدت است و موجب افزایش فعالیت برخی غدد و تحریك پذیری، كاهش تمركز و افسردگی می شود.

وی گفت: مصرف زیاد شكر بار زیادی به غده لوزالمعده برای تولید انسولین نیز وارد می كند كه احتمال پیش روی به سوی دیابت را افزایش می دهد. افراد باید میزان قند خون را ثابت نگه دارند و در مصرف شكر احتیاط كنند..../تحلیل:فارس


ویدیو مرتبط :
رقابت چگونه موجب بهبود زندگی مصرف کنندگان می شود؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ارتباط مصرف زیاد گوشت باقاعدگی زود‌هنگام 

 

 

ارتباط مصرف زیاد گوشت باقاعدگی زود‌هنگام

 

در یک گزارش تحقیقاتی که توسط پژوهشگران تهیه شده، چنین نتیجه گیری شده که دخترانی که در دوران کودکی زیاد گوشت می خورند، احتمال دارد در مقایسه با سایر دختران، زودتر از موقع قاعده شوند.

در این پژوهش رژیم غذایی بیش از سه هزار دختر دوازده ساله مورد مقایسه قرار گرفت.

نتیجه گیری این بود که مصرف بیش از هشت نوبت در هفته، در سه سالگی و دوازده نوبت در هفته در هفت سالگی، موجب قاعدگی زودتر از موعد در دختران می‌شود.

در گزارش مورد بحث، گفته شده که مصرف زیاد گوشت در خردسالی ممکن است بدن را برای بارداری آماده کرده و موجب بلوغ زود هنگام شود.

در طول قرن بیستم سن قاعدگی در دختران به نحو محسوسی کاهش یافت.

دلیل این موضوع تغذیه بهتر و افزایش چاقی دختران بود که در وضعیت هورمون ها تاثیر می گذارد.

در پژوهشی که در این باره صورت گرفت، متخصصین گروهی از کودکان را از بدو تولد تحت نظر قرار دادند.

هنگامی که این گروه به سن دوازده سال و هشت ماه رسیدند، به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که هم اکنون قاعده شده بودند و گروهی که عادت ماهانه شان هنوز شروع نشده بود.

از مقایسه وضعیت تغذیه این دو گروه چنین نتیجه گیری شد که احتمال قاعده شدن در دوازده سالگی، در گروهی از دخترانی که گوشت زیاد مصرف می کردند، 75 درصد بیشتر از گروهی بود که کمتر گوشت می خوردند.

اگر چه در این بررسی وزن دختران منظور نشده بود ولی نتیجه بررسی، تایید کننده بررسی های قبلی بود که نشان می داد دخترانی که جثه بزرگ تری دارند، زودتر از موعد قاعده می شوند.

 

خطر سرطان پستان

ارتباط قاعدگی زود هنگام با خطر ابتلا به سرطان پستان احتمالا می تواند به این دلیل باشد که در نتیجه قاعدگی زودتر از موعد، سطح استروژنی که بدن یک زن در طول عمر تولید می کند، افزایش می یابد.

ولی پژوهشگران بر این نکته تاکید می کنند که لزومی ندارد دختران مصرف گوشت را به کلی قطع کنند چون تنها مصرف بالای آن است که به قاعدگی زود هنگام کمک می کند.

زنان در دوران بارداری احتیاج زیادی به آهن و روی (zing) دارند و گوشت منبع مهمی برای رساندن این مواد به بدن است.

 

منبع:salamatnews.com