دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

كودكی كه در سه سالگی دانشجوی فیزیك شد و در چهار ماهگی شروع به حرف زدن كرددانشجوی فیزیك,دانشجوکوچک

كودكی كه در سه سالگی دانشجوی فیزیك شد و در چهار ماهگی شروع به حرف زدن كرد

در این گزارش یكی از نوابغ و ركورد داران گینس معرفی می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، كیم یونگ، دانشجوی رشته فیزیك با آی كیو 210، در سه سالگی دانشجوی فیزیك دانشگاه هانیانگ در كره جنوبی شد. 

در هشت سالگی توسط ناسا دعوت شد تا به آمریكا برود، آی كیو او 210 تخمین زده شد و به عنوان یكی از ركورد داران در كتاب گینس ثبت شد.

آقای یونگ در چهار ماهگی شروع به حرف زدن كرد و تقریباً دو سال بعد قادر به خواندن ژاپنی، كره ای، آلمانی و انگلیسی بوده اما در 16 سالگی ناسا را ترك كرد و به كره بازگشت تا دكترای مهندسی عمران بگیرد.

بعد از آن از سال 2007 به عنوان استاد در دانشگاه جونگ بوك مشغول به كار شد و تا به حال 90 مقاله در باره مباحث هیدرولیك به چاپ رسانیده است./باشگاه خبرنگاران


ویدیو مرتبط :
گذز عمر از 4 ماهگی تا 14 سالگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

۶ ماهگی تا ۵ سالگی؛ سن شیوع مننژیت 

 

۶ ماهگی تا ۵ سالگی؛ سن شیوع مننژیت

 

کلمه مننژیت معنای گسترده ای دارد. در واقع، هرگونه التهاب پرده های مغزی را با این نام می شناسند و تقریبا همه انواع آن، به جز مننژیت باکتریال، حالت گذرا دارند.

 

مننژیت یکی از بیماری های بسیار خطرناک عفونی است که در دوران کودکی رخ می دهد. این بیماری از ۶ ماهگی تا ۵ سالگی بیشترین شیوع را دارد و در کل، بیماری شایعی در کودکان محسوب می شود. نکته مهم درباره این بیماری آن است که شاید بسیاری از علایم ابتدایی مننژیت از سایر بیماری های عفونی قابل افتراق نباشد ولی علایمی که ما را به بروز عفونت مننژیتی مشکوک می کنند، عبارتند از:

 

تب بالا، استفراغ های مکرر، کاهش سطح هوشیاری، خواب آلودگی، خوب شیر نخوردن شیرخوار و گاهی اوقات (در موارد پیشرفته تر) فلج اندام ها، تشنج و کما. در کودکان بزرگ تر که بهتر می توانند علایم بیماری را ذکر کنند، سردرد و گاهی گردن درد از علایمی هستند که می توانند پزشک را در تشخیص کمک کنند.

 

پزشک پس از بررسی و معاینه دقیق می تواند تعیین کند که این علایم می توانند مربوط به مننژیت باشند یا نه. در صورت وجود احتمال عفونت مننژیتی، پزشک برای اطمینان، بررسی مایع نخاعی را انجام می دهد که تشخیص نهایی و قطعی بیماری به وسیله آن صورت می گیرد. اگر پزشک مهارت و تبحر لازم را داشته باشد، انجام این آزمایش برخلاف شایعاتی که در مورد آن وجود دارد به هیچ وجه برای بیمار خطرناک نیست.

 

درمان مننژیت یک درمان طولانی مدت (به صورت تزریق داخل وریدی در بیمارستان) است. اگر خانواده ها درمان با داروهای خوراکی را خودسرانه انجام دهند، به درمان ناقص مننژیت و عوارض آن منجر می شود که می تواند بسیار خطرناک باشد. مننژیت به دلیل اینکه چرک را در فضای مایع مغزی نخاعی قرار می دهد، موجب می شود که عروق مغزی دچار التهاب شوند و همچنین ممکن است به همین دلیل قسمت هایی از مغز دچار کم خونی شود. غیر از این موارد، عفونت ممکن است به سلول های مغزی به صورت مستقیم نیز آسیب بزند.

 

در مجموع، این عوارض در کنار یکدیگر می توانند اثرات کوتاه مدت و بلندمدت فراوانی را برای فرد بیمار به یادگار بگذارند که فلج اعضا، کاهش بینایی، کری و عقب ماندگی ذهنی از آن جمله اند. در کل، می توان گفت که مننژیت باکتریال یک تشخیص اورژانس در کودکان است و مادرانی که کودک آنها حال عمومی بدی دارد و به علایمی نظیر تب بالا و استفراغ دچار شده، حتما باید برای بررسی علت این مساله از پزشک کمک بگیرند تا در صورت نیاز به درمان، هرچه سریع تر اقدام شود.


دکتر علیرضا ناطقیان


منبع:روزنامه سلامت