دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

فیلتر موج‌بر تیغه‌دار شبیه‌سازی شد 

فیلتر موج‌بر تیغه‌دار شبیه‌سازی شد

 

 

یك پژوهشگر جوان ایرانی از شبیه‌سازی ، طراحی و ساخت فیلتر موج‌بری تیغه‌دار برای نخستین بار خبر داد.

 


محسن یزدانی،‌پژوهشگر دانشگاه علم و صنعت ایران در مقطع كارشناسی ارشد در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری فارس گفت: فیلترهای پایین گذر ماكروویوی كاربردهای بسیار زیادی در سیستم‌های مخابراتی به‌ویژه در كاربردهای مخابرات ماهواره‌ای دارند.

 


وی افزود: یكی از این فیلترهای پركاربرد،‌فیلتر پایین گذر با تغییر امپدانس پله‌ای است. این دسته از فیلترها تاكنون توسط خطوط ماكرواستریپی و كواكسیال طراحی و ساخته شده‌اند.

 


این پژوهشگر تصریح كرد: موج‌برهای دوتیغه‌ای دارای ویژگی‌های مهمی چون ثابت بودن امپدانس آنها در محدوده وسیعی از فركانس،‌امكان ایجاد امپدانس‌‌های كوچك حتی تا ۱۰ اهم و افزایش فاصله فركانسی مد غالب از مدهای بالاتر نسبت به موجب‌بر توخالی است.

 


وی گفت: در نتیجه با توجه به ویژگی‌های مهم اشاره شده امكان طراحی فیلترهای پایین گذر با تغییر امپدانس پله‌ای با استفاده از این خطوط انتقال امكان‌پذیر می‌شود.

 


این پژوهشگر افزود: در این پایان‌نامه پروسه طراحی یك فیلتر پایین گذر دوتیغه‌ای موجب‌بری بر مبنای تغییر امپدانس پله‌ای مورد بررسی قرار گرفته شده است.

 


وی گفت: در این پایان‌نامه با كمك گرفتن از موج‌برهای دوتیغه‌ای فیلتر نمونه پایین گذر به قطعات موجب‌بر دوتیغه‌ای با امپدانس های پایین و بالا تبدیل می‌شود.

 


یزدانی افزود: تئوری طراحی و مدار معادل این فیلتر در حالت كلی بررسی شده و یك فیلتر موج‌بر دوتیغه‌ای پایین گذر با فركانس قطع ۴ گیگاهرتز طراحی و ساخته شده است.

 


ویدیو مرتبط :
شبیه سازی mpu6050 imu با فیلتر کالمن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شبیه سازی تمام رنگین کمانهای جهان توسط مهندس ایرانی گوگل 

شبیه سازی تمام رنگین کمانهای جهان توسط مهندس ایرانی گوگل

 

مهندس ایرانی شرکت گوگل در تز دکترای خود در دانشگاه سن دیه گو موفق به شبیه سازی تمامی انواع رنگین کمانهای موجود در جهان شده است تا به این شکل پاسخ سئوالاتی که درباره فیزیک رنگین کمانها وجود دارند را بیابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محقق ایرانی دانشگاه سن دیه گو در تحقیق تز دکترای خود به همراه گروهی دیگر از محققان به واسطه بهبود شیوه های شبیه سازی تعاملات نور با قطرات آب در اشکال و ابعاد مختلف انواع مختلفی از رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای اولیه، رنگین کمانهای ثانویه، سرخ کمانها و ابرکمانها را شبیه سازی کردند.

ایمان صادقی و همکارانش با هدف درک بهتر تعامل قطرات کروی شکل آب با نور که پس از متوقف شدن بارش باران منجر به ایجاد طاقی های درخشان و رنگارنگی در آسمان می شوند این شبیه سازی ها را انجام داده اند. صادقی امیدوار بود بتواند با استفاده از تکنیکهای به کار گرفته شده در فیلمهای انیمیشن و بازیهای رایانه ای تکنیک شبیه سازی رنگین کمانها را بهبود ببخشند.

صادقی که اکنون در یکی از شعبه های گرافیکی شرکت گوگل در بخش مهندسی مشغول به کار است، می گوید معمولا برای ارائه تز دکترا برای کسی فرصت مطالعه بر روی چنین پدیده زیبایی به وجود نمی آید. رنگین کمانها بسیار فراتر از آن چیزی هستند که به چشم انسان می آیند.

با آغاز شبیه سازی های متعدد، محققان دریافتند تعاملات میان نور و قطرات کروی شکل قادر به توضیح بعضی از انواع رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای دوقلو نیستند. محققان در شبیه سازی ها نشان دادند با چکیدن یک قطره آب، فشار هوا انتهای آن را مسطح کرده و آن را به شکل یک سطح ضخیم در می آورد.

شبیه سازی ها بر اساس این شکل جدید از قطرات آب به محققان امکان داد که تعداد گسترده ای از انواع رنگین کمانها را شبیه سازی کنند. به گفته صادقی وی به همراه تیمش اولین گروهی هستند که شبیه سازی بسیار دقیقی از رنگین کمانهای دوقلو ارائه کرده اند.

مکانیزم دقیق تشکیل رنگین کمانها صدها سال است که کشف شده است: پرتوی از نور در درون قطرات آب بازتابیده و شکسته شده و در نزدیکی زاویه رنگین کمان در درون قطره به شدت متمرکز می شود. زاویه رنگین کمان متناسب با رنگ نور تغییر می کند در نتیجه نور خورشید به ترکیبات طیفی تجزیه می شوند و رنگهای رنگین کمان را به وجود می آورند. به گفته صادقی تنوع در ظاهر رنگین کمانها وابستگی نزدیکی با ابعاد و شکل قطرات آب دارد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، تا به امروز در تمامی شبیه سازی هایی که از رنگین کمانها صورت گرفته بود، قطرات آب به شکل کروی در نظر گرفته شده بودند که این کروی بودن در مورد قطرات درشت باران صادق نیست. صادقی در این پروژه رویکردی کاملا متفاوت را ارائه کرده و مدلهای واقع گرایانه تری را در شبیه سازی رنگین کمانها به کار گرفته است..... /  خبرگزارى مهر