دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

عادت به سیگار كشیدن ریشه در ترومای دوران كودكی داردعادت به سیگار كشیدن ریشه در ترومای دوران كودكی دارد

پزشكان در یك مطالعه جدید اعلام كردند زنانی كه احساس می‌كنند نیاز به سیگار كشیدن دارند احتمالا علت این وابستگی در آنها را باید در ترومای (ضربه عاطفی) دوران كودكی‌شان جست‌وجو كرد.

 

این مطالعه در مجله "درمان، پیشگیری و خط‌مشی‌های مرتبط با سوء مصرف مواد" منتشر شده است. در این بررسی‌ها معلوم شد در مواردی كه تصمیم‌گیری برای ترك سیگار دشوار می‌شود ممكن است ریشه در ضربه‌های عاطفی دوران كودكی داشته باشد.

 

به نوشته روزنامه دیلی‌میل، دكتر تارا استرین، متخصص انگلیسی كه سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، می‌گوید: نتایج مشاهدات ما نشان داده است زنانی كه به لحاظ جسمی و احساسی در دوران كودكی خود آزار دیده‌اند، احتمال اینكه سیگاری شوند 1.4 برابر بیشتر است. هم‌چنین، این زنان برای ترك عادت سیگار كشیدن، بیشتر دچار مشكل می‌شوند.

 

این متخصصان متذكر شده‌اند: از آنجا كه تجارب ناخوشایند دوران كودكی خطر استرس‌ها و تنش‌های روانی را هم در زنان و هم در مردان افزایش می‌دهد به نظر می‌رسد كه این افراد در دوران بزرگسالی گرایش بیشتری به استعمال دخانیات دارند. این تاثیر اساسا در زنان شدیدتر است و همین امر نشان می‌دهد كه مردان و زنان دارای مكانیسم‌های متفاوت مقابله با مشكلات دوران كودكی هستند.

این یافته به روانپزشكان و پزشكان كمك می‌كند كه به راهكارهای موثرتری برای كمك به ترك دخانیات در افراد سیگاری دست پیدا كنند./ایسنا


ویدیو مرتبط :
سیگار كشیدن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بی‌ حجابی‌ ها ریشه در دوران رضاخان دارد


نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان گفت: بخشی از بی‌حجابی‌های امروز، ریشه در کشف حجاب دوران رضاخان دارد.

خبرگزاری تسنیم: نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان گفت: بخشی از بی‌حجابی‌های امروز، ریشه در کشف حجاب دوران رضاخان دارد.

آیت‌الله سیدیحیی جعفری  در کرمان در باره وضعیت حجاب در جامعه، اظهار کرد: عدم رعایت صحیح حجاب اسلامی در سطح جامعه ریشه در اقدامات و مبارزات رضاخان با حجاب دارد.

وی با تاکید بر اینکه بی‌حجابی از دوران پهلوی اول در کشور گسترش یافت، افزود: رضاخان به دستور استعمار، راه مقابله با حجاب اسلامی را پیش گرفت.

جعفری با اشاره به سه درخواست استعمار از رضاخان تصریح کرد: کشف حجاب، تعطیل کردن مجالس اهل بیت (ع) و خانه‌نشین کردن علما از خواسته‌های اصلی رهبران استعمارگر بود که در طول مدت حکومت پهلوی اول به کشور تحمیل شد.

وی با بیان اینکه کشف حجاب در کشورهای اسلامی همواره از سوی غرب مورد تاکید بوده، خاطرنشان کرد: امروز با وجود استقرار حکومت اسلامی در ایران، کشورهای سلطه‌گر از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به ترویج بی‌حجابی در جامعه می‌کنند.

امام جمعه کرمان غرب را دشمن اسلام و مسلمانان دانست و گفت: این دشمنی‌ها را به طرق مختلف می‌توان در کشورهای اسلامی مشاهده کرد.

وی کشتار بی‌رحمانه ملت مصر توسط ارتش این کشور را در همین راستا برشمرد و افزود: مطمئنا ارتش مصر با چراغ سبز غرب اقدام به عزل مرسی و قتل عام مردم کرده است.

آیت‌الله جعفری با تاکید بر اینکه مردم برای رهایی از ظلم حسنی مبارک، فرعون مصر انقلاب کردند، اظهار کرد: متاسفانه با دخالت کشورهای استعمارگر، انقلاب مصر به وضعیت امروز رسیده است.

وی با اشاره به نقش رهبر در جامعه اسلامی ایران تصریح کرد: مهم‌ترین دلیل در امان ماندن انقلاب با وجود همه دشمنی‌ها و کارشکنی‌ها، اعتقاد به اصل رهبری و ولایت فقیه بوده است.

نماینده ولی فقیه در کرمان، رهبری قاطعانه حضرت امام (ره) را سبب برچیده شدن نظام شاهنشاهی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: اگر غرب امروز جرات دخالت در امور کشور را ندارد، تنها به واسطه وجود رهبری است؛ در غیر اینصورت ایران وضعیتی بهتر از مصر در شرایط فعلی نداشت.