دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

سیگار باعث اختلال در بینایی می شود 

 

 

سیگار

 

 

 

قرمز شدن لبه پلك ها، پف آلوده شدن پلك، چروك شدید پوست و زردی چشم‌ها از عوارض شایع مصرف سیگار هستند كه در سطح چشم ظاهر می شوند.

دكتر سپیده بیات، چشم پزشك در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا با بیان این مطلب افزود: كاهش خونرسانی به چشم به دلیل ایجاد اختلال در رسیدن مواد لازم به عدسی چشم و فاسد شدن آن سبب ابتلای چشم به بیماری آب مروارید می شود.

وی افزود: افرادی كه سیگار مصرف می‌كنند، تمام تصاویر را تیره تر و باریك تر می بینند كه البته این نارسایی در دید به دنبال قطع مصرف سیگار و پس از سه هفته كاهش می یابد.

دكتر بیات تصریح كرد: معمولا به دنبال مصرف طولانی مدت سیگار (بیش از 10 سال) و در رده های سنی 40 سال به بالا، عارضه های ناشی از مصرف سیگار در فرد بروز می كند.

وی افزود: بر این اساس افرادی كه سیگار استعمال می كنند، در صورت كاهش تدریجی دید و بروز اختلال در "دیدرنگ" باید به چشم پزشك مراجعه كنند. این امر به دلیل مصرف زیاد ویتامین C موجود در بدن و به دنبال كاهش نسبی آن، مختل شدن كلاژن سازی در پوست و پیری سریع آن عارض می شود.

وی با اشاره به راه های پیشگیری از بروز این عوارض در بینایی تاكید كرد: قطع فوری مصرف سیگار، مصرف ویتامین های آنتی اكسیدان همچون E و C در پیشگیری از ابتلا به این عوارض در بینایی نقش موثری دارند..../تحلیل:ایسنا


ویدیو مرتبط :
اختلال نرم افزاری جنگنده F35 باعث چرخش هنگام برخاستن شد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مصرف سیگار باعث کاهش قدرت بینایی می شوداخبارپزشکی,خبرهای پزشکی,سیگار

به گفته پزشکان، چندین مطالعه نشان داده است سیگار کشیدن موجب افزایش ریسک تباهی لکه زرد مرتبط با سن، آب مروارید، آب سیاه، اختلال شبکیه چشم ناشی از دیابت و سندروم چشم خشک می شود.

به گزارش مهر، به گفته متخصصان چشم، سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی از بین رفتن بینایی در بین بیماران است. این متخصصان توصیه می کنند: «یک راه کاهش ریسک بروز بیماری تباهی لکه زرد مرتبط با سن (AMD) سیگار نکشیدن است.»

به گفته پزشکان، افراد سیگاری سه تا چهار برابر بیش از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به AMD قرار دارند. بیماری تباهی لکه زرد موجب نابودی مرکز میدان بینایی می شود. در تباهی لکه زرد خشک، مرکز شبکیه خراب می شود. در حالت تباهی لکه زرد خیس، عروق خونی نامتراکم در زیر شبکیه رشد می کنند.

تحقیقات مشروح پزشکان نشان می دهد با آغاز بروز AMD، خواندن و دیدن جزئیات ریز برای فرد دشوار می شود. به مرور زمان، از بین رفتن بینایی به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

به گفته پزشکان، از بین رفتن بینایی به دلیل سیگار کشیدن هیچ علامتی نظیر بسیاری از بیماری های چشمی دیگر ندارد، اما انجام تست اتساع چشم می تواند به تشخیص بیماری های چشم در مراحل اولیه آن کمک کند.

سایر انواع بیماری های چشمی مرتبط با سیگار کشیدن شامل آب مروارید و آب سیاه است. افرادی که بیش از ۱۰ نخ سیگار در روز می کشند بیش از سه برابر افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به آب مروارید قرار دارند. چنین رابطه قوی ای هم بین سیگار کشیدن و بروز بیماری آب سیاه وجود دارد.

محققان هشدار می دهند سیگار کشیدن نه تنها موجب بروز بیماری های در ناحیه ریه و گلو می شود، بلکه به اعصاب چشم هم آسیب می رساند.

  اخبار پزشکی - مهر