دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟


شهرها یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انسان در جهان هستند که در طول تاریخ دست‌خوش تغییرات فراوان شده‌اند. انسان امروز هم تصمیم دارد تا دین خود را مانند گذشتگان ادا کند و این بار هنرنمایی‌اش را با هوشمند‌سازی شهرها نشان دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

zoomit.ir - حمیده خادم زاده: شهرها یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انسان در جهان هستند که در طول تاریخ دست‌خوش تغییرات فراوان شده‌اند. انسان امروز هم تصمیم دارد تا دین خود را مانند گذشتگان ادا کند و این بار هنرنمایی‌اش را با هوشمند‌سازی شهرها نشان دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

این روزها، به هر چیزی که دارای یک پردازنده یا یک سنسور باشد و بتواند به یک شبکه متصل شود، "هوشمند" می‌گوییم.

حالا از این واژه برای شهرها هم استفاده می‌شود. اما هوشمند بودن یک شهر چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ اولین چیزی که در ذهن تداعی می‌شود این است که چنین شهری دارای زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی است که می‌تواند با دستگاه‌های هوشمند وارد تعامل شود تا کیفیت و بازدهی زندگی شهروندان را بهبود بخشد. این دستگاه‌های هوشمند می‌توانند گوشی، اتومبیل،‌ ترموستات و کنتورهای آب باشند. چنانچه اطلاعات این دستگاه‌ها قابلیت اتصال به زیرساخت‌ها را داشته باشند مواردی مثل ترافیک، سیستم پارکینگ، شبکه‌ی برق و سیستم صدور قبض‌ها مستقیما به صورت اطلاعات گزارش می‌شوند.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

به هیچ عنوان فکر نکنید که فقط کشورهای جهان اول پتانسیل داشتن شهرهای هوشمند را دارند. برای مثال وضعیت ذخیره‌ی آب ساکنان شهر هوبلی که یکی از شهرهای در حال رشد هند است، غیر قابل پیش‌بینی است. از این رو در مواقعی آب تمیز فراهم است، سرویسی به نام Nextdrop با فرستادن پیامک به شهروندان اطلاع رسانی می‌کند که میزان آب مورد نیاز خود را ذخیره کنند.

در سراسر دنیا، رشد شهرها به میزان دسترسی آن‌ها به منابع طبیعی و سهولت حمل و نقل وابسته است. در جهان اطلاعات‌محور امروز، بروزرسانی و اعمال نفوذ در زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطات امری حیاتی محسوب می‌شود چرا که مسائلی مثل حفاظت از انرژی، ترافیک، ایمنی و بهبود کیفیت زندگی به این حوزه وابسته هستند.

حمل و نقل و ترافیک

سازمان حمل و نقل ایالات متحده، با مشارکت پل آلن (از بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت) پشتیبانی مالی در زمینه‌ی هوشمند سازی بعضی شهرها را به عهده گرفته است. از آنجا که یک طرف ماجرا، سازمان حمل و نقل است پس در رویکرد هوشمندسازی شهر، وضعیت ترافیک و حمل و نقل لحاظ خواهد شد.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

اتومبیل‌ها، شهرهای آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌اند. از این رو جاده‌ها و اتومبیل‌ها جزء اولویت‌های برنامه‌ریزی در مراکز شهری، مناطق صنعتی، حومه و مناطق خارج از شهر به حساب می‌آیند. از این رو ظهور اتومبیل‌های هوشمند برنامه‌ریزی شهرها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. با این حال، توانایی ایجاد ارتباط بین اتومبیل‌ها و زیرساخت‌های هوشمند، فرصت‌هایی ایجاد خواهد کرد تا تغییر و تحولات علاوه بر حمل و نقل، به موارد دیگر نیز نفوذ کند.

سازمان حمل و نقل ایالات متحده اعلام کرده است که برای بهبود مسئله‌ی حمل و نقل، مواردی چون ایمنی، محیط زیست و بهینه‌سازی هزینه‌ها در اولویت‌های نخست قرار خواهند گرفت. در ادامه، به آمار سالانه‌ی مشکلات موجود در زمینه‌ی حمل و نقل، ایمنی و محیط زیست اشاره شده است:

حمل و نقل

۵.۵ میلیارد ساعت تاخیر در جابه جایی و عبور و مرور

۱۲۱ میلیارد دلار ضرر به علت ترافیک شهری

ایمنی

۳۲۶۷۵ مرگ ناشی از تصادفات اتومبیل در سال ۲۰۱۴

۸۳۶ میلیارد دلار بابت هزینه‌های ناشی جراحت، بیمه، هزینه‌های پزشکی و خسارت به اموال

محیط زیست

هدر رفت ۲.۹ میلیارد گالن سوخت

۵۶ میلیارد پوند تولید دی اکسید کربن اضافی

با این حال شرکت‌هایی مثل گوگل، تسلا موتور، دایملر- بنز و دیگر خودروسازان در تلاش هستند تا خودروهایی بدون سرنشین را روانه‌ی بازار کنند و دستورات لازم از طریق سنسورها در اتومبیل اجرا شود. گام بعدی تبادل اطلاعات بین اتومبیل‌ها است. چنانچه این قابلیت فراهم شود اتومبیل‌ها می‌توانند نسبت به حرکت یکدیگر واکنش نشان دهند یا از برخورد به موانع جلوگیری کنند. پیشرفته‌ترین مرحله، مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی است که در آن داده‌ها از سنسورهای جاده‌ای و دوربین‌های نظارتی به اتومبیل‌ها منتقل شده و اطلاعاتی مثل دسترسی به پارکینگ، وضعیت ترافیک و شرایط آب و هوایی در اختیار اتومبیل‌ها قرار می‌دهد.

در صورت فراهم شدن تمامی ‌این قابلیت‌ها باز هم این پرسش پیش می‌آید که کنترل ترافیک در این شرایط به چه صورت خواهد بود؟ چرا که تمام اتومبیل‌ها سطح هوشمندی یکسانی ندارند. این قسمت از ماجرا، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که شهرها، شهرداری‌ها و شهرستان‌ها در برنامه‌ریزی‌های خود با آن مواجه هستند. در حالی که در صورت ارتباط بین زیرساخت‌ها و وسایل نقلیه، اتومبیل‌ها می‌توانند در فاصله‌های نزدیک به هم با خیالی آسوده حرکت کنند. درزمینه‌ی زیرساخت‌های جاده‌ای استفاده از فناوری‌های هوشمندانه‌تر مطرح است. چرا که به لطف وجود لنزهای مجازی قرار نیست برای حرکت اتومبیل‌ها در خطوط مربوط خود، ساخت و سازهای فیزیکی صورت بگیرد؛ ضمن این که از بروز تصادفاتی که علت آن‌ها خطای راننده است جلوگیری می‌شود و ترافیک ناشی از حواس‌پرتی رانندگان برای پیدا کردن جای پارک حذف خواهد شد. تمامی این موارد اثری مثبت و سازنده در هزینه‌های حمل و نقل، ایمنی و محیط زیست خواهند داشت.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

فرصت‌های بزرگ معمولا با چالش‌های بزرگ همراه هستند. برنامه‌ریزی در زمینه‌ی حمل و نقل رایزنی‌های زیادی لازم دارد و برقراری ارتباط بین زیرساخت‌ها و اتومبیل‌ها نیاز به یک نقشه‌ی بلند مدت ۲۰ ساله خواهد داشت.

انرژی

در حال حاضر، انرژی الکتریکی از طریق شبکه‌ی برق به نقاط مورد نظر فرستاده می‌شود. در اینجا این مسئله مطرح می‌شود که چطور می‌توان بر این انرژی برای مصارف خانگی، اداری و صنعتی، نظارت و کنترل بهتری داشت.

در ساختمان‌های جدید، سنسورهایی قرار می‌گیرد که بتواند روشنایی و وضعیت تهویه‌ی مطبوع ساختمان (HVAC) را مدیریت کند. در این میان شرکت‌های زیادی هستند که برای برپایی چنین تاسیساتی اعلام آمادگی کرده‌اند. دو کمپانی زیمنس و GE صدرنشین لیست این شرکت‌ها هستند.

در محیط‌هایی که ترموستات‌های هوشمند Nest به کار رفته است، هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی کاهش پیدا کرده است. این ترموستات‌ها دمای ساختمان را طوری تنظیم می‌کنند که در ساعات اوج مصرف، استفاده از انرژی به حداقل برسد. شرکت‌هایی مانند ویرپول، سامسونگ و ال جی هم لوازم خانگی هوشمندی مثل ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر تولید کرده‌اند.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

در مورد مصرف آب، می‌توان به کنتورهای هوشمند اشاره کرد که در صورت بروز نشتی و وجود مشکل در تاسیسات مربوط به آب، مصرف کننده را مطلع سازد. حتی بدون کنتور هوشمند، با کمک اپلیکیشن‌های مربوط به صورت‌حساب مصرف آب، می‌توان از میزان مصرف مطلع شد و آن را مدیریت کرد. به عنوان مثال، در شهر آستین ایالت تگزاس، مشترکان آب با استفاده از سایت dropcountr.com می‌توانند از میزان مصرف آب مطلع شوند ضمن این که مصرف خود را با دیگر همسایگان مقایسه کنند.

خدمات عمومی و ایمنی

علاوه بر حل مشکلات ترافیک و مصرف انرژی، ار فناوری‌های پیشرفته و هوشمند می‌توان برای بالاتر بردن سطح کیفیت امنیت، تمیزی و بهتر شدن شهر بهره برد. برای مثال در شهر بوستون ایالت ماساچوست، شهروندان می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن Citizens Connect مشکلات غیراضطراری مانند سطل‌های زباله و چاه‌های آب را به وسیله‌ی ارسال عکس گزارش دهند. بعد از تعمیرات هم عکس محل مورد نظر به شهروندانی که مشکل را گزارش داده‌اند ارسال خواهد شد. اپلیکیشن دیگری به نام Paytix وجود دارد که افراد می‌توانند به وسیله‌ی آن هزینه‌ی پارکینگ را پرداخت کنند. در آینده‌ی نزدیک هم قرار است اپلیکشنی به نام Bums app ایجاد شود تا در حین رانندگی کاربران در خیابان‌های شهر، ناهمواری‌های آسفالت را گزارش دهند تا برای تعمیر آن اقدام شود.

در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

 شرکت پاناسونیک هم در حال آماده‌سازی لامپ‌های LED خیابانی است تا از آن‌ها در محوطه‌ی فرودگاه بین‌المللی شهر دنور واقع در ایالت کلرادو استفاده کند. این لامپ‌ها به دوربین‌های HD مجهز هستند و قابلیت تشخیص افراد را دارند. از این رو میزان روشنایی آن‌ها بسته به تعداد افراد تنظیم می‌شود. شرکت Xcel Energy هم که سازنده‌ی پنل‌های خورشیدی است در طراحی لامپ‌های LED همکاری داشته است. به این ترتیب پنل‌های خورشیدی، انرژی را در خود ذخیره می‌کنند و انرژی اضافی به انرژی الکتریکی روشنایی لامپ‌ها تبدیل می‌شود.

تاریخ ثابت کرده است که تکنولوژی همیشه مشکلات بشر را حل کرده و به پیشرفت او کمک کرده است. "ادوارد گلاسر"، اقتصاددان دانشگاه‌ هاروارد در کتاب "Triumph of the city" نوشته است: شهرها بزرگ‌ترین دستاورد انسان‌ها هستند. چرا که افراد و ایده‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کنند و بستری برای تبادل فکر، فرهنگ و مهارت محسوب می‌شوند. هر چند که مانند تمام اختراعات بشری، مشکلی حل می‌شود و مشکل جدیدی به وجود می‌آید. با این حال، به کمک فناوری اطلاعات می‌توان شهرها را به شکل دیگری برای دنیای فردا توسعه داد.


ویدیو مرتبط :
شهرهای هوشمند نیازمند شهروندان هوشمند هستند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چگونه آدرس آی‌پی تلفن همراه هوشمند خود را پیدا کنیم؟ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

اگر تاکنون سعی کرده باشید یک مرکز از راه دور فایل های چند رسانه ای یا سرور اشتراک فایل بی سیم (وایرلس) ایجاد کنید، همواره تعدادی تلفن همراه و برنامه های کامپیوتری در شبکه موجودند که نیاز به آدرس آی پی تلفن هوشمند شما  برای دسترسی خواهند داشت.

 

یافتن این مورد گاهی خیلی سخت است، حتی در برخی از مارک های گوشی های هوشمند پیچیده تر از بقیه  است. در این مقاله آموزشی سعی داریم پیدا کردن آدرس آی پی، در انواع جهانی / عمومی (global/public) و محلی (local) را به دوستان بیاموزیم.

 

در این آموزش سعی کردیم برندهای بزرگ گوشی های هوشمند را پوشش دهیم، از جمله آندروید، آی فون ، ویندوز موبایل و بلک بری.

 

۱- آدرس آی پی جهانی
به طور کلی دو نوع آدرس آی پی وجود دارد. آدرس آی پی خارجی  (external) یا جهانی (global) یا عمومی (public) که برای شناسایی دستگاه شما در اینترنت استفاده می شود. این آدرس مشخصه شبکه است ، بدان معنی که همه کامپیوترهایی که از این شبکه برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند (به عنوان مثال سیستم های موجود در شبکه خانگی شما) دارای یک آدرس آی پی جهانی هستند.

 

اگر شما کامپیوتری را بر روی همان شبکه (وای فای) داشته باشید ، آن ممکن است استفاده از آن آسان تر از تلفن همراه باشد. اگر به اینترنت با استفاده از تکنولوژی gprs یا ۳g دسترسی داشته باشید (از طریق همراه خود) ، شما می توانید از این تکنیک برای پیدا کردن آدرس آی پی(تلفن همراه خود)  استفاده کنید.

 

ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

 

یافتن آدرس آی پی جهانی تلفن شما در همه مارک های گوشی های هوشمند مانند هم انجام می شود. خیلی ساده است، کافیست با مرورگر وب تلفن همراه خود به آدرس http://www.whatip.com/.

بروید کار تمام است آدرس آی پی تلفن را به شما نشان می دهد. وب سایت های جایگزین دیگر عبارتند از: cmyip.com و touch.whatsmyip.org.

 

2- آدرس آی پی محلی (local)
از آدرس های آی پی محلی برای شناسایی یک کامپیوتر در یک شبکه مجزا استفاده می شود (به عنوان مثال شبکه موجود در خانه). از آنجا که آنها خاص این شبکه اند، این ادرس ها اغلب تغییر می کنند. آنها همچنین می توانند هر زمان که شما را (دوباره) به شبکه متصل می شوید تغییر کنند. در میان همه مطالب در این زمینه، این همان چیزی است که شما نیاز دارید بدانید، اگر می خواهید از راه دور به دیگر دستگاه دسترسی داشته باشید.

 

برای اینکه قادر به مشاهده آدرس آی پی محلی خود شوید، ابتدا باید مطمئن شوید که موبایل شما به یک شبکه وای فای متصل شده است.

 

۲-۱  تلفن مجهز به آندروید
در تلفن همراه آندروید خود، کلید منو را زده و به settings  سپس  به wireless controls  و در نهایت به  wi-fi settings بروید. اگر شما قبلا به شبکه  وای فای متصل نشده اید ، این کار را اکنون انجام دهید.

 

ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

 

در لیست شبکه ها، مجددا شبکه ای که در حال حاضر به آن متصلید را انتخاب کنید. پنجره خواص شبکه ظاهر خواهد شد ، که آدرس آی پی محلی فعلی شما در پایین آن گنجانده شده.

 

۲-۲ آی فون
در گوشی آی فون خود ، به settings  و wi-fi networks بروید و مطمئن شوید وای فای روشن باشد. اگر شما قبلا به شبکه  وای فای متصل نشده اید ، این کار را اکنون انجام دهید. سپس بر روی صفحه نمایش علامت نشانگر آبی رنگ وای فای در سمت راست علامت سیگنال شبکه ضربه بزنید.

 

ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

 

شما قادر خواهید بود آی پی آدرس خود را بر روی صفحه نمایش جزئیات شبکه پیدا و مشاهده کنید. در آخرین زبانه از سمت راست، شما می توانید آدرس آی پی استاتیک ایجاد کنید. این عمل موجب خواهد شد تلفن همراه شما همواره از یک آدرس آی پی  ثابت به جای روتر برای اتصال به شبکه استفاده  کند و مطمئن خواهید شد اگر دوباره به شبکه متصل شدید آدرس آی پی همان ادرس ثابت باقی می ماند.

 

۲-۳ ویندوز موبایل
در سیستم عامل ویندوز موبایل ، بروید به: start -> settings -> network cards. در انجا همه آداپتورهای شبکه در دسترس لیست شده است. آن اداپتوری را برای پیدا کردن آی پی آدرس نیاز دارید انتخاب کنید (در اکثر موارد آداپتور وایرلس)که انتخاب کنید و گزینه ویرایش (edit) را انتخاب کنید.

 

ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

 

در اینجا می توانید آدرس آی پی تلفن خود را بدانید، مهم نیست که از آدرس آی پی پویا استفاده کنید یا ایستا (نگاه کنید به اسکرین شات بالا).

 

۲-۴ بلک بری
بسته به نوع تلفن بلک بری خود ، یا از طریق manage connections  به بخش  wi-fi options  بروید، یا از طریق general options  به  wi-fi connectionsبروید.

 

اگر از دستگاهی با سیستم عامل  blacberry  نسخه ۴٫۵ یا قدیمی تر استفاده می کنید گزینه wi-fi diagnostics را از بخش wi-fi connections انتخاب کنید . برای نسخه های جدیدتر،  به w-fi tools  رفته و wi-fi diagnostics را انتخاب نمایید.

 

ترفند موبایل , آی‌پی تلفن همراه

 

در اطلاعات جزئیات شبکه که به دنبال انتخاب های بالا به نمایش در می آید، شما قادر به پیدا کردن آدرس آی پی تلفن خود خواهید بود. اگر شما به دنبال یک مرور کلی استادانه تر هستید، پس به  options -> display mode -> advanced  رفته و بعد برای ذخیره این اطلاعات options -> save را انتخاب کنید.

منبع:gooyait.com