دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

حذف آلاینده‌های پساب‌ صنعتی با بهره‌گیری از برگ اوکالیپتوس



اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

در مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد صورت گرفت:

حذف آلاینده‌های پساب‌ صنعتی با بهره‌گیری از برگ اوکالیپتوس

محقق مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد موفق به حذف آلاینده‌های شامل یون‌های تالیم (I) و (III) در آب‌ها و پساب‌های صنعتی با استفاده از برگ درخت اوکالیپتوس به عنوان جاذب طبیعی شد.

به گزارش ایسنا ، حسین دشتی خویدکی با بیان این که تالیم یکی از سمی‌ترین فلزات سنگین می‌باشد که سمیت آن برای پستانداران حتی از فلزات سنگین بسیار سمی مانند کادمیم، جیوه و سرب نیز بیشتر است، اظهار کرد: کاربرد این طرح در تصفیه پساب‌های صنعتی به ویژه کارخانه‌های سیمان و کاشی و سرامیک است که محتوی یون‌های تالیم بسیار سمی هستند.

وی با اشاره به تمرکز این طرح بر حذف یون‌های تالیم (I) و (III) از محلول‌های آبی، در رابطه با این طرح تصریح کرد: از میان روش‌های متفاوت برای حذف یون‌های فلزات سنگین از محلول‌های آبی، جذب سطحی به خاطر داشتن مزایایی از قبیل هزینه پایین، سهولت دسترسی به جاذب، آسانی عملکرد و زمان کم انجام فرایند نسبت به بقیه روش‌ها برتری دارد؛ لذا برای حذف این آلاینده‌ها از روش جذب سطحی استفاده شده است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: جاذب به کار برده شده در این طرح یک جاذب طبیعی (برگ درخت اوکالیپتوس) است که در یزد فراوان و به راحتی در دسترس می‌باشد و برای کارایی بیشتر جاذب، پودر آن مورد استفاده قرار گرفته است.

وی گفت: نتایج اولیه نشان دادند که برای این که یون‌های تالیم مثبت بر روی جاذب مورد استفاده، درصد جذب قابل توجهی داشته باشد، این جاذب باید با آنیون ویژه‌ای عامل‌دار شود، بنابراین برای عامل دار کردن پودر برگ درخت اوکالیپتوس از محلول سدیم هیدروکسید استفاده شد.

دشتی اضافه کرد: نتایج بعدی نشان دادند که درصد جذب یون‌های تالیم (I) و (III) بر روی این جاذب به متغیرهایی نظیر pH اولیه محلول، زمان تماس، مقدار جاذب، دما و غلظت اولیه یون‌های تالیم بستگی دارد و تحت شرایط بهینه این پارامترها، درصدهای جذب رضایت بخش برای جذب سطحی یون‌های مذکور بر روی پودر برگ اوکالیپتوس عامل‌دار شده به ترتیب 81.5 درصد و 78.2 درصد به دست آمدند./ایسنا

 

           


ویدیو مرتبط :
طراحی محل استقرار سیستم بهره برداری پساب

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بهره گیری از تكنیك های جراحی پلاستیك برای درمان میگرن



درمان میگرن , میگرن

یك متخصص جراحی پلاستیك در آمریكا تاكید كرد اگر روشهای معمول برای درمان سردردهای میگرنی موثر واقع نشوند می توان از گزینه های جراحی و بوتاكس به عنوان راهكار موثر و مداوم برای درمان میگرن استفاده كرد.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دكتر جفری جانیز یك جراح پلاستیك در مركز پزشكی دانشگاه سوات وسترن تگزاس به ابداع تكنیكی كمك كرده كه در آن از بوتاكس برای ردیابی نقاط عصبی در مغز كه در بروز دردهای میگرنی نقش دارند، استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دكتر جانیز می گوید: این تكنیك های جراحی كه بر اساس مطالعات آناتومیك طراحی شده اند، می توانند اعصاب را برای مدت طولانی آرام كرده و درد را كاهش دهند.

جانیز تاكید كرد این روش برای همه بیماران توصیه نمی شود بلكه فقط شامل بیمارانی می شود كه با روشهای معمول درمان میگرن، سردردهایشان بهبود پیدا نمی كند.... /  خبرگزارى ایسنا