دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

حال و روز اینترنت در ایران


بازار دستگاه های الکترونیکی مانند هر بازار دیگری با رسیدن به روزهای پایانی سال رونق می گیرد و بسیاری از مشتریان تلفن های همراه هوشمند، تبلت، لپ تاپ، تلویزیون و سایر ابزار و گجت ها درصدد تغییر مدل دستگاه خود بر می آیند.

ماهنامه دانشمند - هدا عربشاهی: بازار دستگاه های الکترونیکی مانند هر بازار دیگری با رسیدن به روزهای پایانی سال رونق می گیرد و بسیاری از مشتریان تلفن های همراه هوشمند، تبلت، لپ تاپ، تلویزیون و سایر ابزار و گجت ها درصدد تغییر مدل دستگاه خود بر می آیند. هرچند به نظر می رسد در حوزه خرید تلفن های همراه هوشمند ارتقای سیستم عامل و دوربین از جمله انگیزه های اصلی برای تعویض دستگاه باشد، اما افزایش سرعت مرورگرهای وب و استفاده آسان تر از برنامک های شبکه های اجتماعی و پیام رسان را نباید از نظر دور داشت؛ اتفاقی که صرفا به واسطه دسترسی به اینترنت «وای فای» و «ترافیک اینترنت موبایل» امکان پذیر است.

وضعیت اینترنت در ایران

به تازگی موسسه جهانی «آکامای» گزارش سه ماه سوم سال 2015 خود را درباره اتصال به اینترنت در سطح جهان منتشر کرد. داده های جمع آوری شده از سوی این سازمان پیشگام در عرضه خدمات تحویل محتوا نشان می دهد که ایران همچنان دربخش سرعت و پهن باند ثابت تا رسیدن به متوسط جهانی و حتی کشورهای همسایه راهی طولانی درپیش دارد، اما نتایج این بررسی ها نشان می دهد که کشورمان با کاهش مدت زمان جست و جو با دستگاه های همراه، توانسته تا حدودی کمبودها را رفع کند.

به سبب این اتفاق ایران موفق شده است در باز کردن صفحه وب از طریق اتصال به خطوط پهن باند ثابت و ارتباطات سیار با استفاده از مرورگرهای موبایل در رتبه دوم جهانی قرار گیرد. موضوعی که می تواند در استقبال مشتریان ایرانی از خرید دستگاه های الکترونیکی همراه به دلیل موجهی تبدیل شود.

ابتدای سال 2016 (دی 1394) «گزارش وضعیت اینترنت» در سه ماه سوم سال 2015 (پاییز 1394) آکامای منتشر شد. آکامای (Akamai) که پیشگام در ارائه خدمات «شبکه تحویل محتوا» (CDN) است و برپایه مجموعه بزرگی از سرورها در نقاط مختلف جهان اینترنتی سریع تر، مطمئن تر و ایمن تر را به مشتریان خود ارائه می دهد، هر سه ماه یک بار برپایه اطلاعات جمع آوری شده توسط «سکوی هوشمند آکامای» و بررسی بیش از دو تریلیون تعامل اینترنت، گزارش درباره پذیرش پهن باند، اتصال اینترنت سیار، پذیرش IPv4 و IPv6 و میزان قطعی اینترنت در سطح جهانی، منطقه ای و کشورهای منتشر می کند.

گزارش اخیری که با رصد بیش از 25 هزار واحد آدرس IPv4گردآوری شده است نشان می دهد در سه ماه سوم سال 2015، متوسط جهانی سرعت اتصال به اینترنت برابر 5.1 مگابیت در ثانیه بوده که این رقم نسبت به سه ماه دوم 0.2درصد افزایش داشته است.

وضعیت اینترنت در ایران

برپایه این بررسی ها کره جنوبی همانند همیشه رتبه اول در «بالاترین سرعت اینترنتِ بالاتر از 15 مگابیت در ثانیه» را به خود اختصاص داده است. به طوری که در 24 درصد از مناطق این کشور پهن باند 25 مگابیت در ثانیه، در 45 درصد پهن باند بالاتر از 10 مگابیت در ثانیه و در 96 درصد از مناطق پهن باند بالاتر از 4 مگابیت ارائه می شود (مناطق و شهروندان می توانند همزمان به هر چهار طبقه پهن باند دسترسی داشته باشند).

همچنین متوسط اوج سرعت اتصال (پیک) در این کشور 86.6 مگابیت در ثانیه است که این رقم برای سنگاپور 134.4 مگابیت در ثانیه، برای هنگ کنگ 101.1 مگابیت در ثانیه و در سطح متوسط جهانی برابر با 32.2 مگابیت در ثانیه است.

وضعیت اینترنت در ایران


با نگاهی به اطلاعات ارائه شده از سوی «آکامای» سرعت متوسط اینترنت در ایران با 5 میلیون و 167 هزار و 133 «آی پی» برابر با 1.6 مگابیت در ثانیه است که این رقم برای کشورهای همسایه چون ترکیه با حدود 9 و نیم میلیون «آی پی» برابر با 5.8 مگابیت در ثانیه، عربستان سعودی با حدود چهار میلیون «آی پی» برابر با 3.3 مگابیت در ثانیه، عراق با حدود 300 هزار «آی پی» برابر با 3.4 مگابیت ثانیه، عمان با حدود 350 هزار «آی پی» برابر با 2.8 مگابیت در ثانیه، ترکمنستان با حدود 450 «آی پی» برابر با 2.4 مگابیت در ثانیه، امارات متحده عربی با حدود یک و نیم میلیون «آی پی» برابر با 5.7 مکابیت در ثانیه و آذربایجان با 400 هزار «آی پی» برابر با 2.7 مگابیت در ثانیه است.

وضعیت اینترنت در ایران

همچنین اوج سرعت اتصال (پیک اتصال) به اینترنت در کشورمان به طور متوسط برابر با 1.6 مگابیت در ثانیه است. در مقابل این میزان در کشورهای ترکیه با 33.7 مگابیت در ثانیه، عربستان سعودی برابر با 21.7 مگابیت در ثانیه، عراق برابر با 34.2 مگابیت در ثانیه، عمان برابر با 20.9 مگابیت در ثانیه، ترکمنستان برابر با 16.5 مگابیت در ثانیه، امارات متحده عربی برابر با 51.2 مگابیت در ثانیه و آذربایجان برابر با 14.7 مگابیت در ثانیه است.

براین اساس فقط 2.5 درصد از کاربران ایرانی به پهن باند بالاتر از 4 مگابیت در ثانیه و 0.1 درصد به پهن باند بالاتر از 10 مگابیت در ثانیه دسترسی دارند.

جدول مقایسه سرعت متوسط، پی اتصال، تعداد IP، پهن باند بالاتر از 4 مگابیت در ثانیه، پهن باند بالات از 10 مگابیت در ثانیه در ایران و کشورهای همسایه

کشور

سرعت متوسط اینترنت

(مگابیت در ثانیه)

پیک اتصال

(مگابیت در ثانیه)

تعداد IP

پهن باند بالاتر از 4 مگابیت در ثانیه (درصد)

پهن باند بالاتر از 10 مگابیت در ثانیه (درصد)

ایران

1.6

11.6

5167133

2.5

0.01

عراق

3.2

34.2

284543

20.2

0.2

عربستان سعودی

3.3

21.7

4063712

19.8

0.2

ترکیه

5.8

33.7

9591189

63.5

9.0

آذربایجان

2.7

14.7

399085

8.8

0.7

ترکمنستان

2.4

16.5

450

18.4

1.3

عمان

2.8

20.9

354731

3.7

0.2

امارات متحده عربی

5.7

51.2

1442321

62.1

9.2


(استخراج داده ها، دانشمند؛ منبع استخراج: akamai.com)

نام ایران در فهرست سریع ترین بازکنندگان صفحات وب

با وجود اینکه سرعت پهن باند ثابت و سیار در ایران همچنان فاصله زیادی تا متوسط جهانی و حتی بسیاری از کشورهای همسایه دارد، داده های جمع آوری شده از سوی مرکز «نظارت کاربر واقعی آکامای» نشان می دهد که ایران از رشد چشمگیری در سطح اجرا برخوردار است. در تعریف آکامای، سطح اجرا به معنی مدت زمانی است که صرف بازشدن یک صفحه وب با مرورگرهای موبایل از طریق پهن باند ثابت یا سیار می شود.

وضعیت اینترنت در ایران

نتایج بررسی های آکامای از داده های به دست مده از 66 کشور در سه ماه سوم 2015 حاکی از آن است که نیوزیلند با 1.1 ثانیه متوسط زمان باز شدن صفحه یا زمان جست و جو (Navitiming)، رتبه اول در باز شدن صفحات وب با مرورگرهای دستگاه های الکترونیکی همراه (تبلت و تلفن همراه هوشمند) از طریق اتصال به پهن باند ثابت را به خود اختصاص داده و ایران با 1.35 ثانیه در رتبه دوم سریع ترین بازشدن صفحات وب با پهن باند ثابت روی دستگاه های همراه قرار گرفته است (در سه ماه دوم سال 2015 ایران در سکوی نخست ایستاده بود.)

پاراگوئه با صرف زمان 5.8 ثانیه در باز کردن صفحه وب، از بیشترین مدت زمان باز شدن صفحه وب با پهن باند ثابت برخوردار است که این رقم به طور متوسط حدود پنج برابر کندتر از نیوزیلند و ایران است. همچنین با نگاهی به اتصال شبکه های سیار، ایران با 1.6 ثانیه، همچنان سریع ترین بازکردن صفحه وب با پهن باند ثابت را دارد و پس از کشورمان، بلژیک و میانمار به ترتیب با صرف مدت زمان 2.0 و 2.1 ثانیه در باز کردن صفحه وب در رتبه های دوم و سوم و هند و کنیا با 7.4 و 7.0 ثانیه بیشترین زمان متوسط بازشدن برای اتصال به شبکه های سیار را به خود اختصاص داده اند.

با توجه به اینکه در حال حاضر استفاده از دستگاه های همراه در بین کاربران ایرانی با سرعت چشمگیری رو به رو شده است، بنابراین کاهش مدت زمان جست و جو با مرورگرهای مبتنی بر سیستم عامل هایی چون اندروید (گوگل)، iOS (اپل) و ویندوزفون (مایکروسافت) می تواند تا حدودی مشکل پایین بودن سرعت پهن باند و اینترنت شبکه های موبایل را حداقل در مقوله جست و جوی وب برطرف کند، به ویژه که براساس «گزارش وضعیت موبایل 2015» که شرکت اریکسون با شروع سال 2016 منتشر کرده است، سال گذشته میلادی در منطقه خاورمیانه و شمال شرق آفریقا متشکل از 23 کشور و جمعیتی بالغ بر 760 میلیون نفر، از بین 690 میلیون نفر مشترک تلفن همراه، 160 میلیون نفر دارای تلفن همراه هوشمند بوده اند و به طور متوسط 1.2 گیگابایت در ماه از ترافیک اینترنت موبایل استفاده کرده اند.

وضعیت اینترنت در ایران

در این گزارش از سه کشور ایران، عراق و پاکستان به عنوان کشورهای نوظهور منطقه خاورمیانه و شمال شرق آفریقا در استفاده از شبکه های سیار در اتصال به اینترنت و همچنین استفاده از دستگاه های همراه یادشده است. از سویی دیگر بر پایه گزارش «وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات 1393» که ابتدای سال جای از سوی وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات منتشر شد، پوشش جمعیتی شبکه تلفن همراه از مجموع 77 میلیون و 122 هزار و 228 نفر جمعیت کل کشور برابر با 94 درصد و ضریب نفوذ مشترکین فعال تلفن همراه 85 درصد اعلام شده است.

براساس این آمار و ارقام 22 درصد از کاربران ایرانی فناوری اطلاعات از لپ تاپ استفاده می کنند، 14 درصد از کاربران نیز برای دسترسی به اینترنت از دستگاه های سیار شامل تبلت و تلفن همراه هوشمند بهره می گیرند و ضریب نفوذ مشترکین پهن باند ثابت و سیار برابر 10.57 درصد است.


ویدیو مرتبط :
سرویس های اینترنت خانگی خارج از ایران***سرعت اینترنت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

حال و روز 6 خواننده موسیقی پاپ ایران


پس از انقلاب سال 57، موسیقی پاپ در کشور ما رو به افول رفت و در روزهای جنگ ایران و عراق چیزی به عنوان موسیقی پاپ تقریبا وجود خارجی نداشت.

هفته نامه چلچراغ - کورش بهشتی:
پس از انقلاب سال 57، موسیقی پاپ در کشور ما رو به افول رفت و در روزهای جنگ ایران و عراق چیزی به عنوان موسیقی پاپ (از لحاظ سبک شناسی و نه به لحاظ مخاطب شناسی) تقریبا وجود خارجی نداشت. با اتمام جنگ، آرام آرام سروکله خوانندگانی هم  چون عباس بهادری، بیژن خاوری و مهدی سپهر از لا به لای بوته های استودیوهای خارجی صدا و سیما پیدا شد.

ترانه هایی غیرعاشقانه و بیشتر در وصف طبیعت مورد استفاده موزیسین های پاپ رسمی قرار گرفت. اما با روی کار آمدن دولت اصلاحات، نقطه عطفی درج یران موسیقی پاپ نیز ایجاد شد.

علی معلم و فریدون شهبازیان، مسئول شورای نظارت بر احیای موسیقی پاپ در صدا و سیما شدند و پس از آن طی سال های 76 و 77 موسیقی پاپ با معرفی صدا و سیما، حیاتی دوباره یافت. البته معشوق اصلی ترانه ها هم چنان طبیعت بود و دیگر ترانه ها نیز به مضامین مذهبی اختصاص داشت، اما پس از چندی رابطه عاطفی انسانی- این رابطه مهیب!- نیز دست مایه ترانه سرایان قرار گرفت و موسیقی پاپ مخاطبان جدی و سپس هوادارانی پیدا کرد.

چند خواننده در شکل گیری این جریان نورسته موسیقی پاپ به مردم معرفی شدند که در صفحات پیش رو، به صورت مختصر، به زندگی هنری گذشته و شرح حال آن ها پرداخته ایم. خوانندگانی که خیلی از نسل چهارمی ها، شاید فقط اسمشان را شنیده باشند و نتوانند یکی دو تا از آهنگ هایشان را نام ببرند، شاید هم خیلی از این نخستین خواننده های نسل دوم موسیقی پاپ پس از انقلاب را کلا نشناسند.

علیرضا عصار

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

این خواننده 44 ساله با اجرای قطعه «عیدانه» برای نوروز 1377 در گروه نخستین خوانندگان موج دوم موسیق پاپ پس از انقلاب قرار گرفت. از نخستین اجراهای صحنه ای علیرضا عصار، حضور در تئاتر «پیروزی در شیکاگو» به کارگردانی داوود رشیدی و با حضور مهدی هاشمی و فریماه فرجامی در سال 70 به عنوان نوازنده پیانو بود. او در فیلم سینمایی «مرد عوضی» نیز قطعه ای اجرا کرد و پس از آن قطعه «قدسیان آسمان» را با همراهی محمد اصفهانی اجرا کرد که با پخش از تلویزیون، مورد استقبال عام قرار گرفت.

طرفداران عصار معتقدند او موزیسین صاحب سبکی است که از صدایی حماسی برخوردار است و به خصوص اشعار مولانا را به خوبی تبدیل به آهنگ می کند. اما منتقدانش بر این باورند که او را نمی توان خواننده نامید، چون کاری که می کند، چیزی بین آوازخوانی و نریشن (دکلمه) است و این سبک از کار فقط در ایران تازگی دارد.

آخرین آثار او آلبوم های «محتسب» و «بازی عوض شده» با آهنگ سازی همکار دیرینه اش فواد حجازی بود که سال 1390 با بازار آمد.

آخرین اجراهای او نیز سال 1389 روی صحنه رفت که یکی از آن ها در همایش ایرانیان خارج از کشور برگزار شد که به دعوت دولت قبل، در سالن مرکز همایش های بین المللی جمهوری اسلامی ایران در جریان بود. گفته می شود انتقاداتی که بابت حضور در این اجرا به او وارد شد، در غیبت چند سال اخیرش بی اثر نبوده است.


محمد اصفهانی

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

محمدمهدی واعظی اصفهانی، پیش از آن که جزو نخستین خوانندگان نسل دوم موسیقی پاپ پس از انقلاب قرار گیرد، به عنوان یکی از استعدادهای قرائت قرآن و هم چنین تواشیح شناخته شده بود. او که برخلاف فامیلی اش در تهران متولد و سال 76 با مدرک دکترا از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد، آخرین آلبومش با عنوان «شکوه» را خردادماه امسال روانه بازار کرد. این آلبوم توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شد که شامل پنج قطعه آهنگ سازی شده براساس غزل های امام خمینی بود.

محمد اصفهانی جزو خوانندگان است که در اجراهای ارگانی بسیاری حاضر می شود. اجرای ارگانی به اجرایی گفته می شود که حین یک همایش یا جشن سفارشی یک ارگان یا نهاد برگزار می شود. اصفهانی جزو محبوب ترین خواننده های ارگانی است و تعداد این نوع اجراهایش بسیار بیشتر از کنسرت های عمومی اوست و بالطبع، درآمد اصلی اش نیز از همین راه حاصل می شود.

تصویری که چند ماه قبل، از یکی از اجراهای ارگانی او در یک مراسم دولتی منتشر شد، با نقدهای تندی در فضای مجازی مواجه شد. در آن تصویر محمد اصفهانی به تنهایی روی استیج مشغول خوانندگی بود، اما دقت که می کردی متوجه می شدی نوازگان مانند موجوداتی ممنوعه پشت یک سری پاراول و پارتیشن قرار دارند و برای مسئولان می نوازند.

اصفهانی از خواننده های محبوب تیتراژهای صدا و سیما نیز هست. نخستین تیتراژخوانی اش به سال 1373 و سریال «آوای فاخته» به کارگردانی بهمن زرین پور بر می گردد. اما اولین تیتراژی از او که فراگیر شد، بر می گردد به سال 1376 و سریال «پهلوانان نمی میرند» به کارگردانی حسن فتحی که روی آهنگی از بابک بیات کار شد.

از نکات جالب توجه در مورد محمد اصفهانی که تا امروز 16 آلبوم منتشر کرده، تلاوت قرآن توسط او در روز 12 بهمن 1357 در فرودگاه مهرآباد حین ورود امام خمینی به ایران است او آن زمان هشت سال داشت.


قاسم افشار

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

افشار متولد سال 1344 در تهران است. او از کسانی است که در بازار آهن فعالیت داشت و در فاصله سال های 77-76 به عنوان یکی از خوانندگان جدید پاپ به مخاطبان معرفی شد. ترانه «وقف پرنده ها» یا همان «آی آدمای مهربون...» در تمجید از طبیعت، قطعه ای بود که او را مشهور کرد. این ترانه را محمدعلی شیرازی سروده، آهنگ سازش اکبر آزاد و تنظیم کننده آن بهروز صفاریان بود. او جزو دو خواننده موج جدید پاپ بود که انگ شباهت صدا به خوانندگان لس آنجلسی بهشان خورده بود. نکته ای که سال ها بعد با بازخوانی ترانه «خلیج» اثبات شد. او پنج آلبوم مستقل دارد و در دو آلبوم مشترک نیز حضور داشته است.

قاسم افشار مورد استقبال درازمدت مخاطبان موسیقی پاپ قرار نگرفت. خیلی ها دلیلش را همان شباهت به خواننده رژیم گذشته می دانند و برخی نیز محدودیت صدا و کم تنوع بودن آهنگ هایش را باعث این اتفاق می دانند. افشار هم از خوانندگان نسبتا پرکار اجراهای ارگانی محسوب می شود و کنسرت هایش در این سال ها بسیار کمتر از این دست اجراهایش بوده است.


خشایار اعتمادی

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

خشایار اعتمادی متولد 1350 در تهران است و لیسانس اقتصاد بازرگانی دارد. او از کودکی فراگیری موسیقی را آغاز کرد و سال 74 ترانه «از پنهان» را روی شعری از حافظ خواند. اما اقبال عام نسبت به اعتمادی، سال 1377 با خواندن ترانه «بارون» احمد شاملو و پخش آن از تلویزیون صورت گرفت. آهنگ ساز این ترانه ش. عقیلی بود که خود اونیز با خواندن ترانه «معبود» در همان سال به شهرت رسید. عقیلی که جوان ترین خواننده این نسل از موزیسین های پاپ بود، پس از مدتی محبوب ترین آن ها نیز شد. او در نهایت سال 1381 از ایران خارج شد و به حلقه موزیسین های لس آنجلسی پیوست.

خشایار اعتمادی تا امروز 10 آلبوم منتشر کرده که آخرینش پاییز دو سال پیش با عنوان «تو محکومی به برگشتن» روانه بازار شد.

اعتمادی هم مانند خیلی از هم دوره ای هایش، در این آلبوم سراغ آهنگ سازان مطرح پاپ روز هم چون سیروان خسروی و علیرضا افکاری رفت تا بلکه از قافله پرشتاب موسیقی پاپ ایران جا نماند.

اعتمادی نیز مانند افشار از رنگ صدایی برخوردار است که شباهت بسیاری به یکی از خوانندگان مشهور رژیم گذشته دارد. این نکته ای بود که در روزهای آغازین موج جدید موسیقی پاپ در نیمه دوم دهه 70، با بازخوردهای بسیاری رو به رو شد و البته همین ماجرا، عامل جذابیت او نیز گشت. جذابیتی که رفته رفته و با ورود نسل بعدی موزیسین های پاپ که به جریانات روز موسیقی پاپ جهان نزدیک تر بودند، کمتر شد.


مانی رهنما

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

مانی رهنما خواننده 43 ساله ای از نسل دهه 70 موسیقی پاپ است که هنوز هم طرفداران پر و پا قرص خودش را دارد. فراگیری موسیقی او از سن 14 سالگی آغاز و در سن 21 سالگی با حضور بابک بیات جدیت گرفت. رهنما فنون و تکنیک های خوانندگی پاپ را از بابک بیات فرا گرفت. او خواننده ای از آن دوره است که نخستین تجربه اش در جایی غیر از تلویزیون و در یک فیلم سینمایی اتفاق افتاد.

نام فیلم «مرسدس» و کارگردانش مسعود کیمیایی بود و او در این فیلم، قطعه ای را با همین نام به آهنگ سازی بابک بیات خواند که مورد استقبال مخاطبان جدیتر موسیقی پاپ قرار گرفت. مانی رهنما در سال 1377 و در جریان اولین جشنواره موسیقی پاپ (که البته جزو آخرین جشنواره های موسیقی پاپ هم بود!) موفق به دریافت جایزه بهترین خواننده شد.

او تا امروز 10 آلبوم منتشر کرده است. آخرین آلبومش «من و تو» نام دارد که اردیبهشت 1391 به بازار آمد، اما محبوبیت آلبوم یکی مانده به آخرش یعنی «کجا به خنده می رسیم» را تکرار نکرد. «کجا به خنده می رسیم»، حاصل همکاری مانی رهنما به عنوان خواننده و آهنگ ساز با بابک صحرایی در نقش ترانه سرا و آندره آرزومانیان (نوازنده فقید قدرتمند پیانو) به عنوان تنها نوازنده و تنظیم کننده آلبوم بود که سال 1389 منتشر شد.

مانی راهنما از خوانندگانی است که به تدریس آواز پاپ نیز می پردازد. او از سال 1382 هنرجویان آواز پاپ را تعلیم می دهد و تا به حال دو آلبوم از حاصل کار شاگردانش نیز منتشر شده است. مانی رهنما را یکی از سه، چهار خواننده «بابک بیاتی» می دانند. بابک بیات آهنگ سازی بود که در تنظیم و نوشتن هارمونی برای موسیقی فیلم و موسیقی پاپ دارای امضا بود و خوانندگان که با نظارت و پشتیبانی او به دنیای موسیقی وارد شدند، نیز همواره آن جنس صدادهی رادر کارهای بعدی شان داشتند. از این جمله اند مانی رهنما، حمید حامی و نیما مسیحا.


حسین زمان

بررسی وضعیت 6 خواننده نسل 2 پاپ

زمان، مسن ترین و کم کارترین خواننده این نسل از موسیقی پاپ به حساب می آید. او متولد 1338 در تهران است و لیسانس الکترونیک و فوق لیسانس مهندسی مخابرات دارد. او که از دستگیرشدگان دانشجویی زمان شاه توسط ساواک است، پیش از انقلاب برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت، اما با آغاز جنگ ایران و عراق، درسش را که رو به اتمام بود، رها کرد و به ایران آمده و به جبهه ها پیوست. او نیز در نیمه دوم دهه 70 به جرگه خوانندگان جدید موسیقی پاپ پیوست.

حسین زمان تا امروز هفت آلبوم داشته که شش تای آن مستقل و یکی با عنوان «فصل آشنایی» آلبومی گروهی است. او هم اکنون فعالیت چندانی در موسیقی ندارد که دلیل اصلی این اتفاق، غیرموسیقیایی است!

این خواننده 55 ساله موسیقی پاپ که در زمان خودش مورد توجه عده ای از مخاطبان این جنس موسیقی قرار گرفت، از سال 1381 به همراه خانواده اش در جزیره کیش زندگی می کند و عضو هیئت علمی پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش است و آن جا به تدریس نیز مشغول است.