دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

بهترین بازی‌های شوتر تاریخ


بزرگ ترین برتری «دووم» نسبت به بسیاری از عناوین شوتر، سرعت گیم پلی آن است که لحظه ای به شما امان نفس کشیدن نمی دهد. با توجه بازگشت «دووم» که می توان آن را پدر بازی های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می شوند.

مشرق: با توجه بازگشت «دووم» که می توان آن را پدر بازی های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می شوند. اگر تعدادی از عناوین شوتر محبوبتان از قلم افتاده، فراموش نکنید که این فهرست تنها پرداخته ذهن ماست.

تاکنون به این سوال فکر کرده اید که بهترین بازی شوتر برای کنسول های خانگی یا رایانه های شخصی چه عنوانی است؟ هر کس می تواند ده ها پاسخ به این پرسش بدهد و ده ها عنوان را پشت سر هم ردیف کند. پس می توان گفت هیچ عنوانی وجود ندارد که همه گیمر ها در برتری بی شک آن بر دیگر بازی ها توافق داشته باشند، اما چندین بازی را می توان نام برد که بیش از سایرین محبوب دل گیمرها هستند.با توجه بازگشت «دووم» که می توان آن را پدر بازی های شوتر خطاب کرد، تصمیم به معرفی شش عنوانی گرفتیم که جزو بهترین بازی شوتر تاریخ محسوب می شوند. اگر تعدادی از عناوین شوتر محبوبتان از قلم افتاده، فراموش نکنید که این فهرست تنها پرداخته ذهن ماست.

امان نفس کشیدن ندارید

Doom

هیچ کس نمی تواند منکر تاثیر عظیم سری «دووم» بر پیشرفت و تکامل شوتر های اول شخص باشد. اولین نسخه از این بازی را استودیو اید سافتور برای رایانه های شخصی عرضه کرد و توانست آغازگر انقلابی در میان شوتر ها باشد که در سال 1993، تازه در آغاز راه خود قرار داشتند. پس از گذشت 23 سال، استودیو اید سافتور با عرضه دو قسمت دیگر از این عنوان، حاکمیت خود را بر ژانر شوتر اول شخص حفظ کرد و امسال نیز قصد دارد قسمت چهارم این بازی را روانه بازار کند تا کسی نام «دووم» را به عنوان پدر شوتر های تاریخ از یاد نبرد.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانر

آمار فروش کلی سری «دووم» تا به امروز با احتساب پنج عنوان جانبی، ده میلیون نسخه بوده است. بزرگ ترین برتری «دووم» نسبت به بسیاری از عناوین شوتر، سرعت گیم پلی آن است که لحظه ای به شما امان نفس کشیدن نمی دهد. ترکیب نبرد بی امان و دیوانه وار با موجودات شیطانی ای که مجهز به تسلیحات لیزری و پیشرفته هستند، هسته اصلی گیم پلی «دووم» را تشکیل می دهد.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانرانقلابی در آزادی عمل

Quake

یکی دیگر از عناوین شوتر اول شخص که توسط استودیو ایدسافتور و با هدف برپایی یک انقلاب دیگر در صنعت بازی های ویدئویی عرضه شد، «کویک» بود. اولین قسمت آن در سال 1996 و در حالی برای رایانه های شخصی عرضه شد که شبکه جهانی اینترنت در آغاز راه خود قرار داشت، با این حال «کویک» از قسمت چند نفره بهره می برد و ماد (Capture the flag) را به عنوان یکی از ماد های مطرح در عناوین چند نفره مطرح کرد، به گونه ای که امروزه هیچ بازی چند نفره ای را نمی توانید بیابید که فاقد ماد مذکور باشد.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانر

«کویک» به راستی عنوانی انقلابی بود که به گیمر ها آزادی عمل می داد تا به دلخواه خود، به طراحی ماد بپردازند. بخشی که امروزه اکثریت قابل توجهی از عناوین منتشر شده روی کامپیوتر های شخصی، از آن بهره مند هستند. با این حال «کویک» نیز همانند «دووم» تا حدودی با گرافیک تاریخ مصرف گذشته خود دست و پنجه نرم می کند و اگر بتوانید این موضوع را تا حدودی نادیده بگیرید، بدون شک می توانید از پتانسیل های موجود در بخش چند نفره و آنلاین آن لذت ببرید.انقلاب کنسولی

Halo: Combat Evolved

اگر «دووم» و «کویک» را به عنوان پدران ژانر شوتر روی رایانه ها بپذیریم، بدون شک «هیلو» نیز در میان کنسول ها چنین مقامی دارد. این بازی ثابت کرد که با کنترلرها نیز می توان به انجام بازی شوتر پرداخت. اولین نسخه از «هیلو» در سال 2001 عرضه شد و گیمر ها را برای نخستین بار با شخصیت به یاد ماندنی مسترچیف آشنا کرد. بازی روایتگر جنگ گسترده و تمام عیار میان انسان ها و اتحاد موجودات بیگانه (کاونانت ها) در قرن بیست و ششم میلادی است.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانر

گیمر ها با در اختیار گرفتن ابر سربازی به نام مسترچیف، در طول داستان، به بزرگ ترین دشمن کاونانت ها تبدیل می شوند. مسترچیف با کمک همراه خود، کورتانا که هوشی مصنوعی است، به دنبال حلقه های غول پیکر باستانی به نام هیلو می گردد تا از فعال شدن آن ها توسط کاونانت ها جلوگیری کند.سری «هیلو» بدون شک بزرگ ترین عنوان شوتر در میان عناوین شوتر ساخته شده روی کنسول هاست. افتخاری که تا امروز نیز از چنگ «هیلو» خارج نشده است.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانراشتباه مرگبار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی

نیمه جان  (Half life)

نخستین قسمت بازی «نیمه جان» (Half life) در سال 1998 و توسط استودیو ولو ساخته شد. برخلاف بسیاری دیگر از شوترهای ساخته شده در آن زمان که تنها تاکید کورکورانه ای بر نبرد بی امان و بی هدف داشتند، «نیمه جان» عنوانی داستان محور بود که به واسطه قصه پردازی جذاب، موفق به همراه کردن گیمرهایی شده بود که علاقه چندانی به ژانر شوتر نداشتند. داستان بازی در آزمایشگاه تحقیقاتی بلک مسا در نیومکزیکو آغاز می شود و با رخ دادن یک اشتباه مرگبار و نابودکننده در یک آزمایش مهم ادامه پیدا می کند. گیمر ها که در نقش دکتر گوردون فریمن قرار دارند، وظیفه تخلیه این آزمایشگاه را بر عهده می گیرند. «نیمه جان» بدون شک یکی از برترین عناوین شوتر در تاریخ بازی ها محسوب می شود.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانر

این سری بازی تا پایان سال 2008 موفق به فروش 3.9 میلیون نسخه در سراسر جهان شد و به برکت قابلیت مادینگ، عنوان فوق محبوبی به نام «کانتر استرایک» از داخل آن متولد شد. بازی تنها محدود به بخش داستانی نبود و در قسمت چند نفره نیز بسیار قوی ازکار در آمد، طوری که تا امروز نیز گیمرهای بسیاری در سراسر جهان در ماد ها و نقشه های مختلف آن با یکدیگر می جنگند. بازی «نیمه جان» اولین عنوانی بود که میان پرده های دست و پاگیر را حذف کرد و تمام نمایش های دیدنی، نبرد ها و دیالوگ های خود را در درون گیم پلی گنجاند.جنگیدن بدون شلیک گلوله

Portal

آخرین عنوان موجود در این فهرست، با وجود این که فرزند خوانده و میراث دار بازی «نیمه جان» محسوب می شود اما حتی یک گلوله نیز در آن شلیک نمی شود. شما به عنوان یک زندانی در مرکز تحقیقاتی آپرچر، با حل پازل های مختلف باید گلادوس، هوش مصنوعی قدرتمندی که مرکز را به تصرف خود در آورده، شکست دهید.گیمر ها در طول بازی تنها مجهز به یک سلاح هستند که با استفاده از آن می توانند در دیوارها پورتال ها کوچک بسازند و با استفاده از آن ها به گشت و گذار در اتاق و محیط هایی بپردازند که فاقد هرگونه در و پنجره هستند.

بررسی بازی های شوتر به بهانه بازگشت خالق این ژانر

بازی تنها یک هدف دارد؛ فرار از موسسه تحقیقاتی اما خیال نکنید گلادوس به راحتی این اجازه را به شما می دهد. از این رو برای فرار از مرکز تحقیقاتی، با استفاده از تفنگ پورتال باید در نهایت به جنگ گلادوس بروید.


ویدیو مرتبط :
5 تا از بهترین بازی های اول شخص شوتر اندروید2013

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

برانکو: استعداد کریمی برابر مسی بود / بازی مقابل کره بهترین دیدار تاریخ جام ملت‌های آسیا بوداخبارورزشی,خبرهای ورزشی,برانکو

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که استعداد فوتبالی علی کریمی برابر لیونل مسی بوده و او بزرگترین استعداد فوتبالی ایران است.

به گزارش ایسنا، برانکو ایوانکویچ درباره تفاوت فوتبال ایران از 10 سال گذشته تاکنون اظهار کرد: این مقایسه بسیار سخت است چراکه دو نسل و دوره‌ متفاوت فوتبال ایران مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. آن زمان فوتبال ایران از بازیکنان بسیار قوی‌ای برخوردار بود و امروز نیز به شکل متفاوتی فوتبال ایران تغییر کرده است. آن زمان بهترین بازیکنان فوتبال ایران خارج از کشور حضور داشتند. بازیکنانی چون دایی، کریمی، زندی، مهدوی‌کیا و رضایی در حالی که امروز بسیاری از بازیکنان درون کشور قرار دارند هرچند بعضی بازیکنان چون آزمون و دژاگه لژیونر هستند.

وی ادامه داد: در آن زمان سوپراستارهای فوتبال ایران در اروپا بازی می‌کردند هرچند درحال حاضر لیگ برتر فوتبال ایران منسجم‌تر و کیفیت بالاتری دارد. دلیل این انجسام نیز این است که سال گذشته تا دقیقه‌ آخر مشخص نبود چه تیمی قهرمان می‌شود و امسال نیز سه تیم مدعی کسب عنوان قهرمانی هستند. به راحتی می‌توانیم بگوییم که لیگ فوتبال ایران نسبت به کشورهای اطراف شرایط کاملا بهتری دارد هرچند که کشورهای همسایه هزینه های هنگفتی را انجام داده و بازیکنان بسیار خوبی را از سراسر دنیا جذب کرده اند.

سرمربی سابق تیم فوتبال ملی ایران درباره خاطراتش از بازی های آسیایی بوسان عنوان کرد: ما بعد از سال‌ها توانستیم یک موفقیت بزرگ را برای فوتبال ایران کسب کنیم. آن سال زمانی بود که جام جهانی به تازگی در کره و ژاپن برگزار شده بود. کره‌ای‌ها 8 بازیکن که در جام جهانی به میدان رفته بود را در اختیار داشتند. ژاپنی‌ها هم تیمی بودن که به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی راه پیدا کرده بودند اما ما توانستیم در مرحله‌ نیمه نهایی ابتدا کره را از پیش رو برداریم و در فینال نیز ژاپن را شکست دهیم آنهم در حالی که علی دایی به دلیل فوت پدرش مجبور شد کره را به مقصد تهران ترک کند.

وی گفت: من اهل گریه کردن یا توجیه کردن نیستم و نیازی هم نیست که بگوییم علی دایی در آن زمان چقدر برای ما مهم بود.

برانکو درباره‌ نظر منتقدانش مبنی بر محتاط بودن سیاست های تاکتیکی او خاطرنشان کرد: وقتی ایران بودم اینگونه مسائل مطرح می‌شد. مسائلی که بارها از خودم پرسیدم این اطلاعات از کجا می‌آید. حتی با خودم آمار را مرور می‌کردم. این که ما در بوسان اول شده بودیم، به قهرمانی تورنمنت الجی رسیدیم، در رقابت های غرب آسیا قهرمان شدیم، در چین و در رقابت های جام ملت ها بدون هیچ گونه باختی سوم شدیم و در نهایت خیلی راحت توانستیم به جام جهانی برویم. ما بالغ بر هشتاد درصد بازی های خود را برده بودیم. علاوه بر این من خارج از ایران با دیناموزاگرب در سال اول قهرمان لیگ و جام حذفی شده بودم. در سال دوم با چهارده امتیاز اختلاف در صدر جدول بودیم که به دلیل مشکلات پیش آمده با مدیرعامل کار خود را با این تیم خاتمه دادم آن هم در حالی که 28 برد پشت سر هم را کسب کرده بودیم. همانطور که می‌دانیم بنفیکا با 29 برد رکورددار دنیاست و دیناموزاگرب پشت سر آن قرار گرفت. پس از آن به چین رفتم و با 13 امتیاز اختلاف بدون اینکه حتی یک ملی پوش در اختیار داشته باشم قهرمان لیگ شدیم.

سرمربی سابق تیم ملی ایران درباره‌ی شرایط جام جهانی 2006 آلمان نیز گفت در آن برهه از زمان پای علی کریمی شکست. مهدوی کیا مشکل مهره کمر داشت و زندی نیز مشکل عضله پیدا کرده بود علاوه بر این وحید هاشمیان نیز با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کرد. هر تیمی هم پنج بازیکن اصلی خود را از دست دهد، دچار اختلال می‌شود. ما با مکزیک بازی خوبی را به نمایش گذاشتیم و در مقابل پرتغال که بهترین نسل فوتبال خود را در اختیار داشت بازی خوبی انجام دادیم. طبیعی است که بیرون از زمین دوست داشتم با ایران قهرمان جهان شوم. اما متأسفانه نسلی که در اختیار داشتیم علی رغم پتانسیل بالایی که داشت نتوانست موفق باشد.

وی در پاسخ به اینکه بهترین بازیکن فوتبال ایران از نظر او چه کسی است، اظهار کرد: به نظر من علی کریمی بزرگترین استعداد فوتبال ایران است. استعداد کریمی مساوی استعداد مسی بود. او در بدترین شرایط دچار شکستگی پا شد و فوتبالش متوقف گردید. هرچند که از سایر بازیکنان عذر می‌خواهم. بازیکنانی چون دایی، مهدوی‌کیا و غیره که در زمان خود عالی بودند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بهترین خاطره شما از تیم فوتبال ایران چیست؟ گفت: من پنج سال بسیار عالی را پشت سر گذاشتم اما به نظر من برتری چهار بر سه مقابل کره جنوبی در بازی های آسیایی بهترین دیدار تاریخ جام ملت های آسیا بود. علاوه بر این برد مقابل ژاپن را با نسل طلایی که در اختیار داشتیم بسیار شیرین می‌دانم.

سرمربی فعلی پرسپولیس همچنین در خصوص اینکه چه نظری در مورد کارلوس کی روش سرمربی فعلی تیم دارد، گفت: خیلی‌ها از من می‌پرسند که می‌خواهی سرمربی تیم ملی شوی؟ من نمی‌دانم این صحبت‌ها از کجا نشأت می‌گیرد اول باید بگویم که کی‌روش با تیم ملی فوتبال ایران قرارداد دارد. علاوه بر این او مربی منچستر و سرمربی رئال و تیم ملی پرتغال بوده است و تمامی استانداردهای جهانی را می‌داند. وقتی قرارداد او تمدید شد همه از این مسئله راضی بودند چراکه دانش و تجربه او می‌تواند کمک بسیاری به فوتبال ایران بکند. او در مسائل فنی و در استانداردها سرمربی خوبیست.

ایوانکویچ همچنین درباره اینکه به چه دلیل پس از سالیان سال مجدداً به ایران بازگشت؟ گفت: باید بگویم فضای عجیبی بر فوتبال ایران حاکم است که هیچ جای دنیا نمی‌توانید شاهد آن باشید. آخرین بازی ای که مقابل بحرین در انتخابیه جام جهانی انجام دادیم را به یاد آورید. فکر می‌کنم هیچ چیز نمی‌تواند بیشتر از این برای یک مربی انگیزه ایجاد کند. علاوه بر این عشق و علاقه‌ای از طرف مردم به خودم می‌دیدم که باعث شد مجددا به فوتبال ایران بازگردم.

وی درباره اینکه چه چیزی او را در ایران می‌آزارد و اذیت می‌کند؟ گفت: رانندگی در ایران اذیت‌کننده است. بعضی وقت ها نیازی به ژل زدن به موهایم ندارم خود به خود که درون ماشین قرار می‌گیرم موهایم هنگام رانندگی از ترس سیخ می‌شود.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در بخش دیگری از صحبت هایش که به این تیم مربوط می شد در ارتباط با سه بازی پیش روی این تیم تا انتهای فصل عنوان کرد: هنوز سه بازی دیگر پیش رو داریم و کارمان سخت است. همه‌مان می‌دانیم که پرسپولیس چه فرصتی را پیش رو خواهد داشت و از این قضیه مطلعیم که بازیکنان عجیب و غریبی را در اختیار داریم که می‌توانند تاریخ پرسپولیس را رقم بزنند. ما بیشتر از باشگاه‌ها و بازیکنان دیگر تلاش کرده‌ایم و به بهترین نحو جواب تلاش‌هایمان را می‌گیریم. ما همچنان جا داریم که پیشرفت کنیم.

برانکو در مورد اینکه طاهری اعلام کرده که طبق قرارداد دو ساله با برانکو هدف حضور در فینال جام باشگاه های جهان را در سر می‌پرورانند، گفت: طبیعی است که روز به روز اهداف ما بزرگتر می‌شود. ابتدا دوست داریم قهرمان ایران شویم پس از آن می‌خواهیم در قهرمانی آسیا موفق باشیم و به قهرمانی فکر کنیم و پس از آن نیز به همین طریق فوتبال ایران را در باشگاه‌های جهان معرفی کنیم. ایران ثروتی از بازیکنان دارد که می‌تواند به نحو مطلوب از آن‌ها استفاده کند.

وی درباره‌ دیدار این تیم مقابل نفت تهران عنوان کرد: درباره‌ نفت باید بگویم آن‌ها سه بازیکن استاندارد ملی دارند و علاوه بر این ایمان مبعلی را در اختیار خواهند داشت. حتی باید به این نکته توجه کنید که هر کسی مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد با سرعت 200 کیلومتر در ساعت می‌دود.

علاوه بر این علیرضا منصوریان سرمربی این تیم است و دوست دارد تیمش موفق شود. علاوه بر این او می‌خواهد به استقلال برای قهرمان شدن کمک کند هرچند همه می‌دانیم که یک مربی بیش از هر چیزی تیم خودش برایش اهمیت دارد.

سرمربی تیم پرسپولیس درخصوص اینکه آیا قبل از داربی پیش بینی می‌کرد که سرخ‌پوشان با این نتیجه استقلال را شکست دهند، گفت: داربی بازی‌ای است که در آن بازیکنان نیاز به انگیزه دادن نخواهند داشت. آن‌ها از مدت ها قبل بی‌صبرانه خودشان را برای این دیدار آماده می‌کنند. در داربی جزئیات بسیار تعیین‌کننده است شاید اگر ما سه هیچ جلو بودیم و به فاصله یک دقیقه دیگر بازی 3-1 شد اگر آن عکس العمل خیلی خوب سوشا نبود ممکن بود بازی 3-2 شده و ورق برگردد.

برانکو در خصوص این که چه دلیلی دارد سرخ پوشان تا این حد پنالتی از دست می‌دهند، گفت: از دست دادن پنالتی ها در ابتدای فصل مقداری ترس را برای بازیکنان به ارمغان آورد پس از آن درگذشت نوروزی که پنالتی‌زن ما بود این قضیه را تشدید کرد. پس از آن من تصمیم گرفتم پنالتی‌های تیم را طارمی بزند و پس از این نیز او همچنان پنالتی زن تیم خواهد ماند. طارمی سال گذشته هفت گل به ثمر رساند و امسال نیز تاکنون شانزده گل زده است. امیدوارم او تا پایان فصل بازهم گلزنی کند و سال بعد به گونه ای خود را معرفی کند که برای لیگ ایران و تیم ملی بازیکن متفاوتی باشد.

وی در خصوص اینکه داربی بازی سخت‌تری بود یا تقابل مقابل استقلال اهواز گفت: قطعا داربی دیدار سخت‌تری بود اما درباره‌ی بازی با استقلال اهواز باید بگویم ما حتی نمی‌توانستیم وارد زمین شویم و شرایط درون زمین بسیار سخت بود. هرچند از همه بازیکنان استقلال اهواز تشکر می‌کنم که می‌خواستند با ما فوتبال بازی کنند حتی آن‌ها با ما وارد زمین شدند تا تماشاچیان سنگ‌اندازی نکنند.

وی در پاسخ به اینکه حضور بلاژویچ در فوتبال ایران را چگونه می‌بیند و چه نظری درباره تیم‌هایی همچون کرواسی، بوسنی و صربستان و حتی اسلونی دارد، گفت: بلاژویچ یکی از بزرگترین مربیان جهان است که فوتبال ایران این شانس را داشته تا او را به خدمت بگیرد. او پس از جام جهانی عنوان بهترین مربی در جهان انتخاب شد چرا که با کرواسی به مقام سوم جهان رسیده بود و پس از آن به ایران آمد تا استاندارد و تفکر جدیدی را به فوتبال ایران تزریق کند. شاید بدشانسی بود که ایران به جام جهانی نرفت اما من خوش شانس بودم که هشت سال در کنار وی کار کردم.

برانکو ادامه داد: شما به تیم هایی همچون کرواسی، بوسنی و صربستان و حتی اسلونی توجه کنید. کرواسی به مقام سوم جهانی رسید و در سیزده بازی بزرگ جهانی حضور داشته درحالی که جمعیت آن‌ها 4.5 میلیون نفر است. بوسنی با جمعیتی کم به جام جهانی رفته و صربستان درحالی که تنها 500 هزار نفر جمعیت دارد چیزی نمانده بود به جام جهانی صعود کند. در کرواسی ما بیشتر صادرات بازیکن و مربی داریم و ایرانی‌ها صادرات نفت و پسته و می‌توانیم آن‌ها را با هم تبادل کنیم.