دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!ابوزون هیگز,کشف بوزون هیگز

اندوه هاوکینگ از کشف «بوزون هیگز»: فیزیک دیگر جذاب نیست!

کشف بوزون هیگز پروفسور استفان هاوکینگ را در اندوه فرو برده است.

به گزارش ایسنا، کشف *بوزون هیگز بزرگترین موفقیت علمی دنیای مدرن به شمار می‌آید، به طوری که جایزه امسال نوبل را از آن خود کرد، اما این کشف استفان هاوکینگ را تحت تاثیر قرار نداده است.

هاوکینگ ناراحتی خود از شناسایی هیگز را اعلام کرده و معتقد است "چنانچه این ذره کشف نشده بود فیزیک بسیار جالب‌تر می‌بود."

فیزیکدان 71 ساله این سخنان را در موزه علوم لندن و طی مراسم افتتاح نمایشگاه جدید برخورددهنده آن اظهار کرد.

این نمایشگاه به دیدارکنندگان پشت‌ صحنه‌ای از آزمایشگاه فیزیک ذرات سرن و برخورددهنده عظیم هادرونی در ژنو را ارائه می‌دهد.

این ذره به عنوان بخش گم‌شده مدل استاندارد توصیف می‌شود؛ مدلی که توضیح می‌دهد چگونه بخش‌هایی از جهان قابل‌درک برای انسان با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند.

بدون این جرم، ذرات در سراسر جهان سرگردان می‌بودند و برای تشکیل اتم‌هایی که ستارگان، سیاره‌ها و انسان‌ها را می‌سازند، به یکدیگر پیوند نمی‌خوردند.

کشف هیگز با استفاده از برخورددهنده بزرگ هادرونی تایید شد.

پروفسور هاوکینگ همچنین یک دلیل شخصی برای اندوه خود از این کشف داشت. کشفی که برای پیتر هیگز، پروفسور دانشمند اهل ادینبورگ، سهم 776 هزار پوندی جایزه نوبل فیزیک را به دنبال داشت.

هاوکینگ در این زمینه گفت: من با «گوردون کین» از دانشگاه میشیگان شرط بسته بودم که ذره هیگز کشف نخواهد شد و با کشف آن متضرر شدم.

 

ابوزون هیگز,کشف بوزون هیگز


*بوزون هیگز (Higgs boson)‏ یا سازوکار BEH معروف به ذرّهٔ خدا، یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌است.. مشاهده تجربی این ذره ممکن است بتواند درباره چگونگی جرم‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد.

 

به طور خاص، بوزون هیگز، احتمالاً می‌تواند دلایلی برای تفاوت‌های بین فوتون که بدون جرم است و بوزون‌های W و Z که نسبتاً پرجرم هستند، ارائه کند. جرم ذرات بنیادی، تفاوت‌های بین الکترومغناطیس (که توسط فوتون‌ها ایجاد می‌شود) و نیروی هسته‌ای ضعیف (که توسط بوزون‌های W و Z ایجاد می‌شود) در ساختار میکروسکوپیک (و به‌طبع ماکروسکوپیک) ماده مؤثر هستند؛ بنابراین، بوزون هیگز یک مؤلفه بسیار مهم در دنیای ماده‌است.


در ۱۴ مارس ۲۰۱۳ (۲۴ اسفند ۹۱) فیزیکدانان برخورددهنده هادرونی بزرگ large hadron collider) مرکز سرن خبر کشف ذره بوزون هیگز را به طور رسمی اعلام کردند. پس از دو مشاهده برخورد و شناسایی اولیه بوزون هیگز در برخورد دهنده CMS و اطلس در ماه‌های گذشته حال با تایید شناسایی این ذره، فیزیک ذرات مدل استاندارد تکمیل شده است.

/ایسنا/ویکی پدیا

 


ویدیو مرتبط :
کشف ذره بوزون هیگز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فیس بوک دیگر جذاب نیستفیس بوک,جذابیت فیس بوک

نتایج بررسی‌ها نشان داد

فیس بوک دیگر جذاب نیست

نتایج یک بررسی‌ جدید نشان می‌دهد که شبکه اجتماعی فیس بوک در حال از دست دادن جذابیت خود در میان نوجوانان است.

مطالعه انجام شده توسط موسسه مطالعاتی پیپر جفری نشان می‌دهد که 33 درصد از پنج هزار و 200 نوجوان شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه شبکه اجتماعی فیس بوک را به عنوان مهمترین شبکه اجتماعی خود انتخاب کرده‌اند.

اگرچه این بررسی نشان می‌دهد که فیس بوک همچنان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در میان نوجوانان است اما این رقم کاهش 9 درصدی نسبت به گزارش سال 2012 این موسسه نشان می‌دهد.

در گزارش سال گذشته 42 درصد از نوجوانان شرکت کننده در نظرسنجی اظهار کرده بودند که فیس بوک مهمترین شبکه اجتماعی آنها است.

در همین حال 30 درصد از این نوجوانان شبکه اجتماعی توئیتر را مهمترین شبکه اجتماعی خود معرفی کرده‌اند و اینستاگرام و تامبلر با سهم 17 و چهار در صدی در مکان‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش شبکه خبری ABC News، نکته‌ای که در این گزارش برای فیس بوک از اهمیت بالایی برخوردار بود این است که سهم اینستاگرام از شبکه‌های محبوب نوجوانان در مقایسه با سال گذشته افزایش پنج درصدی داشته است که این میزان افزایش از هر شبکه‌ اجتماعی دیگری در جهان بیشتر بوده است./ایسنا