دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

امروز به آسمان نگاه کنیداخبار,اخبار علمی,روز نجوم


اخبار علمی - امروز به آسمان نگاه کنید

جمعه عصر اگر فرصتی دارید به سراغ نزدیک‌ترین مراکز نجومی و یا مکان‌های عمومی که این برنامه در سراسر ایران برگزار می‌شود بروید و دقایقی خود را غرق لذت جهانی کنید که ما را در برگرفته است.

روز جهانی نجوم، بزرگ‌ترین جشنواره ترویج علم در ایران به شمار می رود که 14 سال پیش در رصدخانه زعفرانیه تهران آغاز شد. امسال در سراسر ایران این روز بهانه ای برای آشتی با آسمان و دنیای شگفت انگیز علم است.

به گزارش خبرآنلاین، امروز جمعه 19 اردیبهشت‌ماه، روز جهانی نجوم برای چهاردهمین سال در ایران برگزار می‌شود. رویدادی که در دنیا باهدف آشنا کردن مردم با زیبایی‌های آسمان شب آغازشده بود اینک به بزرگ‌ترین جشنواره ترویج علم در کشور ما بدل شده است. فرصتی بی‌نظیر که می‌تواند جرقه‌های کنجکاوی علمی را در ذهن بسیاری شعله‌ور کند و درعین‌حال الگویی مناسب برای سایر رشته‌های علمی است تا با بررسی نقاط ضعف و قوت آن برنامه‌های مشابهی را برای توسعه علوم در ایران پایه گذرای کنند.


زعفرانیه
روز جهانی نجوم اولین بار در سال 1973/1352 و به پیشنهاد داگ برگر Doug Berger  که در آن زمان رییس انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی بود، آغاز شد. ایده اصلی او این بود که در این روز، اعضای این انجمن، تلسکوپ‌های خود را به بازارها و محل‌های پرازدحام ببرند و به مردم این فرصت را بدهند که به آسمان نگاهی بیندازند.

این ایده در سال‌های بعد با استقبال بیشتری مواجه شد و کم‌کم اتحادیه نجوم، برگزاری و برنامه‌ریزی آن را بر عهده گرفت و در کشورهای مختلف توسعه پیدا کرد. برنامه‌های جدیدی به آن اضافه شد و ایده‌های نوینی در این زمینه بروز پیدا کرد. مراکز نجومی حرفه‌ای نیز به این رویداد پیوستند و در این روز درهای خود را به  روی مردم باز کردند تا آن‌ها از نزدیک بتوانند با فعالیت‌های نجومی آشنا شوند.

زمان این رویداد در نیمه ماه‌ها آوریل و می و درزمانی است که تعطیلی آخر هفته به ماه تربیع دوم نزدیک‌تر باشد. دلیل این انتخاب یکی این بود به دلیل تعطیلی آخر هفته هم مردم بیشتری بتوانند از برنامه‌ها استفاده کنند و هم برگزارکنندگان وقت آزاد برای این برنامه‌ریزی را داشته باشند و دیگر اینکه ماه تربیع یکی از چشمگیرترین مناظر آسمان برای کسانی است که تاکنون فرصت نگاه به آسمان را نداشته‌اند و نمای گودال‌های ماه از پشت تلسکوپ می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای آن‌ها رقم بزند.

در ایران، سال جهانی نجوم 14 سال پیش شروع شد. دو رویداد مبدأ این حرکت در ایران به شمار می‌روند. از یک‌سو رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران که متعلق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، در آن سال اقدام به برگزاری برنامه کوچکی به مناسبت روز نجوم کرد و در همان روز سیاوش صفاریان پور به بهانه این روز ویژه‌برنامه‌ای به نام آسمان شب، طبیعت فراموش‌شده  را در شبکه 4 سیما به روی آنتن برد که در آن به بهانه این روز بابک امین تفرشی به سوال های نجومی مخاطبان پاسخ می‌داد.

روز نجوم در ایران به‌سرعت توسعه پیدا کرد در سال دوم برگزاری برخی از شهرها و روستاهای دیگر نیز به این رویداد پیوستند. از مشهد تا روستای رباط سنگ تا سعادت شهر در استان فارس و بسیاری دیگر به‌سرعت به این جشن همگانی ملحق شدند.

چند سالی نگذشت که ایران میزبانی یکی از بزرگ‌ترین و پرمخاطب‌ترین رویدادهای روز نجوم در جهان را بر عهده گرفت. ایده‌های نو و گستردگی این برگزاری به حدی بود که چندین بار از سوی اتحادیه نجوم برگزارکنندگان این برنامه‌ها در ایران مورد تشویق قرار گرفتند. (ازجمله جایزه بهترین ایده نو در برگزاری روز نجوم که به گروه دانش آموزان مدرسه فرزانگان تهران رسید و جایزه ویژه‌برنامه روز نجوم که به‌واسطه برگزاری رویداد روز نجوم در پارک ملت تهران به شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تعلق گرفت)

اکنون تقریبا هیچ شهر بزرگی در ایران نیست که برنامه‌ای به مناسبت روز نجوم نداشته باشد.  بسیاری از شهرهای کوچک و حتی روستاها و مناطق دورافتاده نیز به این رویداد ملحق شده‌اند.

روز نجوم جشنی برای علم است. در این روز مردمی که برای سپری کردن تعطیلی آخر هفته از خانه بیرون می‌روند احتمال زیادی دارد که در پارک، فرهنگسرا و یا خیابان‌های شهر خود با ستاره شناسان آماتور و حرفه‌ای مواجه شوند که آن‌ها را دعوت به تماشای آسمان می‌کنند. در مراکزی که برنامه‌های متمرکز برگزار می‌شود، در کنار رصدها، غرفه‌های مختلفی برپا می‌شود و گاهی سخنرانی، نمایش اسلاید، ساخت مدل، نقاشی و شبیه‌سازی، دیدار با دانشمندان قدیمی و برنامه‌های متنوع دیگر طراحی و اجرا می‌شود.

در این روز ستاره شناسان مردم عادی را به دیدن دنیای هیجان‌انگیز ستاره‌شناسی و  علم دعوت می‌کنند. در این روز کسی قرار نیست به کسی درس بدهد یا فردی بعد از شرکت در این برنامه به دانشمند تبدیل شود. هیچ معجزه‌ای در کار نیست و تنها اتفاقی - که می‌تواند الهام‌بخش معجزه‌های بسیار گردد - تحریک کردن و برانگیختن کنجکاوی ذاتی ما است که در دلِ ‌زندگی روزمره و پر دلهره مدرن گاهی فراموش می‌شود.

ستاره‌شناسی و نجوم به دلیل اینکه تقاطعی از علوم پایه، فناوری و تاریخ و ادبیات و فرهنگ به شمار می‌رود، یکی از دروازه‌های مهم ورود به دنیای علم به شمار می‌رود.

ایده‌هایی که در این سال‌ها درزمینه‌ی‌ برگزاری روز نجوم اجراشده ممکن است  برای بسیاری از حوزه‌های علمی دیگر ازجمله ریاضیات، فیزیک و ... نیز الهام‌بخش باشد و فعالان این حوزه‌ها بتوانند با الهام گرفتن از موفقیت‌ها و مرور خطاهای احتمالی برگزاری چنین رویدادی، جشنواره‌های علمی مردمی را توسعه دهند.

جمعه عصر اگر فرصتی دارید به سراغ نزدیک‌ترین مراکز نجومی و یا مکان‌های عمومی که این برنامه در سراسر ایران برگزار می‌شود بروید و دقایقی خود را غرق لذت جهانی کنید که ما را در برگرفته است.

شهروندان تهران اما در روز نجوم امسال مناسبت دیگری نیز برای جشن گرفتن دارند. مرکز رصدخانه زعفرانیه تهران، که یکی از آغازگران روز نجوم در ایران بود، امسال بیست و پنجمین سال فعالیت مداوم خود را جشن می‌گیرد. رصدخانه‌ای کوچک در میان پارکی کوچک، ربع قرن است که تلاش می‌کند تا نوجوانان، جوانان و عموم مردم را شگفت‌زده کند و آن‌ها را با دنیای شگفت‌انگیز علم آشنا کند. اگر در تهران هستید می‌توانید سری به خیابان سرلشکر فلاحی بزنید و در جشن مشترک روز نجوم و رصدخانه زعفرانیه شرکت کنید.
اخبار علمی - خبر آنلاین  

 


ویدیو مرتبط :
قسمت های خنده دار بخش کتاب خوشمزه ی امروز (تا آخر نگاه کنید)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

روسیه را از آسمان نگاه کنید


هنرمندی به نام «سرگئی فومین» از حدود 10 سال یعنی سال 2003 میلادی، از جاذبه‌های طبیعی، مناطق تاریخی، بناهای معماری زیبا و دیگر زیبایی‌های کشور پهناور روسیه عکاسی کرده است.

 
 
 
 
صبح بخیر: هنرمندی به نام «سرگئی فومین» از حدود 10 سال یعنی سال 2003 میلادی، از جاذبه‌های طبیعی، مناطق تاریخی، بناهای معماری زیبا و دیگر زیبایی‌های کشور پهناور روسیه عکاسی کرده است.

 تفاوت عکس‌های او با دیگر عکس‌هایی که تاکنون دیده‌اید این است که او از آسمان و داخل هواپیما از این چشم‌اندازها عکس برداشته و نمای متفاوتی از آنها را به تصویر کشیده است.

اشتیاق او برای تکمیل این پروژه جالب، او را به 30 منطقه مختلف روسیه کشانده است. البته ثبت این عکس‌ها چندان هم آسان نبوده است. در برخی موارد، فومین مجبور بوده تا با بالون بر فراز آسمان برود و در مواردی مثلا پس از عکاسی، بالون روی باتلاق فرود آمده است و او با هزار بدبختی خود را از این مصیب نجات داده است. خود فومین می‌گوید: «سالم ماندن لنز دوربین در آن باتلاق بیشتر شبیه یک معجزه است.»

اما هیچ‌کدام از این خطرها، کوچک‌ترین شکی در دل فومین ایجاد نکرده‌اند و او همچنان پروژه خود را ادامه داده و این مجموعه را گردآوری کرده است.

در ادامه بخش‌هایی از عکس‌های این هنرمند را مشاهده می‌کنید.

روسیه را از آسمان نگاه کنید

1. «این تپه‌ها زنده هستند» - منطقه Magadan در شرقی‌ترین بخش کشور روسیهروسیه را از آسمان نگاه کنید

2. «قلعه‌ای دیگر» - کازان کرملین در جمهوری تاتارستانروسیه را از آسمان نگاه کنید

3. «اثر دریاچه» - نمایی از دریاچه نمک در ولگوگارد اوبلاست در نزدیکی مرز قزاقستانروسیه را از آسمان نگاه کنید

4. «قلعه سرخ» - چشم‌انداز هوایی از کرملین در مسکوروسیه را از آسمان نگاه کنید

5. «در کنار رودخانه» - پارک ملی لنا پیلار در رودخانه سینیایا در جمهوری یاکوتیاروسیه را از آسمان نگاه کنید

6. «طلوع روسیه» - والدیمیر اوبلاستروسیه را از آسمان نگاه کنید

7. «یخ، یخ‌بازی» - ماهی‌گیری در جمهوری تاتارستانروسیه را از آسمان نگاه کنید

8. «ساحل شلوغ شوسی» - چشم‌انداز هوایی تفرج‌گاه Adler در کنار دریای سیاه در دهانه رودخانه Mzymtaروسیه را از آسمان نگاه کنید

9. «صحنه انفجار» - آتشفشان 1486 متری Karymskii در کامچاتکاروسیه را از آسمان نگاه کنید

10. «ملکه دلتا» - دلتا در رودخانه ولگا در آستراخانروسیه را از آسمان نگاه کنید

11. «دشت سیبری» - دشت سیبری در تیمور پنینسولا در بخش شمالی سیبریروسیه را از آسمان نگاه کنید

12. «دریاچه فیروزه‌ای آتشفشان» - دریاچه اسیدی بسیار خوشرنگ در دهانه آتشفشان «مالی سمیاچیک» در کامچاتکاروسیه را از آسمان نگاه کنید

13. «زیر پوشش ابرها» - تپه‌های تایگا در منطقه Beryozovskyروسیه را از آسمان نگاه کنید

14.  «کلیسا برف‌گرفته» - کلیسا خوتین در ساحل رودخانه ولخوفروسیه را از آسمان نگاه کنید

15. «خرس قهوه‌ای، به دنبال چه هستی؟» - خرس قهوه‌ای در حال شنا در چامچاتکا