دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

آیا هابیت‌ها وجود داشته‌اند؟


در سال ۲۰۰۳، دانشمندان داخل یک غار دور افتاده در جزیره‌ی فلورس اندونزی چیز خیلی عجیبی پیدا کردند. آن‌ها در این غار جمجمه و اسکلت زن بالغی را پیدا کردند که فقط یک متر قد داشت. همان موقع بحث زیادی پیرامون این یافته راه افتاد.

مجله دیجی کالا - مهدی مومن زاده: در سال ۲۰۰۳، دانشمندان داخل یک غار دور افتاده در جزیره‌ی فلورس اندونزی چیز خیلی عجیبی پیدا کردند. آن‌ها در این غار جمجمه و اسکلت زن بالغی را پیدا کردند که فقط یک متر قد داشت. همان موقع بحث زیادی پیرامون این یافته راه افتاد. عده‌ای می‌گفتند این اسکلت متعلق به انسان مدرنی است که به دلایل مثلا هورمونی رشد نکرده. عده‌ای دیگر اعتقاد داشتند استخوان‌ها به گونه‌ی منقرض شده‌ای از انسان‌تباران با نام رسمی «انسان فلورسی» (Homo floresiensis) یا «هابیت» (Hobbit) تعلق دارد. اکنون آزمایش دقیق سن استخوان‌ها نشان می‌دهد که برخلاف تصورات قبلی، این استخوان‌ها ۱۸ هزار سال عمر ندارند؛ بلکه متعلق به انسان‌تباری هستند که بین ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار سال پیش این‌جا زندگی می‌کرده است. یعنی ۱۰ هزار سال قبل از اینکه پای انسان خردمند به منطقه باز شود. پس ظاهرا حرف گروه دوم درست بود و استخوان‌ها متعلق به انسان فلورسی یا همان هابیت هستند.

آیا هابیت‌ها وجود داشته‌اند؟

دیرینه‌شناسی از دانشگاه آیوا به نام «راسل سیوچن» که در این مطالعه شرکت نداشته می‌گوید که با توجه به آزمایش جدید سن استخوان‌ها، دیگر نمی‌توان گفت آن‌ها متعلق به یک انسان مدرن کوتوله هستند. دانشمندان ابتدا به این دلیل می‌گفتند استخوان‌های یافت شده متعلق به یک انسان مدرن کوتوله هستند که آزمایش رسوبات دور و اطراف فسیل‌ها نشان داده بود این استخوان‌ها ۱۸ هزار سال عمر دارند. آن‌ها مستقیما خود استخوان‌ها را آزمایش نکرده بودند تا به آن‌ها آسیب نرسد. «متیو توچری» که دیرینه‌شناسی از دانشگاه لیک‌هد در اونتاریو کانادا است می‌گوید که پیچیدگی زمین‌شناختی غار باعث شده بود دانشمندان به اشتباه بیفند.

«لیانگ بائو» غاری شبیه به کلیسا است که سقف خیلی گنبدی بلندی دارد. کاوش‌های اولیه بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ در چهار نقطه از غار انجام شد. از جمله دو نقطه در دیواره‌ی شرقی که بعضی فسیل‌ها از آن‌جا پیدا شدند. دانشمندان نخواستند با آزمایش مستقیم شناسایی قدمت فسیل‌ها آن‌ها را خراب کنند. بنابراین رسوبات اطراف آن‌ها را آزمایش کردند. رسوبات آن‌جا متعلق به ۱۹ هزار، ۱۳ هزار و ۱۱ هزار سال پیش بود.
غار لیانگ بائو در اندونزی جاییست که استخوان‌های هابیت یک متری پیدا شدند.

ولی وضعیت زمین‌شناختی غار لیانگ بائو ظاهرا پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و لایه‌های خاک و صخره‌ی آن جابجا شده‌اند. آزمایش دقیق‌تر لایه‌های شنی حاوی فسیل‌ها نشان داد که آن‌ها بین ۱۰۰ هزار تا ۶۰ هزار سال پیش رسوب کرده‌اند. بالای آن هم لایه‌ی خاکستر آتشفشانی متعلق به ۶۰ هزار سال پیش قرار دارد. آن‌طور که این گروه نیچر منتشر کرده، این نشان می‌دهد که فسیل‌ها نباید کمتر از ۶۰ هزار سال عمر داشته باشند.

آیا هابیت‌ها وجود داشته‌اند؟

برای دقیق‌تر شدن، این گروه به طور مستقیم سن فسیل‌ها را اندازه‌ گرفتند. توچری اشاره می‌کند که معمولا پژوهشگران برای اینکه به نمونه‌ها آسیب نزنند مستقیم این آزمایش را روی استخوان‌ها انجام نمی‌دهند. ولی این بار فکر کردند که حتما باید آزمایش بکنند. او می‌گوید: «زمانی که مطمئن شدیم فسیل‌ها ممکن است متعلق به بیش از ۵۰ هزار سال پیش باشند تصمیم گرفتیم سن آن‌ها را مستقیم آزمایش کنیم.»

این گروه سن سه استخوان دست که طی کاوش‌های اخیر در سه نقطه‌ی غار پیدا شده بودند را سنجش کردند. با استفاده از قدمت سنجی «اورانیوم-توریم» که بر اساس سنجش میزان واپاشی رادیواکتیو ایزوتوپ‌های اورانیوم و توریم در مواد صورت می‌گیرد، آن‌ها متوجه شدند که فسیل‌ها بین ۶۶ هزار تا ۸۷ هزار سال عمر دارند.

تصویر غالب دانشمندان این است که انسان خردمند در حدود ۵۰ هزار سال پیش به جزایر واقع در جنوب شرق آسیا و استرالیا پا گذاشت. طبق گفته‌ی سیوچن این یافته نشان می‌دهد که فسیل‌ انسان یک متری متعلق به هوموساپین‌ها یا همان انسان خردمند نیست. البته اشاره می‌کند که در این غار فسیل‌های ۱۱ هزار ساله‌ی انسان خردمند هم وجود دارد. آن‌ها خیلی بعدتر وارد فلورس شده بودند. اینکه آیا انسان فلورسی آن‌قدر دوام آورده که با انسان خردمند ملاقات کند هنوز مشخص نیست. توچری می‌گوید که هنوز کارشان در لیانگ بائو تمام نشده است. او این‌طور ادامه می‌دهد: «ما هر سال تا حد زیادی کاوش می‌کنیم. فکر می‌کنیم که باقی عمرمان هم آن‌جا درحال کاوش باشیم.»


ویدیو مرتبط :
‫چه تفاوت هایی میان شیعه و سنی وجود دارد و علت وجود آن چیست ؟ دکتر ذاکر نایک‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آقا تهرانی: وجود آیت الله خامنه‌ای در تاریخ بی سابقه است/ انبیا آرزوی این زمان را داشته‌انداخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

آقا تهرانی: وجود ایت الله خامنه‌ای در تاریخ بی سابقه است

به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقا تهرانی در جمع طلاب موسسه آموزشی امام خمینی‌(ره) بصیرت را تنها راه رهایی از فتنه‌های گوناگون دانست و گفت: در فتنه وقتی هوا مه آلود شد، برای عبور از مه نیاز به مه‌شکن خواهیم داشت و اگر آن را نداشته باشیم مطمئنا از راه درست پرت خواهیم شد.

وی ادامه داد: در زمان فتنه تشخیص حق و باطل سخت است و بهترین کاری که می‌توان در این زمان انجام داد بصیرت‌دهی و بصیرت‌افزایی است.

دبیر کل جبهه پایداری اضافه کرد: در این زمینه ما علاوه بر اینکه اقدام به بصیرت‌دهی به دیگران می‌کنیم باید بصیرت و شناخت درست خود از مسائل مختلف را بالا ببریم.

استفاده دشمن از ظواهر دینی برای فریب مردم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ولایت فقیه به عنوان رکن اساسی جامعه اسلامی یاد کرد و اظهار داشت: برخی متوجه نیستند که حاکمیت ولایی خودش یک ارزش بالا در تثبیت نظام اسلامی است.

این فعال سیاسی ابراز داشت: همه ممکن است در زمینه ولایت فقیه اشتباه کنند، برخی برای فریب دادن مردم از ظواهر دینی از جمله نماز استفاده می‌کنند، نماز و ولایت فقیه هر دو رکن هستند، باید بتوان در شرایط مختلف ظاهر و باطن را تشخیص داد.

آقاتهرانی افزود: زمانی بحث بر سر این است که مردم امام علی علیه السلام را قبول کنند این کار سختی نیست و قبول می‌کنند، اما زمانی می‌آید که دشمن قرآن‌ها را بر سر نیزه می‌کند این زمان خیلی سخت است که بین قرآن که کلام خداوند است و امام علی علیه‌السلام که جانشین برحق خداوند است درست را انتخاب کرد و در این شرایط برخی فریب دشمن را می‌خورند.

وی اذعان کرد: نباید در شرایط عادی خوارج را دشنام داد و گفت که اگر ما بودیم از امام علی علیه السلام دفاع می‌کردیم، باید دید واقعا اگر کسی در این شرایط قرار گیرد می‌تواند از جانشین خدا یا ولی فقیه دفاع کند یا فریب ظاهر سازی‌های دشمن را می‌خورد؟

برخی به دنبال غافل شدن ما از ابعاد فتنه هستند

دبیر کل جبهه پایداری بیان کرد: در شرایط فعلی باید هوشیار بود الان برخی دوست ندارند بحث فتنه به میان آید و می‌گویند این بحث‌ها دیگر تمام شده و نمی‌خواهد آن را به میان بکشید.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این افراد می‌‌خواهند ما از ابعاد مختلف فتنه غافل شویم و یکی از مهمترین موضوعات در چنین شرایطی سر وقت رسیدن و به وظیفه عمل کردن است.

آقاتهرانی افزود: ممکن است کسانی آماده رویارویی با فتنه باشند اما دیر این کار را انجام دهند، در عصر عاشورا کسانی که یک ساعت دیر رسیدند نتوانستند کاری انجام دهند و در تمام فتنه‌ها اگر ما دیر عمل کنیم موفق نخواهیم شد.

حضور به موقع راهکاری برای نابودی فتنه

وی ضمن بیان اینکه برخی معتقدند همیشه باید سکوت کرد گفت: ما باید حضور به موقع و فریاد به موقع داشته باشیم، این نیست که سکوت همیشه بهترین راه باشد.

دبیر کل جبهه پایداری اضافه کرد: اگر این درست بود کسانی که در کربلا حضور نیافتند و در مقابل دشمن سکوت کردند باید بهترین کار را انجام داده باشند، در حالی که کار آنها اصلا هم خوب نبوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در جامعه اسلامی باید ارزش ولایت فقیه بیان شود و مردم با اهمیت حضور ولی فقیه آشنا شوند ولی متاسفانه ما هنوز ارزش واقعی ولایت فقیه را نمی‌دانیم.

آقاتهرانی با اشاره به عظمت شخص رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: این وجود مبارکی که الان خداوند به ما داده است در تاریخ بی سابقه است و شرایط کنونی به نحوی است که انبیا آرزوی این زمان را داشته‌اند.

وی افزود: دشمن از اسلام و تشیع می‌ترسد، در تشیع همین ولی فقیه است که لرزه بر اندام دشمنان انداخته و موجب شکست‌های متوالی آنها می‌شود.

حرف ولی فقیه را در تمام امور خود ملاک قرار دهیم

دبیرکل جبهه پایداری ادامه داد: اگر در میان خود ما ولایت فقیه به درستی شناخته می‌شد و خودمان آنطور که باید در حمایت از ولی فقیه می‌ایستادیم، الان در سرتاسر جهان افراد زیادی عظمت ولی فقیه را می‌شناختند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه بحث ولایت فقیه اول باید در میان طلبه‌ها جا بیافتد، ابراز داشت: ما باید حرف ولی فقیه را در تمام امور خود ملاک قرار دهیم و دیگران را به وسیله همین حرف میزان کنیم./افکارنیوز