گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

مکانهای تفریحی ایران که کمتر دیده اید !اما پیش از اقدام به یک مسافرت دل انگیز، انتخاب مکان سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است. متاسفانه گاهی خانواده های ایران گزینه های تکراری و محدودی را برای مسافرت خود برمی گزینند و شاید به دلیل آشنا نبودن با مکان های دیدنی، حظ تجربه بسیاری از جاذبه های سیاحتی کشورمان را از دست می دهند و برای کشف مکان های جدید، خطر نمی کنند؛ از این رو سفر به 9 منطقه سیاحتی کشورمان را به شما پیشنهاد می کنیم که کمتر دیده و شناخته شده اند.

آبشار شِوی
آبشار شِوی یا تله زنگ، یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان قرار گرفته است و دارای طبیعتی سرسبز و به غایت زیبا است. بهترین زمان بازدید از آبشار شِوی در اوایل فصل بهار و خصوصا ماه فروردین است که هوا در آن نسبتا خنک و دارای طراوت بهاری است. شِوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است.

برای رسیدن به این منطقه باید از دزفول به سمت منطقه شهیون حرکت کنید و از آنجا روستای بیشه بزان و بازارگاه و پیرچل را پشت سر بگذارید. پس از آن با یکی دو ساعت کوهنوردی در مسیری بسیار خوش منظره، به آبشار بزرگ شِوی خواهید رسید.

  جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

 بهشت گمشده
بهشت گم شده نام منطقه ای خوش آب و هو و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است. نام اصلی این مکان «تنگ بستانک» بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است. این منطقه دیدنی که زیبایی انبوه درختان و پرآبی رودخانه هایش چشم هر بیننده ای را می نوازد و مهمانان را به تحسین و تکریم آفرینشگر هستی وامی دارد از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است.

انبوه درختان در منطقه بهشت گم شده در پاره ای از مناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید.

  جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

چشمه های باداب سورت
چشمه آب شور باداب سورت، چشمه ای بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان است. این چشمه که واقع در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند ثبت شد. خیال انگیزترین زمان در این منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلإلو نور خورشید در حوضچه ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه هایی تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به نمایش می گذارد. باداب سورت در همه فصل های سال زیباست و در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد اما پربازدیدترین زمان ها، فصول بهار و تابستانند؛ چرا که در فصل بهار این منطقه بسیار سرسبز و خرم است و فصل تابستاننیز زمان خوبی برای آب تنی دراین حوضچه های زیبا و سرشار از مواد معدنی است.

      جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

 کالپوش
منطقه کالپوش در شهر میامی شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است. جلوه ای بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین، آکنده از شقایق هایی که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند، یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی منطقه کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه، رُخ می نماید.

دشت شقایق های کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد که دشت هایش در فصل بهار مملو از گل های شقایق و در شهریور پر از گل های آفتابگردان می شود و در پاییز و زمستان به دلیل مجاورت با پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان از موقعیت فوق العاده گردشگری برخوردار است.

  جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

زیارتگاه خالد نبی
در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو، نزدیک آی تمراز توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است.

راه ارتباطی زیارتگاه خالد نبی کوهستانی بوده ولی از طریق کلاله و تمرقره قوزی تا آن محل راه دشواری نیست. به دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای انجام فرایض دینی و زیارت، ماه های فروردین و اردیبهشت است.
 جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

طارم زنجان
دنیایی از سکوت و زیبایی، تلفیقی دلنشین از رود و کوه و جنگل و دشت؛ اینجا طارم زنجان است، چسبیده به منجیل و فومن گیلان. وقتی از گردنه های سخت و سردسیری مسیر زنجان به طارم می گذری هیچ به ذهنت هم خطور نمی کند که چه بهشت زیبایی انتظارت را می کشد. شهرستان «آب بر» مرکز طارم است که از منجیل حدود 50 کیلومتر و از زنجان حدود 90 کیلومتر فاصله دارد. اگر به دنبال منطقه ای دیدنی برای سفری یک یا دو روزه می گردید طارم وطبیعت ناب آن در بهار میعادگاهی مناسب است. دسترسی به طارم هم از قزوین و منجیل میسر است و هم از زنجان.

      جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

مازیچال
دهکده زیبای مازیچال در 50 کیلومتری شهر عباس آباد و نزدیک کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است.

وجود تپه ها و کوه ها در این منطقه به گونه ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می شود که هر لحظه شکل های زیبایی به خود می گیرند. می گویند نام گذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، ماری به معنی درخت بلوط است و چال به معنی گودال و چاله.

برای رسیدن به مازیچال از جاده چالوش به سمت کلاردشت بروید. بلوار کلاردشت را به سمت عباس آباد 3 کیلومتر ادامه دهید. بعد از رسیدن به دو راهی به سمت راست بپیچید تا وارد جاده مازیچال شوید. طول جاده 10 کیلومتر است.

 جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

دهکده جهان نما
جهان نما یک دهکده ییلاقی در استان گلستان است. این منطقه منحصر به فرد در میان رشته کوه های البرز قرار دارد که بر فراز آن می توان دشت گرگان و دریا را نظاره کرد. چشم اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته این روستا در همه فصول پذیرای گردشگران است و جایی است که طبیعت در جای جای آن زیبایی اش را به رخ می کشد. جهان نما در تمام طول سال قابل دسترسی است و مکان مناسبی برای کسانی است که می خواهند از گرما به منطقه ای ییلاقی و خنک پناه ببرند.

برای رسیدن به جهان نما، از «کردکوی» به سمت ارتفاعات «درازنو» رفته و سپس به سمت روستای رادکان و از آنجا به سمت جاده روستاهای چمن ساور و روستای حاجی آباد بروید. در مسیر به دو راهی می رسید که باید سمت چپ را انتخاب کنید. انتهای مسیر به دشت جهان نما می رسد. از نقطه حرکت تا جهان نما 3 ساعت راه کوهستانی دارید.


  جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

شیمبار
دشت شیمبار یا شیرین بهار، مرز میان استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری است که در 75 کیلومتری مسجدسلیمان قرار دارد. از دیدنی های دشت شیمبار کوه قلندران است که پر از انگورهای یاقوتی است که مالک خصوصی ندارد!

مهمترین راه دسترسی به این منطقه، مسیر جدیدالاحداث مسجدسلیمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتدای منطقه به صورت آسفالت شده است. در درون منطقه راه های دسترسی شنی روستایی درجه 3 وجود دارد.

مسیر اصلی از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت بوده و قسمت هایی از آن شنی است.

مسیرهای مالرو و فرعی نیز وجود دارد که با پیاده روی امکان تردد و مشاهده وحوش در آنها فراهم است.

     جاهای دیدنی ایران,مکانهای تفریحی ایران

    
منبع:مجله موفقیت


ویدیو مرتبط :
ایرانگردی در 5 دقیقه - زیباترین مکانهای ایران...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

زندگی مردی که عاشق ایران بود و خاکسترش در بوستون بر باد شد/ عکسهای کمتر دیده شده از ریچارد فرایاخبار اجتماعی - زندگی مردی که عاشق ایران بود و خاکسترش در بوستون بر باد شد/ عکسهای کمتر دیده شده از ریچارد فرای

بالاخره پیکر ریچارد نلسون فرای، ایران شناس بنام آمریکایی که احمدی نژاد به او قول داده بود در کنار زاینده رود آرام بگیرد، به خاک ایران نرسید و در بوستون به شعله های آتش سپرده شد. اما چگونه فرای تبدیل به یک ایران شناس بنام شد؟

به گزارش خبرآنلاین او، 94 سال پیش در خانواده ای سوئدی الاصل در آلابامای آمریکا متولد شد. خواندن کتاب های شرقی از جمله مجموعه معروف "هزار و یک شب" یا همان "شبهای عربی" باعث شد به تاریخ شرق علاقمند شود و هم‌زمان با تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه ایلینوی، در رشته تاریخ نیز به تحصیل پرداخت و زبان عربی و ترکی و هنرهای اسلامی را یاد گرفت.

البته تخصص های دانشگاهی ریچارد فرای آنقدر فراوان و شدن علاقه او به شرق به قدری زیاد بود که پس از گذراندن دوره‌های چین‌شناسی و باستان‌شناسی چین و ژاپن، زبان فارسی هم یاد گرفت. چیزی که تا پایان عمر از یاد نبرد.

فرای در زمان جنگ جهانی دوم به لباس نظام درآمد و همان سالها به ایران و افغانستان و هندوستان سفر کرد.حضور او در نیروهای نظامی باعث شد بعد از مرگش برخی بگویند او جاسوس بوده و همسرش تایید کرد که زمانی علیه نازی ها وارد جنگ شده بود و جاسوسی هم کرده بود.

اخبار,اخبار اجتماعی ,ریچارد فرای

 فرای در لباس نظامی (سال 1939)


پس از پایان جنگ جهانگیر دوم در سال ۱۹۴۶ با ارائه ترجمه کتاب تاریخ بخارای از انجمن بورسیه‌های دانشگاه هاروارد بورسیه شد و در دانشکده مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا در لندن به تحصیل زبان سغدی و پهلوی پرداخت. او پس از بازگشت به هاروارد شروع به تدریس انسان‌شناسی و تاریخ و مذاهب خاورمیانه کرد و هم‌زمان زبان ارمنی را آموخت. چون زحمت زیادی ایجاد کرسی تدریس زبان ارمنی و ارمنی‌شناسی در دانشگاه هاروارد، کشید به او لقب «ارمنی افتخاری» دادند.


یکی دیگر از کارهای فرای در هاروارد، تأسیس مرکز مطالعات خاورمیانه بود. او یکی از بنیادگذاران مرکز مطالعات خاورمیانه در تهران بود و نخستین مدرسه تابستانی مطالعات ایرانی را در دانشگاه شیراز سازمان داد. فرای سفرهای متعددی به ایران کرد که از جمله آنها می‌توان به سفرش در اوایل دهه هشتاد اشاره کرد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,ریچارد فرای

 ریچارد فرای در سایت باستان شناسی تخت سلیمان در کنار کارگر ایرانی سایت

فرای، خاتمی و احمدی نژاد
فرای با چند رئیس جمهور ایران ملاقات کرد. حضور او در دفتر سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، با واکنش های مختلفی از سوی منتقدان خاتمی روبرو شد، ولی نه آنچنان که در آینده ملاقات او با احمدی نژاد، خبرساز شد، واکنش رسانه ای نداشت؛

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,ریچارد فرای

 ملاقات ریچارد فرای و خاتمی


اما چیزی که باعث شد او در ایران، شهرتی بسزا داشته باشد، ارتباط خاص او با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت ایران بود. فرای زمانی که در سن ۹۱ سالگی برای چندمین بار به ایران آمد (مرداد ۱۳۸۹) از سوی ر ئیس جمهور سابق ایران، خانه‌ای تاریخی و مجلل در اصفهان برای زندگی دریافت کرد تا پایان عمرش در آن زندگی کند، ولی او ترجیح داد در وصیت نامه اش از احمدی نژاد بخواهد تا پس از مرگش در اصفهان و در کنار رودخانه زاینده رود نزدیک آرامگاه پروفسور آرتور پوپ شرق‌شناس معروف به خاک سپرده شود که البته این خواسته مورد اجابت رئیس جمهور وقت ایران قرار گرفت.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,ریچارد فرای

 خانه ای که احمدی نژاد در اصفهان به فرای بخشید


تا زمانی که او زنده بود، محمود احمدی نژاد خیالش راحت بود که برای قولش مشکلی پیش نمی آید، اما تنها چند ماه پس از اینکه احمدی نژاد از کاخ ریاست جمهوری رفت، ریچارد نلسون فرای در روز پنج شنبه 27مارس 2014 (هفتم فروردین ۱۳۹۳) در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت و بلافاصله سخن از اجرای وصیتنامه او به میان آمد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,ریچارد فرای

 فرای در خانه مرحمتی احمدی نژاد


بلافاصله جناح بندیهای مختلفی درباره اجرای این وصیتنامه در ایران شکل گرفت تا جایی که برخی از افراطیون اصفهان تهدید کردند در صورتی که جسد او کنار زاینده رود دفن شود، نبش قبر می کنند.


بالاخره آنقدر سر و صدا بالا گرفت که بازماندگان فرای تصمیم گرفتند جسد او را در خاک بوستون بسوزانند و خاکستر کنند. این چنین شد که افسانه این آمریکایی دانشمند که عاشق ایران بود هم پایان یافت.

اخبار اجتماعی - خبرآنلاین