گردشگری


2 دقیقه پیش

مناظر بی نظیر زمین‌های گلف در آمریکا

در زندگی چیزهای کمی بهتر از بازی گلف در میان رشته کوه های باشکوه، بیابان های بی ثمر یا اقیانوس های خروشان وجود دارد. هر ایالت آمریکایی حداقل یک زمین گلف با مناظر بی نظیر ...
2 دقیقه پیش

باشکوه‌ترین مراکز خرید در جهان

برای اغلب مردم، خرید کردن بخشی از تفریح آن‌ها و برای‌شان مهم است! برای برخی دیگر، تاریخ و فرهنگ مهمتر است اما در صورتی که دو مورد بالا را باهم ترکیب کنید می‌توانید علاوه ...

آرامش را کجا پیدا کنیم؟مساجد ایران,مکانهای مذهبی,مکانهای زیارتی

آرامش را کجا پیدا کنیم؟
وجود مراكز مذهبی و نیایشگاه‌هایی از ادیان پیش از اسلام در ایران و همچنین شاهكارهای فراوان معماری كه در قالب مساجد در همه ‌جای ایران پراكنده‌اند نشان‌دهنده این است كه از دیرباز ایرانیان یگانه پرست بوده‌اند. حضور در این مراكز فارغ از جنبه زیارتی می‌تواند به عنوان سازه‌ای تماشایی برای گردشگران باشد.
شهرهای مختلف ایران در هر گوشه از این سرزمین نیز میزبان بسیاری از جاذبه‌های شگفت هستند. حضور در اماكن مذهبی و بازدید از این مكان‌های مقدس، یكی از بهترین شیوه‌های كسب آرامش، تمركز و دوری جستن از هرگونه اضطراب و خشم است بی‌شك نوروز از بهترین زمان‌ها برای این كار است.
شكوه‌عبادت
شكوه مسجد امام در همان بدو ورود چشم و دل هر بیننده‌ای را می‌گیرد. بهت تماشا اگر بگذارد قدم زدن در صحن این مسجد یكی از تجربه‌های به یادماندنی است. شاید شلوغی نوروز نتواند آن‌طور كه باید و شاید لذت دیدار این مسجد را برای شما بهتر كند، اما مسجد امام آنقدر زیبا هست كه شلوغی اطراف را چندان متوجه نمی‌شوید.
مسجد امام از لحاظ عظمت، نوع معماری و تزئیناتش مهم‌ترین مسجد دوره صفویه در اصفهان محسوب می‌شود. ساخت این مسجد سال 1020 هـ .ق به دستور شاه عباس اول آغاز شد و سال 1025 هـ .ق به اتمام رسید.

گنبد مسجد امام عظیم‌ترین گنبد را در میان مساجد اصفهان دارد و ارتفاع آن از كف مسجد 50 متر است. تمام سطوح گنبد، دیوارها، مناره‌ها و طاق‌نماهای داخلی و خارجی مسجد از كاشی‌های هفت رنگ و معرق پوشیده شده است.
نشانی: شهر اصفهان، ضلع جنوبی میدان نقش جهان
مسجدی در جزیره
جزیره قشم بعد از شهر كاشان بالاترین سرانه مسجد را دارد. در این جزیره 250 مسجد وجود دارد كه به نسبت جمعیت بومی منطقه، رقم بالایی است. مسجد برخ اما قدیمی‌ترین مسجد جزیره است. ساختمان‌ اولیه این‌ مسجد، احتمالا در سال‌های‌ اولیه‌ اسلامی‌، در خلال‌ فتح‌ جزایر و بنادر ایران‌ به‌ دست‌ عمروبن‌عاص‌ و به‌ امر او در روستای‌ كوشه‌ قشم‌ ساخته‌ شده‌ است‌.
این مسجد چند بار براثر بلایای طبیعی چون زلزله آسیب‌دیده و دوباره مرمت شده است. وجود بركه‌ای به همراه نخلستان‌های متعدد در اطراف مسجد بر زیبایی و مصفایی این مكان مذهبی افزوده است. در این‌ مسجد، لوحی‌ از چوب‌ وجود داشته كه‌ تاریخ‌ بنا، انهدام‌ و تعمیر مسجد روی‌ آن‌ وجود داشته است‌. این‌ لوح‌ به‌ تهران‌ منتقل‌ و در یكی‌ از موزه‌ها نگه داری‌ می‌شود.
نشانی: جزیره قشم، روستای كوشه

مساجد ایران,مکانهای مذهبی,مکانهای زیارتی

آرمیدن میان‌كوه
اگر پله‌های فراوان منتهی به زیارتگاه اصلی چك‌چك را توان بالارفتن داشته باشید، ‌منظره شگفت‌انگیزی پیش‌روی شما قرار خواهد گرفت.
این زیارتگاه كه در منطقه‌ای كوهستانی واقع‌شده، به علت ریزش قطره‌قطره آب از سینه كوه به نام چك‌چك معروف شده است. زرتشتیان علاوه بر این كه مناسك و مراسم دینی خود را در این زیارتگاه برگزار می‌كنند، از این مكان به عنوان مركزی اجتماعی برای دید و بازدید، مهمانی‌ها و آشنایی‌های خانوادگی بهره می‌برند.

نذركردن و نذری‌دادن، شمع روشن‌كردن، خواندن دعا از جمله مراسمی است كه توسط زرتشتیان در پیر سبز چك چك برگزار می‌شود. در محوطه زیارتگاه، ساختمان‌ها و آب انبارهایی ساخته شده است كه قدیمی‌ترین آنها مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار است.
نشانی: 63 كیلومتری شمال شرقی شهر یزد
تاریخ به‌روایت مسجد
مسجد گوهرشاد محل اتفاقات تاریخی بسیاری بوده است. حتی اگر این اتفاقات را نادیده بگیرید این مسجد آنقدر زیبا و دلباز است كه بتواند شما را دعوت به قدم‌زدن كند.
مسجد گوهرشاد در قرن 9 هـ .ق به دستور گوهرشاد بیگم، همسر سلطان شاهرخ تیموری گوركانی، توسط استاد قوام‌‌الدین شیرازی ساخته شد. بانو گوهرشاد از زنان نامدار و نیكوكار زمان خود بود كه علاوه بر مسجد مزبور مسجد، مدرسه و خانقاه شهر هرات را نیز بنا كرد.

مسجد گوهرشاد صحنی بزرگ دارد و به سبك 4 ایوانی ساخته شده است؛ نام‌های این چهار ایوان به ترتیب مقصوره، دارالسیاده، حاجی حسن و ایوان آب است. مسجد گوهرشاد با كاشی معرق تزئین‌شده و یكی از بناهای شاخص در كاربرد كاشی محسوب می‌شود.
نشانی: شهر مشهد، جنوب حرم مطهر امام رضا(ع)‌

مساجد ایران,مکانهای مذهبی,مکانهای زیارتی

مسجدی به‌رنگ آسمان
كاشی‌های این مسجد آنقدر دلبری دارد تا تنها چمدانتان را به بهانه دیدن آنها ببندید.

مسجد جهانشاه یا مسجد كبود (گوی مسجد) تبریز به دستور ابوالمظفر جهان شاه قره‌قویونلو و به همت و نظارت جان‌بیگ خاتون همسر وی ساخته شد.

در برخی كتاب‌های تاریخی این مسجد باشكوه را «عمارت مظفریه» خوانده‌اند. مسجد كبود سال 1190 هـ .ق در اثر زلزله به كلی تخریب شد و تنها سردر آن باقی ماند كه از معماری شگفت‌انگیزی نیز برخوردار است. در داخل مسجد كتیبه‌های متعددی با خط‌های نسخ، ثلث و كوفی به همراه طرح‌های گوناگون گل و بوته، اسلیمی و اشكال مختلف هندسی دیده می‌شود. تزئینات به كار رفته در ساخت این مسجد قابل تحسین و شگفت‌آور است كه در میان آنها كاشیكاری‌های معرق به رنگ لاجوردی غالب هستند؛ به همین سبب مسجد كبود به «فیروزه اسلام» شهرت دارد.
نشانی: شهر تبریز، شمال خیابان امام خمینی
خانه‌ای‌پر‌عظمت
مسجد تاریخانه دامغان كهن‌ترین بنای اسلامی استان سمنان است و یكی از با عظمت‌ترین مسجدهای این منطقه محسوب می‌شود. تاریخ ساخت این بنا را سال‌های قبل از 200 هـ .ق می‌دانند و به سبب سبك خاص معماری آن كه سبك اسلامی ـ ساسانی است، سازه‌ای بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. «تاریخانه» در زبان تركی به معنای «خانه خدا» است.

تمایز مسجد تاریخانه با سایر مسجدهای مشابه در ساخت آن است. در معماری این بنا هدف اصلی برآوردن نیازهای عبادی بوده است، اما در كنار آن جلوه‌هایی از شكوه، عظمت و در عین حال فروتنی دیده می‌شود.

ستون‌های به‌كار رفته در این مسجد با محیط پنج متری، شبیه ستون‌های كاخ‌های ساسانی است. این استحكام به حدی است كه بسیاری از معماران، مسجد تاریخانه را یكی از بناهای ضدزلزله در دوران اولیه اسلامی می‌دانند.
نشانی: جنوب شرقی شهر دامغان

منبع:tebyan.net

برگرفته از جام جم

 


ویدیو مرتبط :
تو آمریکا چه جور کار پیدا می کنند ما چه جور کار پیدا می کنیم مملکته داریم؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چطور هنگام انتقاد آرامش خود را حفظ کنیم؟ 

 

چطور هنگام انتقاد آرامش خود را حفظ کنیم

 

اغلب اوقات تحمل انتقادهای دیگران برای همه ما سخت است؛ از کوره درمی‌رویم و سعی می‌کنیم فورا جوابی برای قانع کردن آنها بیابیم. ...

 

 

در زیر چند پیشنهاد کاربردی برای افزایش ظرفیت پذیرش انتقاد به شما ارائه می دهیم:

 

همواره به شخصی که در حال انتقاد کردن از شماست نشان دهید که به حرف هایش گوش می دهید(با استفاده از حرکات دست و سر و استفاده از جملات تأییدی) از طرف مقابل بخواهید توضیح بیشتری در این خصوص به شما ارائه دهد.

 

دادن اطلاعات بیشتر شناخت بهتری از شرایط و وضعیت به شما می دهد و در عین حال مدت زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل موضوع در اختیار شما می گذارد و شما با گذشت زمان می توانید کم کم آرامش خود را بازیابید و بر خود مسلط شوید. همواره به انتقادهایی که از شما صورت می گیرد با دید مثبت نگاه کنید و در برابر آن جبهه نگیرید و سعی کنید با نگاه مثبت سعی در پاسخگویی به آن داشته باشید. در تمام طول مدت بحث آرامش خود را حفظ کنید. حتی اگر طرف مقابل شما عصبی شده باشد آرامش شما او را هم آرام می کند(هیچ کس نمی تواند دربرابر کسی که آرام و خونسرد است عصبی رفتار کند).

 

سعی کنید نقاط مشترکی بین دیدگاه خود و انتقادهای طرف مقابل بیابید و بر آن اساس با طرف مقابل وارد بحث شوید. شما هم سعی کنید نظرات خود را به روش های مختلف بیان کنید. به طرف مقابل نشان دهید که سعی دارید به یک وحدت نظر برسید. به جای موضع گرفتن در برابر انتقادهای وارده سعی کنید هدف اصلی این انتقادها را پیدا کنید و راه حل این موضوع را بیابید. حتی می توانید از طرف مقابل بپرسید که آیا پیشنهادی برای حل این موضوع دارد یا نه؟ به یاد داشته باشید که شما همواره نمی توانید همه را راضی کنید. بنابر این از خودتان بپرسید آیا واقعا این انتقادها درست هستند یا تنها خواسته های یک نفر دیگر است که شما نمی توانید به آن دست پیدا کنید.

 

 

چند نکته اساسی برای حفظ آرامش

 

اگر فکر می کنید طرف مقابل در حال دروغ گفتن است سعی کنید چند پرسش زیرکانه مطرح کنید تا واقعیت را از کذب تشخیص دهید.اگر شما در برابر انتقادهای وارده نمی توانید آرامش خود را حفظ کنید شاید به این دلیل باشد که می ترسید چیزی را از دست بدهید. چه چیزی؟ آیا واقعا ترس شما بجاست؟

 

در مدت زمانی که از شما انتقاد می کنند سعی نکنید به دفاع از خود برخیزید و صحبت های طرف مقابل را به منظور دفاع از خویش قطع کنید. وقتی کسی احساس می کند طرف مقابل به حرف هایش گوش نمی دهد جدی تر و سختگیرتر می شود.

 

اغلب اوقات افراد نمی دانند منشأ و علت انتقادهایی که از آنان می شود چیست. اگر شما به راستی دلیل آن را ندانید هرگز نمی توانید آن مشکل را حل کنید، پس در ابتدا سعی کنید ریشه انتقادات را کشف کنید.

 

اگر در محل کار، شخصی به خاطر موردی غیر از مسائل کاری، شما را مورد انتقاد قرار داد به وی بگویید: من می دانم شما با گوشزد کردن این مورد سعی دارید به بهتر بودن من کمک کنید ولی آیا این موضوع بر کار من تأثیر گذاشته است؟وقتی از شما انتقاد می کنند بلافاصله از کوره در نروید، شاید این انتقادات به این دلیل باشند که شما پیشرفت کنید. از این رو به جای بدتلقی کردن آنها و عصبانی شدن سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و دقیقا به حرف های طرف مقابل گوش دهید. سعی کنید این انتقادها را با چشم طرف مقابل ببینید و خود را به جای او بگذارید.

 

در اغلب موارد انتقادهایی که از ما می شوند در واقع لطف بزرگی در حق ما به شمار می روند؛ به ویژه وقتی بدانیم که این انتقادها سعی در بیان حقیقت دارند (و برخی از دوستان ما به خاطر خوشایند ما جرأت ابراز کردن آن را نداشته اند). در این صورت به جای موضع گرفتن و انکار حقیقت از طرف مقابل تشکر کنید و انتقادهایی که از شما می شود را با روی خوش پذیرا باشید.

منبع: hamshahrionline.ir