متفرقه


2 دقیقه پیش

با زخم های زندگی چه کنیم؟

در این سلسله مطالب مباحثی درباره زندگی معنای زندگی روابط و احساسات و ... توسط دکتر شیری ارائه خواهد شد. صبح بخیر: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه برای حل مشکلات ...
2 دقیقه پیش

نظر آیت‌الله محقق داماد درمورد سید حسن

آیت الله سید مصطفی محقق داماد، برادر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد در پاسخ به سئوالی در خصوص اجتهاد آیت الله سید حسن خمینی، گفت: نظر بنده در مورد ایشان همان نظر اخوی ...

چه کسانی در شب قدر نجات پیدا کرده اند؟ 

 

چه کسانی در شب قدر نجات پیدا کرده اند؟

 


اندیشه - دانایی «لیله القدرخیر من الف شهر» دشوار است، چه رسد به دارایی اش. البته راه دشوار نیست. اگر دشوار بود ما را امر نمی کردند، دعوت نمی کردند. دشواری مال کسی است که کوله بار خود را بر دوش دارد. اگر بار خودبینی را به زمین بگذارد، سبک می شود.جریان قدر و احیاء و گرامیداشت قرآن و بهره برداری از فضل لیله القدر جزء «دولت قرآن» است. و این دولت همواره مورد درخواست ماست و از ذات اقدس اله مسئلت می کنیم «نسئلک دوله ً کریمه ً تعزّبها السلام و أهله و تذ لّ بها النّفاق و أهله. و هنگام ظهور بقیه الله ارواحنا فداه، این دولت تجلی می کند. نموداری از دولت قرآن را ذات اقدس اله در دولت سلیمان و ملک سلیمان ذکر کرد. فرمود: گوشه ای از دولت الهی را به سلیمان داده ایم. ولی به شما صدها برابر خواهیم داد.ملک سلیمان بر این محور بود که آن حضرت بامداد راه یک ماهه می رفت و شامگاه راه یک ماهه. دولتی که بر باد مستقر باشد اینقدر قدرت دارد که مسافر خود را در یک نیم روز به اندازه یک ماه راه ببرد. سالک خود را در پگاه یا شامگاه به اندازه یک ماه راه ببرد... اما دولت قرآن یک شبه ره صدساله می برد. این هزار ماه که در طی یک قرن در حدود هشتاد سال خلاصه می شود، دولت قرآن است.
ادراک لیلة القدر کار آسانی نیست؛ فهمش آسان نیست چه رسد به حضور و ظهور و رسیدن به اصل آن. و ما أدراک ما لیلة القدر. خاصیت دولت قرآن، این است که لیله القدر خیر من ألف شهر. اگر بزرگانی گفتند: هرچه دارند همه از دولت قرآن دارند و یا «یک بیت از این قصیده به از صد رساله است» و یا سروده اند این طفل یک شبه ره صدساله می رود...همه نشأت گرفته از همین دولت قرآن است. از مناجات های لطیف و ظریف خواجه هروی این است که دارا شدن مهم است، نه دانا شدن! آن مناجات های لطیف خواجه انصاری را که می خوانید، می بینید به خدا عرض می کند که دانا شدن مهم نیست. اگر کسی زحمت بکشد، دانا بشود؛ فقیه، حکیم، ادیب، متکلم و محدث بشود، این دانای علم است و این مهم نیست. به دلیل اینکه صدها نفر در طول سالها به حوزه ها و دانشگاه ها راه یافتند و دانا شدند. مهم دارا شدن است نه دانا شدن.


دانایی «لیلة القدر خیر من الف شهر» دشوار است، چه رسد به دارایی اش. البته راه دشوار نیست. اگر دشوار بود ما را امر نمی کردند، دعوت نمی کردند. دشواری مال کسی است که کوله بار خود را بر دوش دارد. اگر بار خودبینی را به زمین بگذارد، سبک می شود. وقتی سبک شد، تخفّفوا تلحقوا... وجود مبارک رسول اعظم علیه و علی آله آلاف التحیه و الثناء فرمود: نجی المخفّفون... آنها که سبک بالند نجات پیدا کرده اند.پرکشیدن با سنگین بال و سنگین بار بودن، ممکن نیست. کار «جعفر طرار» نیست که یک شبه ره صد ساله را طی کند، کار «جعفر طیار» است. طراری را کنار گذاشتن و طیار شدن با مراسم احیاء هماهنگ است و شدنی است.

 


ویدیو مرتبط :
خدا چه کسانی را لعنت کرده است؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیا ایران از فقر شدید معدن اورانیوم نجات پیدا کرده است؟سخنان صالحی درباره حجم ذخایر کشف شده مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است زیرا گزارش تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان امریکایی در سال 2013 مدعی شده است که ایران از کمیابی شدید ذخایر معدنی اورانیوم رنج می‌برد؛ ذخایر موجود در حال پایان یافتن است و در غیاب امکان واردات اورانیوم یا سوخت غنی‌شده از خارج، برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند در معرض خسارات بسیار سنگینی باشد.

سخنان روز شنبه علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره کشف ذخایر غیرمنتظره معدنی اورانیوم مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته و این سوال را به میان آورده که آیا ذخایر کشف شده جدید، به اندازه‌ای هست که مشکل فقر شدید ذخایر اورانیوم ایران را رفع کند یا خیر؟

به گزارش «تابناک»، کمبود ذخایر معدنی اورانیوم در ایران سبب شده است که از دوره پیش از انقلاب، ایران برای تامین اورانیوم مورد نیاز برای برنامه هسته‌ای خود به واردات ماده معدنی اورانیوم، کیک زرد و یا اورانیوم غنی شده توجه کند.

مطابق گزارشی که فدراسیون دانشمندان آمریکایی به همراه موقوفه کارنگی در سال 2013 تهیه کرده، به لحاظ تاریخی بعد از افزایش شدید قیمت نفت در سال 1974، رژیم شاه به طور ناگهانی تصمیم گرفت که انرژی هسته‌ای را به عنوان یک اولویت در دستور کار خود قرار دهد. مقامات دولتی اظهار می‌داشتند که نفت منبع ارزشمندی است که نباید با سوزاندن تلف شود و بنابراین لازم است که الگوی انرژی مصرفی ایران تغییر کند. یک نهاد امریکایی به نام موسسه تحقیقاتی استانفورد در سال 1974 اعلام کرد که برای رسیدن به موقعیت یک قدرت بزرگ لازم است که ایران تا سال 1994 به توان تولید 23هزار مگاوات برق هسته‌ای برسد. این توصیه آمریکایی‌ها، سبب شد که دولت ایران به شکلی غیرواقع‌بینانه از هدف بهره‌برداری از یک نیروگاه در هر سال سخن بگوید.

جدای از طرح‌های سنگین و پرهزینه ساخت نیروگاه هسته‌ای در ایران توسط شرکت‌های آلمانی و فرانسوی، حکومت پهلوی طرح‌های پرهزینه‌ای را هم برای تامین سوخت نیروگاه در پیش گرفت. در سالهای 1975 و 1977 به ترتیب وام‌هایی به ارزش یک میلیارد و 180 میلیون دلار برای ساخت مجتمع غنی‌سازی یورودیف (Eurodif) از سوی ایران پرداخت شد. به عنوان بخشی از توافق بر سر این موضوع، شرکت سوفیدیف (Sofidif) با سهم 40درصدی ایران و 60 درصدی فرانسه ایجاد شد. سوفیدیف 25 درصد یورودیف را در اختیار داشت و در نتیجه سهمی ده درصدی از سوخت تولیدی یورودیف به ایران می‌رسید. به علاوه ایران قراردادی 700 میلیون دلاری برای خرید 600 تن کیک زرد با آفریقای جنوبی به امضا رساند و 15 درصد از سهام معدن اورانیوم RTZ را هم به دست آورد. همزمان برنامه گسترده اکتشاف اورانیوم در داخل ایران به اجرا گذاشته شد.

انقلاب اسلامی سبب وقفه در برنامه هسته‌ای ایران شد و چندین پرونده حقوقی درباره اجزای مختلف برنامه متوقف شده ایران مطرح شد. پرونده اختلاف با فرانسه بر سر یورودیف نهایتا در سال 1991 به صدور رای رسید؛ به سبب وام فراهم شده توسط ایران و بهره ان، 1.6 میلیارد به ایران پرداخته شد. ایران هنوز هم به صورت غیرمستقیم سهامدار یورودیف است ولی ظاهرا بر اساس رای صادره در سال 1991 دیگر هیچ حقی نسبت به اورانیوم غنی شده در این تاسیسات ندارد.

گزارش تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی اذعان دارد که این تجربه سبب بی‌اعتمادی ایران به همکاری‌های بین‌المللی در موضوع غنی‌سازی شده است. با این وجود، ایران علی‌رغم پیشرفت در موضوع غنی‌سازی، ذخایر کافی برای تامین برنامه هسته‌ای خود در اختیار ندارد. مطابق بخش‌هایی از این گزارش که در ادامه به آن اشاره شده، ایران از نظر میزان ذخایر معدنی اورانیوم در میان 40 کشور اول دنیا نبوده و کشوری مانند استرالیا از ذخایری هزار برابر ذخایر معدنی اورانیوم ایران و البته با کیفیت بهتر برخوردار است.

اکنون علی‌اکبر صالحی از انجام عملیات اکتشاف منابع معدنی اورانیوم در 63درصد خاک کشور و پایان عملیات اکتشاف در چهار سال آینده خبر داده است. صالحی در این باره اظهار داشته که «من نمی‌توانم درباره میزان ذخایر معادن اورانیوم کشور صحبت کنم، اما قابل توجه است. قبل از شناسایی هوایی به میزان ذخایر معدنی امید چندانی نداشتیم، اما خوشبختانه بعد از اکتشافات، میزان ذخایر امیدبخش شده است. در شرایط کنونی روند استخراج از معادن اورانیوم ساغند یزد آغاز شده است، همچنین معدن اردکان نیز در آینده‌ای نزدیک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.»

سخنان صالحی درباره حجم ذخایر کشف شده مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است زیرا گزارش تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان امریکایی در سال 2013 مدعی شده است که ایران از کمیابی شدید ذخایر معدنی اورانیوم رنج می‌برد؛ ذخایر موجود در حال پایان یافتن است و در غیاب امکان واردات اورانیوم یا سوخت غنی‌شده از خارج، برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند در معرض خسارات بسیار سنگینی باشد.

اگر چه با توجه به تعهد روسیه برای تامین سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر و نیروگاه‌های جدیدی که قرار است این کشور برای ایران بسازد، نیاز ایران به سوخت هسته‌ای تولید شده در داخل کشور فعلا محدود است ولی سوابق بدعهدی طرف‌های خارجی در پروژه‌های هسته‌ای ایران در سالهای گذشته، تضمین دسترسی به اورانیوم کافی را به موضوعی حساس برای آینده برنامه هسته‌ای ایران تبدیل کرده است. گزارش تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی مدعی شده است که در صورت دسترسی نداشتن به سوخت، هر نیروگاه هسته‌ای به اندازه بوشهر، سالانه 200میلیون دلار خسارت برای ایران به بار خواهد آورد.

این گزارش مدعی شده بود که در بررسی موضوع تضمین دسترسی ایران به اورانیوم مورد نیاز خود به دو موضوع کمیابی معادن اورانیوم در ایران و کیفیت پایین این معادن توجه کافی نشده است. چنین محدودیت‌هایی ایران را وادار خواهد کرد که برای تهیه اورانیوم خام و فرآوری شده به منابع خارجی متکی شود و این مساله خودکفایی ایران در موضوع هسته‌ای را با خطرهایی جدی مواجه خواهد کرد. خرید اورانیوم خام و فرآوری شده ایران تاکنون به خرید مقادیر محدودی از آفریقای جنوبی در دوره قبل از انقلاب و از چین در دوره بعد از انقلاب محدود مانده است.

بنا به آمار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران حتی در میان 40 کشور اصلی دارای ذخایر معدنی اورانیوم قرار ندارد و در سال 2011، ذخایر قطعی ایران حدود 700 تن و از نوعی بوده که هزینه استخراج ان زیاد (260 دلار به ازای هر کیلو) است. میزان ذخایر غیرقطعی و احتمالی ایران 28هزار تن برآورد شده است. مقامات ایران در سال 2013 اعلام کرده‌اند که ذخایر جدیدی کشف شده است ولی میزان واقعی این ذخایر هنوز روشن نشده است. جدول زیر میزان ذخایر معدنی اورانیوم چندین کشور را در چهار دسته ماده معدنی با هزینه استخراج متفاوت نشان می‌دهد (مرجع این آمار گزارش‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است).

 

اخبار,اخبار سیاسی,تولید سوخت اورانیوم


مهم‌تر از مساله میزان ذخایر اورانیوم ایران، مساله کیفیت این ذخایر است. هر چه که کیفیت معادن اورانیوم بدتر باشد، هزینه فرآوری و تبدیل آن به سوخت نیروگاه بیشتر خواهد شد. معادن فعلی اورانیوم ایران علاوه بر این که ذخایر محدودی دارند، از عیار پایین 0.05 درصد برخوردار هستند و این مساله استفاده از آن را پرهزینه خواهد می‌کند. علاوه بر این استفاده از ذخایر احتمالی و غیرقطعی ایران نیز پرهزینه است زیرا ناخالصی‌های زیادی از جمله مولیبدن در آن وجود دارد که کار غنی‌سازی را سخت می‌کند.

در حالی که ایران برنامه ساخت 20هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای (معادل 20 برابر نیروگاه بوشهر) را برنامه‌ریزی کرده است، منابع فعلی ایران توانایی تامین اورانیوم کافی برای استفاده در این نیروگاه‌ها را ندارد. نیروگاه بوشهر هر سال به حدود 27 تن اکسید اورانیوم غنی شده نیاز ندارد. این میزان سوخت هسته‌ای از نیم میلیون تن سنگ معدن اورانیوم به دست خواهد آمد. بنا به ادعای گزارش تهیه شده توسط فدراسیون دانشمندان آمریکایی طبق خوشبینانه‌ترین تخمین‌های موجود، منابع فعلی شناخته شده اورانیوم ایران، فقط می‌تواند سوخت نیروگاه بوشهر را برای نه سال کار تامین کند. با در نظر گرفتن ذخایر غیرقطعی و احتمالی، معادن اورانیوم موجود در ایران تنها برای تامین سوخت هفت نیروگاه به اندازه نیروگاه بوشهر برای مدت نه سال کفایت می‌کند.

گزارش فوق مدعی شده است که تاکنون فعالیت‌های اکتشاف در ایران، عقب‌تر از فعالیت غنی‌سازی بوده است. در زمان تهیه گزارش در سال 2013، تلاش برای اکتشاف اورانیوم در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در دست اقدام بوده است. افزایش بوده فعالیت‌های اکتشافی از 3.9 میلیون دلار در سال 2007 به 32.2 میلیون دلار در سال 2010 نشان‌دهنده جدیت ایران در این کار است. در سال 2010، ایران با استخراج به روش معدن‌کاری روباز، حدود شش تن ذخایر معدنی اورانیوم از معدن گچین برداشت کرده است و کار برای شروع استخراج از معدن ساغند در دست انجام بوده است. پیش‌بینی شده که در سال 2013، از این معادن سالانه 50 تن برداشت صورت گیرد ولی حتی اگر برداشت سالانه از معادن فوق به مقدار 70 تن برنامه‌ریزی شده برسد، برای تامین سوخت یک سال نیروگاه بوشهر هم کافی نخواهد بود.

اکتشاف اورانیوم در ایران با یک مشکل دیگر نیز همراه است. معدن‌کاری و آسیاب‌های اورانیوم برای تامین سوخت یک نیروگاه به اندازه نیروگاه بوشهر به تولید سالانه 300هزار تن باطله‌های معدنی رادیواکتیو منجر می‌شود و این در حالی است که ایران همین حالا هم با مشکلات زیست محیطی زیادی مواجه است. علاوه بر این، معدن‌کاری اورانیوم روزانه به میلیون‌ها لیتر آب نیاز دارد ولی ذخایر موجود اورانیوم ایران در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده است.

مساله مهم دیگر این است که برنامه غنی‌سازی ایران برای داشتن صرفه اقتصادی باید اندازه بزرگی داشته باشد و این خود نیاز به اورانیوم طبیعی را افزایش خواهد داد.

 

اخبار,اخبار سیاسی,تولید سوخت اورانیوم


هزینه تولید سوخت اورانیوم با غنای پایین برای استفاده در نیروگاه هسته‌ای، شامل هزینه استخراج اورانیوم، تولید کیک زرد، غنی‌سازی اورانیوم، تبدیل اورانیوم غنی شده به اکسید اورانیوم و ساخت سوخت می‌شود. در سال 2011، هزینه متوسط تولید یک کیلوگرم سوخت هسته‌ای در بازارهای جهانی 2770 دلار بوده و بنابراین هزینه سالانه تامین سوخت نیروگاهی مانند نیروگاه بوشهر با فرض مصرف 20 تن سوخت در سال، حدود 55 میلیون دلار خواهد شد.

کوچک بودن تاسیسات غنی‌سازی، هزینه غنی‌سازی را افزایش خواهد داد. برای مثال هزینه کار در تاسیسات رزنده (Resende) در برزیل که ظرفیت غنی‌سازی ان 203 هزار سو است به مراتب بیشتر از هزینه غنی‌سازی در تاسیسات شرکت اورنکو (Urenco) در نیومکزیکوی آمریکا است که توان غنی‌سازی ان سه میلیون سو است. هزینه سالانه هر سو غنی‌سازی در برزیل سه برابر هزینه غنی‌سازی در آمریکا است. تاسیسات ایران از تاسیسات برزیل هم کوچکتر است. توان غنی‌سازی ایران در سال 2012، بین 7 تا 8 هزار سو بوده است. تاسیسات نطنز گنجایش هزار سانتریفیوژ و تاسیسات فردو تنها گنجایش سه هزار سانتریفیوژ را دارد.

 اخبار  سیاسی  -  تابناک