متفرقه


2 دقیقه پیش

با زخم های زندگی چه کنیم؟

در این سلسله مطالب مباحثی درباره زندگی معنای زندگی روابط و احساسات و ... توسط دکتر شیری ارائه خواهد شد. صبح بخیر: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه برای حل مشکلات ...
2 دقیقه پیش

نظر آیت‌الله محقق داماد درمورد سید حسن

آیت الله سید مصطفی محقق داماد، برادر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد در پاسخ به سئوالی در خصوص اجتهاد آیت الله سید حسن خمینی، گفت: نظر بنده در مورد ایشان همان نظر اخوی ...

غرضی:دوستان هاشمی در شورای نگهبان کم هستند/در 100 سال گذشته یک دولت موفق نداشته‌ایماخبار,اخبارسیاسی,محمد غرضی

مردم به دولتی رای داده‌اند که اهل جنگ و دعوا نیست، دولت قبل استاد جنگ و دعوا بود.

 محمد غرضی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم که در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان نیز کاندیدا شده است گفت: نه اصول‌گرایان و نه اصلاح‌طلبان از من برای حضور در لیست‌های انتخاباتی دعوت نکرده‌اند چون آنها از رفتار و نوع برخورد من مطلع هستند و به صلاح نمی‌بینند از من برای حضور در لیست‌ها دعوت کنند.

نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصرایران افزود: شعار من در انتخابات مجلس، توسعه جمهوریت و اسلامیت است. منظور بنده از توسعه جمهوریت این است که دولت وظایف را به مردم بسپارد. بنده معتقد هستم که استاندارها باید توسط مردم انتخاب شوند.

غرضی در پاسخ به این سوال که آیا دولت روحانی توانسته است در زمینه سپردن کارها به مردم موفق باشد یا خیر گفت: این دولت در این زمینه تفاوتی با دولت گذشته ندارد. به نظر بنده 4 دولت گذشته ناموفق بوده‌اند و امیدوارم دولت آقای روحانی موفق باشد.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: ناموفق بودن دولت به ضرر منافع ملی کشور است و ما در 100 سال گذشته یک دولت موفق نداشته‌ایم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم در مورد بزرگ ترین تفاوت دولت احمدی نژاد و روحانی نیز گفت: مردم به دولتی رای داده‌اند که اهل جنگ و دعوا نیست. دولت قبل اما استاد جنگ و دعوا بود اما این دولت با کسی جنگ نمی‌کند. درست است که بعضی وقت‌ها در برابر بعضی مشکل‌ها «آخی» می‌گوید اما اهل برهم زدن فضا نیست.

وی ادامه داد: در سطح سیاست خارجی نیز این دولت اهل تعامل با کشورهای جهان است که در این زمینه تا حدودی هم موفق بوده است.

غرضی با اشاره اینکه از عدم حضور در انتخابات مجلس خبرگان ناراحت نشده است خاطر نشان کرد: من برای این کار در انتخابات ثبت نام کردند و بعد شورای نگهبان گفت که باید امتحان بدهید و بعد گفتند که باید مدرک ارائه بدهیم که بنده مدرک رسمی فقهی نداشتم. بنده 5 سال نزد امام درس خوانده‌ام اما مدرک ندارم و بعد از آن به سراغ مهندسی رفتم.

وزیر سابق پست و تلگراف و تلفن تصریح کرد: بنده به نظر شورای نگهبان احترام می‌گذارم، برخی رسانه‌ها در این روزها اعلام کردند که غرضی رد صلاحیت شده است و این درحالی است که من رد صلاحیت نشده‌ام و تنها شرایط حضور در امتحان را نداشته‌ام.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در مورد احتمال رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان نیز گفت: احساس من این است که دوستان هاشمی در شورای نگهبان کم هستند و این در حالی است که تایید صلاحیت برای مجلس خبرگان بر عهده فقهاست.

وی در پایان دو مجلس اول دوران مشروطه و جمهوری اسلامی را بهترین پارلمان‌های ایران دانست و افزود: این دو مجلس به دلیل جناحی نشدن بهترین مجلس‌های تاریخ ایران هستند. بعد از اینها مجلس‌های دوم مشروطه و دومین دوره مجلس شورای اسلامی در رده بهترین مجلس‌های ایران قرار دارند.


 اخبار انتخابات خبرگان   - عصر ایران 


ویدیو مرتبط :
اعلمی:شورای نگهبان یا شورای گیوتین برای آزادیخواهان!؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

انتقاد ارگان دولت از هاشمی: رهبر انقلاب جامع ترین مجتهد هستند ، طرح "شورای فقهی" یک اقدام سیاسی استانتقاد ارگان دولت از هاشمی: رهبر انقلاب جامع ترین مجتهد هستند ، طرح "شورای فقهی" یک اقدام سیاسی است

آیت الله هاشمی رفسنجانی

 روزنامه ایران در یادداشت امروز خود با عنوان "شورای فقهی با چه انگیزه ای؟" به موضوع تشکیل شورای فقاهتی که برای چندمین بار توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود، پرداخته و "حجت الاسلام محسن آشتیانی" به عنوان نگارنده این یادداشت به آیت الله هاشمی توصیه کرده که نظراتش را به مقام معظم رهبری انتقال دهد تا ایشان اگر صلاح دانستند، این نظریات را عملیاتی کنند.

از نکات قابل توجه درباره یادداشت امروز روزنامه ایران این است که موضوع تشکیل "شورای فقهی" قریب به یک ماه قبل مجددا پس از چند سال مسکوت ماندن،از سوی آیت الله هاشمی مطرح شد و حالا روزنامه دولت با تاخیری نزدیک به یک ماه به این نظریات انتقاد کرده است.

همچنین به گزارش عصر ایران، در این یادداشت از انقلاب های منطقه با عنوان "بیداری اسلامی و انسانی" یاد شده تا همزمان نظر حامیان و منتقدان دولت تامین شده باشد!

در بخش هایی از این یادداشت آمده است:

به نظر می رسد این واژه "شورای فقهی" از دو حالت بیشتر خارج نیست:

1- یا اینکه منظور از طرح مورد نظر، شورای افتاء می باشد. یعنی کسانی در کنار رهبر انقلاب قرار بگیرند و در مورد مبانی و نظریات فقهی بحث کنند و سپس نظر نهایی از طریق رهبری اعلام شود و نظر واحدی از شورای افتا بیرون آید و این شورا زیر نظر رهبرمعظم انقلاب باشد. این کار در حال حاضر انجام می شود. مثلا فقهای شورای نگهبان، خبرگان رهبری، شورای عالی قضایی و تشخیص مصلحت نظام این کار را انجام می دهند و به قول ما طلاب، تحصیل حاصل است.

2- اما اگر بگوییم حالت دومی مد نظر است، یعنی منظور شورای فقهی، شورای افتا نیست، بلکه چیز دیگری است. مثلا طراحان این موضوع بگویند رهبر انقلاب مجتهد مطلق نیست بلکه مجتهد متجزی است. یعنی در بعض ابواب تسلط دارد و در در بعض دگر ابواب فقه تسلط ندارند.

به نظر می رسد اگر چنین نظری از سوی طراحان شورای فقهی مطرح باشد، نیت خوبی به استشمام نمی رسد و غرض های سیاسی پشت قضیه می باشد...

حقیقت این است که بزرگان و اندیشمندانی که از نزدیک با مبانی نظری و فقهی رهبر معظم انقلاب آشنایی دارند او را جامع ترین فرد در بین مراجع می دانند که از حیث موضوع شناسی اعم از سیاست، اقتصاد، فرهنگ، قضا، مسائل نظامی و هنر ید طولایی دارند. همچنین در عصر حاضر به سختی می توان کسی را همردیف ایشان از نظر جامعیت مثال زد و لذا چه ضرورتی بر طرح شورای فقهی وجود دارد؟

آیا احتمال داده نمی شود طراحان این موضوع در صدد تضعیف جایگاه والای ولایت فقیه و رهبری عزیز می باشند؟

آیا در صورت تشکیل شورای فقهی، تعارض بین فتاوای فقها، کار را سخت تر نمی کند و از اقتدار رهبری واحد نمی کاهد؟

آیا طرح این موضوع جنجالی در وضعیت حال حاضر کشور و شرایط منطقه و بیداری اسلامی و انسانی به مصلحت است؟

نگارنده به طراح شورای فقهی پیشنهاد می کند، اگر نظریات علمی دیگری دارند، آن ها را مستقیم و خصوصی با رهبری گرانقدر مطرح کنند و رهبری عزیز اگر صلاح بدانند به این پیشنهادات صورت عملیاتی خواهند داد. نه اینکه این گونه نظریات را به سطح جامعه، حوزه های علمیه و رسانه ها بکشانند. به نظر می رسد طرح این موضوعات در حال حاضر یک اقدام "سیاسی" صرف می باشد تا مباحث علمی و مدیریتی!.../عصر ایران