متفرقه


2 دقیقه پیش

با زخم های زندگی چه کنیم؟

در این سلسله مطالب مباحثی درباره زندگی معنای زندگی روابط و احساسات و ... توسط دکتر شیری ارائه خواهد شد. صبح بخیر: ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جامعه برای حل مشکلات ...
2 دقیقه پیش

نظر آیت‌الله محقق داماد درمورد سید حسن

آیت الله سید مصطفی محقق داماد، برادر حضرت آیت الله سید علی محقق داماد در پاسخ به سئوالی در خصوص اجتهاد آیت الله سید حسن خمینی، گفت: نظر بنده در مورد ایشان همان نظر اخوی ...

در توصیف بیعت مردم ویژگیهای بیعت مردم با امامترجمه فارسی نهج البلاغه
در توصیف بیعت مردم
ویژگیهای بیعت مردم با امام
دست مرا برای بیعت می‏گشودید و من می‏بستم، شما آن را به سوی خود می‏کشیدید و من آن را می‏گرفتم، سپس چونان شتران تشنه که به طرف آبشخور هجوم می‏آوردند بر من هجوم آوردید، تا آنکه بند کفشم پاره شد، و عبا از دوشم افتاد، و افراد ناتوان پایمال گردیدند، آن چنان مردم در بیعت با من خشنود بودند که خردسالان شادمان، و پیران برای بیعت کردن لرزان به راه افتادند، بیماران بر دوش خویشان سوار، و دختران جوان بی‏نقاب به صحنه آمدند.
متن عربی نهج البلاغه
( وَ مِنْ کَلامٍ لَهُ عَلَیْهِ السَّلامُ ) فِى وَصْفِ بَیْعَتِهِ بِالْخِلافَةِ قالَ السَّید الشَریف: وَ قَدْ تَقَدَّمَ مِثْلُهُ بِأَلْفاظٍ مُخْتَلِفَةٍ. وَ بَسَطْتُمْ یَدِى فَکَفَفْتُها، وَ مَدَدْتُمُوها فَقَبَضْتُها، ثُمَّ ‏تَداکَکْتُمْ‏ عَلَىَّ تَداکَّ الْإِبِلِ ‏الْهِیمِ‏ عَلى حِیاضِها یَوْمَ ‏وُرُودِها، حَتَّى انْقَطَعَتِ ‏النَّعْلُ‏، وَ سَقَطَ الرِّداءُ، وَ وُطِئَ الضَّعِیفُ، وَ بَلَغَ مِنْ سُرُورِ النّاسِ بِبَیْعَتِهِمْ إِیّاىَ أَنِ ابْتَهَجَ بِهَا الصَّغِیرُ، وَ ‏هَدَجَ‏ إِلَیْهَا الْکَبِیرُ، وَ تَحامَلَ نَحْوَهَا الْعَلِیلُ، وَ ‏حَسَرَتْ‏ ‏إِلَیْهَا ‏الْکَعابُ‏.


ویدیو مرتبط :
بیعت مردم پاکستان با امام خامنه ای.

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

امیر قطر از قدرت کناره گیری کرد/ صف مردم برای بیعت با امیر جوانامیر قطر از قدرت کناره گیری کرد/ صف مردم برای بیعت با امیر جوان

زمان آن رسیده است که نسل جوان، مسؤولیت ها را برعهده بگیرد. اعلام می کنم که حکمرانی را به شیخ تمیم بن حمد واگذار می کنم. من اطمینان دارم که او مسؤولیت پذیر است و توانایی امانت پذیری را دارد.

امیر قطر در سخنرانی عمومی صبح سه شنبه، کناره گیری از قدرت را به طور رسمی اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر در این سخنرانی که به طور مستقیم از شبکه تلویزیون دولتی این کشور پخش شد اعلام کرد که بعد از 18 سال حکمرانی، قدرت را به ولیعهد (شاهزاده تمیم) می سپارد.

شاهزاده تمیم ولیعهد 33 ساله و پسر شیخ حمد، به عنوان امیر جدید قطر از روز سه شنبه کار خود را آغاز می کند.

 

انتقال قدرت در قطر

شیخ حمد در این سخنرانی اضافه کرد: زمان آن رسیده است که نسل جوان، مسؤولیت ها را برعهده بگیرد. اعلام می کنم که حکمرانی را به شیخ تمیم بن حمد واگذار می کنم. من اطمینان دارم که او مسؤولیت پذیر است و توانایی امانت پذیری را دارد.

او همچنین از مردم قطر خواست تا از امیر جدید در ماموریت جدیدش حمایت کنند.

دفتر امیر قطر نیز روز سه شنبه را تعطیل عمومی اعلام کرد و از مردم خواست برای بیعت با امیر جدید، به کاخ امیری بیایند.

بیعت مردم قطر با شاهزاده تمیم به عنوان امیر جدید

 

انتقال قدرت در قطر

امیر قطر (61 ساله) روز دوشنبه در نشستی با سران خانواده حاکم (آل ثانی)، شخصیت ها و افراد برجسته بخش های مختلف جامعه این کشور، به طور رسمی قصد خود را برای کناره گیری از قدرت و سپردن مسؤولیت ها به پسرش (ولیعهد 33 ساله) اعلام کرده بود.

شیخ حمد امیر قطر 18 سال پیش (1995) در مقام ولیعهد وقت، به هنگام حضور پدرش (امیر وقت) در خارج از کشور، در کودتایی سفید و بدون خون ریزی، قدرت را به دست گرفت.

شاهزاده تمیم ولیعهد قطر در سال 2003 بعد از عزل ولیعهد قبلی، به این سمت منصوب شد.

شبه جزیره قطر یکی از کشورهای ساحلی جنوب خلیج فارس است که به صورت پادشاهی مطلقه اداره می شود.

قطر با جمعیت 2 میلیون نفری که تنها 500 هزار نفر آنها شهروند قطری هستند؛ بعد از روسیه و ایران دارای بزرگترین ذخایر گاز جهان و بزرگترین تولید کننده و صادرکننده گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) در جهان است.

انتقال قدرت در قطر

عصرایران