ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

پیگیری دوپینگ بازیکن عراقی در دادگاه CAS/ فدراسیون می خواهد ثابت کند حق با ایران استاخبار,اخبار ورزشی ,فدراسیون فوتبال آسیا

 

ایران می تواند با شکایت به دادگاه عالی ورزش از کنفدراسیون فوتبال آسیا غرامت بگیرد.

علا عبدالزهرا؛حالا دیگر همه ایرانی ها این بازیکن را به خوبی می شناسند.ملی پوش تیم عراق که با وجود محرز بودن دوپینگش در بازی امروز مقابل کره جنوبی هم به میدان رفت و برای تیم ملی کشورش بازی کرد.بازیکنی که اگر AFC رای به محروم شدنش می داد باید نتیجه بازی ایران مقابل عراق هم تغییر می کرد.اما چه اتفاقی افتاد که سران کنفدراسیون فوتبال آسیا با وجود آگاهی از اینکه حق با ایران است و این بازیکن باید محروم شود درخواست ایران را رد کردند و حتی مجوز بازی کردن علا عبدالزهرا را صادر کردند.

دوپینگ محرز و اعلام آزمایشگاه کلن به فیفا
مرداد ماه امسال(اوایل آگوست) نادو(کمیته ملی ضد دویپنگ) که افرادش در وزارت ورزش و جوانان مستقرهستند نمونه گیری از بازیکنان لیگ برتر را بر عهده می گیرد.آنها چند نمونه از تست های گرفته شده را به آزمایشگاه کلن ارسال می کنند.آزمایشگاهی که طرف قرار داد با فدراسیون ایران است.در نمونه های های ارسال شده برای این آزمایشگاه،آنها اعلام می کنند که در یکی از نمونه ها با یک کد مشخص ماده متیل هگزامین مشاهده شده است که جریمه آن دو سال محرومیت از فعالیت های ورزشی است.

آزمایشگاه کلن البته قراردادی جداگانه هم با فیفا دارد که طبق این قرارداد موظف است بلافاصله مثبت بودن هر آزمایشی را به آنها اعلام کند.هوشنگ نصیرزاده مدیر دپارتمان حقوقی فوتبال با اشاره به این موضوع توضیحات بیشتری می دهد و می گوید:«خود علا عبدالزهرا از این موضوع زودتر از هر کس دیگری متوجه می شود.به همین دلیل می رود و قراردادش را با تراکتورسازی به صورت دو طرفه باطل می کند.این در حالی است که تراکتوری ها از این اتفاق خبر نداشتند.عبدالزهرا به عضویت  تیم پلیس عراق در می آید و فیفا در نامه ای از ایران می خواهد تا توضیحاتی را درباره این نمونه آزمایش به آنها بدهد.اینکه این نمونه آزمایش متعلق به چه کسی است؟این در حالی است که فدراسیونی ها چون خودشان آزمایش نگرفته بودند به نادو اطلاع رسانی می کنند و از آنها می خواهند تا جواب فیفا را بدهند.

شروع نامه نگاری ها
نصیرزاده ادامه می دهد:«نادو در اواسط شهریور ماه نامه ای را خطاب به خانم ماری،عضو بخش مدیکال فیفا می زند و در آن به نام عبدالزهرا،ملیت،سن و شماره پاسپورت آن اشاره می کند.چند روز بعد خانم ماری به دلیل اینکه آنها فدراسیون فوتبال را به رسمیت می شناسند جواب نامه را با این مضمون می دهد"ما بر همین اسا اقدام می کنیم".پس از گذشت یک ماه فیفا دوباره به فدراسیون نامه می زند و از آنها درخواست می کند تا مشخصات این بازیکن برای آنها ارسال شود.»

نصیرزاده از بی خبری فدراسیون فوتبال در این مورد حرف می زند و ادامه می دهد:«فدراسیون چون از این ماجرا بی اطلاع بوده این نامه را به نادو ارجاع می دهد.مسئولان نادو هم در این مدت سه بار با فیفا نامه نگاری می کنند و مشخصات را برای آنها ارسال می کنند.»

دو روز قبل از بازی با عراق
این اتفاق در حالی افتاده است که ماجرای پیگیری ها و مکاتبه ها بین فدراسیون،فیفا و نادو تا دو روز قبل از بازی ایران و عراق ساکن می ماند.تا اینکه دو روز قبل از بازی و در آخرین نامه ارسال شده با امضای سجادی مسئولان وزارت ورزش خطاب به مسئولان فیفا می نویسند که جواب شما را چند بار داده ایم اما شما باز هم از ما مشخصات بازیکن را می خواهید.»این آخرین نامه نگاری نادو با فیفا قبل از بازی با عراق است.شاگردان کروش مقابل شاگردان شنیشل قرار می گیرند و در ضربات پنالتی مغلوب این تیم می شوند.نکته اینجاست که دو پاس گل از سه گل زده عراقی ها در وقت های قانونی را همین علا عبدالزهرا را داده بود.

امید به برگرداندن نتیجه
دقایقی پس از بازی آنجا که اشک پهنای صورت خیلی از ملی پوشان و هواداران را پر کرده بود خبر دوپینگ عبدالزهرا رسما رسانه های شد و افکار عمومی هم در جریان این اتفاق قرار گرفتند.موجی از امید در دل میلیون ها ایرانی جرقه زد،آن هم با این تفکر که"یعنی می شود نتیجه بازی سه بر صفر شود؟"همه چیز در حد یک گمانه زنی بود و مسئولان فدراسیون فوتبال با جمع آوری اسناد و مدارک تصمیم گرفتند که کار غیر ممکن را ممکن کنند.نصیرزاده در این مورد می گوید:«فردای بازی از دفتر فدراسیون فوتبال با پرفسور ورجاک،رییس بخش مدیکال فیفا تماسی گرفته می شود.

 

آنها خطاب به ورجاک می گویند که چرا در حالی که اسم بازیکن دوپینگی را به شما داده بودیم اما اقدامی نکردید؟این در حالی است که ورجاک پاسخ می دهد که شما سه دفعه به استعلام ما جواب ندادید و هرگز اسمی از بازیکن به دست ما نرسیده است.پس از این اتفاق مسئولان فدراسیون مکاتبه با خانم ماری را مطرح می کنند و می گویند که ایشان وعده رسیدگی به نامه را داده بودند.لحن به کار بردن کلمات از جانب ورجاک طوری بود که آنها انتظار داشته اند که تمام مکاتبات از طریق فدراسیون فوتبال انجام شود چون آنها نهاد دیگری را به رسمیت نمی شناسند.»

فدراسیون هیچ سابقه ای از علا عبدالزهرا در اختیار نداشت.ضمن اینکه نمونه گیری را هم خودش انجام نداده بود.با این حال آنها شکایت می کنند و در همان سیدنی از مسولان کنفدراسیون فوتبال آسیا می خواهند تا به این پرونده رسیدگی کنند.جلسه کمیته انضباطی در استرالیا برگزار می شود و به مسئولان ایران می گویند که شما حق شرکت در جلسه را ندارید!اما اصرا ر باعث می شود تا نمایندگان ایران در این جلسه مشکلات به وجود آمده را مطرح کنند و البته پس از آن این جلسه را ترک کنن.

 

نصیرزاده در این مورد بیشتر توضیح می دهد:«من به آنها گفتم که یک ویدئو کنفرانس یا تلفن کنفرانس برگزار کنند که مسئولان کمیته پزشکی ما بتوانند شرایط را توضیح بدهند.آنها مخالفت می کنند اما طبق آیین نامه فیفا،مجوز این کار صادر شده است.در آنجا نمایندگان ایران توضیح می دهند فردی که دوپینگش مثبت اعلام شده است بلافاصله تمام فعالیت های ورزشی اش باید متوقف شود.جالب اینجاست که در کنفدراسیون فوتبا آسیا چنین چیزی را قبول نمی کنند.»

نصیرزاده ادامه می دهد:«شرایط طوری پیش می رود که نمانیدگان ایران مجبور می شوند ساعت3 صبح به وقت ایران با دکتر شریف تماس بگیرند و پس از بیدار کردن ایشان از خواب به یک نکته برسند.دکتر به خوبی توضیح می دهد که طبق ماده 7 قوانین دوپینگ در وادا فرد دوپینگی از تمام فعالیت های ورزشی محروم می شود.آنها می روند در آیین نامه بررسی می کنند و پس از تایید حرف های دکتر جلسه را ادامه می دهند.نکته اینجاست که مسئولان" ای اف سی"بلافاصله قصد رد درخواست ایران را داشته اند اما وقتی از ماجرا آگاهی پیدا کردند جلسه را ادامه دادند.»

دروغ بزرگ عراقی ها
در خلال جلسه سران کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره دوپینگ عبدالزهرا،آنها خیلی شفاف از عراقی ها سوال کردند که آیا شما از این اتفاق آگاهی داشتید که جواب عراقی ها کاملا مشخص بود"نه" .نصیرزاده ادامه می دهد:«از طرف دیگر هر واحدی که نمونه گرفته است می تواند رای به محرومیت افراد بدهد اما چون عبدالزهرا در کشور نبود نمی شد این کار را انجام داد.فیفا به آنها اعلام کرده بود که شما مسئول محروم کردن او بوده اید اما کاملا مشخص است که فیفا به تشکلات بیرون توجهی نمی کند و انتظار دارد تا تمام کارها از طریق فدراسیون به سرانجام برسد.پس از این اتفاق جلسه طوری پیش می رود که افراد زیادی به آن اضافه می شوند.طبق قوانین فیفا هر بازیکنی که دوپینگ می کند محروم می شود اما می تواند تقاضای نمونه دوم را هم بدهد.این درخواست را فدراسیون عراق داده است و این تنها می تواند یک مفهوم داشته باشد اینکه آنها از دوپینگ علا عبدالزهرا مطلع بوده اند.»
اخبار ورزشی - خبرآنلاین

 


ویدیو مرتبط :
اقدام ایران جهت پیگیری بازیکن دوپینگی عراق

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ائتلاف عرب‌ها درباره جعل تاریخ توسط امارات/ واکنش فدراسیون فوتبال ایران چه خواهد بود؟ائتلاف عرب ها درباره جعل تاریخ توسط امارات,واکنش فدراسیون فوتبال ایران نسبت به جعل نام خلیج فارس توسط اعراب

ائتلاف عرب‌ها درباره جعل تاریخ توسط امارات/ واکنش فدراسیون فوتبال ایران چه خواهد بود؟

کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس به ستایش از اقدام شنیع اماراتی‌ها در تغییر نام لیگ فوتبال این کشور به «لیگ خلیج ع.ر.ب.ی» پرداختند.

فدراسیون فوتبال امارات در اقدامی عجیب نام لیگ فوتبال این کشور را از "لیگ برتر امارات" به "لیگ خلیج ع.ر.ب.ی" تغییر داد.

این اقدام اماراتی‌ها بازتاب زیادی در بین کشورهای عربی داشت. به نظر می‌رسد که همه این کشورهای کوچک از دادن این لقب ساختگی به لیگ فوتبال امارات خوشحال هستند و آن را اقدامی مناسب و به جا می دانند.

مسوولان درجه یک فدراسیون کشورهای عربستان، بحرین،‌ عمان و یمن هم در اقدامی هماهنگ و از پیش تعیین شده به حمایت از اقدام سیاسی دولت امارات پرداخته‌اند و در اظهارنظرهایی وقیحانه تصمیم امارات در جعل تاریخ را "هوشمندانه" دانسته‌اند!

نایب رییس فدراسیون فوتبال بحرین و رییس لیگ این کشور از جمله نخستین افرادی بود که به این جعل تاریخی واکنش نشان داد و گفت که اقدام اماراتی‌ها "خوب، مناسب و به جا" است!

در حالی که تمامی اسناد و مدارک معتبر موجود در دنیا بر فارس بودن خلیج فارس تاکید دارد، علی آل خلیفه مدعی شده اقدام اماراتی‌ها پاسخی است "در برابر تلاش‌هایی که می‌خواهد اسم "خلیج فارس" را به جهانیان القا کند!"

این شاهزاده بحرینی در ادامه اظهارات سخیف خود گفت: لیگ امارات پیشرفت کرده است و هر سال شاهد آمدن ستاره‌های زیادی از سراسر جهان به این لیگ هستیم! تکرار این اسم جدید در رسانه‌های خارجی باعث شناخته شدن خلیج با این نام می‌شود. این پیام ما از طریق ورزش بهتر انجام می‌شود.

امیدوارم که این اسم ارزش مالی و سرمایه‌گذاری لیگ امارات را بالا ببرد. این اسم نه تنها برای ملت امارات، بلکه برای همه کشورهای عربی مایه افتخار است! امارات نخستین کشوری بود که چنین اقدامی را انجام داد و این بیانگر هوش و ذکاوت آنهاست!

در حالی که یکی از شعارهای اصلی فیفا جدایی ورزش از سیاست است، رییس لیگ عربستان هم در اظهارنظری عجیب مدعی شد که نمی‌توان ورزش را از سیاست جدا دانست. او برای محکم کردن این ادعایش به حضور مرکل در مراسم اهدای جوایز فینال لیگ قهرمانان اروپا اشاره کرد!

او گفت: نمی‌توان ورزش را از سیاست جدا کرد، چرا که مقامات بالای تمام کشورها تاکید زیادی بر حضور در رقابت‌های جهانی دارند. همه ما دیدیم که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در فینال لیگ قهرمانان اروپا در ومبلی حضور یافت و بازی را از نزدیک نظاره‌گر بود. هم چنان که پیش از این هم شاهد حضور سیاستمداران بزرگ کشورهای مختلف در جام‌های جهانی بودیم، همه این‌ها بیانگر مصالح شخصی یا جمعی سیاستمداران است.

بنابراین استفاده از ورزش برای رساندن پیام و رسالت یک کشور اقدامی قانونی است و همه کشورها آن را در دستور کار خود قرار می‌دهند. این اقدام اماراتی‌ها ابعاد مثبت عمیقی دارد.

همه ما از امارات به خاطر این تغییر نام حمایت می‌کنیم و و مراتب تشکر و ستایش خود را بیان می کنیم! فوتبال امارات به خاطر حضور ستاره‌های زیادی از سراسر جهان شناخته شده است و انتخاب این اسم باعث می‌شود تا پیام و رسالت ما به همه کشورهای جهان برسد. این اقدام اماراتی‌ها با اهداف سیاسی و اجتماعی کشورهای عربی همگام است!

رییس فدراسیون فوتبال یمن هم که کشورش در فوتبال آسیا محلی از اعراب ندارد به اقدام اماراتی‌ها واکنش نشان داد. او در اظهارنظری گستاخانه گفت: انتخاب اسم "خلیج ع.ر.ب.ی" برای لیگ برتر امارات اقدامی هوشمندانه و به موقع بود. این اقدام مثبت و خوب است و باعث وحدت روزافزون کشورهای عربی منطقه می‌شود. یمن این اقدام اماراتی‌ها را ارج می‌نهد و از همه آنها تشکر می‌کند!

دبیر کل فدراسیون فوتبال عمان هم حمایت خود را از اقدام شنیع اماراتی‌ها اعلام کرد. او گفت: این فکر باعث توجه بیشتر کشورهای عربی و خارجی به فوتبال امارات می‌شود و این باعث تقویت و قوی‌تر شدن آن در آینده خواهد شد! ما در فدراسیون فوتبال عمان این اقدام اماراتی‌ها را مبارک می‌دانیم و برای فوتبال این کشور آرزوی موفقیت می‌کنیم!

الحبسی، رییس بخش رسانه‌ای فدراسیون کشورهای حوزه خلیج فارس هم به ستایش از این جعل تاریخ پرداخت و در اظهارنظری گستاخانه گفت: انتخاب این اسم برای همه کشورهای حوزه مهم خواهد بود. نام جدید لیگ امارات، پژواک گسترده‌ای در کشورهای منطقه خواهد داشت.

فوتبال امارات با انتخاب این اسم بیشتر به جهانیان شناخته می‌شود. باید این اسم نه تنها در امارت، بلکه در کشورهای عربی و دیگر کشورهای جهان در اذهان مردم نهادینه شود. مطمئنا چنین کاری نیازمند تلاش زیادی و سازمان یافته است. انتخاب این اسم به معنای شرکت تمام کشورهای عربی در یک مسابقه است!

با تکرار ادعاهای پوچ فدراسیون فوتبال کشورهای عربی و مسجل شدن این واقعیت که اقدام اماراتی‌ها با هماهنگی دیگر کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس انجام گرفته باید منتظر واکنش رسمی وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران بود. البته روز گذشته فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد در برابر این اقدام گستاخانه فدراسیون فوتبال امارات در جعل تاریخ به فیفا شکایت خواهد کرد، هر چند که با توجه به اظهارنظر مسوولان فدراسیون فوتبال چند کشور عربی به نظر می‌رسد شکایت به فیفا علیه تنها امارات کافی نیست./ایسنا