ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

منصـوریان، یحیـی، برانـکو و توقعات بیشتر


با حرف‌های سه تن از بازیگران هفته اول لیگ ‌برتر،‌ مسئله‌ دارم! گفته‌های این سه، توی کتم نمی‌رود و مخالفت‌انگیزی می‌کند!

خبر ورزشی: با حرف‌های سه تن از بازیگران هفته اول لیگ ‌برتر،‌ مسئله‌ دارم! گفته‌های این سه، توی کتم نمی‌رود و مخالفت‌انگیزی می‌کند!

اول، یحیی گل‌محمدی؛ ذوب‌آهن بازی را باخته است و درست‌تر اینكه بگوییم: ...ملوان مسابقه را برده است! ذوب‌آهن در نیمه نخست سوارتر از حریف نشان داده و در نیمه دوم، پیاده، دنبال صاحب خانه دویده است! پیاده دویده و بازی را باخته!

گل‌محمدی، به صف كسانی درآمده كه به دیدن دست‌های پنهان، بیرون از زمین مسابقه نایل می‌شوند! آنها كه نتیجه‌ها را نه در زمین و با كوشش خود، بلكه می‌پندارند كه بیرون از میدان رقم می‌خورد!

گل‌محمدی، به بازی كم‌تأثیر مهدی رجب‌زاده و قاسم حدادی‌فر، كاری ندارد، به جای خالی مسعود حسن‌زاده و تك‌افتادگی مرتضی تبریزی هم اشاره ندارد؛ چراكه دیوار حاشا بلند است و دیوار دست‌های پنهان، به شدت كوتاه! آیا در تیم ذوب‌آهن، حسن‌زاده، مرد 13، 14 دقیقه است؟

دوم، برانكو ایوانكوویچ؛ پرسپولیس دو امتیاز خانگی را از دست داد! آقای برانكو از چگونگی بازی مردانش، اظهار رضایت می‌كند! برانكو از چه چیزی راضی است؟ پرسپولیس، در فاز حمله چه كرده است كه ابراز رضایت‌های پروفسور را در پی داشته باشد؟ پرسپولیس، در هنگام دفاع - كلیه عملیات بازپس‌گیری توپ از تیم پدیده- كدام عملیات قابل رؤیت را انجام داده است؟ تیم برانكو، برای تسلط بر بازی، برای حفظ توپ، برای ساختن و پدید آوردن صحنه‌ای كه دلخواه باشد و منجر شود به خلق صحنه‌ای و پدید آورد لحظه‌ای برای گل زدن را، چه كرد و چند بار در ایجاد چنین عملیاتی، موفق بود؟

پرسپولیس، جز مورد گل اول - سانتر هوشمندانه نوروزی، جایگیری و هجوم فوق دقیق علیپور - در كدام آن از 90 دقیقه مفید مسابقه، به یك حركت تركیبی اقدامی مؤثر كرد؟ آری، پرسپولیس بازیكنانی تیزدو و مردانی سر‌پنجه داشت ولی فقط همین! خبری از بازی با پیش‌آگاهی و بیش‌آگاهی، هیچ نبود!

حرف‌های برانكو ایوانكوویچ، مصرف داخلی داشت! چیزی در حد این گفته: ...تو خود گویی و خود خندی؛ عجب مرد هنرمندی!

سوم، علیرضا منصوریان؛ نفت تهران، در تبریز، نتیجه بدی نگرفته اما آقای منصوریان كه حالا نیك‌خواهان و بدخواهان - و نیز بد‌خوانان - فراوانی دارد، از بازی خوب و خیلی خوب مردانش حرف می‌زند! نه از نتیجه كه از بازی! نه از یك امتیازی كه كسبش در تبریز غنیمت است بلكه از نمایش فوتبالی كه به بازی گذاردند!

از منصوریان، كه حالا به شدت زیر ذره‌بین دقت و موشكافی قرار دارد، می‌پرسیم كدام بازی؟ كدام نمایش؟ كدام فوتبال؟

ایمان مبعلی تا دقیقه 18 كه مأمور زدن و ارسال یك ضربه آزاد شد، كجا بود و چه می‌كرد؟ پلی‌میكر مخفی بود؟ بازیسازی را دور از چشم همه انجام می‌داد؟

درباره وحید امیری، آش شور‌تر هم بود! تا حدود دقیقه 30، وحید امیری، مرد پا به توپ نفت - و این اواخر، در تیم‌ملی - كجا بود؟ آل‌كثیر تازه ملحق شده را می‌دیدیم! ارسلان مطهری هم خودی نمایان می‌كرد اما خبری از شماره 10 و اثری از وحید امیری نبود. چرا؟ حكمت این بی‌اثری و تأثیرش در بازی تراكتور و نفت، هر دو با هم چه بود؟

نفت،‌تا دقیقه 30 و اندی، چند بار توپ را به دست وحید امیری رساند! آری به دستش و نه به پاهای هنرمند و ماهر او، در دریبل و فرار پا به توپ! امیری از دقیقه 24 تا دقیقه 30 و اندی سه بار توپ اوت شده را برای پرتاب بلند، به دست گرفت و لاغیر و همین!

در تیم نفت، یك ویژگی دیگر هم بارز است: ‌...تمام تیم آن‌قدر سریع می‌دود كه دلخواه و «پای‌خواه» ایمان مبعلی است! ایمان مثل بقیه نمی‌دود؛ بقیه خود را با او، میزان و تنظیم و جور و هماهنگ می‌كنند!

آیا منصوریان حق دارد با سلیقه این‌چنین نازلی، تیمش را بچیند و كوچینگش كند؟


ویدیو مرتبط :
توقعات بی جای زن همسایه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در مورد سلامتی كودكان بیشتر بدانیم 

سلامتی کودکان

 

وقتی كه كودكی به سن یك ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل ,از دست دادن حیات اوست.


خطر مرگ كودكان در اولین ماه زندگی كه زایمان ایمن و اقدامات مراقبتی و درمانی مؤثر مورد نیاز است، در بالاترین حد است.


زایمان پیش از موعد، وقوع خفگی در هنگام زایمان و عفونت‌های مختلف، بیشترین علل مرگ هستند. وقتی كه كودكی به سن یك ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل از دست دادن حیات، عفونت‌های ریوی، اسهال، مالاریا، سرخك و ایدز هستند.

 


تقریبا هر سال 4 میلیون نوزاد تا سن یك ماهگی جان خود را از دست می‌دهند. عوامل مهم و اساسی برای سلامتی نوزادان شامل این موارد هستند:

كیفیت مراقبت‌های بهداشتی درمانی حین حاملگی مادر، زایمان ایمن توسط گروه زایمان آموزش دیده و باتجربه، مراقبت‌های قوی درمانی از نوزاد مانند توجه فوری به نفس كشیدن، گرم كردن، بهداشت بند ناف و مراقبت از پوست و به ویژه تغذیه با شیر مادر.

 


عفونت ریوی مهم‌ترین عامل مرگ كودكان زیر پنج سال است. هر سال بیش از 154‌میلیون مورد مرگ ناشی از عفونت‌های ریوی رخ می‌دهد كه تقریبا سه چهارم آنها در 15‌كشور است. سوء تغذیه و آلودگی هوای داخل اتاق‌ها عواملی خطرزا برای ابتلا به عفونت‌های ریوی هستند.

 

اسهال، یك عامل اصلی ایجاد بیماری و نیز مرگ كودكان در كشورهای در حال توسعه و فقیر است. تغذیه انحصاری با شیر مادر در پیشگیری از اسهال در بچه‌های كم سال مؤثر است. درمان كودكان مبتلا، با پودر خوراكی «او- آر-اس» و مكمل‌های حاوی عنصر روی (Zinc) مفید، كم هزینه و نجات‌دهنده زندگی است.

 


در قاره آفریقا هر 30 ثانیه یك كودك جان خود را از دست می‌دهد. مالاریا عامل اصلی مرگ كودكان زیر پنج سال در این قاره است. از بین بردن حشرات ناقل مالاریا، سبب افزایش طول عمر كودكان می‌شود.

 


بیش از 90درصد بچه‌های مبتلا به ویروس عامل ایجادی بیماری ایدز (HIV) از طریق مادر خود آلوده شده‌اند. این موارد از راه‌های استفاده مادران از داروهای ضد‌ویروس، زایمان بهداشتی و نحوه مناسب تغذیه نوزاد، قابل پیشگیری است. تخمین زده می‌شود كه 3/2‌ میلیون كودك زیر 15 سال با ویروسHIV زندگی می‌كنند و هر روز هم بیش از 1400مورد جدید عفونت رخ می‌دهد.

 

در حدود 20 میلیون كودك زیر پنج سال در سطح جهان، به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند كه این امر باعث می‌شود آنها به بیماری و مرگ زودرس مستعد باشند. در حدود سه چهارم این بچه‌ها با رسیدن «غذا‌های درمانی آماده مصرف‌» نجات پیدا می‌كنند. این مواد غذایی كه غنی شده و سرشار از انرژی هستند، میزان مورد نیاز مواد مغذی را برای بچه‌های بالای 6 ماه آماده كرده و در منزل قابل مصرف هستند.

 


طول عمر زندگی كودكان در بین كشورهای مختلف، تفاوت‌های اساسی دارد. سه چهارم مرگ‌ها در آفریقا و آسیای جنوب شرقی رخ می‌دهد.

 


درصد سلامتی كودكان در حال پیشرفت است، اما چالش‌های جدی برای رسیدن به اهداف جهانی در مورد كاهش مرگ هنوز وجود دارد. حدود دو سوم موارد مرگ و میر، از طریق دسترسی به اقدامات درمانی عملی و ارزان قیمت و مراقبت‌های اولیه مؤثر، تا سن 5سالگی قابل پیشگیری است.

 


سرمایه‌گذاری بزرگ برای دستیابی به هدف پیشرفت هزاره برای كاهش موارد مرگ كودكان زیر 5 سال تا دو سوم تا سال 2015، كلید اصلی است. همكاری نهاد‌های عمومی و خصوصی برای دستیابی به این هدف سخت، اما قابل دسترس كه تخمین زده می‌شود به 50 میلیارد دلار اعتبار نیاز داشته باشد مورد نیاز است‌. كمك دولت‌ها و سازمان‌ها بزرگ جهانی دارای اهمیت فراوان هستند.