ورزشی


2 دقیقه پیش

پیرترین و جوان ترین بازیکن یورو 2016

سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ترین، کوتاه ترین و بلندترین بازیکن‌های یورو ۲۰۱۶ پرداخته است. خبرگزاری ایسنا: سایت یوفا در گزارشی به معرفی پیرترین، جوان ...
2 دقیقه پیش

عکس: ارزش تیم های حاضر در یورو 2016

در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ها هستند. وب سایت مشرق: در جمع 24 تیم حاضر در یورو 2016، آلمان گران ترین و مجارستان ارزان ترین تیم ...

فوتبال ایران گروگان علی کفاشیان! 

 

علی کفاشیان,ریاست فدراسیون فوتبال

 

 

عصر ایران ؛ مهدی قدیمی - ماجرای جلوس علی کفاشیان بر مسند ریاست فدراسیون فوتبال پس از دو هفته کش و قوس در حال رسیدنبه نقطه آرامش است. دو هفته ای که طی آن اخباری از ابطال انتخابات تا استعفای کفاشیان به گوش رسید، کفاشیان به دادسرای کارکنان دولت رفت و در میان حمایت های همه جانبه اهالی فوتبال از انتخاب مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، نهایتا خبر رسید که سازمان بازرسی کل کشور موافقت کرده تا در صورت ارائه مجوز از سوی دولت ، به کفاشیان اجازه ریاست در فدراسیون فوتبال را بدهد.

 

 

اما این هیاهو و جنجال به پا شده بر سر ماندن یا نماندن کفاشیان باعث شد که چند نکته اساسی مغفول بماند. نکاتی که اگر جدی گرفته نشود می تواند در آینده اثرات نامطلوبی بر فوتبال ایران برجای گذارد.

روز گذشته حجت الاسلام پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور در گفتگویی از ارسال نامه به وزیر ورزش و جوانان در روزهای اول انتصاب وزیر جدید خبر داد و گفت: از روز اول طی نامه ای به وی اعلام کردیم که اعضای فدراسیون ها و کمیته ملی المپیک نباید بازنشسته و دوشغله باشند برای همین افرادی که از قبل سمت داشته اند تا اتمام دوره مسئولیت شان به آنها مهلت بدهید تا ورزش دچار بحران نشود ولی دوره مسئولیت آنها زمانی که به اتمام رسید باید اعضا واجد صلاحیت حضور یابند.

وی همچنین از سابقه سه و نیم ساله این اعلام نظر سازمان بازرسی کل کشور خبر داده و گفته است: اگر کوچک ترین خطری برای فوتبال اتفاق بیفتند تمام مسئولین و افرادی که در انجام این عمل غیرقانونی دخیل بوده اند مقصر و مجرم هستند و با شدت باید با آنها برخورد می شود. ما سه و نیم سال است که این موضوع را تکرار کرده ایم اما در عین ناباوری پیوسته خلاف می کنند.

آنچه از سخنان پورمحمدی برمی آید این است که کفاشیان و عزیز محمدی با علم به غیر قانونی بودن حضورشان در انتخابات وارد این عرصه شدند و به نظر می رسد برنامه آنها این بوده که در صورت کسب اکثریت آرای اعضای مجمع، به نوعی فوتبال کشور را به عنوان گروگان دراختیار بگیرند و با استناد به قوانین فیفا که دخالت نهادهای حکومتی در فوتبال را غیر مجاز می داند، این منع قانونی را دور بزنند.

اگر این گمانه درست باشد، باید گفت که در گیر و دار انتخابات فدراسیون فوتبال کلاه گشادی بر سر اهالی فوتبال کشور رفته است. زیرا با اوج گرفتن این بحران که ممکن است به تعلیق فوتبال ایران و برباد رفتن همه زحمات و آرزوهای اهالی فوتبال بیانجامد، همه پیشکسوتان و حتی کسانی که کفاشیان را از خانواده فوتبال نمی دانستند و به عملکرد او انتقاد داشتند، برای نجات فوتبال به میدان آمدند.

از چهره هایی نظیر علی پروین و امیر عابدینی و کاظم اولیایی تا برنامه انتقادی و مستقل 90، تمام اعتبار و مقبولیت و سابقه فوتبالی خود را برای صیانت از آرای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، بسیج کردند.

اما حاصل این بسیج عمومی در بهترین شکل خود یعنی ابقای کفاشیان در مسند ریاست فدراسیون فوتبال، می تواند آغاز مشکلات فوتبال ایران در چهارسال آینده باشد.

چرا که از این پس کسانی که همه اعتبار خود را برای ابقای کفاشیان خرج کرده اند برای انتقاد از او ملاحظاتی خواهند داشت. دیگر نمی توان مانند چهارسال گذشته کفاشیان را یک گزینه تحمیلی و غیر فوتبالی دانست و از رفتار او انتقاد کرد.

کفاشیان هم نشان داده که علی رغم ظاهر بی حاشیه و ساده خود، قواعد بازی را خوب بلد است و همه چیز را پیش از آنکه اتفاق بیفتد به سود خود رقم می زند. چنانکه پیش از آغاز رقابت های انتخاباتی با تغییر دادن اساسنامه فدراسیون، توانست انتخاب نواب رئیس را هم در دست بگیرد. او در شرایطی که حتی وزارت ورزش هم گمان می کرد گزینه مطلوب این وزارتخانه یعنی قریب می تواند حائز اکثریت آرا شود، اکثریت آرای مجمع را هم از آن خود کرد تا نشان دهد که پشت این ظاهر آرام و ساده، یک مغز متفکر و آینده نگر است که حساب همه جا را کرده است.

با این تفاسیر این امکان وجود دارد که کفاشیان باهوش از دغدغه تعلیق نشدن فوتبال که مهمترین نگرانی اهالی فوتبال بود، برای ابقای خود استفاده کرده باشد و در مقابل نیز هیچ تعهد و تضمینی به آنها نداده باشد.

از آنجا که در بسیاری از امور کلی و سیاست گزاری ها و دریافت بودجه ها، استقلال فدراسیون از دولت معنا ندارد، به طور یقین نمی توان گفت که ریاست کفاشیان بر فدراسیون با ریاست قریب تفاوت خاص و عمده ای خواهد داشت.

تنها موضوعی که در این میان به عنوان یک مسئله حیثیتی برای اعضای مجمع عمومی اهمیت داشت این بود که با رای دادن به گزینه ای غیر از گزینه دولت، یک "نه" قاطع به تحمیل اراده دولت بر فوتبال بگویند.

اما همچنان این سوال باقی است که اگر برنده این جدال، راهی بر خلاف خواسته ها و انتظارات اهالی فوتبال  در پیش گرفت، باید چه کسی را بازخواست کرد؟ آیا وزارت ورزشی که هیچ تمایلی به انتخاب کفاشیان از خود نشان نداده است را می توان به موجب تصمیمیات فدراسیون فوتبال مواخذه کرد؟ آیا اگر حامیان امروز کفاشیان فردا شاهد تک روی و خود محوری کفاشیان بودند می توانند او را مهار کنند؟ این سوالاتی است که بهتر است اهالی فوتبال پیش از خرج کردن همه اعتبار خود برای کفاشیان، کمی به آن ها فکر کنند..../عصر ایران


ویدیو مرتبط :
مناظره کفاشیان و دادکان درباره فساد در فوتبال ایران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نماینده مجلس: بی کفایتی کفاشیان باعث رکود فوتبال ایران 

 

نماینده مجلس: بی کفایتی کفاشیان باعث رکود فوتبال ایران

 

رئیس پیشین کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی گفت: «بی کفایتی مدیریت در فوتبال ایران آنجا مشخص می‌شود که قطر در لیگ قهرمانان آسیا دارای چهار نماینده باشد، عربستان و امارات دارای سه و نیم سهمیه باشند اما ایران که روزی بر بام قاره آسیا ایستاده بود، باید دو و نیم سهمیه داشته باشد.»

به گزارش جام نیوز به نقل از رجانیوز، عضو کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مسئله که حضور وزیر ورزش و جوانان در جلسه روز سه شنبه کمیسیون فرهنگی قطعی است و هیچ بهانه ای برای عدم حضور محمد عباسی در این جلسه وجود ندارد، گفت: «برای آنکه اتفاقی که دو هفته پیش در دقیقه نود روی ندهد این بار اعضای کمیسیون سؤالات متعددی را مطرح کردند که وزیر ورزش و جوانان موظف است که برای ادای توضیحات در کمیسیون حضور یابد تا نمایندگان را با پاسخگویی خود قانع کند.»

سید جلال یحیی زاده عضو کمسیون مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب در ادامه گفتگو خود گفت: «لغو ناگهانی جلسه دو هفته پیش مجلس برای سؤال از وزیر ورزش و جوانان بسیار تأسف انگیز و تأسف آور بود اما با تمام احترامی که برای دوستان در وزارت ورزش و جوانان قائل هستیم برای آن که این بار مسئولان از پاسخگویی به سؤالات نمایندگان طفره نروند و در دقیقه نود با نماینده پرسشگر صلح نکنند چند سؤال را مطرح کردیم که اگر یکی از این سؤالات منتفی شد وزیر برای پاسخگویی به سؤالات دیگر در جلسه حاضر شود تا به سؤالات نمایندگان جوابگو باشد.»

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصاحبه روز گذشته بیژن نوباوه، عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل حضور عباسی در مجلس گفت: «توضیحات آقای نوباوه درباره دلایل احضار وزیر به مجلس شورای اسلامی کاملا درست بود، انتخاب افراد مسئله دار برای مدیریت در ورزش، مشخص نبودن برنامه وزارتخانه برای امور جوانان، تغییرات هدفمند در برخی رشته‌های ورزشی از جمله مواردی است که باید وزیر درباره آن به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد، امیدوارم که مدیریت وزارت ورزش و جوانان با در نظر گرفتنشان مجلس و احترام به حقوق مردم در جلسه فردا حضور یابد تا این باور از ذهن افکار عمومی دور شود که مسئولان وزارتخانه تازه تاسیس ورزش و جوانان به دلیل عملکرد نامطلوب دوست ندارد به نمایندگان مردم پاسخگو باشد.»

رئیس سابق کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی که چندی پیش از ضرورت برگزاری انتخابات به موقع فدراسیون فوتبال سخن گفته بود، در واکنش به اظهارات روز گذشته علی کفاشیان درباره تعویق احتمالی انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: «متأسفانه من دیروز در جریان اظهارات نسنجیده و نامتعارف آقای کفاشیان قرار گرفتم، تنها مطلبی که می‌توانم در این خصوص بگویم این است که فقط باید برای این مدیریت باید تأسف خورد، دیگر مردم مانده‌اند چطور باید نارضایتی خود را از این مجموعه اعلام کنند، انتظار می‌رفت وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال در زمان مقرر تلاش کند اما انگار وزارت ورزش و جوانان هم از این وضعیت ناراضی نیست چون اگر وزیر قاطعیت داشت اجازه نمی‌داد کفاشیان و همکارانش در فدراسیون فوتبال این گونه افکار عمومی را به سخره بگیرند و با اعصاب مردم بازی کنند.»

وی در ادامه توضیح داد: «خیلی جالب است وزارت ورزش و جوانان فدراسیون‌های موفق و مسئولان آن را از کار برکنار می‌کند اما مدیریت ناموفق و ناکام فوتبال ایران را همچنان پشتیبانی می‌کند تا آن‌ها همچنان به تخریب فوتبال ایران مشغول باشند، شاید کفاشیان و همکارانش در فدراسیون فوتبال در این مدت چهار ساله به زعم خود تلاش زیادی انجام داده باشند، اما این تلاش حاصلی جز ناکامی فوتبال ایران در بر نداشته است، مصاحبه علی کفاشیان درباره تعویق انتخابات فوتبال پس از افتضاح اخیر فدراسیون فوتبال که باعث کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا شد نوعی دهان کجی به افکار عمومی به حساب می‌آید تا مردم بفهمند کفاشیان به هیچ قیمتی حاضر نیست از صندلی ریاست جدا شود.»

سید جلال یحیی زاده در ادامه سخنان خود گفت: «واقعاً جای تأسف است که فوتبال ایران با این توانمندی به جایی برسد که پس از قطر، عربستان، امارات قرار گیرد، روزی این کشورها آرزوی این را داشتند که به سطح فوتبال ایران نزدیک شوند اما حالا مردم ایران دعا می‌کنند که مثل فوتبال قطر شویم، بی کفایتی مدیریت در فوتبال ایران آنجا مشخص می‌شود که قطر در لیگ قهرمانان آسیا دارای چهار نماینده باشد، عربستان و امارات دارای سه و نیم سهمیه باشند اما ایران که روزی بر بام قاره آسیا ایستاده بود، باید دو و نیم سهمیه داشته که شانس دستیابی به آن نیم سهمیه هم به اندازه ای اندک است که کسی امیدی به موفقت آن ندارد. با قاطعیت و صراحت اعلام می‌کنم هیچ یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این وضعیت رضایت ندارند و اگر موضوع به همین شکل پیش برود اصلاً دور از انتظار نیست که فوتبال ایران با چالشی بزرگ و اسفناک رو به رو شود.»

عضو کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «وقتی کفاشیان چنین مطلبی را عنوان می‌کند این نگرانی به وجود می‌آید که برخی جریان‌های خاص به دنبال تأثیرگذاری در نتیجه انتخابات هستند، این ذهنیت زمانی جدی می‌شود که وزارت ورزش و جوانان در برابر این مسئله سکوت اختیار می‌کند، اگر وزیر با این موضوع مخالف بود، هرگز کفاشیان جرات بیان چنین مطلبی را نداشت، این مسئله تهدید جدی برای فوتبال ایران است چرا که فدراسیون هانی فوتبال به اندازه کافی بر مسائل فوتبال ما اشراف دارد و اگر این مسئله برای آن‌ها روشن شود که تأخیر در برگزاری انتخابات با هماهنگی وزیر ورزش و جریان‌های دولتی صورت گرفته امکان برخورد قانونی و تعلیق فعالیت‌های فوتبال ایران از سوی فیفا وجود دارد که اگر این اتفاق روی دهد دیگر هیچ آبرویی برای ورزش ایران باقی نخواهد ماند چون در کمتر از پنج سال فوتبال ایران دو بار تعلیق شده است.»

سید جلال یحیی زاده در ادامه سخنان خود در این باره به وزیر ورزش و جوانان هشدار داد که اجازه ندهد مناسبات سیاسی بر ورزش ایران احاطه پیدا کند: «شاید دوستان فکر کنند کسی از اتفاقات گذشته خبردار نباشد اما برای من و همکارانم در مجلس شورای اسلامی پشت پرده انتخابات ورزشی کاملاً هویداست، پرونده انتخابات فرمایشی فدراسیون‌های ورزشی زیر بغل من است، در همکاران ما در مجلس شورای اسلامی در جریان تحقیق و تفحص از مجموعه مدیریتی ورزش در دوره قبلی در جریان تمامی تخلفات صورت گرفته در انتخابات ورزشی قرار گرفته‌اند آرای باطله و سالم انتخابات موجود است از این رو به دوستان توصیه می‌کنم اجازه ندهند ورزش ایران به سرنوشتی نامشخص گرفتار شود. وزیر ورزش و جوانان برای دفاع از جایگاه قانونی خود نباید اجازه دهد نتیجه انتخابات ورزشی مخدوش شود.»

رئیس پیشین کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفتگو خود افزود: «اگر انتخابات فدراسیون فوتبال و سایر فدراسیون‌های ورزشی در موعد مقرر برگزار نشود ممکن است محرومیت‌هایی سخت برای جامعه ما در برداشته باشد از این رو صراحتاً اعلام می‌کنم که باید شرایطی فراهم شود که انتخابات در زمان قانونی خود به صورت سالم برگزار شود تا ورزش ایران از بحران محرومیت‌های بین‌المللی در امان بماند. قطعاً مردم ایران شرایط را به خوبی تحلیل می‌کنند پس آقای وزیر باید به گونه ای عمل کند که شرمنده مردم نشود چون شرمندگی هیچ سودی ندارد.»