دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستند


طراحی خودرو همیشه از شرایط اقتصادی، سیاست و یا فرهنگ مردمی تأثیر پذیرفته است. این اصل به اندازه صدسال پیش درست است. اما فقط یک خودرو برجسته و در اذهان ماندگار می شود. اینجا ما 10 خودرویی را انتخاب کرده ایم که در زمان خودشان به قلب بسیاری از افراد نفوذ کرده اند.

وب سایت پدال: از زمان معرفی، خودرو همیشه نشان زمان ها بوده است. طراحی خودرو همیشه از شرایط اقتصادی، سیاست و یا فرهنگ مردمی تأثیر پذیرفته است. این اصل به اندازه صدسال پیش درست است. اما فقط یک خودرو برجسته و در اذهان ماندگار می شود. خودروهایی که نشان دهنده دهه مخصوص خود هستند زیادند.

اینجا ما 10 خودرویی را انتخاب کرده ایم که در زمان خودشان به قلب بسیاری از افراد نفوذ کرده اند. انتخاب تنها 10 خودرو کار بسیار سختی بوده و ما مایلیم تا گزینه های محبوب شما را نیز بدانیم.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستند

دهه 1910- فورد مدل تی

لوح تقدیر: بیوک مدل 35

دهه 1910 زمانی بود که تولید انبوه و تحرک موجب شروع دگرگونی آمریکا شد. چه سمبلی بهتر از فورد مدل تی برای آن دهه وجود دارد؟ این خودرو امکان دسترسی توده مردم به یک وسیله قابل ابتیاع، قابل اعتماد و قابل تعویض را فراهم ساخت. مردم عادی توانستند یک خودرو را خریداری کنند و با آن مسافرت های سریع تر و طولانی تری داشته باشند.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1920- رولزرویس فانتوم

لوح تقدیر: کادیلاک تایپ V-63

دهه 20 میلادی عموماً به لطف دوره طولانی رشد اقتصادی به دهه جوش وخروش معروف است. جنگ تمام شده و مردم شادند و پول در حال جریان است. این کامیابی درها را برای ابزار وجود خودروهایی همچون رولزرویس فانتوم باز کرد. افراط در هر راهی پدیدار بود و فانتوم دقیقاً در تضاد با فورد مدل تی قرار داشت و مردم پولدار آن را بسیار محبوب می دانستند.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1930- دوزنبرگ مدل SJ

لوح تقدیر: کادیلاک V-16

بازار سرمایه چند ماه پیش از سقوط عظیم مربوط به دهه 30 پسرفتی عمیق را تجربه نمود و بخش اعظم این دهه به منظور بازیابی و فرار از رکورد عمیق سپری شد. برخلاف اکثریت آمریکایی ها که شرایط سختی را می گذراندند، دسته فوق ثروتمند هنوز هم با بهترین چیزها لذت می بردند. این موضوع به ایجاد دسته فوق لوکسی از خودروها منجر شد که مثالی روشن از تقسیم افراد به غنی و فقیر بود. افراطی ترین این خودروها دوزنبرگ مدل SJ با پیشرانه ای هشت سیلندر و توربوشارژدار به قدرت 320 اسب بخار بود. همانند اکثر تجارت های دهه 30، دوزنبرگ پیش از پایان این دهه ورشکست شد و عکس های آن به صورت دراماتیکی بر دیوار اتاق های بچه ها نقش بست.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1940- تاکر 48


لوح تقدیر: ویلیز CJ-2A

پس از پایان جنگ جهانی دوم، دوران امیدواری تازه، نبوغ و موفقیت پدیدار شد. مؤسسان خلاق و مبتکران در هر جنبه زندگی موفق شدند و این شامل صنعت خودرو نیز می شد. یکی از بزرگ ترین افراد این دهه پرستون تاکر بود. او در ساخت تاکر 48 سنگ تمام گذاشت. خلاقیت و نوآوری در این خودرو قابل وصف نبود. تاکر 48 به تجهیزاتی مجهز بود که ازجمله آن ها می توان به چراغ های جلوی تطبیق شونده، قفس محافظ اطراف سرنشینان، رول بار یکپارچه با سقف، داشبورد نرم و ستون فرمان قرار داده شده در پشت اکسل جلو اشاره نمود. حتی اگر تنها 51 دستگاه از این خودرو تولیدشده باشد، نمای جلوی سه چراغه تا کر 48 هنوز هم نمادی از صنعت خودرو در دهه 40 میلادی است.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1950- شورلت بل ایر

لوح تقدیر: فورد تاندربرد و مرسدس بنز 300 SL

سخت است که به دهه 50 میلادی بیندیشیم و تصویری از مدل های خاطره انگیز شورلت در ذهنمان نقش نبندد. شورلت بل ایر در آن زمان بسیار محبوب بود و غالباً با نام "شوی” خطاب می شد. با پیشرانه در دسترس 8 سیلندر و گزینه دو رنگ کلاسیک، بل ایر قطعاً یک نسخه جذاب بود. خودرو از طراحی و المان هایی بهره گرفته بود که در دهه 50 به خوبی قابل مشاهده بودند.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1960- جگوار ای تایپ

لوح تقدیر: فورد موستانگ و فولکس واگن بیتل

این دهه در نوسانی از آزادی، بیان و خودشناسی حرکت می کرد. وضع کنونی در حال جایگزینی با هر چیز جدید بود و فرهنگ آمریکایی در این دهه بیش از هر زمان دیگری دست خوش تغییر شد. یکی از خاطره انگیزترین خودروهای این زمان جگوار ای تایپ بود. این خودرو به طور کامل بیانگر دهه 60 است. شکل ظاهری خاص، صدای زیاد، مدرن و آماده انجام وظیفه!

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1970- پونتیاک فایربرد

لوح تقدیر: کادیلاک الدورادو، کرایسلر کوردوبا و لینکلن مارک IV

اواخر دهه 70 کلاً درباره استایل زرق وبرق دار بود و یک خودروی عضلانی دیترویتی وجود داشت که این موضوع را بهتر از چیز دیگری نشان می داد، پونتیاک فایربرد. همانند شلوارهای دمپاگشاد و موهای فرفری، پرنده بزرگ و زیبای روی کاپوت فایربرد نشان دهنده همه چیز بود. نمادین ترین رنگ استفاده شده روی پونتیاک نسخه مشکی و طلایی است که در تصویر نیز نشان داده شده است.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1980- لامبورگینی کانتاش

لوح تقدیر: فراری تستاروسا

این دهه عموماً درباره افراط و زیاده روی بود و پوستر این خودرو در اتاق هر دوستدار خودرویی به چشم می خورد. با پیشرانه ای 12 سیلندر و صدایی مهیب، ظاهر گوه مانند، درها قیچی و اسپویلر بزرگ آپشنال، کانتاش سوپرکار نمادین این دهه لقب می گیرد.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 1990- مزدا RX-7، آکورا NSX، تویوتا سوپرا، نیسان 300ZX

لوح تقدیر: مزدا MX-5 میاتا و میتسوبیشی 3000GT

دهه 90 زمانی بود که جهانیان جدیت خودروسازان ژاپنی در ساخت خودروهای پرفورمنس را به عینه نظاره گر شدند. خودروهایی نظیر آکورا NSX، مزدا RX-7، نیسان 300ZX و تویوتا سوپرا می توانستند با بهترین های بازار به خوبی رقابت کنند.
اگر این خودروها کافی نبودند، حتی مدل های دیوانه وارتری نیز وجود داشتند که به صورت انحصاری برای بازار ژاپن تولید می شدند، مدل هایی همچون اسکای لاینر GT-R، میتسوبیشی EVO و سوبارو WRX STI.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستنددهه 2000- بوگاتی ویرون

لوح تقدیر: فراری انزو، کونیخزگ CCX و پاگانی زوندا

با شروع قرن 21، عصر جدیدی از تولید هایپرکارهای عجیب وغریب پدیدار شد. این خودروها مشخصات و قابلیت هایی داشتند که حتی برای 10 سال پیش از آن قابل تصور نبود. شاخص ترین نمونه بین این دسته بوگاتی ویرون است. با پیشرانه 8 لیتری و 16 سیلندر که به 4 توربوشارژر مجهز است، ویرون بیش از هزار اسب بخار نیرو تولید می کند. این خودرو به سرعت بیش از 400 کیلومتر در ساعت دست یافته و در هنگام توقف از ترمز هوایی فعال استفاده می کند. ویرون شاید چابک ترین خودروی جاده نباشد اما خروجی لذت بخش و شتاب آن شبیه هیچ چیز دیگری نیست.

10 خودروی مشهور که تابلوی زمان خود هستند


ویدیو مرتبط :
سقوط وحشتناک تابلوی تبلیغاتی در شهر بازرگان برروی خودروی پزو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

10 خودروی پرسرعت دنیا در سال 2015


هیچ فکر کرده اید وقتی یک خودرو به عنوان پرسرعت‌ترین خودروی جهان شناخته می‌شود به چه معناست؟