دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

گوجه فرنگی سلاحی در برابر بیماری های مرگبار 

 گوجه فرنگی سلاحی در برابر بیماری های مرگبار

 

گوجه فرنگی با قیمت نسبتا مناسب به طور گسترده در دسترس تمام مردم قرار دارد و اكثر افراد در گروه های سنی و فرهنگ های مختلف از خوردن آن لذت می برند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، متخصصان تغذیه در آمریكا در یك بازبینی مطالعاتی دریافته اند كه خوردن مقادیر بیشتری گوجه فرنگی و فرآورده های آن سلامت افراد را بهبود می بخشد و حتی می تواند خطر ابتلا به بیماریهای خطرناك و كشنده مثل سرطان، پوكی استخوان و بیماریهای قلبی – عروقی را كاهش دهد.

متخصصان مركز ملی ایمنی و فناوری غذا در ایالت ایلینویز در این مطالعه نقش فرآورده های گوجه فرنگی را در سلامت و كاهش خطر ابتلا به بیماری ها بررسی كردند. آنها دریافتند كه گوجه فرنگی بزگترین منبع آنتی اكسیدان قدرتمند لیكوپن است. برخلاف مواد مغذی موجود در اكثر میوه ها و سبزی ها، لیكوپن تنها ریزمغذی است كه حتی پس از طبخ و فرآوری نیز بیشتر خاصیت خود را حفظ می كند.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی كانسراتیزپرسونال، گوجه فرنگی درعین حال حاوی سایر مكانیسم های محافظتی از جمله عملكردهای ضد التهابی و ضد ترومبوسی (تشكیل لخته خون در قلب یا عروق) است.

این كارشناسان تاكید دارند كه طبق مطالعات پیشین بین مصرف گوجه فرنگی و كاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و برخی از بیماریهای جدی دیگر رابطه مستقیم وجود دارد.

این بازبینی به طور معضل در مجله «لایف استایل مدیسین» منتشر شده است..... / خبرگزارى ایسنا 


ویدیو مرتبط :
کاشت گوجه فرنگی(راه اندازی گلخانه کوچک گوجه فرنگی)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قیمت میوه دو برابر نرخ مصوب شد/گوجه‌فرنگی کیلویی 4500 توماناخباراقتصادی,قیمت میوه,افزایش قیمت میوه

قیمت میوه دو برابر نرخ مصوب شد

در حالیکه مصوب شده بود قیمت پرتقال کیلویی 1500 تومان و سیب 1600تومان با نظارت سازمان حمایت در ایام عید عرضه شود اما در حال حاضر قیمت‌ این میوه‌ها دو برابر شده و سایر میوه‌ها نیز افزایش داشته است.

به گزارش فارس،‌ طی یک هفته گذشته قیمت انواع مرکبات در بازار دو برابر افزایش یافته و قیمت سایر میوه‌ها نیز افزایش زیادی داشته است. پیش از این ستاد کنترل تنظیم بازار مصوب کرده بود با ذخیره‌سازی 100هزار تن میوه در کشور و توزیع تدریجی آن در ایام عید قیمت در بازار متعادل شود. مصوب شده بود هر کیلوگرم پرتقال 1500 و سیب 1600تومان در بازار عرضه شود. 

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است در سطح شهر تهران یک کیلوگرم پرتقال 3200تومان، سیب2500تومان، کیوی 2500تومان، موز 5500تومان، عرضه می‌شود. 

همچنین قیمت گوجه‌فرنگی نیز به کیلویی 4500تومان رسیده است. 

گزارش خبرنگار فارس حاکی است قیمت میوه در شهرهای کشور نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است بر اساس این گزارش در سطح شهر اردبیل قیمت پرتقال تامسون 3000تومان، سیب قرمز 2000تومان، لیموشرین 2000تومان، گوجه‌فرنگی 5000تومان و موز 5500تومان و کیوی 3000تومان به فروش می‌رسد. در این میان قیمت انواع سبزی نیز رشد چشمگیری داشته است، در سطح شهر اردبیل قیمت یک کیلو کاهو 3500تومان، کلم 2000تومان ، خیار 3500تومان و سبزی خوردنی نیز کیلویی 2000تومان به فروش می‌رسد. 

به نظر می‌رسد در تعطیلی ایام نوروز نظارت بر قیمت محصولات نیز تعطیل شده است، یکی از فروشندگان میوه به خبرنگار فارس، گفت: یک کیلوگرم کاهو را 900تومان از میادین تره‌بار خریداری می‌کند و به قیمت 3500تومان به مردم می‌فروشد. 

همچنین بر اساس فاکتور ارائه شده قیمت یک کیلوگرم سیر خریداری شده از میدان تره‌بار 6500تومان بود که به قیمت 10000تومان توسط این فروشنده به فروش می‌رفت. 

پیش از این سازمان تعزیرات تأکید کرده بود که در ایام عید به قیمت میوه‌های عرضه شده در بازار نظارت جدی خواهد داشت تا با نرخ مصوب به فروش رود اما در این میان عدم نظارت بر توزیع کافی میوه‌ها نیز دلیل دیگری بر افزایش قیمت بوده است. 

علی حاج‌فتحعلی دبیر اتحادیه بارفروشان در خصوص دلیل افزایش قیمت میوه در بازار به خبرنگار فارس گفت: توزیع میوه‌ها از سردخانه‌های کشور به بازار طی چند روز گذشته تعطیل بوده است و به همین دلیل عرضه در بازار کمتر شده و قیمت بالا رفته است. 

حاج فتحعلی در خصوص دلیل تعطیلی توزیع میوه گفت: به هر حال کارگران سردخانه‌ها در ایام عید تمایل دارند در کنار خانواده‌هایشان باشند و به این دلیل توزیع در طی چند روز گذشته متوقف شده بود اما از فردا توزیع دوباره میوه آغاز خواهد شد اما عامل سومی نیز برای دلیل افزایش قیمت میوه به ویژه مرکبات متصور است و آن فسادپذیری این میوه‌ها به دلیل آبدار بودن آن است. پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که به دلیل آبدار بودن مرکبات امسال که حتی وزن آنها در برخی موارد بیش از 1.3کیلوگرم بود احتمال فساد آنها را بیشتر می‌کند. 

آنها گفته بودند در یک ماه مانده به ایام عید مرکبات انبار شده در سردخانه‌ها بالاجبار باید به بازار بیایند اما امکان نگهداری آن بعد از عید نخواهد بود و به همین دلیل قیمت مرکبات در چند روز مانده به عید پایین‌تر اما بعد از عید بالاتر خواهد رفت. 

به هر حال سریال تکراری تعطیلی نظارت بر بازار همچنان ادامه دارد و به رغم اینکه در سال جاری از مزیت نسبی زیادی نسبت به سالهای گذشته در تولید میوه برخوردار هستیم تا جایی که واردات میوه برخلاف سال‌های گذشته وجود نداشت اما این حلاوت و شیرینی در غیاب نظارت‌ بر قیمت‌ها و توزیع باز هم به کام مردم تلخ شد اما امیدواریم با آغاز به کار ادارات مأموران تعزیراتی و متولیات توزیع به فکر مردم باشند./فارس