دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

کاشت اولین محرک نخاعی مقاوم در برابر دستگاه ام‌آرآی توسط دانشمند ایرانیکاشت اولین محرک نخاعی مقاوم,دکتر علی رضایی,اولین کاشت نخاعی

کاشت اولین محرک نخاعی مقاوم در برابر دستگاه ام‌آرآی توسط دانشمند ایرانی

دانشمند ایرانی دانشگاه اوهایو موفق شد اولین کاشت نخاعی با قابلیت مقاومت در برابر خطرات دستگاه ام‌آرآی را در بدن یک بیمار آمریکایی قرار دهد.

به گزارش ایسنا، پزشکان از سالها پیش از محرکهای نخاعی برای تسکین دردهای مزمن در بیماران استفاده می‌کردند اما دستگاه جدید شرکت Medtronic Inc از یک ویژگی منحصربفرد برخوردار بوده که برخلاق سایر دستگاههای فلزی می‌تواند بطور ایمن در دستگاه ام‌آرآی مورد استفاده قرار بگیرد.

این امر بدان معنی است که افراد دارای کاشتهای داخلی نیز می‌توانند در صورت نیاز، بدون دردهای رایج در زیر این دستگاهها قرار بگیرند.
هفته گذشته اولین بیمار در آمریکا توسط دکتر علی رضایی و دکتر میلاند دیوگائونکار مورد جراحی قرار گرفته و این دستگاه در بدن وی کاشته شد. این بیمار 78 ساله از درد شدید پا رنج می‌برد.

دکتر رضایی، رئیس کنگره جراحان مغز و اعصاب اظهار کرد: سیستم جدید خطرات ام‌آرآی را حذف می‌کند؛ این یک دستاورد هیجان‌انگیز بوده که ما از مدتها پیش منتظر آن بودیم.
این کاشت در خارج از طناب نخاعی قرار گرفته و از آنجا به ارسال پالسهای ریز الکتریکی برای توقف ارسال سیگنالهای درد به مغز می‌پردازد. در عوض درد، بیماران یک حس گزگز از این تحریک عصبی در مناطقی از بدن خواهند داشت که قبلا درد داشتند.

بیشتر دستگاههای الکترونیکی و فلزی دیگر مانند محرکهای مغز یا کاشتهای حلزونی برای استفاده در دستگاه ام‌آرآی خطرناک هستند چرا که این دستگاهها ممکن است داغ شده، حرکت کرده یا بافت را پاره کنند.

دکتر رضایی با ضروری و رایج خواندن اسکنهای ام آرآی برای تشخیص و مراقبتهای پزشکی ابراز امیدواری کرد که افراد مبتلا به دردهای مزمن، بیماری نخاعی، اختلالات عصبی و ارتوپدی در زمان نیاز به اسکن ام‌آرآی بتوانند اسکنها را با استفاده از این کاشت جدید بدون درد انجام دهند.

بیماران دارای کاشتهای نخاعی باید سی‌تی اسکن شوند و ام‌آرآی برای آنها امکان‌پذیر نیست اما میزان زیاد سی‌تی اسکن به دلیل مواجهه بیش از حد با تابش نیز می‌تواند خطرناک باشد.

این کاشت جدید موسوم به سیستمهای محرک عصبی «SureScan» از یک لایه محافظ برخوردار بوده که انرژی دستگاه ام‌آرآی را گرفته و آنها را در امتداد طول دستگاه پراکنده می‌کند و باعث کاهش خطر داغ شدن دستگاه می‌شود.

این محرک با استفاده از کمترین میزان ماده مغناطیسی ساخته شده و از این رو توسط مغناطیس دستگاه ام‌آرآی کشیده نخواهد شد.
پس از کاشت در بدن، بیماران می‌توانند تحریک الکتریکی آن را از راه دور برای راحتی بیشتر تنظیم کنند. پزشکان نیز می‌توانند از کنترل از راه دور برای خاموش کردن دستگاه پیش از اسکن ام‌آرآی استفاده کنند؛ از این رو دستگاه باعث ایجاد سیگنال‌های غیرعادی در محرک نخواهد شد./ایسنا

 

 


ویدیو مرتبط :
چرخ و محور ( نیروی مقاوم به محورونیروی محرک به چرخ وارد شود

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

طراحی دستگاه پوشیدنی مترجم زبان اشاره نابینایان توسط دانشمند ایرانی و همکارانشاخبار,اخبارعلمی,دستگاه پوشیدنی مترجم زبان

دانشمند ایرانی دانشگاه A&M تگزاس و همکارانش با این باور که بهترین راه برای برقراری ارتباط با افراد نابینا، تبدیل اشارات آن‌ها به زبان گفتار است، یک دستگاه پوشیدنی ابداع کرده‌اند که حرکات دست و عضله را حس کرده و آن‌ها را به زبان انگلیسی ترجمه می‌کند.

 عملکرد این فناوری پوشیدنی هوشمند این گونه است که به کمک دو مدل حسگر تعبیه شده در این وسیله می‌توان حرکات مچ دست و حرکت ماهیچه‌های بازو را به سیگنال‌های الکترونیکی قابل تمایز تبدیل کرد.

این اطلاعات به صورت بی‌سیم به یک گیرنده ارسال و به زبان انگلیسی ترجمه می‌شود.

دکتر جعفری، دانشیار مهندسی زیست‌پزشکی دانشگاه A&M تگزاس و محقق اصلی این پروژه گفت: در این فناوری از دوربین نیز برای تشخیص حرکات استفاده می‌شود؛ چرا که در بیشتر موارد مشاهده شده افراد حتی با حرکت انگشتان خود نیز پیامی را منتقل می‌کنند.

وی در ادامه افزود: پس از مطالعه بر روی روش‌های ثبت و ضبط اطلاعات حسی به اطلاعات دیجیتال، ترکیبی از روش تشخیص حسی‌ و حرکتی و ثبت فعالیت‌ ماهیچه‌ها به عنوان بهترین روش انتخاب شد.

جعفری با همکاری سایر دانشمندان در ادامه تحقیقات خود موفق به ساخت نمونه آزمایشی این دستگاه شده که قادر است واژگان محاوره روزمره را با دقت ثبت و ترجمه کند.

یکی از مشکلات اولین نمونه این دستگاه، نیاز به آموزش هر شخص برای استفاده از آن است، به طوری که آموزش هر فرد برای اجرای یک ژست حاوی پیام حدود 30 دقیقه زمان می‌برد.

دکتر جعفری معتقد است این مشکل ناشی از تفاوت ساختار ماهیچه‌ها و نوع ژست‌ها در بدن هر انسان است، اما با ساخت نمونه دوم این دستگاه قطعا این مشکلات برطرف خواهد شد.

برنامه بعدی محققان دانشگاه تگزاس کاهش زمان ثبت و ترجمه اطلاعات حسی به پیام‌های انگلیسی است.

جعفری ضمن اشاره به موفقیت این سیستم در مراحل آزمایشی افزود: با توجه به زمان محدود برای ساخت نمونه اولیه امیدوارم که در نمونه‌های بعدی مشکلات موجود برطرف شود.

  اخبار  علمی  -  ایسنا