دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

چشمه‌های آب سیاه 

چشمه‌های آب سیاه

 

 

گلوكوم یا آب سیاه بیماری‌‌ای است كه می‌تواند سبب آسیب عصب بینایی و در نتیجه كوری شود. این بیماری معمولا به علت افزایش فشار داخل چشم ایجاد می‌شود و این افزایش فشار باعث خواهد شد كه عصب چشم تحلیل‌رفته و تخریب شود. امسال هم ۲۰ اسفندماه مقارن با ۱۱ مارس همزمان است با روز جهانی بیماری آب سیاه.

 


دكتر حیدر امینی، چشم‌‌پزشك و رئیس بخش گلوكوم بیمارستان فارابی در گفتگو با «جام‌جم» می‌گوید: در برخی مواقع حتی بدون افزایش فشار چشم هم ممكن است عصب چشم تخریب و به نابینایی منجر شود.

 


وی با بیان این كه گلوكوم (آب سیاه)‌ دومین علت شایع نابینایی در دنیاست، عنوان می‌كند: اغلب، انواع مختلف این بیماری بی‌علامت است و بیمار ممكن است تا مراحل پیشرفته از بیماری خود مطلع نباشد بنابراین بهتر است افراد در سنین بالا هرازچندگاهی توسط پزشك متخصص ویزیت شوند تا به محض تشخیص این بیماری، توسط چشم‌پزشك از نابینا‌شدن فرد جلوگیری به عمل آید.

 


این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان این كه نحوه بیماریابی به وسیله سیستم بهداشتی دولت‌ها، مقرون به صرفه نیست، متذكر می‌شود؛ مراجعه به پزشك یكی از مهم‌ترین راه‌های شناخت سریع بیماری است.

 


به گفته این چشم‌پزشك، سن، سابقه فامیلی بیماری گلوكوم، دیابت،‌ نزدیك‌بینی و دوربینی و برخی از نژادها همچون سیاه‌پوست‌ها‌ فاكتور مساعدكننده‌ای برای این بیماری به شمار می‌روند.

 


تشخیص آب سیاه به وسیله اندازه‌گیری فشار داخل چشم، مشاهده سرعصب بینایی، سنجش میدان بینایی و یكسری وسایل مدرن صورت می‌گیرد.

 


علائم بیماری

 


دكتر امینی ضمن اشاره به این كه آب سیاه یك بیماری واحد نیست و طیف وسیعی از بیماری‌هاست، نوع شایع این بیماری را گلوكوم زاویه باز معرفی و خاطرنشان می‌كند: در این نوع بیماری، بیشتر جنبه وراثت حائز اهمیت بوده و معمولا بیماری بدون علامت است و بیمار در مراحل ابتدایی و میانی متوجه این موضوع نمی‌شود.

 


این چشم‌پزشك ابراز می‌كند: ولی در نوع گلوكوم زاویه بسته، ممكن است بیماری با سردرد، قرمزی چشم، درد چشم، تهوع و استفراغ همراه باشد كه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و برخلاف گلوكوم زاویه باز، سیر بسیار سریعی دارد كه اگر مداوا نشود طی چندین روز و حداكثر چند ماه به نابینایی فرد منجر می‌شود، در حالی كه در گلوكوم زاویه باز، سیر بیماری كند است.

 


دكتر امینی با اذعان به این‌كه دیدی كه بر اثر آب سیاه از دست می‌رود غیرقابل بهبود است، می‌افزاید: معمولا آنچه كه بیمار از دست داده است دیگر قابل برگشت نخواهد بود و هدف از درمان بیماری متوقف‌كردن پیشرفت آن است.

 


ولی در صورتی كه بیماری به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان خواهد بود. به گفته رئیس بخش گلوكوم بیمارستان فارابی، درمان بیماری به وسیله دارو به شكل قطره‌ها و لیزر است كه به اشكال مختلف در درمان آب سیاه و اعمال جراحی به كار گرفته می‌شود.

 


آمار نشان می‌دهد اغلب افرادی كه گرفتار بیماری آب سیاه شده‌اند در مراحل اولیه بیماری‌شان می‌توانند با درمان به موقع، زندگی عادی داشته باشند ولی زمانی كه افراد دچار محدودیت شدید میدان دید یا كاهش شدید دید مركزی می‌شوند، آن وقت كارهای عادی منجمله رانندگی برایشان بسیار سخت می‌شود.

 


دكتر امینی ضمن اظهار این‌كه هیچ فردی از این بیماری مصون نیست و گلوكوم گاهی اوقات (در موارد نادر)‌ به صورت مادرزادی نیز خود را نشان می‌دهد، می‌گوید: مطالعات نشان داده است كه برخی اوقات داروها همانند استروئیدها،‌ كورتون‌ها و داروهای گوارشی نیز می‌توانند باعث ایجاد گلوكوم شوند.

 


دكتر امینی رئیس بخش گلوكوم بیمارستان فارابی:

 


‌حدود ۴/۱ درصد افراد بالای ۴۰‌سال مبتلا به آب سیاه می‌شوند كه این رقم با افزایش سن، بالاتر می‌رود، مثلا در دهه ۸۰ عمر ممكن است این آمار به ۱۰درصد هم برسد كه متاسفانه ۸۰‌درصد از افراد مبتلا، از بیماری خود آگاه نبوده‌اند.

 


امسال در روز جهانی آب سیاه (۲۰ اسفند)‌ بیمارستان فارابی اقدام به معاینه رایگان افراد بالای ۴۰‌سال از نظر بیماری گلوكوم خواهد كرد و افراد می‌توانند با مراجعه به این بیمارستان چشم خود را از نظر ابتلا به این بیماری معاینه كنند.

 


همچنین با توجه به اهمیت بیماری گلوكوم، شانزدهمین سمینار علمی بیمارستان چشم پزشكی فارابی در اردیبهشت ماه سال آینده به این موضوع اختصاص یافته است.

 


ویدیو مرتبط :
چشمه آب درمانی (چشمه آب کربنات) شهر گل تپه کبودراهنگ

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چشمه‌ای سیاه در دل عروس زاگرس


در حدود 300 متری چشمه قیر، دیگر مسیری ماشین‌رو وجود ندارد و باید پیاده به سمت آن رفت و این فرصتی است برای دیدن درختچه‌های زیبایی که منطقه را پوشانده‌ است. با نزدیک شدن به چشمه بوی شدید قیر، به مشام می‌رسد

خبرگزاری ایسنا:  پس از عبور از داخل بوستان در سمت راست جاده تابلویی وجود دارد که مسیر چشمه قیر را نشان می‌دهد و سپس از آن دیگر هیچ نشانی وجود ندارد و باید مسیر را با استفاده از حس گردشگری‌‌ات طی كنی، چشمه قیرروان که ریشه در تاریخ بلند سرزمین ایلام (آلامتو) دارد، از بی‌نظیرترین عجایب طبیعی این استان به شمار می‌رود.در حدود 300 متری چشمه قیر، دیگر مسیری ماشین‌رو وجود ندارد و باید پیاده به سمت آن رفت و این فرصتی است برای دیدن درختچه‌های زیبایی که منطقه را پوشانده‌ است. با نزدیک شدن به چشمه بوی شدید قیر، به مشام می‌رسد، قطر دهانه چشمه نزدیک به 9 متر است و از زیر آن آبی گرم، مملو از ذرات ریز و درشت قیر سیال جاری است. پیرامون چشمه را با فنسی سقف‌دار پوشانده‌اند که این خود بهترین نشانی یافتن چشمه است.

یکی از دیدنی‌های منحصربه فرد استان ایلام که ایرانیان از دست کم سه هزارسال پیش از آن استفاده صنعتی، به ویژه در صنعت دریانوردی و ساختمانی، کرده‌اند چشمه قیر روان است. اثرطبیعی چشمه‌های قیر در منطقه حفاظت شده بوستان جنگلی آبگرم شهرستان دهلران قرار گرفته بوستان جنگلی با ویژگی‌هایی بی‌همتا ( چشمه‌های آب گرم، غار خفاش، ...) و همچنین زیست‌گاه منحصر به فرد گونه حمایت شده خفاش که در جهان بی‌مانند است.

شهرستان دهلران در دامنه جنوبی و جنوب‌غربی دینارکوه و در فاصله 228 کیلومتری ایلام و 100 کیلومتری شهرستان اندیمشک قرار دارد. این شهر بعد از بازسازی به صورت شهری توریستی درآمده و از نظر منابع عظیم نفت و اراضی مستعد کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است. مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان دهلران عبارتند از: تپه باستانی علی‌کَش با قدمت 9 هزار سال مربوط به دوران نوسنگی در نزدیکی شهر موسیان منطقه بیات، قلعه تاریخی شیاخ در بخش زرین‌آباد، غار حفاظت شده طبیعی خفاش در نزدیکی چشمه‌های آب گرم با داشتن صدها هزار خفاش، غار و استخر بیشه‌دراز، سنگ نوشته دوران قاجار در میمه زرین‌آباد، چشمه قیرروان، چشمه‌های آبگرم معدنی، آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین‌آباد و سایت تفریحی بیشه‌دراز.

تپه باستانی علی‌کُش

این اثر فرهنگی در جنوب شهر دهلران و در میان اراضی کشاورزی واقع شده است، در سال 1903 میلادی، گوتیر و لامپر به منظور حفر گمانه‌های آزمایشی در تپه‌های موسیان – خزینه و تپه علی‌کُش از دهلران بازدید به عمل آوردند و در سال 1960 میلادی رابرت بریدوود – مدیر طرح پیش از تاریخ دانشگاه شیکاگو به همراه ریچارد واتسون متخصص زمین‌شناسی از منطقه دهلران و تپه علی‌کش بازدید کردند. در سال1961 میلادی آقایان فرانک هول و کنت فلانری به دهلران آمدند و اقدام به حفر گمانه‌هایی در تپه علی‌کش کردند. تپه علی کش دارای 3 دوره فرهنگی به نام علی‌کش، بزمرده و محمدجعفر است. این اثر باستانی از اولین مکان‌هایی است که انسان در آن به استقرار و یکجانشینی اقدام كرده است. دانه‌های گیاهی به خصوص گندم و جو 2 ردیفه و حبوبات در این منطقه در دوران پیش از تاریخ و هزاره‌های هشتم قبل از میلاد کشت می‌شده است، برخی حیوانات از جمله بز در حال اهلی شدن بوده است.بررسی اسناد به دست آمده از علی‌کش و به خصوص سنگ ابسیدین بدست آمده نشان دهنده ارتباط این اثر با دیگر مکان‌ها از جمله آناتولی در ترکیه و همزمان با استقرارهای پیش از تاریخ در قسمت بین‌النهرین از جمله جارمو بوده است.

قلعه شاخ (شیاخ)

قلعه شیاخ بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین بنای استان و غرب کشور بوده که در روستای «بردی» بخش زرین‌آباد از توابع شهرستان دهلران واقع شده است، بنای مذکور مربوط به دوران ساسانی است که در قرون اولیه اسلامی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. باروی طویل و عظیم آن به طول 750 متر و کانال انتقال آب به داخل قلعه از ویژگی‌های منحصر آن محسوب می‌شود.غار خفاش

این غار در سه کیلومتری شمال‌شرقی شهر دهلران در دامنه کوهی مشرف به دره و چشمه‌های آبگرم دهلران واقع شده است، این غار به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن به غار خفاش معروف شده است. خفاش‌های آن از نوع دم‌دار و بزرگ هستند. این غار دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد.

شهر ایلام

ایلام در دوران ساسانی و اسلامی جزئی از ایالت «ماسبذان» بوده است، این منطقه تا قبل از ورود حسین‌قلی‌خان والی به «ده بالا» معروف بوده که همزمان با حکومت حسین قلی خان ابوقداره، حسین‌آباد نام گرفت و در سال 1309 شمسی با توجه به سابقه تاریخی منطقه و تصویب فرهنگستان ایران «ایلام» نامیده شد. شهر ایلام با واقع شدن در حصاری از کوه‌ها و ارتباط نزدیک شهر با جنگل دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است.

مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایلام عبارتند از قلعه والی، کاخ فلاحتی، سنگ نوشته قوچعلی، تنگ ارغوان در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام، روستای زیبای میش خاص، تنگ دالاهو در فاصله 25 کیلومتری شمال شهرستان ایلام، تفرجگاه تجریان، کوه قلاقیران در فاصله 5 کیلومتری غرب شهر ایلام، مسجد جامع شهر ایلام، امامزاده حاجی بختیار در بخش چوار، تپه قلا در بخش چوار و پارک تفریحی چغاسبز.

عمارت قلعه والی

قلعه والی در ضلع‌شمالی خیابان پاسداران در شهر ایلام میان بافت شهر واقع شده است. این اثر تاریخی بر روی تپه‌ای باستانی به نام چغامیرگ ساخته شده است. بنای مذکور به سال 1326 هجری قمری در زمان حکومت محمدعلی شاه قاجار و در زمان غلامرضا خان والی به اتمام رسید.وسعت این قلعه2500 متر مربع و مساحت زیر بنای1500 مترمربع است. بنا دارای حیاط مرکزی بوده که اماکن مسکونی آن در امتداد سه ضلع شرقی و غربی و شمالی ساخته شده و در ساخت آن از مصالح سنگ و آجر و گچ استفاده شده است.

آثار آینه‌كاری، گچبری در برخی از اتاق‌ها کاملا مشخص است و قلعه والی دارای تعداد زیادی اتاق کوچک و بزرگ، تالار، شبستان و پستو بوده که در هر ضلع آن دو زیرزمین و در مجموع شش زیرزمین تعبیه شده است. در ساخت این بنا از اشکال هندسی در پیشانی دیوارها با استفاده از آجرهای لعاب‌دار رنگی تزئیناتی صورت گرفته است و بنای مذکور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در حال حاضر موزه مردم‌شناسی در آن قرار دارد.کاخ فلاحتی

عمارت کاخ فلاحتی یا کاخ کشاورزی در خیابان آیت‌الله حیدری شهر ایلام در محلی موسوم به باغ کشاورزی یا فلاحتی ساخته شده است. این بنا مربوط به اواخر دوران پهلوی است که جهت ساختمان اداری اداره کشاورزی ساخته شده است، در ساخت بنا از سنگ و آجر و گچ استفاده شده که ستون‌های منقوش آن به نقوش گیاهی و حیوانی و انسانی، زیبایی خاصی به آن داده است.عمارت کاخ فلاحتی در میان باغی بزرگ با درختان کهنسالی چون چنار ، توت و . . . محصور شده است.

سنگ نوشته تنگه قوچعلی

در ورودی شهر ایلام بر روی صخره‌های تنگه قوچعلی، دو سنگ نوشته مربوط به والیان حسین قلی خان و غلام رضا خان والی پدر و پسر وجود دارد، که یکی به دستور حسین قلی خان و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و دیگری به دست غلامرضا خان پسر در زمان سلطنت محمد علی شاه قاجار ساخته شده است و هر دو سنگ نوشته یک متن داشته که اهم فعالیت‌های حسین قلی خان والی را بر شمرده است. نوشته‌های این سنگ نوشته به خط نستعلیق است.
دره ییلاقی هفتاو میش خاص (هفت آب)

دره پرآب و درخت مصفای میش خاص از روستای جعفرآباد در فاصله 30 کیلومتری ایلام شروع شده و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ در هم آمیخته‌اند ادامه دارد، درختان گردو، انواع میوه‌ها، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان، سرچشمه‌های خروشان چشمه‌ساران متعدد، نزدیک بودن این دره ییلاقی با تفرجگاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازدیدکنندگان از محل می‌شود، در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جاده اصلی ایلام به دره‌شهر جنگل انبوه و زیبای «مله پنجاو» زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است، دره ییلاقی هفتاومیش خاص با باغات و مزارع، یکی از مناطق سرسبز و دیدنی و پردرآمد استان ایلام که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند و در داخل و خارج استان به فروش می‌رسد و باعث رونق اقتصادی منطقه می‌شود.

تنگ ارغوان

در فاصله سه کیلومتری شمال‌شرقی ایلام در مسیر تنگه قوچعلی، تنگ ارغوان در مسیر رودخانه‌ای با گل‌های ارغوانی، مخصوصا در فصل بهار زیبایی وصف‌ناپذیری را به طبیعت و جنگل‌های سبز آن بخشیده است و تنوع رنگ آنها چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌كند، این دره مصفا چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌كند.کوه قلاقیران

در پنج کیلومتری غرب شهر ایلام قرار گرفته و مناظر آن دارای زیبایی‌های کم‌نظیر از جمله تفرجگاه جنگلی ششدار و منجل که اطراف کوه را احاطه کرده منظره زیبایی به وجود آورده است، این کوه به عنوان نماد شهر ایلام معروف و دارای ارتفاع زیادی است