دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

چرا کم خونی در زنان شایع است؟اخبار,اخبار علمی, کم خونی در زنان

 
اخبار علمی -  چرا کم خونی در زنان شایع است؟

ضعف و بی‌حالی و همچنین عدم تمرکز از جمله علائم بروز کم خونی است و در موارد بسیار شدید کاهش تمرکز در انجام فعالیت‌های روزانه، تپش قلب و تنگی نفس در هنگام فعالیت نیز در فرد تظاهر پیدا می‌کند.

یک فوق تخصص خون به برخی مواد غذایی که جذب آهن را مختل می‌کنند اشاره و اظهار کرد: چای سبز یا قرمز، قهوه، شیر و کاکائو از جمله مواد غذایی هستند که باعث کاهش جذب آهن در بدن می‌شوند. معمولا توصیه می‌کنیم یک ساعت قبل و بعد از هر وعده غذایی، از مصرف موادی چون قهوه و چای خودداری شود.

دکتر سید رضا صفایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پزشکان با اندازه‌گیری هموگلوبین به میزان کم خونی در بیماران پی می‌برند، اظهار کرد: هموگلوبین یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول‌ قرمز است. اندازه‌گیری مقدار کلی هموگلوبین در واقع به نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است. مقدار طبیعی هموگلوبین برای مردان بین 14 تا 18 گرم در هر دسی‌لیتر و برای زنان بین 12 تا 16 گرم در هر دسی‌لیتر است.

وی افزود: البته هموگلوبین 11.5 در زنان و هموگلوبین 13.5 در مردان نیز در برخی موارد طبیعی به حساب می‌آید. اما زمانی که هموگلوبین پایین‌تر از محدوده‌های ذکر شده باشد، فرد به عنوان مبتلا به کم خونی شناخته خواهد شد.

این پزشک بیمارستان امام خمینی (ره)، با بیان اینکه شایع‌ترین کم خونی در همه جای دنیا بویژه کشورهایی که از نظر تغذیه‌ای و دسترسی به مواد پروتئینی گوشتی دچار مشکل هستند، کمبود آهن یا کم خونی فقر آهن بیشتر به چشم می‌خورد و این مشکل در زنان بیشتر است.

این فوق تخصص خون با بیان اینکه زنان در ایام قاعدگی مقادیری خون از دست می‌دهند و این مسئله منجر به کم‌خونی در آنها خواهد شد، گفت: همچنین در دوران بارداری جنین مقداری از آهن بدن مادر را برای رشد خود مصرف می‌کند و زنان دچار آنمی فقر آهن در سنین باروری می‌شوند. البته اگر در برخی مردان و همچنین زنان در سنین غیربارداری کم خونی مشاهده شود، باید به دنبال علت گشت.

وی افزود: معمولا علل گوارشی در سنین غیرباروری باعث بروز کم خونی می‌شود. البته گاهی هم سوء تغذیه باعث می‌شود فرد به کم خونی مبتلا شود. بویژه در اشخاصی که کاملا گیاه خوار هستند و پروتئین حیوانی کم مصرف می‌کنند، بروز کم خونی‌های ناشی از فقر آهن مشهودتر است.

صفایی در ادامه به برخی مواد غذایی که جذب آهن را مختل می‌کنند نیز اشاره و اظهار کرد: چای سبز یا قرمز، قهوه، شیر و کاکائو از جمله مواد غذایی هستند که باعث کاهش جذب آهن در بدن می‌شوند. معمولا توصیه می‌کنیم یک ساعت قبل و بعد از هر وعده غذایی، از مصرف موادی چون قهوه و چای خودداری شود.

این فوق تخصص خون در پاسخ به اینکه آیا عوامل ژنتیکی در بروز فقر آهن موثر هستند، اظهار کرد: معمولا عوامل ژنتیکی در بروز کم خونی آهن دخیل نیستند. البته در برخی موارد معدود چون ابتلا به بیماری مادرزادی سلیاک به علت تغییرات آنزیمی در بدن، شاهد سوء جذب آهن هستیم.

صفایی افزود: ضعف و بی‌حالی و همچنین عدم تمرکز از جمله علائم بروز کم خونی است و در موارد بسیار شدید کاهش تمرکز در انجام فعالیت‌های روزانه، تپش قلب و تنگی نفس در هنگام فعالیت نیز در فرد تظاهر پیدا می‌کند.

وی در پایان توصیه‌هایی برای جبران کم خونی ارائه و اظهار کرد: اگر فرد دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن باشد، چاره‌ای به جز مصرف ترکیبات دارویی آهن‌دار که عمدتا در قالب قرص‌های خوراکی تولید می‌شوند و در دسترس‌ترین آنها فروش سولفات است، ندارند.
  اخبار علمی - ایسنا
 


ویدیو مرتبط :
شایع ترین علت کم خونی کودکان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مشكلات شایع بارداری در زنانمشكلات شایع بارداری در زنان

حدود 10 درصد زوجها در ایالات متحده كه در سنین باروری قرار دارند، مشكل بارداری دارند. حدود 30 درصد این موارد به خاطر مشكل مرد است، 30 درصد ناشی از مشكل زن، و بقیه موارد غیرقابل توجه یا بر اثر مجموعی از عوامل موثر در هردو زوج است.


اگر بیش از یك سال مقاربت كنترل نشده داشته اید (یا شش ماه اگر بالای 35 سال دارید) بدون آن كه باردار شوید، به پزشك مراجعه كنید. حدود 90 درصد از زوجها با مشكلات بارداری قابل درمان موفق هستند.


جهت اطلاعات بیشتر درباره علل ناباروری، درمان، و تعداد زوجهایی كه بعد از درمان بچه‌دار شده‌اند به خواندن ادامه دهید. به یاد داشته باشید كه درصد موفقیتها با هم تفاوت دارند چراكه ممكن است هر زوج مشكلات متعددی داشته باشند.

اندومتریوسیس


اندومتریوسیس وضعیتی است كه بافت دیواره داخلی رحم (كه بافت اندومتری نام دارد) بیرون از رحم رشد پیدا می‌كند و معمولا فضای بطنی-لگنی را پر می‌كند.


علایم احتمالی: بعضی زنها هیچ علایمی ندارند درحالی كه برخی دیگر دوره‌های قاعدگی یا مقاربتهای دردناك و درد معمول در ناحیه لگنی دارند.


راه حلهای ممكن: داروهای باروری همراه با تلقیح مصنوعی، جراحی برای برداشتن بافت غیرطبیعی یا گشودن لوله، تكنولوژی های نوین در درمان ناباروری.


میزان موفقیت: داروهای باروری جهت افزایش مقدار تولید تخمها به همراه روش تلقیح مصنوعی، درصد موفقیت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت می‌رسانند. حدود 20 تا 50 درصد بعد از هر نوبت جراحی منجر به بارداری (طبیعی یا با درمان) می‌شوند.


مشكل تخمك گذاری


مشكل تخمك گذاری وضعیتی (معمولا هورمونی) است كه مانع آزادسازی تخمكِ رسیده از تخمدانها می‌شود.


علایم احتمالی: عادات ماهانه نامنظم یا عادت نشدن و خونریزی خیلی زیاد یا خیلی كم كه غیرمعمول باشد.


راه حلهای ممكن: داروهای باروری و لقاح مصنوعی


میزان موفقیت: حدود 70 تا 90 درصد زوجها بعد از درمان تخمك گذاری می‌كنند و از این مقدار، 20 تا 60 درصد حامله می‌شوند.

تخمك‌های ضعیف


اگر تخمك‌های شما خراب یا دارای نابهنجاریهای كروموزومی باشند، قادر به حاملگی نخواهید بود. با افزایش سن از كیفیت تخمهای شما كاسته خواهد شد.


علایم احتمالی: هیچ


راه حلهای ممكن: بارداری به روش لقاح مصنوعی آزمایشگاهی (IVF) با استفاده از تخم یا جنین اهدایی، یا فرزندخواندگی


میزان موفقیت: زوجهایی كه روش IVF را با تخمهای اهدایی انجام دهند حدود 30 تا 50 درصد شانس بچه دار شدن در هر نوبت IVF دارند.

سندروم تخمدانی پلی كیستیك


سندروم تخمدانی پلی كسیتیك وضعیتی است كه در آن فولیكولهای كوچك تخمدان نمی‌توانند رشد كرده به فولیكولهای رسیده‌ی بزرگتر تبدیل شوند. از ویژگی بخصوص آن عدم تعادل هورمونی و الگوهای تخمك گذاری غیرقابل پیش بینی است.


علایم احتمالی: عادات ماهانه نامنظم، رشد بی اندازه موهای بدن، آكنه، و چاقی


راه حل های ممكن: اصلاح روش زندگی (رژیم غذایی و ورزش) یا داروهای باروری و لقاح مصنوعی. راه درمان جدید سندروم تخمدانی پلی كیستیك استفاده از داروی دیابتی موسوم به متفورمین (گلوكوفاژ) است كه امكان تخمك گذاری منظم را فراهم می‌كند.


میزان موفقیت: بسیاری از بیماران دارای اضافه وزن كه 5 تا 10 درصد وزن بدنشان را كم كنند شروع به تخمك گذاری منظم می‌كنند. حدود 70 تا 90 درصد زنانی كه داروهای باروری مصرف می‌كنند تخمك گذاری می‌كنند و از این میان 20 تا 60 درصد باردار می‌شوند. متاسفانه یك تا 5 درصد از این بارداریها به سقط جنین ختم می‌شود. مصرف داروهای باروری گاه با خطر بالای چندقلویی همراه است.

انسداد لوله های رحمی


انسداد یا آسیبِ لوله های رحمی مانع رسیدن اسپرم همسرتان به تخمك و مانع رسیدن تخمك بارور به رحم شما می‌شود. از علل اصلی آن بیماریهای عفونی لگن خاصره، عفونتهای مقاربتی مثل كلامیدیا، و سابقه جراحیهای عقیم‌سازی قبلی است.


علایم احتمالی: هیچ


راه حلهای ممكن: جراحی برای گشایش لوله‌ها، یا لقاح مصنوعی آزمایشگاهی (IVF)چنانچه جراحی موفق نباشد یا به لوله‌ها آنقدر آسیب برسد كه قابل تعمیر نباشد.


میزان موفقیت: درصد باروری‌ها بسته به مكان و وخامت انسداد و مقدار بافت زخم التیام یافته بعد جراحی از 20 تا 60 درصد متغیر است. زوجهایی كه روش لقاح مصنوعی را امتحان می‌كنند حدود 20 تا 40 درصد شانس بچه‌دار شدن بعد از هر دوره IVF را دارند.

حساسیت به اسپرم


چنانچه شما واكنش ایمنی به اسپرم نشان دهید - در كمتر در 2درصد زنها - بدنتان پادتنهایی ترشح می‌كند كه یاخته‌های اسپرم را از بین می‌برند.


علایم احتمالی: هیچ


راه حلهای ممكن: تلقیح مصنوعی یا تكنولوژی های نوین در درمان ناباروری (ART)


میزان موفقیت: حدود 20 تا 40 درصد زوجها در هر نوبت لقاح مصنوعی باردار می‌شوند.

مشكلات بارداری غیرقابل توجیه


اگر پزشكتان نتواند توجیه روشنی برای نازایی شما پیدا كند (جواب همه تستها نرمال باشد)، ممكن است مورد شما را «مشكل غیرقابل توجیه بارداری» تشخیص دهد. برخی متخصصان معتقدند مشكل وزن (اضافه وزن یا كمبود وزن زیاد)، ورزشهای شدید، و یا حتی سموم محیطی ممكن است از عوامل موثر باشند اما هیچ رابطه مستقیمی بین باروری و این قبیل مشكلها به تایید نرسیده است.


علایم احتمالی: هیچ


راه حلهای ممكن: داروهای باروری همراه با تلقیح مصنوعی یا تكنولوژی های نوین در درمان ناباروری (ART) مثل لقاح مصنوعی


میزان موفقیت: داروهای باروری جهت افزایش مقدار تولید تخمها به همراهِ روش تلقیح مصنوعی، درصد موفقیت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت می‌رسانند. بعد از سه سال ناباروری، شانس بچه دار شدن زوج سالانه 20 تا 25 درصد كمتر می‌شود.

مشكلات بارداری مركب


یك زوج وقتی مشكلات بارداری مركب دارد كه هردوی مرد و زن مشكل باروری داشته باشند یا وقتی كه یكی از زوجها چندین مشكل داشته باشد.


علایم احتمالی: علایم بسته به علت‌ها متغیر هستند.


راه حلهای ممكن: درمانها بسته به دلایل مشكل متفاوتند.


میزان موفقیت: درصدها بسته به علل مشكل متفاوت هستند.


منبع: ninisite