دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

نویدی تازه برای درمان سرطان پوستاخبار , اخبار علمی,نویدی برای درمان سرطان,درمان سرطان پوست

دانشمندان در آمریکا سطوح بالایی از نوعی آنزیم به نام ITK را در بافت‌های مبتلا به سرطان ملانوم (نوعی سرطان پوست) یافته‌اند که هدف دارویی بالقوه‌ای برای درمان این بیماری به شمار می‌آید.

زمانی که محققان مرکز جامع سرطان UNC Lineberger در دانشگاه کارولینا در چپل‌هیل، این آنزیم را در موش‌های مبتلا به ملانوم مسدود کردند، رشد تومور سرطانی آن‌ها کاهش یافت.

موفقیت حاصل شده می‌تواند به ارائه درمان جدیدی برای ملانوم بینجامد؛ زیرا محققان اعلام کرده‌اند، کاربرد نوعی دارو که می‌تواند فعالیت ITK را مسدود کند، برای سرطان‌های خون تایید شده است.

دانشمندان با تحلیل بافت پوست معمولی موش‌های غیرسرطانی و نمونه‌های بافت موش‌های مبتلا به ملانوم دریافتند که در ملانوم متاستاتیک و اولیه، آنزیم ITK در مقایسه با موش‌های غیرسرطانی در سطوح بالاتری بیان شد.

نتایج این تحقیق نشان داد، در نمونه‌های ملانوم متاستاتیک، آنزیم مزبور 91 درصد بیش از موش‌های غیرسرطانی بیان شده است.

آنزیم ITK پیش‌تر به عنوان عاملی برای تومورهای سرطان پوست شناخته نمی‌شد و تصور می‌شد معمولا در مجموعه‌ای از سلول‌های ایمنی مقابله‌کننده با بیماری بیان می‌شود.

اخبار علمی - ایسنا


ویدیو مرتبط :
روش جدید و تضمینی برای درمان سرطان پوست

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ابداع شیوه جدید برای درمان سرطان پوست


محققان دانشگاه نورت وسترن مرطوب کننده های معمولی پوست را به فناوری مجهز کرده اند که می تواند با سرطان پوست مبارزه کند.

خبرگزاری مهر: محققان دانشگاه نورت وسترن مرطوب کننده های معمولی پوست را به فناوری مجهز کرده اند که می تواند با سرطان پوست مبارزه کند.

در مورد بیماری های پوستی مانند سرطان ملانوما، درمانهایی که مستقیما به پوست اعمال می شود، ایده آل ترین شیوه ها است چرا که نه تنها استفاده از آنها ساده است بلکه فقط بر منطقه تحت درمان موثر است.

 ایمی پالر از دانشکده پزشکی دانشگاه نورنوسترن و مجری این تحقیقات گفت: پوست انسان مانع بسیار موثری در برابر مواد سمی است و از این رو یافتن موادی که بتواند به آن نفوذ کند چالش بسیار مهمی است.
 
 وی افزود: تا کنون در درمانگاه ها از لیزر و یا اولتراسوند برای دارورسانی به مناطق عمیق پوست استفاده می شد.
 
 اکنون پالر و همکارانش شیوه جدیدی برای عبور از موانع پوستی یافته اند.
 
 آنها گوی های طلایی کوچکی را با RNA مداخله گر موسوم به (siRNA) پوشاندند. این (siRNA) تکه های بسیار کوچکی از اسید نوکلئیک هستند که از طریق یک مسیر غیر ویژه می توانند از مانع پوستی عبور کرده و وارد سلول های پوستی شوند.
 
 (siRNA) برای هدف قرار دادن یکی از ژن های مسئول رشد سریع سلول سرطان انتخاب شده است. این ژن گیرنده عامل رشد اپیدرمال نام دارد.
 
 پالر، این شیوه درمانی را با مرطوب کننده های موجود در بازار مخلوط کرد و آن را به پوست موش مالید.
 
 آنها دریافتند نه تنها این نانوذرات به پوست نفوذ کرد بلکه ژن مورد نظر را نیز هدف قرار داد بدون آنکه سمیت و عوارض جانبی برای سلول های پوستی اطراف داشته باشند.