دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

مهندس ایرانی دوش فضایی ساخت + عکسیک مهندس ایرانی مقیم سوئد دوش فناوری پیشرفته‌ای را ابداع کرده که بیش از 90 درصد آب مورد استفاده را بازیافت کرده و پس از تصفیه سریع، آن را دوباره به سردوش بازمی‌گرداند.

مهرداد محجوبی، مخترع و مدیرعامل شرکت «Orbital Systems»، سازنده این محصول در سوئد همچنین با پروژه ماموریت مریخ ناسا در حال همکاری است.

این محصول موسوم به «دوش آینده» آب را بجای هدر رفتن در چاه، جمع آوری کرده و آن را تا درجه قابل نوشیدن تصفیه می کند. این امر باعث کاهش 90 درصدی مصرف آب و کاهش 80 درصدی مصرف انرژی می شود.

در ایستگاه فضایی بین المللی نیز، تقریبا تمام فاضلاب مجددا بازیافت شده و محیطی تقریبا خودکفا را برای فضانوردان ارائه می کند.

جرقه ساخت دوش های کم مصرف با این سوال در ذهن مهرداد محجوبی زده شد که در شرایطی که فضانوردان می توانند ماه ها بدون دسترسی به آب تازه با بازیافت آب در فضاپیمای خود نیازشان به آب آشامیدنی و شست وشو را تامین کنند، چرا از این ایده در زمین استفاده نکنیم؟ در واقع ایده پشت این طرح، یک سیستم پیشرفته تصفیه است که آب مصرفی حین شست و شو را بازیافت می کند.

این سیستم، مشابه دوش های فضایی، یک سیستم مدار بسته است. آب گرمی که در دوش گرفتن مورد استفاده قرار گرفته پس از تخلیه در سوراخ فاضلاب، بلافاصله با استفاده از تکنیک های نانوفناوری به آب آشامیدنی کاملا پاک و استاندارد تصفیه می شود و در حالی که کماکان گرم است به دوش منتقل شده و پس از کمی گرم کردن مجدد دوباره استفاده می شود.

این گرم ماندن آب خود به کاهش چشمگیر مصرف انرژی منجر خواهد شد.

یک دوش هشت دقیقه ای با این فناوری از کمتر 1.3 گالن آب استفاده می کند در حالیکه بطور استاندارد این میزان با دوش های عادی 18 گالن است.

همچنین سرعت جریان آب در این دوش پنج گالن در دقیقه است که بسیار بالاتر از میزان 2.2 گالنی دوش های امروزی است.

 

اخبار,اخبار علمی,اخبار   مهندس ایرانی دوش فضایی ساخت

 

دوش آینده در حال حاضر در چند هتل و تاسیسات استخر مورد استفاده قرار گرفته است.

قیمت این دوش بسته به نوع آن 3629 دلار و 4537 دلار است اما شرکت سازنده بر این باور است که این فناوری سالانه 320 دلار در مصرف آب صرفه جویی خواهد کرد.

 

اخبار,اخبار علمی,اخبار   مهندس ایرانی دوش فضایی ساخت

 

محجوبی، طرح اولیه دوش های فضایی را زمانی که در حال تحصیل در رشته طراحی صنعتی در دانشگاه لوند سوئد بود مطرح کرد و در قالب بخشی از یک پروژه مشترک با مرکز فضایی جانسون ناسا دنبال شد که با هدف پیشبرد طرح های مفهومی کمک کننده به ماموریت های سرنشین دار ناسا در حال اجراست.

 

 اخبار علمی - ایسنا


ویدیو مرتبط :
خانه ای که یک مهندس ایرانی در تهران ساخت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شبیه سازی تمام رنگین کمانهای جهان توسط مهندس ایرانی گوگل 

شبیه سازی تمام رنگین کمانهای جهان توسط مهندس ایرانی گوگل

 

مهندس ایرانی شرکت گوگل در تز دکترای خود در دانشگاه سن دیه گو موفق به شبیه سازی تمامی انواع رنگین کمانهای موجود در جهان شده است تا به این شکل پاسخ سئوالاتی که درباره فیزیک رنگین کمانها وجود دارند را بیابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محقق ایرانی دانشگاه سن دیه گو در تحقیق تز دکترای خود به همراه گروهی دیگر از محققان به واسطه بهبود شیوه های شبیه سازی تعاملات نور با قطرات آب در اشکال و ابعاد مختلف انواع مختلفی از رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای اولیه، رنگین کمانهای ثانویه، سرخ کمانها و ابرکمانها را شبیه سازی کردند.

ایمان صادقی و همکارانش با هدف درک بهتر تعامل قطرات کروی شکل آب با نور که پس از متوقف شدن بارش باران منجر به ایجاد طاقی های درخشان و رنگارنگی در آسمان می شوند این شبیه سازی ها را انجام داده اند. صادقی امیدوار بود بتواند با استفاده از تکنیکهای به کار گرفته شده در فیلمهای انیمیشن و بازیهای رایانه ای تکنیک شبیه سازی رنگین کمانها را بهبود ببخشند.

صادقی که اکنون در یکی از شعبه های گرافیکی شرکت گوگل در بخش مهندسی مشغول به کار است، می گوید معمولا برای ارائه تز دکترا برای کسی فرصت مطالعه بر روی چنین پدیده زیبایی به وجود نمی آید. رنگین کمانها بسیار فراتر از آن چیزی هستند که به چشم انسان می آیند.

با آغاز شبیه سازی های متعدد، محققان دریافتند تعاملات میان نور و قطرات کروی شکل قادر به توضیح بعضی از انواع رنگین کمانها از قبیل رنگین کمانهای دوقلو نیستند. محققان در شبیه سازی ها نشان دادند با چکیدن یک قطره آب، فشار هوا انتهای آن را مسطح کرده و آن را به شکل یک سطح ضخیم در می آورد.

شبیه سازی ها بر اساس این شکل جدید از قطرات آب به محققان امکان داد که تعداد گسترده ای از انواع رنگین کمانها را شبیه سازی کنند. به گفته صادقی وی به همراه تیمش اولین گروهی هستند که شبیه سازی بسیار دقیقی از رنگین کمانهای دوقلو ارائه کرده اند.

مکانیزم دقیق تشکیل رنگین کمانها صدها سال است که کشف شده است: پرتوی از نور در درون قطرات آب بازتابیده و شکسته شده و در نزدیکی زاویه رنگین کمان در درون قطره به شدت متمرکز می شود. زاویه رنگین کمان متناسب با رنگ نور تغییر می کند در نتیجه نور خورشید به ترکیبات طیفی تجزیه می شوند و رنگهای رنگین کمان را به وجود می آورند. به گفته صادقی تنوع در ظاهر رنگین کمانها وابستگی نزدیکی با ابعاد و شکل قطرات آب دارد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، تا به امروز در تمامی شبیه سازی هایی که از رنگین کمانها صورت گرفته بود، قطرات آب به شکل کروی در نظر گرفته شده بودند که این کروی بودن در مورد قطرات درشت باران صادق نیست. صادقی در این پروژه رویکردی کاملا متفاوت را ارائه کرده و مدلهای واقع گرایانه تری را در شبیه سازی رنگین کمانها به کار گرفته است..... /  خبرگزارى مهر