دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

مشكلات بینی های زیر تیغ رفته 

 

بینی

 

 

بینی یكی از مهم ترین اعضای بدن در حفظ سلامت است كه دارای فیزیولوژی بسیار پیچیده ای است و وظایفی از قبیل حس بویایی، تنظیم دما، تنظیم رطوبت، تصفیه ذرات هوا و ایفای نقش در تكلم را به عهده دارد.

امروزه بسیاری بدون هیچ گونه آگاهی نسبت به این عضو بدن، صرفا به دلیل نازیبا بودن بینی یا بیشتر زیبا شدن راضی می شوند برای اصلاح و زیبایی زیر تیغ جراحی بروند، بی آن كه اطلاعاتی از عواقب پس از عمل جراحی داشته باشند.

دكتر علی اصغر پیوندی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در گفت وگو با «جام جم»، مهم ترین عملكرد بینی را ایجاد راه هوایی برای تنفس طبیعی عنوان كرده و می گوید: كوچك ترین تغییر در مجرای تنفسی بینی، می تواند موجب مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر عبور هوا شود به طوری كه اگر قطر مسیر عبور هوایی تنفسی از راه بینی به نصف كاهش پیدا كند، مقاومت هوایی بینی 16 برابر می شود.

وی خاطرنشان می كند: تنظیم دمای هوا، زمانی صورت می گیرد كه هوای استنشاقی از روی سطح بینی كه حاوی شبكه غنی مویرگی است، می گذرد كه صرف نظر از حرارت هوای تنفسی، دمای هوا در حلق به ندرت بیش از 4 درجه نسبت به دمای طبیعی بدن نوسان دارد.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، بینی نقش مهمی در تكلم دارد و موجب افزایش رزونانس (تشدید) صدا می شود به طوری كه در موقع گرفتگی بینی، صدای «میم» به صورت «با» و صدای «نون» به شكل «دال» ادا می شود.

تنفس حیاتی ترین عملكرد زندگی است كه نتیجه آن رسیدن اكسیژن به بافت های بدن است و هنگامی كه تنفس از مسیر طبیعی خود از راه بینی منحرف شود، عوارض آن تمام بافت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و شخصی كه تنفس از راه بینی را از دست بدهد نه تنها در زندگی فردی بلكه در زندگی اجتماعی اش نیز دچار مشكل می شود.

این جراح پلاستیك بینی با اشاره به این كه بی حالی، خواب آلودگی، كسالت، بی حوصلگی و عصبی بودن از عوارض اختلال در تنفس به شمار می رود، می افزاید: محرومیت از تنفس بینی می تواند خشكی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی را نیز در پی داشته باشد.

دكتر پیوندی با بیان این كه تنفس دهانی مزمن باعث می شود تا دندان ها جرم گرفته، زبان خشك و شخص دچار بوی بد دهان شود، می گوید: تنفس دهانی می تواند سبب ایجاد خشكی، زخم و درد در ناحیه حلق و در نتیجه ایجاد توده در گلو شود.

وی دو علت شایع مشكلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیك بینی را انحراف تیغه بینی و رشد بیش از اندازه شاخك های بینی دانسته كه همزمان با جراحی پلاستیك بینی قابل اصلاح هستند، ولی علت سومی كه شامل پولیپ های بینی و سینوزیت مزمن است، لازم است در مرحله جداگانه ای، پیش از انجام جراحی پلاستیك بینی، تحت درمان مناسب قرار بگیرد.

به گفته این پزشك متخصص، جراحی پلاستیك بینی را می توان جزو چند جراحی شایع در جهان دانست، چرا كه بینی عضوی مركزی در صورت محسوب می شود كه هرگونه اشكال و ناهنجاری در آن می تواند بقیه اعضای صورت را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی بینی خود احساس می كنند بقیه اعضای بدنشان نیز دستكاری شده است و برعكس اگر جراحی موفقیت آمیز نباشد، تناسب تمام قسمت های صورت به هم می ریزد.

● عوارض جراحی

دكتر پیوندی عواض جراحی بینی را به دو دسته تقسیم كرده و می افزاید: در عوارض تنفسی معبر عبور هوا، پس از عمل تنگ می شود و فرد مجبور می شود مدام از دهان نفس بكشد و همین امر عاملی می شود تا فرد دچار صدایی تو دماغی شود و به خاطر مشكلات چسبندگی بینی باید به طور مداوم ترشحات بینی خود را پاك كند، اما عارضه دوم كه مربوط به ظاهر بینی می شود به دلیل كم یا زیاد برداشتن بافت های بینی است و ممكن است در عمل جراحی، پرده های بینی بیش از حد كوچك شده باشد یا این كه غضروف های نوك بینی بیش از حد كم شود كه باعث ایجاد چال هایی عمیق می شود.

وی اظهار می كند: تجربه نشان می دهد كه اغلب بیماران، علاقه ای به مصنوعی به نظر رسیدن بینی خود ندارند، چرا كه در جامعه ما پذیرش یك بینی طبیعی بزرگ قابل قبول تر از یك بینی جراحی شده كوچك است، بنابراین در جراحی های بینی باید سعی شود حداقل دستكاری روی بینی صورت بگیرد و برای از بین رفتن عوارض نیز باید از برداشتن بسیار بافت ها پرهیز كرد.

در هر صورت جراحی بینی با توجه به استقبال زیاد از آن در جهان، همچون معادله ای چند مجهولی است كه باید تمام فاكتورهای لازم آن را در نظر گرفت و پس از عمل با پیگیری های صحیح، از عوارض جدی آن جلوگیری كرد.

همچنین باید دانست كه انگیزه افراد از انجام چنین جراحی چیست، چون گاهی اوقات جوانان انگیزه ای كافی برای این جراحی ندارند و صرفا به اصرار دیگران تن به آن می دهند كه نمی تواند دلیل توجیه كننده خوبی باشد..../تحلیل:جام جم


ویدیو مرتبط :
مشكلات ما در مقابل مشكلات آمریكا هیچ است

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

طالع بینی ازروی حروف اول اسم!! 

طالع از روی اول اسم

 

الف: خوش اخلاق و خوش رفتار و در باطن میانه رو و با همه ملاحظه کند و خونگرم میباشد و با همه کس زود صمیمی میشود ودر زندگی در جنگ و جدال و گفتگو به سر میبرد و پیراهن سیاه بر او نامبارک می باشد و محنت بسیار می کشد و هر چه را طلب کند زود بیابد و مریضی وی همیشه در باد قولنج گردن و پهلو می باشد.

 

ب : فردی خوش قیافه و زیبا وبا محبت و رفیق باز و همیشه مغرور و جیب او خالی و قدر مال دنیا را نداند.

 

ج : فردی باشد زیبا و خوش اخلاق وبا محبت و او همیشه از مریضی شکم رنج میبرد و این مریضی هر چند وقت یکبار اشکار میشود و دو وجه دارد یا سیاه چهره و قوی استخوان یا سفید پوست و بزرگ اندام و همیشه سرگردان و آشفته می باشد و از کار خود حیران است.

 

د: او فردی با دیانت و پر فکر و بشاش و زیبا چهره و جنگجو است و قدر مال دنیا را نمی داند و همیشه در حال ترقی می باشد.

 

ه : او فردی است که همیشه اطرافیان را امر ونهی کند و زیبا چهره وتند خو و آتشی مزاج و طبع او گرم میباشد.


و: فردی است که همیشه به دیگران کمک می کند و گاهی مغرور میشود و زبان بد پشت سر او باشد و دیگران بدی او را میگویند.

 

ز : زیبا و خوش اخلاق و با محبت و خونگرم و در هر کاری مقرراتی است و در زندگی برای او سحری می کنند و در زندگی شکست بزرگی می خورد و همیشه از درد سر و زانو در عذاب میباشد و نسبت به زندگی دلسرد می گردد و حیران و سر گردان میشود.

 

ت: او فردی است خوش چهره و خوش اخلاق کم خواب و هرگاه مرتکب گناه میشود سریع توبه میکند و اگر دل کسی را برنجاند بسیار نگران و در پی ان است که دلجویی کند و همیشه احساس تنهایی عجیبی در خود دارد.

 

ث: فردی است ثابت قدم و پر اراده و در هر کاری ثابت قدم می باشد خوش اخلاق و پر عقل است و پیشانی او پهن میباشد و در زندگی هرگز محتاج نخواهد شد.

 

ح: او فردی زیبا و خوش اخلاق و حق گو و کینه ای و حرف را در دل نگه دارد و همیشه در بحث و جدل وجنگ به سر میبرد.

 

خ: فردی است زیبا چهره با چشمانی درشت با محبت و مقرراتی و هر چه سعی میکند رزقش بسیار شود موفق نمی شود و او فردی است عشقی و تنبل و کاهل در کارها و باید این کار را ترک کند تا در زندگی موفق و سر بلند شود.

 

ر: او فردی است خوش اخلاق میانه رو و آتشی و همیشه اطرافیان در پشت سر او بد گویی کنند و او فردی است طمعکار و زیبا چهره وخوش گذران و اگر ایمان خود را حفظ کند به هر مقام و منزلتی که بخواهد میرسد و دست او همیشه از پول دنیا تهی است.

 

س : او فردی میباشد پر استعداد و با ذوق و سلیقه و همیشه بهترین اجناس را انتخاب می کند و بسیار مغرور ومتکبر میباشد و هر کاری که میل داشت انجام میدهد و با اطرافیان خود در نزاع و لجبازی بسر میبرد فردی باشد آتشی مزاج و همیشه در چشم اهل وا عیان پر هیبت به چشم میاید.

 

ش: او فردی است مشفق و مهربان و جنگجو و عصبانی و خونگرم و زبان او تلخ است و هر چه در دنیا به او ضرر برسد از دست و زبان خود میخورد و اگر زبان خود را نگه دارد از بلا محفوظ میماند و بسیار لجباز است.

 

ص : فردی است حرف شنو و دهن بین و هرکس هر حرفی را با او در میان بگذارد سریع باور میکند نترس و خشن و خوش اخلاق و با محبت و همیشه در حال ترقی و فکر میباشد.

 

ض : او فردی است خوش اخلاق و زیرک ودانا وکینه توز و همیشه نگرانی خود را در ظاهر بروز نمیدهد و پیشانی او پهن است و کمان ابرو دارد و در کارها بسیار دقیق میباشد و هرگز یاد خدا را فراموش نمی کند و به دنبال هر کار زشتی توبه می کند و فردی زرنگ است.

 

ط :او فردی است پاک و خوش اخلاق و عشقی و خوش گذران و خو نگرم و پیراهن سیاه براو خوشایند نیست و دوستی بسیار میکند.

 

ظ : او فردی است که ظاهر و باطنش یکی است و خشک ومقرراتی میباشد و اطرافیان پشت سر او بد گویی کنند و قدر مال دنیا را نداند و در سینه و اعضا خالی دارد که نشان اقبال است و دنبال دوست رود و خواهان ان است که با دوستان تفریح کند.

 

ع : او فردی باشد بلند مرتبه و پر گذشت و خوش اخلاق و بخشنده و مقرراتی وخشک و او هرگز قدر مال دنیا را نمیداند و در دوستی با دیگران پاینده و متعصب و در اول زندگی رنج بسیار کشد و قدر مال دنیا را نداند.

 

غ: زیبا چهره با گذشت و خشک و مقرراتی و احساس نا امیدی کند در فکر میرود و به گذشته واینده خود می اندیشد دانا وعالم است و زندگی را با صلح وصداقت دوست دارد.

 

ف : او فردی است اتش مزاج و تند خو و جاهل و زیبا چهره و جنگ جو و خون گرم و نترس از ناحیه هر چند وقت یک بار مریض و رنج میکشد و در زندگی چند بار شکست میخورد ولی در اینده به مقام و منزلت خوبی میرسد.

 

ق: فردی است قادر و توانا و زیرک و دانا و در هر کاری نقشه بسیار میکشد و موفق میشود هم زیباست و هم خوش اخلاق و فردی است خوش گذران و قدر مال دنیا را نداند و گاه گاهی با ملایمت و یا خصومت برخورد میکند.

 

ک: او فردی است زیبا وخوش اخلاق و زیرک و دانا و زیرک و خشک و مقرراتی و زبان او تلخ است و همیشه دیگران از زبان او در عذاب میباشند با یک کلمه حرف دیگران را برنجاند و همیشه در حال ترقی و فعالیت باشد.

 

ل: فردی است زیبا چهره و خوش اخلاق و یکدنده و همیشه جدایی اختیار کند و غرور خاصی دارد قدر مال دنیا را نمی داند و همیشه متعصب اطرا فیان نزدیک خود میباشد.

 

م : خوش اخلاق و با محبت و خون گرم ونترس و همیشه اطرافیان پشت سرش بد گویی کنند و در روبرو از او تعریف و تمجید کنند او فردی باشد خوش چهره و چشمان درشتی دارد و در کارهای خود همیشه کاهلی دارد و زود عصبانی میشود و سریع خاموش میشود عشقی میباشد و در تمام کارها تقاضای کمک کند.

 

ن: او فردی است زیبا و خوش اخلاق و کینه توز و دم دمی مزاج میباشد گاهی اوقات بسیار خوب و گاهی اوقات بسیار بد و مقرراتی وخشک میشود همچون قاضی میباشد ودر حقوق خود ودیگران به میزان برخورد کند.

 

ی: او فردی است پر فکر و زیبا و با هر کس در افتد بر او غالب گردد دم دمی مزاج میباشد و گاهی بسیار خوب و گاهی بسیار خشک ومقرراتی است او فردی است چهار شانه و از مریضی شکم گاه گاهی رنج میبرد.