دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

ماساژ،راهی برای شناخت احساسات كودك 

ماساژوشناخت احساسات

 

 

ماساژ كودك، یكی از زیباترین راه‌های شناخت احساسات و ایجاد آرامش خاطر كودكان است. ۱۰ دقیقه ماساژ ۲‌تا‌۳ بار در هفته می‌تواند به ارتباط بین كودك و مادر و در جلوگیری از بیماری‌ها موثر باشد.

 


دكتر مامك شریعت، متخصص بهداشت مادر و كودك و معاون پژوهشی مركز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد در گفتگو دراین‌باره می‌گوید: ماساژ كودكان از بدو تولد تا پایان شیرخوارگی در رشد عاطفی و روانی، تكامل اجتماعی و هوشی كودك تاثیر بسزایی دارد.

 


به گفته این متخصص، مهم‌ترین اصل در ماساژ كودك، رضایت كامل مادر یا فرد ماساژدهنده از عملی است كه انجام می‌دهد؛ چراكه بایستی در او به حد كافی اعتماد ایجاد شده و باور داشته باشد كه ماساژ، تاثیرات مثبت فراوانی دارد یا حداقل هیچ‌گونه ضرری برای كودك ندارد.

 


پیش از این تصور بر این بود كه ماساژ بیشترین تماس و تحریك پوستی را برای كودك ایجاد می‌كند و تنها برای نوزادان نارس، بسیار كم‌وزن یا نوزادان مبتلا به اختلالات تكامل مفید است، ولی امروزه مشخص شده است كه ماساژ در یك كودك كاملا سالم و بدون مشكل می‌تواند در افزایش سرعت رشد و تكامل عصبی بخصوص تكامل بهینه در تعاملات اجتماعی و هوشیاری كودك موثر باشد.

 


دكتر شریعت با اشاره به این كه هنگام ماساژ، نوزاد یا شیرخوار باید سرحال و خوشحال باشد، می‌افزاید: كودك هنگام ماساژ باید سیر بوده و احساس گرسنگی نكند و مادر از تمیز بودن پوشك وی مطمئن باشد و خود با سرحالی و رضایت كامل، كودك را ماساژ دهد.

 


● مراحل ماساژ

 


این پزشك متخصص اظهار می‌كند: در مراحل اولیه ماساژ، مادر باید دست‌های خود را شسته و آنها را به روغن بچه یا روغن زیتون آغشته كند و ماساژ را شروع كند و از آنجا كه در این عمل باید دست‌ها به روی بدن برهنه نوزاد حركت كند، لذا دمای محیط نیز باید گرمای مطلوب و مناسبی داشته باشد.

 


به گفته وی، بهتر است ماساژ را از سر و صورت شروع و از خط وسط به سمت خارج پیشانی، گونه‌ها، زیر چانه و بالای لب حركت و به آرامی گونه‌ها را نوازش كرد.

 


به گفته معاون پژوهشی مركز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد، بهتر است در مرحله بعد تنه را از بالا به پایین یا برعكس با انگشتان دست ماساژ داد (ابتدا جلو، شكم و سینه و سپس پشت)‌.

 


وی اذعان می‌كند: ماساژ دست‌ها و پاهای كودك باید از بالا به پایین به صورت حركات دورانی و چرخشی باشد و با انگشتان خود، كف دست و پای كودك را دورانی ماساژ داد و یك‌به‌یك انگشتان دست و پای نوزاد را تحریك كرد.

 


طبق تحقیقات صورت گرفته بهتر است پس از عملیات ماساژ حركات آرام نرمشی و ورزشی دست‌ها و پاها را انجام داد و این اعمال از ۵ تا ۱۰‌دقیقه به طول می‌انجامد و روزی ۲ الی ۳ مرتبه تكرار شود.

 


دكتر شریعت با بیان این كه اگر كودك از دل درد یا كولیك رنج می‌برد حركات ماساژ دورانی دور ناف و پشت (كمر)‌ و جمع شدن پاها داخل شكم، می‌تواند در آرامش كودك موثر باشد، می‌افزاید: دانستن این نكته مهم است كه برقراری ارتباط عاطفی در بشر از دو طریق محاوره و تحریك پوستی صورت می‌گیرد كه در دوران نوزادی و شیرخوارگی بیشتر این امر با تحریك پوست امكان‌پذیر است.

 


● ماساژ و ارتباط با كودك

 


مطالعات نشان می‌دهد ارتباط غیركلامی همچون ماساژ كودك می‌تواند رابطه متقابلی بین مادر و كودك ایجاد كند تا حدی كه در آینده نیز این ارتباط باعث صمیمیت هرچه بیشتر طرفین می‌شود، ولی آنچه كه بهتر است قبل از ماساژ انجام داد، این است كه مالیدن روغن به بدن كودك، بدن او را لغزنده می‌كند پس باید هنگام بلند كردن كودك مراقب بود تا لیز نخورد و اگر احتمال می‌دهید كه كودك نسبت به دانه‌های روغن یا فرآورده‌های آن حساسیت داشته باشد، از روغن‌هایی استفاده كنید كه عاری از هرگونه تركیبات مصنوعی است و اگر كودك تب دارد و علامت تب او را نمی‌دانید، از ماساژ دادن او خودداری كنید.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
شناخت احساسات،هیجان ها و مدیریت آنها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

برای شناخت همسر از چه راهی باید اقدام کرد؟ 

 

برای شناخت همسر از چه راههایی باید اقدام کرد

 

 سن خاصی را نمی توان برای ازدواج مطرح کرد یعنی عدد خاصی وجود ندارد بلکه این مساله تا حد زیادی به بلوغ شناختی ، بلوغ عاطفی، بلوغ جنسی و به خصوص بلوغ اقتصادی شما بستگی دارد. اگر فردی در خود احساس ازدواج کرده(کشش جنسی) و از طرف دیگر احساس می کند که نیاز به یک همراه و همسفر داشته و در ضمن به این نتیجه رسیده که تا حد زیادی توانایی مقابله با شرایط زندگی مشترک و سختی ها را داشته و توانایی حل مساله را دارد و از همه مهمتر بتواند حداقل مایحتاج زندگی را از لحاظ اقتصادی تامین کند، این فرد برای ازدواج کردن امادگی نسبی دارد. ضمن اینکه فرد باید به این توانایی و مرحله رسیده باشد که معیارهای واضح و مشخصی در مورد انتخاب همسر داشته باشد(یعنی بداند که برای ازدواج چه نوع شخصیتی را می پسندد ) و از طرف دیگر بتواند مطالعه کاملی در زمینه انتخاب همسر داشته باشد.

 

 

به این مطالب در جلسات خواستگاری توجه کنید:


این تناسبها را باید در نظر گرفت:


داشتن تناسب خانوادگی (از لحاظ آداب و معاشرت)

تناسب فرهنگی - اجتماعی

تناسب طبقاتی( از لحاظ وضعیت معیشتی و اقتصادی)

تناسب ظاهری(از لحاظ اندام و چهره)

تناسب اعتقادی و معنوی

تناسب سنی است.

 

در ضمن اگر از لحاظ ویژگی های کلی ، فرد مورد نظر مورد نظر شما دارای ویژگی های مناسب است ، بهتر است که جلسه گفتگو را با معرفی خود و خانواده تان آغاز کنید هرچند که ممکن است بسیاری از این موارد تکراری باشند اما شنیدن انها از زبان خودتان بهتر است. همچنین شما را به این نکته متوجه می کنم که در جلسه خواستگاری فقط دنبال این نباشید که چه بگویید بلکه به این موارد نیز توجه کنید.

 

۱) توجه به گفتار و رفتار

 

۲) شناخت و دقت در محل سکونت خانواده ایشان

 

۳) شناخت و توجه به ویژگی های ظاهری خانم( قد، هیکل).

 

۴) طرز لباس پوشیدن

 

منظور من از ذکر مطالب بالا سخت گیری نیست بلکه توجه کنید که آیا این ویژگی های خانم با معیارهای شما حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد هماهنگی دارد.

 

۱) شناخت اهداف و توقعات یکدیگر

 

۲) نظر و دیدگاه ایشان در مورد تحصیل و اشتغال شما و در مقابل بیان کردن نظر خود در این مورد

 

۳) شناخت نحوه گذراندن اوقات فراغت ایشان

 

۴) صحبت کردن در مورد اهمیت صداقت در زندگی مشترک

 

۵) بررسی نحوه واکنش فرد در موقعیت هایی که عصبانی می شوند

 

۶) اهمیت راز داری و حل مشکلات بین خودتان بدون دخالت والدین (البته به تفاوت دخالت و مشورت واقف باشید)

 

۷) در زمینه اعتقادات و باور های مذهبی خود و ایشان

 

۸) سابقه بیماری جسمی یا روحی در خودتان و ایشان

 

۹) استعمال سیگار

 

۱۰) رابطه ایشان با دوستان و چگونگی رفت و امد(مثلا خیلی اهل دوستی های افراطی نباشند تا حدی که خانواده را فراموش کنند.

 

۱۱) نگرش سیاسی ایشان(مثلا تفاوت فاحشی در زمینه باورهای سیاسی با هم نداشته باشید مثلا شما موافق نظام حکومتی باشید ولی ایشان کاملا مخالف باشند).

 

۱۲) پرسیدن در مورد محل سکونت مثلا کجا را می خواهید برای زندگی انتخاب کنید.

 

۱۳) وابستگی به خانواده (البته روشن کنید که منظورتان بررسی وضعیت استقلال عاطفی است نه قطع رابطه کردن با اعضای خانواده شان )

 

در ضمن بعد ازاینکه د رجلسات خواستگاری یک شناخت کلی ایجاد شد و به طور کلی طرفین یکدیگر را پسندیدند لازم است که خانواده هابه تحقیقات کامل از هم بپردازند. این تحقیقات می تواند د رمحیط کاری، محل زندگی و تحقیق از دوستان و آشنایان صورت گیرد. در ضمن اگردر خانواده شان دارای عروس یا داماد هستند(یعنی خواهر یا برادرشان ازدواج کرده اند) می توانید برای تحقیقات ازآنها نیز بررسی و پرس و جو بکنید.

 

در ضمن در جلسات خواستگاری و در روابطی که با خانواده ایشان دارید باید نحوه ارتباط اعضای خانواده ایشان را باهم(مثلا ارتباط پدر و مادرشان و..) را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

منبع:lootoos۱.blogfa.com