دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

كلسترول خوب هم خطرناك‌ می‌شود 

 

كلسترول خوب هم خطرناك‌ می‌شود

 

 

محققان در یك پژوهش جدید به این نتیجه رسیده‌اند كه كلسترول خوب ممكن است همیشه برای سلامت مفید نباشد.


همه ما ممكن است اخباری درباره اهمیت افزایش كلسترول خوب در بدن و درعین حال كاهش كلسترول بد برای حفظ سلامت شنیده باشیم.


اما یك تحقیق جدید نشان داده است كه برای گروهی از بیماران این رابطه همیشه صدق نمی‌كند و گاهی كلسترول خوب هم ممكن است برای آنها مضر باشد.


كورستی پروفسور پاتولوژی دانشگاه روچستر در این باره متذكر شد: برای برخی از بیماران، كلسترول خوب می‌تواند خطرناك باشد.


این محقق تاكید كرد: مطالعات ما نشان داده است در برخی از بیماران كلسترول خوب سبب ابتلا به مشكلات عروق كرونری مثل درد سینه، حمله قلبی و حتی مرگ می‌شود.


محققان خاطرنشان كردند مطالعات بیشتر در این زمینه ادامه خواهد داشت.


كلسترول ماده‌ای نرم و شبیه چربی است كه در خون و سلول‌های بدن وجود دارد. كلسترول همراه پروتئین ماده لیپوپروتئین را تشكیل می‌دهند كه فشردگی آن كلسترول بد نام دارد.


مقدار زیاد از حد كلسترول بد در دیواره‌های عروق رسوب كرده و سبب افزایش انباشتگی پلاك‌ها می‌شود و خطر بروز بیماری و حمله قلبی را می‌افزاید.


از سوی دیگر، كلسترول خوب یا مفید خطر مرض و حمله قلبی را كاهش می‌دهد و با وجود آن كلسترول مازاد كبد برگشته و از بدن دفع می‌شود. اصولا رسوب چربی در رگ قلبی از دوران طفولیت آغاز می‌شود.


بررسی‌ها نشان می‌دهد خوردن غذاهای چرب و فرآورده‌های حیوانی حتی در كودك دو ساله هم منجر به رسوب چربی در جداره رگ‌ها خواهد شد.... /  جام‌جم آنلاین


ویدیو مرتبط :
مسیر خطرناك قطار-با فرمت بسیار خوب

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

زخم‌های خطرناك 

زخم‌های خطرناك

 

 

خیلی اوقات پیش می‌آید كه اعضای بدنمان به وسیله شیء خارجی دچار جراحت می‌شود.

 


برخی از این زخم‌ها از نظر ما سطحی و كم اهمیت هستند كه پیگیری نمی‌شوند و به عكس برخی دیگر عمیق و خطرناكند و می‌توانند ما را به بیمارستان روانه كنند.

 


ولی آیا شما زخم‌های خطرناك را می‌شناسید و اطلاع دارید كه كدام زخم، عفونی خواهد شد؟

 


متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران در این باره به جام‌جم می‌گوید: تمام زخم‌ها عفونی نیستند و به دلیل پارگی پوست استعداد عفونت پیدا می‌كنند.

 


دكتر قاسمی زخم‌ها را به دو نوع تمیز و كثیف تقسیم كرده و می‌افزاید: زخم‌هایی كه با عواملی همچون خاك و شن آلوده شده‌اند یا این كه از زمان ایجاد آنها بیشتر از ۲۴‌ساعت گذشته و بیشتر در انتهای نواحی گوارشی و تناسلی ایجاد می‌شوند،‌ از نظر علمی به زخم كثیف مشهورند. ولی در زخم‌های تمیز،‌ این خصوصیات صدق نمی‌كند و مثلا با خوردن عضو به پله و مانند آن ایجاد می‌شوند.

 


به گفته این عضو هیات علمی ، زخم‌های كثیف استعداد و احتمال این كه عفونی شوند را دارند؛ به همین سبب باید مراقب بود تا آلودگی روی این زخم‌ها ننشیند،‌ چرا كه ممكن است زخم‌ها زمینه‌ساز بیماری كزاز باشند یا بر اثر گازگرفتگی (حیوانات)‌ تبدیل به بیماری هاری شوند.

 


این پزشك متخصص با اشاره به این كه زخم ایجاد شده باید بسرعت با آب و صابون شسته شود، عنوان می‌كند: با این عمل جلوی پیشرفت عفونت‌های میكروبی گرفته شده و در جلوگیری از بیماری هاری قدم مهمی برداشته می‌شود.

 


وی اذعان می‌كند: بدترین كار این است كه افراد، بطور خودسرانه از داروهای آنتی‌بیوتیك استفاده ‌كنند ولی باید اشاره كرد كه استفاده از آنتی‌بیوتیك‌هایی همچون آموكسی‌سیلین و پنی‌سیلین در از بین بردن عفونت‌ها هیچ نقشی ندارد و انتخاب آنتی‌بیوتیك و نوع آن به عهده پزشك متخصص است.

 


دكتر قاسمی با بیان این كه هر ۷ تا ۱۰ سال باید واكسن كزاز تجدید شود، تصریح می‌كند: در بسیاری از مواقع بیماری كزاز از زخم‌های بسیار كوچك و سبك (زخم تمیز) ایجاد شده‌اند.

 


بنابراین بهتر است افرادی كه در مناطق روستایی زندگی می‌كنند و مشاغلی همچون باغبانی دارند،‌ برای جلوگیری از زخم دست‌ها و پاهایشان، بیشتر مراقب باشند و واكسن كزاز را فراموش نكنند.

 


این پزشك متخصص با اشاره به این كه تزریق واكسن ایمولوگلوبولین به جای واكسن كزاز یكی از رایج‌ترین اشتباهاتی است كه افراد جامعه مرتكب آن می‌شوند، می‌افزاید: واكسن كزاز را باید در مراكز درمانی تزریق كرد و نباید آن را از داروخانه‌ها خواست؛ چرا كه هیچ داروخانه‌ای این واكسن را ندارد و ممكن است در ارائه این دارو دچار اشتباه شود.

 


دكتر قاسمی افراد دارای واریس پای شدید، سیگاری‌ها و مبتلایان به دیابت را مستعد زخم ذكر كرده و می‌افزاید: بهتر است این افراد از پوشیدن كفش‌های تنگ خودداری كنند و توجه داشته باشند كه رطوبت زمینه‌ساز زخم‌های پا (عفونت‌های قارچی) در دیابتی‌هاست.... /  مصاحبه : جام‌جم آنلاین