دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

فانوس خورشیدی ساخته شدفانوس خورشیدی,لوسی فانوس خورشیدی,دستگاه های الکترونیکی جدید,اختراعات جدید

فانوس خورشیدی ساخته شد
درمیان تمام گجتها و دستگاه های الکترونیکی کوچک و بزرگی که اخیرا معرفی شده، فانوسی که با انرژی خورشید کار می کند و می تواند تنها با گرفتن انرژی خورشید ساعتها نور درخشان ارائه کند یک دستگاه مقرون به صرفه و تأثیرگذار بود.
فانوس انرژی خورشیدی که تحت عنوان " لوسی" (Luci) عرضه شده شبیه یک بالش استوانه ای است و زمانی که در آن را باز کرده و داخل آن هوا می دمید این بالش پر شده و باد می شود.
داخل این فانوس آرایه هایی از دیودهای جذب نور وجود دارد که نور روشن سفید- آبی از آن تابیده می شود.
یک دکمه فشاری برای کنترل پایه که به کاربر این امکان را می دهد که بین نور روشن و نور کم یکی را انتخاب کند نیز در این دستگاه تعبیه شده است. همچنین این فانوس دارای تنظیماتی است که می توان نور آن را به صورت ریتمیک تنظیم و یا این تنظیمات را لغو کرد.
لوسی به قدری روشن است که می تواند یک اتاق کوچک را درخشان جلوه دهد و یک چراغ مطالعه عالی قلمداد شود.
اما آنچه که این محصول را خاص جلوه می دهد آرایه ای از سلولهای خورشیدی در قسمت تحتانی آن است و دستگاه به سادگی با قرار گرفتن معکوس در مقابل آفتاب شارژ می شود.
یک روز شارژ کامل می تواند انرژی کافی را برای فراهم کردن شش ساعت نور شب تأمین کند.
لوسی یک فانوس کاربردی برای کوهنوردان و افرادی است که شب هنگام اردو برپا می کنند. اما خالقان آن هدف بزرگتری در ذهن دارند و آنها امیدوارند که بتوانند این فانوس را وارد کشورهای درحال توسعه ای کنند که انرژی برق در آن وجود ندارد و یا مردم این مناطق در برخی ساعات بدون الکتریسیته در تاریکی به سر می برند.

منبع:konjkav.com

 

 


ویدیو مرتبط :
لوسی ، فانوس خورشیدی - ماه ترین

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اولین شبیه ساز خورشیدی در ایران ساخته شداخبار,اخبار علمی ,شبیه ساز خورشیدی

 

اخبار علمی - با هدف تأمین انرژی؛
اولین شبیه ساز خورشیدی در ایران ساخته شد

اولین دستگاه شبیه ساز خورشیدی توسط یک تیم ایرانی با هدف تامین انرژی ساخته شد.

حمید هراتی زاده- دانشیار فیزیک دانشگاه صنعتی شاهرود، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دستگاه شبیه ساز خورشید دستگاهی است که برای اولین بار در ایران تولید می شود و با اندازه گیری پارامترهای خورشیدی، سلول های خورشیدی را در شرایط مختلف شبیه سازی می کند.

وی افزود: دستگاه شبیه سازی سلول خورشیدی، راندمان سلول های خورشیدی را با منحنی آی وی و پارامترهای دیگر را بررسی و اندازه گیری می کند.

هراتی زاده عنوان کرد: اگر بخواهیم سلول خورشیدی را در شرایط  طبیعی، زیر نورآفتاب اندازه گیری کنیم شرایط مختلف جوی، زاویه و شدت تابش نور خورشید در روز و در مقایسه دو سلول خورشیدی، مانع بدست آوردن پارامتر های دقیق می شود که با دستگاه شبیه ساز خورشید محیطی برای شبیه سازی سلول های خورشیدی در شرایط  مختلف با قابلیت ذخیره اطلاعات، فراهم می آید.

وی اظهار داشت: دستگاه شبیه ساز خورشیدی بیشتر در انرژی های نو، فرآیند فتوسنتز گیاهان و در آینده در خصوص کاهش مصرف برق به کار می رود.

این استاد فیزیک افزود: نمونه های خارجی دستگاه شبیه ساز خورشید در سه کشور خارجی دیده می شود ولی نمونه داخلی ندارد که در دستگاههای نمونه خارجی شبیه ساز خورشید، منابع نوری به صورت خاموش و روشن است و بدان معناست که چشمه نور خاموش و یا روشن است و همین دلیل بر عدم تولید طیف های نوری به صورت کامل است که ترتیب طول موج ها در طیف به درستی به دست نمی آید.

مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان گفت: با توجه به اینکه، یکی از معضلات کشور مسئله انرژی است و استفاده از انرژی خورشیدی یکی از راه حل هایی است که در آینده به کاهش مصرف انرژِی منجر می شود.

هراتی زاده در ادامه  توضیح ویژگیهای دستگاه شبیه ساز خورشیدی گفت: تنها دستگاه شبیه ساز خورشیدی است که سلول خورشیدی با کیفیت و راندمان بالا را درشرایط ثابت تولید می کند.

این دستگاه توسط یک تیم ایرانی پنج نفره در عرض یک سال زیر نظر پارک علم و فناوری استان سمنان تولید شده است که تولید این دستگاه صرفه جویی ارزی بالایی داشته است.
اخبار علمی - مهر