دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

ساخت نانوحافظه‌هاي مغناطيسي 

 


 

 نانو حافظه های مغناطیسی

 

 

نانوذرات مغناطيسي، امكان رفتار مغناطيسي موضعي و مستقل در يك محيط دو بعدي تحت تاثير ميدان متغير را فراهم مي‌نمايند. امتياز اين محيط‌ها نسبت به چند لايه‌اي‌ها، تک‌اندازه بودن نانوذرات و حذف برهمكنش تبادلي در فاصله بين آنهاست و اين خواص از لحاظ كاربرد در حافظه‌ها، منجر به افزايش پايداري ذرات مي‌شود. افزايش ظرفيت بواسطه نانومتري بودن دانه‌ها، ايجاد مي‌شود. ولي اين امر موجب قرار گرفتن ماده در فاز ابر پارامغناطيس شده كه در آن، پس از قطع ميدان، جهت‌گيري مغناطيس نانوذرات ناپايدار ايجاد مي‌گردد. رفع اين محدوديت به ناهمسانگردي مغناطيسي شديد نيازمند است.

 

 

آقاي مجيد فرهمندجو، در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو گفت: «ساخت نانوذرات مغناطيسي با سنتز شيميايي و بالا بردن سختي مغناطيسي آنها با عمليات گرمايي مي‌تواند منشا وادارندگي بالا در نانوذرات FePt پس از انجام عمليات گرمايي شده و ناهمسانگردي مغناطوبلوري شديد را ايجاد نمايد».

 

 

وي در يك کار پژوهشي؛ نخست تركيب‌هاي FeCl2,4H2O و Pt(ac AC 2 و احياگر هگزادکانديول را در حلال فنيل اتر در جو نيتروژن حل کرده است. آنگاه اولئيك اسيد و اولئيلامين را اضافه نموده، و دما به 200 oC رسيده است. در اين دما، يك احياگر قوي به نام سوپرهيدرايد را به محلول اضافه کرده که اين خود موجب آزاد شدن سريع اتم‌هاي فلز گرديده است.

 

 

خالص‌سازي نمونه، در چهار مرحله انجام شده است. در اين مراحل به تناوب از حلال‌هاي اتانل و هگزان استفاده شده است. ناخالصي‌ها در اتانول حل شده و نانوذرات، رسوب کرده‌اند. آنگاه با اضافه نمودن اولئيک اسيد و اولئيلامين، نانوذرات در هگزان به صورت کلوئيدي باقي مانده و ناخالصي‌ها رسوب نموده‌اند. در ادامه اين نانوذرات با ذرات نمك به منظور جلوگيري از كلوخه‌اي شدن بعد از عمليات گرمايي، تركيب شده‌اند. ذرات نمك با قطر متوسط 1 ميکرون با روش ارتعاش آلتراسونيك به عنوان محيط جداساز نانوذرات تهيه شده و نمونه به همراه نمک NaCl در کوره شامل Ar و H2، در دماي 600 oC براي مدت زمان معيني قرار گرفته تا نتيجه يک گذار فاز بلوري، و افزايش وادارندگي مغناطيسي قابل مطالعه باشد.

 

 

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد كه نانوذرات FePt پايدار، بعد از گرمادهي در دماي 700 oC در محيط جداساز نمك، طي فرايند آلتراسونيك ايجاد مي‌شوند.

 

 

آقاي فرهمندجو در پايان گفتگو افزود: «با اين فناوري مي‌توان مشکل بسياري از صنايع از جمله صنعت الکترونيک، به خصوص ساخت هارد ديسک‌هاي مغناطيسي را حل نمود».

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
ساخت لوگو - ساخت بنر - ساخت تبلیغات سه بعدی - پروژه های 3d

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ساخت ذرات نابودکننده سلول هاي سرطاني 

 

ساخت ذرات ریز

 

 

کوالالامپور - محققان نيوزيلندي موفق به ساخت ذرات ريز نوري شده اند که قادر به يافتن و نابود کردن سلول هاي سرطاني در بدن هستند.

 

 

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا به نقل از روزنامه دامينيون پست نيوزيلند ، دانشمندان شهر ولينگتون موفق به ساخت ذرات بسيار ريز نوري شده اند که به دنبال سلولهاي سرطاني در بدن مي گردند و آنها را قبل از تبديل شدن به تومور خطرناک غيرقابل کنترل نابود مي کنند.

 

 

پروفسور ريچارد تيلي از دانشگاه ويکتوريا شهر ولينگتون، اعلام کرد: بعد از گذشت نزديک به شش سال محققين موفق به ساخت وسيله کشف بيماري سرطان که هنوز در مرحله نخست تک سلولي قرار دارد، شده اند.

 

 

بر اساس اين گزارش، در مواردي اسکن هاي ام آر آي قادر به تشخيص تومور تا زماني که به اندازه 2/5 سانتيمتر رشد نکنند نيستند.

 

 

پروفسور ريچارد تيلي گفت که اين روش تشخيص جديد به معناي تشخيص زودهنگام بيماري و سلولهاي بيمار مي باشد که براي پزشکان در معالجه بيماري و تبديل نشدن به سرطان، بسيار کليدي و با اهميت است.

 

 

بر اساس اين گزارش، گفته مي شود اين کشف بعد از آن صورت گرفت که دکتر تيلي متخصص شيمي سنتز، راهي براي ساخت ذرات ريز سيليکاني که از خود نور هم منتشر مي کنند، يافت.

 

 

ذرات فوق با نام "ذرات کوانتومي" در لوله هاي آزمايشي ساخته شده و سپس زير ميکروسکوپهاي الکترونيکي بزرگ تجزيه مي شوند. تحقيقات و ساخت ذرات فوق در دانشگاه ويکتورياي شهر ولينگتون صورت گرفته است.

 

 

اين گزارش حاکي است، اگرچه ذرات کوانتوم ديگري در خارج و در کشورهاي ديگر ساخته شده است اما اين ذرات برخلاف ذرات پيشين از مواد شيميايي سمي ساخته نشده اند. اين تيم تحقيقاتي روشي را براي ترکيب ذرات کوانتوم به سلول سرطاني يافته است، بنابراين پزشکان مي توانند تومورهاي احتمالي را تشخيص دهند و زير نظر داشته باشند.

 

 

اين ذرات مي توانند مواد دارويي را حمل کنند و سلول هدف را معالجه کنند. بدين ترتيب زيان هاي جانبي شيمي درماني در بيماران نيز وجود نخواهد داشت. با اين ذرات کوانتومي مي توان سلول هاي سرطاني را تک تک مورد هدف قرار داده و آنها را نابود کرد.

 

 

بر اساس اين گزارش، اين روش بيشتر براي يافتن سلول هاي سرطاني پوست موثر است.

 

دکتر تيلي همچنين گفت که براي سلول هاي داخلي تر بدن تلاش هايي صورت گرفته است.

 

وي گفت: اين ذرات براي اسکن هاي ام آي آر بسيار موثرتر و آشکارتر هستندو بدين ترتيب ذرات يابنده خوبي براي استفاده از اسکن هاي ام آي آر مي باشند.

 

 

يافته هاي فوق براي چاپ در يکي از برجسته ترين مجلات عملي در دنيا با نام مجله انجمن شيمي آمريکا پذيرفته شده است. گفتني است تيم فوق قوت خود در کار تحقيقاتي اش را مرهون متنوع بودن تخصص محققين خود مي داند.