دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

حرکت موج ایدز به سوی تماس جنسی/رفتار محافظت نشده در افراد زیر 25 سالحرکت موج ایدز به سوی تماس جنسی/رفتار محافظت نشده در افراد زیر 25 سال

رئیس مرکز تحقیقات ایدز، از نحوه تعامل مسئولان وزارت آموزش و پرورش با وزارت بهداشت در بحث آموزش و اطلاع رسانی پیرامون HIV/ ایدز به شدت گلایه کرد و گفت: برنامه ها در آموزش و پرورش، قائم به فرد است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

دکتر مینو محرز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: مشکل بزرگی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، موج بیماری ایدز است که به طرف تماس جنسی رفته و سکوت رسانه ها در این زمینه به جوانان لطمه می زند.

وی با عنوان این مطلب که جوانان با استفاده از مواد محرک که خیلی رایج شده است دچار مشکل می شوند، افزود: من نگران این افزایش بسیار سریع انتقال ایدز از طریق تماس جنسی هستم که داریم به چشم خودمان می بینیم.

محرز با انتقاد از عملکرد رسانه ملی در بحث اطلاع رسانی پیرامون ایدز، اظهار داشت: 80 درصد مردم جامعه برای اولین بار کلمه ایدز را از تلویزیون شنیده بودند. از همین رو، معتقدیم که رسانه ملی باید بیش از سایر رسانه ها به این موضوع ورود کند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز در خصوص اهمیت ورود موضوع ایدز به کتابهای درسی دانش آموزان، گفت: خیلی وقت پیش باید این کار انجام می شد و البته به نوعی این موضوع در فوق برنامه دانش آموزان ورود پیدا کرد ولی بعدا متوقف شد.

محرز با اظهار تاسف از اینکه برنامه ریزیها برای موضوعاتی مثل ایدز در آموزش و پرورش قائم به فرد است، افزود: اگر یک وزیر خوشش نیامد، این موضوع را کنار می گذارد و یک وزیر اگر نگرش مثبت به این موضوع داشته باشد، قبول می کند. و این مسئله است که یک مقداری به برنامه های ایدز آسیب می زند.

وی ادامه داد: فردی که بر مسند کار قرار می گیرد باید یک مقدار راجع به چنین مسائلی با بقیه دستگاهها مشاوره کند. فقط "نه" نباید باشد، چون این مسئله به جوانان لطمه می زند.

این متخصص بیماریهای عفونی با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت از مدتها قبل در تعامل با وزارت آموزش و پرورش بوده است، گفت: متاسفانه هیچ وقت از این تعامل به نتیجه نرسیده ایم، چون نگرش منفی و عدم آگاهی از این موضوع در این وزارتخانه وجود دارد و معتقد نیستند که سن یادگیری چنین مسائلی در دنیا و ایران پایین آمده است.

محرز با بیان این مطلب که مسائل جنسی یک غریزه طبیعی است، افزود: وقتی آموزش و اطلاع رسانی در کار نباشد، باید شاهد باشیم که جوانی در 22 سالگی با ابتلا به ایدز به مطب من مراجعه می کند.

وی با اشاره به اینکه هنوز هیچ گزارش رسمی از افزایش آمار جوانان مبتلا به ایدز در کشور تهیه نشده است، گفت: این موضوع زمان بر است ولی داریم می بینیم که نمونه هایی از افراد زیر 25 سال به ما مراجعه می کنند که تنها رفتار پرخطرشان، تماس جنسی محافظت نشده بوده است، چون بلد نبوده اند چکار کنند./مهر

 


ویدیو مرتبط :
تاثیر آموزش جنسی در مدارس آمریکا و بحث سند 2030 بر مصونیت افراد در برابر تعرض های جنسی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رئیس مرکز تحقیقات ایدز: صورت مسئله را پاک نکنیم، تماسهای حفاظت نشده جنسی وجود دارداخبار,اخباراجتماعی,بیماری ایدز

 

 اخبار اجتماعی - رئیس مرکز تحقیقات ایدز: صورت مسئله را پاک نکنیم، تماسهای حفاظت نشده جنسی وجود دارد

متاسفانه در دوسال اخیر تماس جنسی، تبدیل به راه غالب انتقال بیماری و ابتلا به آن شده است. سن متوسط ابتلا به «ایدز» از طریق تماس جنسی 25 تا 30سال است. از آنجایی که این بیماری تا سال‌ها هیچ علامت بالینی‌ای ندارد، بنابراین همیشه در تماس‌های جنسی رعایت پیشگیری از طریق تماس جنسی محافظت‌شده لازم است.

متاسفانه به‌علت عدم‌آگاهی جوانان، این بیماری از طریق تماس جنسی به‌سرعت رو به افزایش است. توصیه به آموزش مداوم و شفاف به مردم و جوانان و آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان در طول دوران تحصیل از مهم‌ترین وظایف رسانه‌هاست. من به دلیل شغل خود، شاهد مراجعه بسیار زیاد جوانان مبتلا به «اچ‌آی‌وی» در اثر تماس حفاظت‌نشده جنسی هستم و روزبه‌روز این مراجعات افزایش می‌یابد.

علت ابتلای جوانان، عدم اطلاع از بیماری و نداشتن مهارت کافی برای حفظ خود از آسیب‌های اجتماعی است. عدم‌آموزش و سکوت، پاک‌کردن صورت‌مساله است. باید قبول کرد تماس جنسی محافظت‌نشده وجود دارد و مطالعات، این را تایید می‌کند. باید به فکر آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی جوانان باشیم.


 اخباراجتماعی - شرق