دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تمرین فضانوردی در دل غارها +تصاویراخبار علمی آموزشی - تمرین فضانوردی در دل غارها +تصاویر

فضانوردان آژانس فضایی اروپا (ESA) برای آماده‌سازی به منظور انجام مأموریت‌های فضایی به مدت یک هفته درون یک غار به اقامت و تمرین پرداختند.

 اخبار,اخبار علمی آموزشی,فضانوردی

 

آژانس فضایی اروپا با هدف آماده‌سازی فضانوردان برای انجام مأموریت‌های فضایی، دوره ویژه‌ای تحت عنوان دوره اکتشافی CAVES را در اعماق زمین و داخل محیط یک غار برگزار کرد.فضانوردان حاضر در دوره 2013 Caves نحوه انجام کار گروهی در تیم‌های چند فرهنگی تحت شرایط دشوار را تمرین کردند؛ این دوره تا حد ممکن مشابه به پروازهای فضایی طراحی شده بود.


این غارنوردان متشکل از شش فضانورد بودند که بمدت یک هفته در یکی از غارهای ایتالیا، شرایط ایزوله و خطرات احتمالی در مأموریت‌های فضایی را تجربه کردند.پیاده‌روی در شرایط تاریک غار Sa Grutta در جزیره ساردینا به همراه فهرستی از آزمایشات علمی، بخشی از مأموریت یک هفته‌ای غارنوردان را تشکیل می‌داد.برنامه روزمره ساکنان ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) از نظم خاصی برخودار بوده و شامل انجام آزمایشات علمی و تحقیقاتی مختلفی است که فضانوردان در شرایط حضور در غار این برنامه را شبیه‌سازی و تمرین کردند.


جمع‌آوری نمونه برای بررسی توپوگرافی غار، آزمایشات علمی از جمله بررسی شیمی آب، میکروبیولوژی خاک و سطح، بررسی جو دی‌اکسید کربن، دما و رطوبت از جمله فعالیت غارنوردان بود.
برای حفظ سلامت و امنیت فضانوردان، مسیرهای مطمئنی توسط برگزار کنندگان دوره CAVES‌ انتخاب شد و با توجه به تجربیات کسب شده در دوره‌های قبلی، برای فضانوردان کفش‌های مناسب، چراغ روی کلاه و مانیتور قابل حمل بررسی دی‌اکسید کربن در نظر گرفته شد.

مایک برات و جک فیشر از ناسا، پائولو نسپولی از آژانس فضایی اروپا، جرمی هانزن از آژانس فضایی کانادا، ساتوشی فوروکاوا از آژانس فضایی ژاپن و الکسی اوچینین از آژانس فضایی فدرال روسیه، شش فضانورد حاضر در دوره 2013 CAVES را تشکیل می‌دادند.

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,فضانوردی

 تمرینات فضانوردان در اعماق غاری در ایتالیا

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,فضانوردی

دوره 2013 CAVES برای آمادگی فضانوردان در مأموریت های فضایی

 

اخبار,اخبار علمی آموزشی,فضانوردی

دوره 2013 CAVES برای آمادگی فضانوردان در مأموریت های فضایی

 

اخبار علمی آموزشی - ایسنا


ویدیو مرتبط :
تمرین فضانوردی پلاتینیوم

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تمرین ماهنوردی فضانوردان در آب‌های مدیترانه + تصاویرتمرین ماهنوردی فضانوردان در آب‌های مدیترانه + تصاویر

آژانس فضایی اروپا دور جدید تمرینات آموزشی فضانوردان را در اعماق آب‌های دریای مدیترانه برگزار کرد.

شاید دیدن تصاویر فضانوردان در لباس فضانوردی و یک محیط خاکستری رنگ بیشتر تداعی کننده پیاده روی بر سطح کره ماه باشد، اما این تصاویر در حقیقت تمرینات آموزشی ماه نوردی را نشان می دهد که در اعماق آب های دریای مدیترانه برگزار شده است.

«ژان فرانسوا کلروی» و «هرو استونین» از فضانوردان آژانس فضایی اروپا (ESA) در این تمرینات، تجربه ماه نوردی «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» در مأموریت آپولو 11 را در اعماق آب‌ها شبیه‌سازی می‌کند.

شبیه‌سازی ماه‌نوردی فضانوردان در اعماق دریا تحت عنوان برنامه آپولو 11 زیر دریا (Apollo 11 Under The Sea) برگزار شد.

این برنامه با همکاری شرکت غواصی اعماق دریا Comex انجام شد و با تنظیم شناوری فضانوردان به یک ششم گرانش روی زمین در اعماق دریای مدیترانه، حالتی مشابه جاذبه ماه شبیه‌سازی شد.

در طول این تمرینات، فضانوردان از لباس های فضانوردی مخصوص که بر اساس لباس فضانوردی Orlan روسیه طراحی شده است، استفاده کردند.

جمع‌آوری چندین نمونه خاک با کمک ابزاری مشابه ابزار مورد استفاده در مأموریت آپولو 11 بخش دیگری از تمرینات فضانوردان در اعماق دریا محسوب می‌شد.

به گفته مقامات ESA، این تمرینات گام نخست برای آموزش متخصصان در برنامه شبیه‌سازی راهپیمایی فضایی بر سطح ماه، مریخ و سیارک‌ها محسوب می‌شود.

تمرین ماهنوردی فضانوردان در آب
شبیه سازی ماه نوردی فضانوردان در اعماق دریا

 

تمرین ماهنوردی فضانوردان در آب
شبیه‌سازی ماه نوردی فضانوردان در اعماق دریا

منبع : isna.ir