دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تغییر نظام آموزشی دانشگاه‌ها 

تغییر نظام آموزشی دانشگاه‌ها نیازمند مصوبه مجلس است

 

 

تغییر نظام آموزشی دانشگاه‌ها نیازمند مصوبه مجلس است .

 

 

كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد وزارت علوم مبنی بر ۴ ترمه شدن دانشگاه‌ها یا ترم‌های فصلی، مخالف است.

 


علی كریمی فیروزجایی، عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این مطلب به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: وزارت علوم چند پیشنهاد برای اصلاح تقویم آموزشی دانشگاه‌ها مطرح كرده است كه یكی از این پیشنهادات ۴ ترمه شدن دانشگاه‌ها و یك پیشنهاد تبدیل سال تحصیلی به دو نیمسال بلند و كوتاه است كه هیچ‌كدام از این پیشنهادات در كمیسیون رای نیاورد، ضمن این‌كه كمیسیون به شدت با ۴ ترمه شدن دانشگاه‌ها مخالف است و قرار است كمیسیون طی نامه‌ای مراتب مخالفت خود را به وزارت علوم اعلام كند.

 


نماینده مردم بابل در خانه ملت اصل ساماندهی تعطیلات در نظام اداری و مخصوصا در نظام آموزشی كشور را مهم دانست كه باید حتما تحقق یابد.

 


وی با اشاره به تعطیلات موجود در طول سال و تاثیر آن بر عملكرد دانشگاه‌ها، گفت: یكی از تعطیلات نظام آموزشی تعطیلی میان دو ترم است كه تصادفا در كشور ما با ایام دهه فجر و تعطیلات آن مصادف است كه باید به گونه‌ای ساماندهی شود تا همان‌طور كه در آموزش و پرورش برای ایام دهه فجر برنامه داریم، دانشگاه‌ها هم برنامه‌ تعریف كنند، اما لازمه این كار این است كه دانشگاه‌ها نیمه فعال و به عبارتی تق و لق نباشند یعنی باید امتحانات را زودتر برگزار كنیم تا آغاز بهمن‌ ماه آغاز منظم ترم دوم باشد.

 


كریمی فیروزجایی هم‌چنین گفت: امروز از روسای برخی دانشگاه‌ها درباره زمان آغاز ترم دوم سوال كردم كه پاسخ دادند هفته آینده زمان شروع كلاس‌هاست، اما چون به تعطیلات دهه فجر و ۲۸ صفر برمی‌خورد عملا آغاز این ترم به اول اسفند موكول می‌شود، به تعبیر بهتر در بهمن‌ ماه وقت مفیدی داریم كه به همین راحتی از دست می‌دهیم لذا باید حتما این موضوع را ساماندهی كنیم.

 


رییس كمیته آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: تعطیلات نوروز هم در نیمسال دوم اتفاق می‌افتد به گونه‌ای كه یك هفته پیش از تعطیلات نوروز و دو سه هفته و بعضا یك ماه بعد از تعطیلات عید، كلاس‌ها به درستی برگزار نمی‌شوند كه این موضوع به شدت به نظام آموزشی دانشگاه‌ها ضربه وارد می‌كند كه حتما باید مدیریت شود. راجع به تابستان هم در هیچ جای دنیا تابستان سه ماه تعطیل نیست این هم باید با مدیریت كارآمد به دو ماه كاهش یابد.

 


این‌ها مباحث جدی و اساسی است كه نیاز به تغییر ساختار وزارت علوم دارد، اما راهكار آن تبدیل دو نیمسال تحصیلی به ۴ ترم نیست بلكه باید با مدیریت و سخت‌گیری جدی‌تر، همكاری روسای دانشگاه و اساتید و فرهنگ‌سازی هم در نظام اداری كه تعطیلات زیادی در مقایسه با كشورهای دیگر دنیا دارد و هم در نظام آموزش عالی، تغییرات اساسی ایجاد كنیم.

 


كریمی فیروزجایی پیشنهاد كرد: باید شروع كلاس‌ها را از اول مهرماه به ۱۰-۱۵ شهریور ببریم، اگر این اتفاق رخ دهد امتحانات ترم اول دو هفته زودتر و ثبت‌نام ترم دوم قبل از بهمن انجام می‌شود، اما متاسفانه هم‌اكنون ثبت‌نام نیمسال دوم اوایل بهمن است و گفته می‌شود كه احتمالا كلاس‌ها تا پایان بهمن تشكیل نخواهد شد كه این برای ما خیلی بد است، لذا باید شروع نیمسال تحصیلی دوم را به اول بهمن انتقال دهیم تا ۲ ماه وقت مفید این طرف عید وجود داشته باشد و پیش از آغاز فصل گرما یعنی نهایتا آخر خرداد امتحانات ترم دوم را به پایان برسانیم، چراكه در برخی از شهرهای كشور شرایط اقلیمی به گونه‌ایست كه تابستان بسیار گرمی دارند.

 


عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خاتمه تاكید كرد: اولین كاری كه وزارت علوم باید انجام دهد این است كه تعطیلات میان دو ترم، تعطیلات عید و تعطیلات تابستان را با قاطعیت جدی‌تری ساماندهی كند. تنظیم تقویم دانشگاهی اگر در همین حد باشد از اختیارات وزارت علوم و روسای دانشگاه‌هاست و نیازی به مصوبه مجلس ندارد، اما تغییر نظام آموزشی دانشگاه‌ها همانند حذف دو نیمسال و ایجاد ۴ ترم نیاز به مصوبه مجلس دارد كه مجلس هم با این كار موافق نیست.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
تغییر در نظام آموزشی - دوبله ی فارسی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نظام‌آموزشی تغییر كرد؛ 6 سال ابتدایی، 3 سال راهنمایی و...وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه تغییر نظام آموزشی به شش ــ سه ــ سه(شش سال ابتدایی، سه سال راهنمایی و سه سال دبیرستان) به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، گفت: احتمال تغییر نظام آموزشی به 4 دوره 3 ساله در 5 سال آینده که طی چند روز گذشته مطرح شده بود، تکذیب می شود.

 

حمیدرضا حاجی بابایی در گفت وگو با ایلنا،گفت: در چند روز اخیر بر خی رسانه‌ها از احتمال تغییر نظام آموزشی به 4 دوره 3 ساله در 5 سال آینده خبردادند که از نظر ما کذب است و باید اعلام کنم نظام آموزشی مورد نظر بر اساس سند ملی آموزش و پرورش ، همان دوره 6 ، 3 ،3 است نه چیز دیگری که مطرح شده است.

وی در رابطه با زمان اجرای این طرح گفت: هنوز زمان اجرای این طرح ابلاغ نشده است، اما از زمانی كه اجرای این تغییر ابلاغ شود، تغییر نظام آموزشی اجرا می‌شود، اما پیش‌بینی ما این است كه این تغییر از مهر ماه سال تحصیلی آینده در مدارس كشور اجرایی شود.

حاجی بابایی تاکید كرد: هم اكنون كتاب‌های اول و ششم ابتدایی آماده چاپ است واستخدام نیروهای جدید از طریق آزمون در دوره ابتدایی در واقع به نوعی آماده‌سازی برای اجرای تغییر نظام آموزشی كشور بوده است.../ایلنا