دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تصور زاد و ولد «خال» اشتباه است 

 تصور زاد و ولد «خال» اشتباه است

 

چنانچه تغییری در وسعت یا رنگ خال ایجاد شود با نظر پزشک خال را می توان برداشت (اکثر این خال ها ژنتیکی هستند) و این عقیده که یک خال زاد و ولد می کند، اشتباه است.

دکتر سیمین زارعی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، گفت: خال های اکتسابی از سن ۴ سالگی به وجود می آیند كه تعداد آنها نیز ژنتیکی است. زاد و لد در یک خال به هیچ عنوان رخ نمی دهد و این فرضیه اشتباه است.

وی افزود: خال ها دو نوع هستند مادرزادی و اکتسابی. از سن ۴ سالگی به بعد ممکن است همه انسان ها خال های اکتسابی را کسب کنند اما خال مادرزادی سه نوع هستند و چون ممکن است در این نوع خال ها تغییرات بدخیمی بیشتر از خال های اکتسابی باشند نیاز به توجه بیشتری دارند.

خال های مادرزادی کوچک و متوسط را تا سن بلوغ زیر نظر می گیرند و سایز و اندازه آنها را مرتبا یادداشت می کنند.

اگر تغییری در وسعت یا رنگ آنها به وجود آمد باید به پزشک مراجعه کرد و خال را برداشت ولی اگر خال متوسط یا کوچک تغییری نکرد بعد از سن بلوغ می توان در صورت تمایل آن را برداشت.

دکتر زارعی عنوان کرد: اگر خال مسطح قرینه نباشد و بیشتر از یک رنگ در آن دیده شود ترجیحا باید آن را برداشت زیرا احتمال تغییرات ناخوشایند در آن در مقایسه با خالی که رشد منظم حالت قرینه و یکرنگ دارد، بیشتر است.

اگر والدین مشاهده كردند که خال فرزندشان حالت نامنظم و بیش از یکرنگ دارد باید به پزشک مراجعه کنند تا تحت نظر قرار گیرد..... / خبرگزارى ایسنا 


ویدیو مرتبط :
ماینکرفت: زاد و ولد موجودات - گیمرز دات آی آر

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

۹ تصور اشتباه در مورد مراقبت از پوستمراقبت از پوست,برنزه کردن پوست, پوست ناسالم

بخش عمده ای از محصولات یا درمان های مربوط به پوست بیشتر اوقات همراه با تصورات غلط است. آنابل رابرتسون این ۹ تصور غلط را گردآوری کرده سپس با متخصصان بیماری های پوستی در میان گذاشته است همچنین خانم دکتر لویسه چانگ فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد و دانشکده پزشکی نیویورک نیز این مطالب گردآوری شده را از لحاظ تخصصی مرور کرده تا با اطلاعات جاری پزشکی منافات نداشته باشد.


▪ تصور اشتباه اول:
می گویند برنزه کردن پوست هیچ اشکالی ندارد به خصوص اگر محفظه مخصوص برنزه شدن محتوی اشعه فرابنفش از نوع b نباشد. همه ما می دانیم که برنزه کردن پوست ناسالم و یکی از دلایل ایجاد سرطان پوست همچنین پیر و چروکیده شدن زودهنگام پوست است. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها مدعی هستند آن بخش مضر از پرتوها به خصوص فرابنفش نوع b را که عامل اصلی آفتاب سوختگی است به کمک فیلترها و صافی های مخصوص حذف می کنند اما دکتر جنی کیم استادیار پزشکی دانشکده پزشکی دیوید گیفن دانشگاه کالیفرنیا می گوید هر چقدر هم از فیلتر استفاده شود دلیل اصلی برنزه شدن پوست در معرض قرار گرفتن آن با پرتوهای فرابنفش است و این اشعه به اعماق پوست نفوذ می کند و پیرشدگی زودرس و حتی سرطان را به دنبال دارد.


▪ تصور اشتباه دوم:
هرچه عدد spf روی مواد آرایشی بالاتر باشد بهتر می تواند از پوست محافظت کند. سه نوع اشعه یووی یا فرابنفش وجود دارد که با سه حرف a، b و c مشخص می شوند. نوع a از همه نافذتر است و رنگدانه های پوست را تغییر داده و باعث اصلی برنزه شدن است. نوع b دلیل اصلی آفتاب سوختگی است اما هر دو نوع می تواند به ماده وراثتی انسان یعنی dna لطمه وارد کند و پیری و چروکیدگی زودرس ایجاد کند. نوع c جذب جو زمین می شود و به انسان نمی رسد. عدد spf میزان محافظت در برابر اشعه یووی از نوع b را مشخص می کند اما اگر مواد آرایشی محتوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هم باشد در آن صورت نوع a را هم جذب می کند. عملکرد بهتر هم به وجود موادی از قبیل مکسوریل، اکسی بنزون، یا اووبنزون بستگی دارد. با این وصف مواد آرایشی مانع رسیدن اشعه یووی به اعماق پوست به طور کامل نیست.


▪ تصور اشتباه سوم:
در روز ابری نیازی به محافظت در برابر اشعه یووی نیست. حتی در روز ابری هم پوست انسان از خطر اشعه فرابنفش در امان نیست و نیاز به مراقبت دارد. مواد آرایشی هم شما را اشتباه نیندازد چون سازندگان مواد آرایشی مدعی هستند که محصولاتشان محتوی مواد جذب کننده یووی است و محصولات خود را با اعداد مختلف spf به فروش می رسانند اما به خاطر داشته باشید که مواد آرایشی جلوی اشعه یووی را نمی گیرند. دکتر لسلی بومان مدیر گروه مواد آرایشی دانشگاه میامی و نویسنده کتاب راه حلی برای تعیین نوع پوست می گوید حداقل باید ۱۴ تا ۱۵ برابر آنچه یک فرد عادی برای آرایش استفاده می کند باید به صورت مالیده شود تا اثر ضدیووی داشته باشد.


▪ تصور اشتباه چهارم:
مالیدن صابون به صورت باعث سلامت پوست و جلوگیری از بروز جوش در صورت می شود. دکتر ساندی جانسون متخصص پوست شاغل در گروه بیماری های پوستی در فورت اسمیت می گوید: «اتفاقا برعکس زدودن چربی پوست و بردن یک لایه از سطح پوست هم موجب کاهش میزان محافظت از پوست می شود و هم باعث افزایش احتمال آفتاب سوختگی و بروز بثورات جلدی می شود.» به نظر وی بهتر است پوست صورت با ملایمت شسته شود و بد نیست که از مواد مرطوب کننده یا کرم های ضدآفتاب استفاده شود.


▪ تصور اشتباه پنجم:
وقتی جوش صورت چرکی می شود بهتر است چرک را از پوست خارج کرد. ساندی جانسون در این باره هم می گوید: وقتی با فشار چرک را از پوست خارج می کنید در ظاهر از شر آن خلاص می شوید غافل از این که بخشی از این چرک به لایه های عمیق تر پوست رخنه می کند. هر چه این چرک به لایه های عمیق تر می رود واکنش های التهابی پوست را تشدید می کند برای همین چند روز بعد دوباره جوش های جدید سربرمی آورد.


▪ تصور اشتباه ششم:
microdermabrasion برای مراقبت از پوست مناسب است. بومان می گوید استفاده از آن به تمام معنی هدر دادن پول است.


▪ تصور اشتباه هفتم:
محصولات گران تر بهترند. مواد اولیه سازنده بسیاری از محصولات با هم مشابهند. دکتر کیم می گوید اگر می خواهید پول به بسته بندی بهتر یا بوی مطبوع تر یا احساس خوشایندتر بدهید این بستگی به ذائقه شما دارد والا لزوما گران تر به معنی بهتر نیست.


▪ تصور اشتباه هشتم:
محصولات ضدچروک پوست می توانند چروک پوست را از بین ببرند. اکثر این مواد فقط با هیدراته کردن پوست باعث نشاط و شادابی موقت پوست می شوند. بنابراین به دام هوچی گری نیفتید. فقط رتینول و ترتینوئین تا حدودی مؤثرند اما معجزه آسا هم نیستند.


▪ تصور اشتباه نهم:
اشعه لیزر می تواند فرد را ۲۰ سال جوان کند البته روزبه روز خواص استفاده از لیزر آشکارتر می شود و تا حدودی در برداشتن لکه ها و خال ها به کار می آید. گاهی حتی در فعال کردن کولاژن پوست مؤثرند و عوارض جانبی کمتری دارند اما بهتر است واقع بین باشید و به دام هوچی گری نیفتید، لیزر انسان را جوان تر نمی کند.
منبع :روزنامه سرمایه