دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تصاویر جدید ماهواره‌ای از آرامش کم‌نظیر زمینتصاویر ماهواره‌ای,تصویر ماهواره‌ای از آرامش زمین

تصاویر جدید ماهواره‌ای از آرامش کم‌نظیر زمین

تصویر جدید ماهواره‌ای یک لحظه نادر از آرامش زمین را به نمایش می‌گذارند؛ زمانی که آسمان بر فراز سه اقیانوس سیاره صاف و بدون ابر است.

 این تصویر که در روز هشتم سپتامبر(17 شهریور) به ثبت رسیده، نشان‌دهنده نبود گردباد، توفانهای موسمی یا گرمسیری در حوضه اقیانوسهای اطلس، آرام و هند است.

ترکیبی از 14 تصویر ماهواره‌ای برای ایجاد این تصویر خیره‌کننده در کنار هم قرار گرفته‌اند.

این در حالیست که پوشش ابری زیاد و سیستمهای کوچکتر توفان در تصویر دیده می‌شود.

در اقیانوس آرام شرقی، بقایای توفان گرمسیری لورنا در نزدیکی شبه جزیره باخا در حال تجزیه است.

در اقیانوس اطلس شرقی، تکه‌هایی از پدیده افسردگی گرمسیری در حال آغاز دیده می‌شود که در نزدیکی جزایر کیپ‌ورد در حال تجمع است.

روز بعد از این تصویر، توفان گرمسیری هومبرتو شکل می‌گیرد.

این تصاویر رنگ طبیعی توسط دوربین VIIRS بر روی ماهواره Suomi NPP ثبت شده‌اند. همچنین این میزان آرامش در زمین در یک روز بسیار نادر است.

ماه گذشته سازمان ملی جوی و اقیانوسی آمریکا نمداری از 11 هزار و 67 گردباد گرمسیری ترسیم کرد که از زمان آغاز ثبت روی زمین رخ داده‌اند.

تصویر بدست آمده نمایشگر بیشترین مناطق توفانزده جهان بودند.

فراوانی همپوشانی توفان در نیمکره غربی بسیار پایین‌تر از نیمکره شرقی بود. محققان همچنین نقشه دومی طراحی کردند که شدت توفانها را نمایش می‌داد.

برخلاف تصویر اول از فراوانی، شمال غرب اقیانوس اطلس انتشار توفانهای قوی‌تری را نسبت به سایر مناطق زمین نمایش داد، در حالی که در اقیانوس آرام، قوی‌ترین گردبادها به نظر می‌رسد که در نزدیکی فیلیپین گرد هم می‌آیند.

در ارزیابی‌های ماه مه و اوت 2013، مرکز ملی توفان پیش‌بینی کرد که این فصلها احتمالا 70 درصد فعال‌تر از فصلهای عادی باشند و 13 تا 20 توفان و هفت تا 11 گردباد را نام برده بود. /ایسنا

تصاویر ماهواره‌ای,تصویر ماهواره‌ای از آرامش زمین

 نقشه سازمان ملی جوی و جغرافیایی آمریکا از گردبادهای زمین

 


ویدیو مرتبط :
تصاویر ماهواره ای شگفت آور از فراز کره زمین

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نمایش تصاویر ماهواره ای جدید پارچین به وسیله آژانس

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

نمایش تصاویر ماهواره ای جدید پارچین به وسیله آژانس

هر چه به زمان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی آنرژی اتمی در اوخر شهریور نزدیک می شویم ، فشارها به ایران و برنامه هسته ای این کشور افزایش می باید ، تا اعضا بتوانند در بیانیه پایانی متقاعد شوند تا از عبارات الزام آورتری علیه ایران در باره برنامه هسته ایش استفاده کنند . 

به گزارش «تابناک » ، در تازه ترین مورد از این فشار ها ، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با نمایش تصاویری ماهواره ای از مجتمع نظامی پارچین به دیپلماتها، ایران را به پاکسازی هسته ای این مجتمع متهم کرد. 

به گزارش «بی بی سی»و به نقل از دیپلماتهای غربی این تصاویر که در یک نشست غیر علنی نمایندگان کشورهای عضو آژانس به نمایش گذاشته شد، ظاهرا ً از تلاشی هدفمند طی ماه های اخیر برای پاکسازی این مجتمع از آثار آزمایش های احتمالی مربوط به برنامه هسته ای ایران خبر می دهند. ایران میگوید مجتمع پارچین صرفا ً یک محوطه نظامی متعارف است که ایران مکلف نیست بازرسان آژانس را به آن راه دهد. مساله ای که کارشناسان غربی هم بر آن تاکید می کنند.

در واکنش به نمایش این تصاور ماهواره ای، علی اصغر سلطانیه، سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: "فعالیتهایی که ادعا می شود در حریم این نقاط (توسط آژانس) شناسایی شده اند" هیچ ارتباطی با تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارند.

آقای سلطانیه افزود: " استناد صرف به یک سری تصاویر از بالا یا تصاویر ماهواره ای، برای فعالیت حرفه ای آژانس روش قابل قبولی نیست."

اجلاس بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است بین دهم تا چهاردهم سپتامبر (یعنی چهار روز دیگر) در وین، پایتخت اتریش برگزار شود./تابناک