دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تصاویری از آنچه در قلبتان می گذرد! 

تصاویری از آنچه در قلبتان می گذرد

 

 

قلب انسان یکی از شگفتی های بدن و از اندامهایی است که مشاهده تصاویر دقیق از بیرون و درون آن در حالت زنده جز در موارد خاص شاید چندان امکانپذیر نباشد اما پرتونگاری به خوبی توانسته است آنچه در قلب انسان می گذرد را آشکار کند.

 


تکنیک آنژیوگرافی شیوه ای رایج از تصویربرداری از عروق خونی با کمک مواد رنگی و پرتونگاری به منظور تشخیص انسداد عروق خونی در بدن و قلب، تصویری زیبا از قلب سالم انسان را به همراه جزئیات دقیقی از عروق خونی آن خلق کرده است.

 


تصویر آنژیوگرافی از قلب سالم

 


مایع رنگی غیر شفافی که در این شیوه به رگهای فرد تزریق می شود می تواند کوچکترین گرفتگی را در رگهای خونی آشکار سازد به بیانی دیگر باریک بودن بیش از حد رگها نمایانگر وجود بیماری های شریانی در فرد است.

 


تصویری از درون قلب انسان اثر "لنارت نیلسون"

 


درون قلب نیز از رگهای نازک اما قدرتمندی تشکیل شده که روزانه به منظور انتقال مقادیر زیادی خون از میان ۹۷ هزار کیلومتر رگ در حال باز و بسته شدن هستند.

 


قلب انسان زمانی که به درستی کار می کند ماشینی شگفت انگیز است اما زمانی که عروق آن دچار انسداد می شود به یکی از کشنده ترین اندامهای بدن تبدیل می شود به طوری که این بیماری به صورت میانگین سالانه ۷.۲ میلیون نفر را در سرتاسر جهان به کام مرگ می کشاند.

 


ویدیو مرتبط :
به صدای قلبتان گوش کنید

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آنچه در پذیرش دانشجوی دکترا می‌گذرد، فساد استیک عضو هیات انتخاب دکترا:

آنچه در پذیرش دانشجوی دکترا می‌گذرد، فساد است

یکی از اعضای هیات انتخاب آزمون دکترا در دانشگاه علوم اجتماعی با انتقاد از نحوه پذیرش آزمون دکتر می‌گوید: افرادی تحت عنوان اسلامی کردن و عناوین مقدس دیگری فساد را وارد آموزش عالی کرده‌اند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

دکتر سعید معیدفر، دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به خبرنگار نامه می‌گوید: بهترین و باسوادترین دانشجویان ما از ورود به مقطع دکترا باز مانده‌اند و نمی‌دانیم کسانی‌که برای مصاحبه‌های تکمیل ظرفیت معرفی می‌شوند، اصلا از کجا آمده‌اند.

این عضو هیات گزینش در مصاحبه‌هاى دکترا می‌گوید: سال تحصیلی جدید درحالی شروع شد که نه تنها دانشجویان ممتاز ما از ورود به دوره دکترا بازماندند و از این موضوع متحیر هستند، بلکه استادان دانشگاه نیز از آنچه در پذیرش دانشجویان دوره دکترا رخ داده، متحیر و شگفت‌زده هستند و در این مورد سئوال دارند.

این شگفتی و پرسش‌های بی‌پاسخ در حالی در بین متقاضیان کنکور دکترا ریشه دوانده که هر از گاهی انتشار خبری این ابهامات را عمیق‌تر می‌کند.

یک‌هزار و ۵۰۰ دانشجوی جدید پذیرفته می‌شود

دو روز پیش انتشار خبر راهیابی حدود یک‌هزار و ۵۰۰ دانشجوی جدید در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری ۹۱سراسری به مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی کشور آتش جدیدی به خرمن داوطلبان سردرگم آزمون دکتری زد.این خبر را مدیرکل گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد اما سئوالات متعددی را به دنبال خود ایجاد کرد؛ سئوالاتی از سر ابهام و اعتراض.  

استادان هم سوال دارند

در حالی‌که اعتراض به آزمون سال 91 و کیفیت آزمون همچنان ادامه دارد، نحوه پذیرش، بی‌‌اطلاعی از روند کار سازمان سنجش و از همه بدتر بی‌اعتمادی به این سازمان در بین داوطلبان آزمون دکترا که برخی کاربر اینترنتی هستند، نیز مورد انتقاد داوطلبان است. 

دکتر معیدفر از تجربه خودرد آزمون دکترای امسال می‌گوید که در روزهای گذشته عده زیادی با عنوان بورس خارج به داخل به دانشگاه‌ها معرفی شدند که مدرک تحصیلی قبلی برخی از آنها به هیچ وجه با رشته انتخابی دکترا مرتبط نبود. حتی این افراد زبان انگلیسی را در سطح مقدماتی هم نمی‌دانستند، در صورتی که باید نمره قابل توجهی در زبان می‌آوردند، قبلا باید در آزمون آیلتس شرکت می‌کردند. گفتند در وزارت‌ علوم یک تقاضانامه پر کردیم بعد ما را به این دانشگاه معرفی کردند. اما الان فسادی در آموزش عالی ایجاد شده که فقط در صدد ضربه زدن به کیفیت کار دانشگاه‌ها و تنزل بخشیدن به سطح آموزش عالی است.      

اصلا قبولی نداریم، یعنی چه؟

این استاد دانشگاه با یادآوری این موضوع که در سال گذشته اعلام کردند در برخی رشته‌ها اصلا قبولی نداریم،‌ ادامه می‌دهد: این موضوع یا نشانه مشکل جدی در آزمون است یا اینکه دلایل دیگری وجود دارد که دانشجویان و استادان نیز از آن بی‌اطلاع هستند.

دکتر معیدفر ادامه می‌دهد: پارسال درگروه مسایل اجتماعی هیچ قبولی اعلام نکردند و در مرحله بعد چهار نفر را به‌عنوان بورسیه برای این گروه معرفی کردند، که این کار هیچ منطق خاصی نداشت؛ به‌جای سوابق آموزشی افراد به سوابق ارزشی آنها توجه شده بود. 

چرا دانشجویان ممتاز ما در دکترا پذیرفته نشدند

وی تاکید می‌کند در دو سال گذشته بسیاری از دانشجویان ممتاز دانشگاه نتوانستند وارد مقطع دکترا شوند و این موجب سرخوردگی بسیاری از آنها و موجب شد بسیاری برای ادامه تحصیل کشور را ترک کنند.

معیدفر معتقد است آنچه در نحوه پذیرش آزمون دکترا می‌گذرد، ظلم آشکار در حق جوانان است. «با این رفتارها دانشگاه به عنوان یک نهاد مقدس به اغراض سیاسی و فردی الوده می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: متاسفانه ضعیف‌ترین دانشجویان که مشخص نیست از چه رانتی استفاده کرده‌اند در دوره دکترا روی صندلی می‌نشینند که حق آنها نبود و آنها که مستحق ورود به دکترا بودند مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر شدند.     

وی در مورد هویت تازه راه‌یافتگان به آزمون دکتری که به نظر اعضای هیات گزینش صلاحیت علمی چندانی ندارند نیز اضافه می‌کند، مشخص نیست که این افراد چه کسانی هستند، چه هویتی دارند، پشت صحنه ورود این افراد به دانشگاه‌ها چیست؟

وعده کمیسیون آموزش برای بررسی

از سوی دیگر سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز معتقد است «گروه‌های علمی در پذیرش دانشجو برای مقطع دکترا اعمال سلیقه کردند و این اعمال سلیقه ها را در بسیاری از دانشگاه ها به وضوح می توان دید.»

علیرضا سلیمی در انتقاد از اجرای آزمون دکترا از اعتراضات داوطلبان به آزمون یاد می‌کند و در ادامه در مورد اعلام سه برابر ظرفیت پذیرش می‌گوید: سه برابر ظرفیت یعنی اینکه دانشجویانی که نمره آورده‌اند به دانشگاه‌ها معرفی شوند، نه اینکه یک نفر به چند داشگاه معرفی شود و باید مسئولان وزارت علوم به مسائل پیش آمده پاسخ دهند و امیدوارم که در سال آینده شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.به گفته او قرار است موضوع آزمون دکترا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد بررسی قرار گیرد. 

این‌همه سئوال بی پاسخ

در حالی که کش و قوس آزمون دکترا و تکلیف برخی داوطلبان هنوز مشخص نیست، شائبه سهمیه‌های ویژه برای راهیابی برخی با عنوان تکمیل ظرفیت  ایجاد شده است.

فاصله چشم‌گیر رتبه کنکور برخی پذیرفته شدگان به این شائبه‌ها دامن می‌زند ولی سازمان سنجش فقط به انتشار اطلاعیه‌های خبری بسنده می‌کند. البته در مواردی به رسانه‌ها پاسخ می‌دهند که دوربین صدا و سیما پیش‌رویشان قرار داشته باشد تا خبرنگار (میکروفن نگه‌دار) تنها برای جواب‌های آنها به علامت قبول سر تکان دهد.