دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

تشخیص دادن جوجه ها 

« جوجه ها اجسام متحرک را تشخیص می‌دهند »

 

 

جوجه ها اجسام متحرک را تشخیص می‌دهند

 

 

پژوهشگران ایتالیایی دریافتند که جوجه ها از یک مکانیزم ذاتی برخوردارند که به آنها اجازه می دهد اجسام متحرک را از اجسام ثابت تمایز دهند.

 


به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه پادوا و دانشگاه ترنتو دریافتند که مغز حیوانات و انسان به طور ذاتی می تواند اجسام متحرک را برپایه درک حرکت خودمختار خود جسم تشخیص دهد.

 


برای درک اینکه آیا تشخیص یک جسم غیرمتحرک از یک جسم متحرک یک توانایی غریزی و یا ثمره تجربه محیط است این محققان جوجه مرغهای خانگی را مورد بررسی قرار دادند.

 


بلافاصله پس از شکسته شدن یک تخم مرغ و در فقدان تجربیات دیداری گذشته، تصویری از یک جسم متحرک که با حرکت به یک جسم غیرمتحرک می خورد و سبب حرکت جسم دوم می شد به جوجه ها نشان داده شد. از این نوع تحریک برای مطالعه بر روی کودکان ۷ ماهه برای درک پدیده رابطه علی- معلولی استفاده می شود.

 


این دانشمندان مشاهده کردند که پس از تماشای این صحنه، جوجه ها نسبت به جسم اول که خود قادر به حرکت بود توجه و علاقه مندی زیادی نشان دادند.

 


سپس در آزمایش دیگری، دو جسم متحرک به جوجه ها نشان داده و هیچ علاقه مندی از سوی جوجه ها مشاهده نشد.

 


به همین منظور آزمایش اول تکرارشد درحالی که حرکت جسم دوم پس از برخورد جسم اول با سه ثانیه تاخیر شروع می شد به طوری که حتی در این مورد نیز به نظر می رسید که هر دو جسم به طور ذاتی متحرک هستند و بنابراین درک رابطه علی- معلولی میان ضربه جسم اول و حرکت جسم دوم از بین رفت.

 


براساس گزارش گالیه، این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "نتایج تحقیقات ما نشان می دهد مکانیزمی که در تشخیص میان متحرک و غیر متحرک بودن عمل می کند، غریزی است.

 


اکنون دسترسی به این مدل حیوانی راهی به سوی شناسایی فرایندهای مغزی که پایه ذهن اجتماعی ما هستند باز می شود."

 

 

 


ویدیو مرتبط :
فروش دستگاه جوجه کشی خانگی | تشخیص جنسیت جوجه ماکیان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: دادن مقرری به افراد و خانواده‌ها راهگشای معضلات اقتصاد و تولید كشور نیست  مصلحت نظام,آیت‌الله هاشمی رفسنجانی,اخبار,اخبار سیاسی

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

دادن مقرری به افراد و خانواده‌ها راهگشای معضلات اقتصاد و تولید كشور نیست

عمق نجابت کارگران، تحمل مشکلات در عین محق بودن است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عمق نجابت كارگران را تحمل مشكلات در عین محق بودن خواند و با بیان معضلات اصناف گوناگون كشور، به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری اشاره كرد و گفت: اگر آنچه ایشان به درستی و كارشناسانه به عنوان حمایت از تولید، كار و سرمایه ایرانی اعلام كردند، توسط قوای سه‌گانه به صورت جدّی دنبال شود بخش اعظم مشكلات كشور برطرف خواهد شد.

 

آفتاب: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای خانه كارگر و نمایندگان تشكّل‌های كارگری با تبریك روز جهانی كارگر به كارگران كشورمان، اعلام 11 اردیبهشت به عنوان «روز جهانی كارگر» را یكی از تصمیمات خوب سندیكاهای جهانی كارگران خواند و افزود: تعیین روز كارگر، اقدام عاقلانه‌ای در جهت احترام به این قشر عزیز و نشان‌دهنده تأثیر بی‌بدیل كارگران در جامعه بین‌المللی است.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با گرامی‌داشت روز معلم و سالگرد شهادت استاد مطهری، دو قشر كارگر و معلم را وسیع‌ترین اقشار جامعه خواند و تصریح كرد: این دو قشر از اقشار زحمتكش، كم‌توقع و حامی نظام بوده و هستند و اگر بتوانیم آنان را راضی نگه داریم، بخش بزرگی از جامعه را با نظام همراه كرده‌ایم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جلب رضایت معلمان و كارگران را سخت ندانست و گفت:

” اگر كارگران و معلمان را راضی نگه داریم، بخش بزرگی از جامعه را با نظام همراه كرده‌ایم. “

تاریخ معاصر كشور تأثیر بی‌بدیلی بر تحولات كشور داشته‌اند، اما هیچ‌گاه زیاده‌خواه نبوده و روحیه استكباری نداشته‌اند.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عمق نجابت كارگران را تحمل مشكلات در عین محق بودن خواند و با بیان معضلات اصناف گوناگون كشور، به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری اشاره كرد و گفت: اگر آنچه ایشان به درستی و كارشناسانه به عنوان حمایت از تولید، كار و سرمایه ایرانی اعلام كردند، توسط قوای سه‌گانه به صورت جدّی دنبال شود بخش اعظم مشكلات كشور برطرف خواهد شد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین داروی آلام امروز كشورمان را تولید خواند و با اشاره به دو محور اساسی «كار و سرمایه ایرانی» تأكید كرد: آنچه پس از جنگ اتفاق افتاد، محور قرار گرفتن تولید با آماده‌سازی زیربناها و جلب سرمایه‌های داخلی و خارجی به همراه گسترش روابط با سایر كشورها بود كه از نتایج آن نیز افزایش چشمگیر تولید، رونق اقتصاد و رسیدن به خوداتكایی در بسیاری از بخش‌های كشاورزی و صنعتی بود.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیاده‌سازی محورهای سه‌گانه شعار امسال را سخت ندانست و با اشاره به وجود تجربه‌های مفید سه دهه گذشته و داشتن مدیران، متخصصان و نیروی انسانی مستعد گفت:

” اصلاح روابط با سایر كشورها باعث جلب سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خارجی و رونق تولید داخل می‌شود. “

سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خارجی و نیز ایرانیان خارج از كشور خواهد شد و این خود تولید داخلی را بیش از پیش رونق خواهد بخشید.

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام، دستگاه اجرایی را خط مقدم تحقق و عملی ساختن شعار امسال خواند و با تأكید بر لزوم همكاری همه قوا در شروع هر چه سریع‌تر مقدمات اصلاح اقتصاد و رونق تولید گفت: دادن مقرری به افراد و خانواده‌ها راهگشای معضلات اقتصاد و تولید كشور نیست و حتی خود بعد از مدتی به معضل بزرگ اقتصاد كه گسترش بیكاری و بی‌عاری خواهد بود، مبدل خواهد شد.

در ابتدای این دیدار آقایان محجوب و صادقی از مسئولان خانه كارگر، با تشریح وضعیت واحدهای تولیدی و نیروی كار كشور، وضع نامساعد معیشت كارگران و تورم را مهمترین مشكل این قشر دانستند و با بیان تأثیرات اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، اخراج كارگران و ركود و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی را از نتایج مستقیم این عملكرد عنوان كرده و گفتند: اكنون بسیاری از واحدهای تولیدی و به‌تبع آن كارگران در اثر افزایش قیمت حامل‌های انرژی و قیمت بالای محصولات تولیدی دچار بیكاری و تعویق حقوق خود شده‌اند.

وضع نابسامان و مدیریت ناپایدار صندوق تأمین اجتماعی و نیز تغییر یك‌طرفه و بدون مشورت قانون كار دو معضل دیگری بود كه در این دیدار توسط آقایان محجوب و صادقی به آنها پرداخته شد./آفتاب