دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

با این 7 روش بهتر عکاسی کنید


برخی از مردم ذاتا عکاس به دنیا می آیند، اما اکثر ما به کمی تمرین نیاز داریم. اتخاذ این روال ها می تواند به ما کمک کند. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تا به بررسی برخی از این روتین ها و تاثیرشان بر عکاسی بپردازیم.

وب سایت لنزک: برخی از مردم ذاتا عکاس به دنیا می آیند، اما اکثر ما به کمی تمرین نیاز داریم. اتخاذ این روال ها می تواند به ما کمک کند.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد


1 - از مد نوردهی دستی استفاده کنید

شاید این بیان واضحات باشد، اما وقتی شما از مد نوردهی دستی (M) استفاده می کنید، کنترل دیافراگم و سرعت شاتر را در دست دارید. این بدان معنی است که به منظور گرفتن تصاویر موفق، شما باید در نظر بگیرید که حرکت تار می خواهید یا ثابت (فریز) شده و برای هر عکس چقدر عمق میدان می خواهید.

و اگر به جای استفاده از گزینه ایزوی خودکار (Auto ISO) تنظیمات حساسیت خاصی را تنظیم کنید، مقدار نویزی که وجود خواهد داشت را نیز تعیین می کنید.

بسیاری از عکاسان با تجربه، اصول نوردهی دستی را می دانند، اما برای راحتی از مدهای نیمه خودکار اولویت شاتر و اولویت دیافراگم استفاده می کنند.

استفاده از مد نوردهی دستی باعث می شود که شما در مورد نوردهی و این که می خواهید تصاویرتان چطور به نظر برسند، با دقت بیشتری فکر کنید – و این می تواند چیز خوبی باشد.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد2- هیستوگرام را چک کنید

چک کردن نمایش هیستوگرام دوربین شما برای هر عکس راه بسیار خوبی برای رسیدن به یک درک بهتر از روشنایی و نوردهی است. این نمودار ساده تعداد پیکسل ها را با مقادیر روشنایی از صفر (سیاه) تا ۲۵۵ (سفید).

اگر یک قله بسیار بزرگ در انتهای سمت راست مقیاس وجود داشته باشد، نواحی روشن بزرگی وجود دارند و برخی از پیکسل ها به احتمال زیاد می سوزند (نوردهی بیش از حد – سفیدی های بدون جزئیات).

در عین حال یک قله بزرگ در انتهای سمت چپ نشان دهنده نواحی تاریک بزرگ است با یک احتمال قوی که برخی از سایه ها بدون جزئیات ثبت شده باشند (نوردهی ناکافی).

اگر شما هیستوگرام هر عکسی که می گیرید را چک کنید، تصور خوبی از چگونگی بازگردانی نواحی روشن و تاریک یک صحنه به یک تصویر و نیز چگونگی تغییر اثرات نوردهی بر هیستوگرام/ تصویر به دست خواهید آورد.

به مرور زمان شما یاد خواهید گرفت که چگونه آنچه می بینید را به تنظیمات نوردهی بازگردانی کنید به طوری که بتوانید همان دفعه اول عکس هایی که می خواهید را بگیرید. مطلب زیر در بیشتر بخوانید، کار کردن با هیستوگرام را به شما آموزش می دهد.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد3- از نورسنج نقطه ای دوربین خود استفاده کنید

مانند استفاده از نمایش هیستوگرام، استفاده از نورسنج نقطه ای (spot-meter) دوربین شما نیز به درک شما از ایجاد نوردهی کمک خواهد کرد.

سیستم های نورسنجی ماتریسی (با نام های matrix ، evaluative، multi-segment) برای ارائه تنظیمات نوردهی و با ارزیابی کل تصویر طراحی شده اند، اما گزینه نورسنج نقطه ای از یک مکان بسیار دقیق اندازه گیری می کند.

این گزینه طوری طراحی شده که ناحیه هدف را تن میانه در نظر می گیرد و بنا بر آن تنظیمات نوردهی را پیشنهاد می دهد. این به این معنی است که شما باید بسیار مراقب باشید که نقطه نورسنجی را کجا قرار می دهید، اگر این نقطه بر روی یک هایلایت (قسمت روشن) یا سایه تاریک باشد، عکس بطور نادرست بیش از حد یا ناکافی نوردهی می شود.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد4 -یک تراز سفیدی سفارشی تنظیم کنید

بسیاری از عکاسان برای به دست آوردن رنگ های درست بر سیستم تراز سفیدی خودکار دوربین خود متکی هستند و در بسیاری از شرایط نوری طبیعی این کار بسیار امن است.

عده ای هم ممکن است از برخی مقادیر از پیش تنظیم شده (preset ها) برای کنار آمدن با برخی از شرایط نوری خاص استفاده کنند، و عده کمی هم بر این اساس که تصاویر raw می گیرند و می توانند تراز سفیدی را با یک کلیک ماوس در پس پردازش اصلاح کنند، متکی هستند.

با این حال، اگر شما به طور منظم از گزینه تراز سفیدی سفارشی (custom) یا دستی (manual) دوربین خود استفاده کنید، درک بیشتری از رنگ و تراز سفیدی به دست خواهید آورد.

همچنین شما تصویر نهایی را مستقیما بعد از این که گرفته شد می بینید، به جای این که بعدا آن را بر روی مانیتور کامپیوتر خود مشاهده کنید، بنابراین از اینکه عکسی که می خواستید را گرفته اید یا نه تصور بسیار بهتری خواهید داشت.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد5- تنها با استفاده از یک فاصله کانونی عکس بگیرید

لنزهای زوم زندگی را بسیار آسان تر می کنند، چون به جای نیاز به حمل یک کیف پر از لنز شما می توانید تنها با دو یا سه لنز بیرون بروید، بسته به کاری که انجام می دهید.

با این حال، جنبه منفی لنزهای زوم این است که شما را تنبل می کنند. ما معمولا به جای راه رفتن به سمت یک سوژه، بر روی آن زوم می کنیم. حرکت به سمت یک سوژه و در اطراف آن ما را قادر می سازد تا زوایا و پرسپکتیو های جدیدی را کشف کنیم و اغلب می تواند به تصاویر بهتر و جالب تری منجر شود.

یک راه مجبور کردن خودتان به عادت کاوش بیشتر سوژه ها، این است که خودتان را تنها به یک فاصله کانونی محدود کنید. اگر شما مجموعه ای از لنزهای پرایم (ثابت) دارید، عالی است، یکی را انتخاب کرده و روز/ هفته خود را تنها صرف عکاسی با آن کنید. اگر شما لنزهای زوم دارید، یکی از آنها را بردارید، یک فاصله کانونی در محدوده آن انتخاب کرده و از همه چیز در آن فاصله کانونی عکس بگیرید. این کار را می توانید در قالب یک پروژه عکاسی «یک هفته، x میلیمتر» انجام دهید.

علاوه بر پیدا کردن زوایای جدید، شما درک عمیق تری از کنترل عمق میدان در فاصله کانونی به دست خواهید آورد – وقتی فاصله کانونی افزایش می یابد، عمق میدان کمتری در هر دیافراگم معین وجود دارد.

این کار تصمیم گیری در مورد این که در آینده از چه فاصله کانونی و دیافراگمی باید استفاده کنید را برای شما آسان تر می کند و عکس های خلاقانه تری خواهید گرفت.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد6- هر روز یک عکس به اشتراک بگذارید

نشان دادن عکس هایتان به افراد دیگر (و نگاه کردن به تصاویر آنها) یک راه عالی برای بررسی و سنجش قدرت تصاویر شما و به دست آوردن بازخوردهای سازنده است.

وب سایت ها، برنامه ها و سازمان های زیادی وجود دارند که می توانند در انجام این کار به شما کمک کنند: اینستاگرام، فیسبوک، فلیکر، توییتر و فتوکرود (Photocrowd) چند مورد از آنها هستند.

با این حال، به جای بمباران کردن مردم با تعداد زیادی عکس، چرا هر روز فقط یک عکس به اشتراک نگذارید و آن را به بهترین عکسی که می توانید تبدیل نکنید؟

انجام چالش گرفتن حداقل یک عکس در هر روز به این معنی خواهد بود که شما دائما به دنبال تصاویر بوده و فرصت های عکاسی جدیدی برایتان ایجاد خواهد شد.

و اجبار برای به اشتراک گذاشتن یکی از آن تصاویر در هر روز به شما عزم و اراده بیشتری برای تبدیل کردن آن به یک عکس عالی خواهد داد.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد7- به عکس های خود امتیاز دهید

عادت کنید که بعد از گرفتن هر عکس به تصاویر خود از ۰ تا ۵ امتیاز دهید – که در آن صفر بدترین عکس (و بدون ستاره) و پنج ستاره بهترین عکس شماست.

تلاش برای جدا کردن گندم از کاه، علاوه بر این که باعث می شود شما بر روی تصاویر خود تمرکز کنید، نسبت به اشتباهاتی که مرتکب می شوید و روند عکاسی خود یک بینش به دست خواهید آورد.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که از روی عادت یک عکس واید گرفته اید، که خوب اما به هم ریخته است، برای گرفتن تصویری که کمتر به هم ریخته باشد به یک نقطه دید جدید جا به جا شوید و سپس برای عکاسی از یک زاویه پویاتر کمی نزدیک تر شوید، آن وقت است که شما در راه رسیدن به تصاویر بهتر از قبل هستید.

امتیاز دادن به عکس هایتان همچنین به شما کمک خواهد کرد تا عکسی را که می خواهید به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید.

۷ روتین که شما را عکاس بهتری خواهند کرد


ویدیو مرتبط :
5 توصیه برای عکاسی بهتر از خودرو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

با موبایل در نوروز بهتر عکاسی کنید


این روزها بوی بهار در همه جا به مشام می رسد. خیابان ها حال و هوای عید نوروز پیدا کرده و شاخه های درختان نیز سر از خواب زمستانی برداشته و شکوفه های زیبا همه جا سبز شده اند.

وب‌سایت چیدانه: این روزها بوی بهار در همه جا به مشام می رسد. خیابان ها حال و هوای عید نوروز پیدا کرده و شاخه های درختان نیز سر از خواب زمستانی برداشته و شکوفه های زیبا همه جا سبز شده اند. آسمان شهر نیز کمتر چهره در هم کشیده و آبی نیلگون آن از همه جای شهر به راحتی قابل دیدن است.

اگر کمی ذوق و هنر در وجودتان داشته باشید با دیدن این صحنه ها بدون شک دوست دارید که از این تصاویر زیبا، عکاسی کنید. تهیه دوربین های حرفه ای هزینه های گزافی دارد؛ حمل و نقل آنها دشوار و پر دردسر است و کار با آنها نیاز به تخصص بالاتری دارد.

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

شاید باورتان نشود که بسیاری از شما یک دوربین نیمه حرفه ای را هر روز به راحتی با خود حمل می کنید. تلفن های هوشمند امروزی، دوربین هایی با مشخصات و اعداد و ارقام غول آسا دارند. ممکن است هرگز با تلفن همراه تان عکس های خوب و حرفه ای نگرفته باشید. مهم نیست؛ از این پس با چیدانه همراه باشید تا قدم به دنیای شگفت انگیز عکاسی با تلفن همراه بگذارید. ما به شما نکاتی را پیشنهاد می کنیم تا بتوانید عکس های زیبا و خیره کننده ای از منظره های بهاری اطراف تان تهیه کنید.لنز تان را تمیز کنید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

معمولا تلفن همراه تان را در جیب یا کیف تان نگه می دارید و وقت هایی که با آن کار می کنید نیز همواره لنز دوربین تلفن تان در معرض تماس با دستان شماست. به همین دلیل در بسیاری از موارد تار بودن عکس هایتان به دلیل کثیفی های روی لنز است. قبل از باز کردن برنامه دوربین، روی لنز تان را با یک دستمال جیبی کوچک، از همان هایی که برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده می شود، کاملا تمیز کنید. کثیفی های روی لنز تا حد بسیاری از شفافیت و کیفیت نور در عکسهایتان کم می کند.خوب ببینید و خوب فکوس کنید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

فکوس، همان قسمتی از کادر عکس است که بیشتر میزان وضوح عکس را دارد. شاید بسیاری از موارد فقط به فکر انتخاب کادر و جا دادن آدم های بیشتر در آن باشید. برنامه های عکاسی تلفن های هوشمند می توانند چهره ها را تشخیص دهند و به طور خودکار روی آن ها فکوس کنند، اما گاهی لازم است که خلاقانه عمل کنید و شاید روی یک گل فکوس کنید تا چهره سوژه تان محو شود. به راحتی با لمس نقطه مورد نظرتان روی کادر مورد نظر، دوربین تلفن تان روی آن نقطه فکوس می کند و حتی شدت نوردهی را بر اساس آن نقطه تنظیم می کند.همه چیز با نور دیده می شود!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

ممکن است نور زرد ملایمی روی دیوار توجه شما را جلب کند و با بارها امتحان نتوانید عکسی نزدیک به آنچه می بینید تهیه کنید. دوربین تلفن هوشمند شما، بسیار هوشمند است اما نیاز به کمک شما دارد تا آنچه را می خواهید به او بگویید. وقتی یک کادر با کنتراست بالا را روبروی آن قرار می دهید، سعی می کند میزان نوردهی ای متناسب با کل کادر به شما نشان دهد، اما کافیست یک نقطه نورانی روی دیوار را با نوک انگشتانتان لمس کنید. این بار وضوح اهمیت ندارد. بلکه نورها اهمیت دارند. یک عکس خوب را می توانید به راحتی از این صحنه ثبت نمایید.از هر دو دست خود کمک بگیرید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

عادت به استفاده از تلفن همراهتان با یک دست سبب شده که از دوربین آن هم با یک دست استفاده کنید. این کار اشتباهی است. گاهی همه چیز برای ثبت یک عکس خوب آماده است اما یک لرزش بی موقع (به خصوص وقتی نور محیط کم است) موجب می شود که عکس تان خراب شود. با یک دست دوربین را محکم نگه دارید و با دست دیگرتان به آرامی دکمه شاتر را فشار دهید. حتی گاهی لازم است تلفن تان را در نقطه مناسبی محکم کنید و از تایمر آن برای عکاسی استفاده کنید.زوم نکنید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

خیلی از مواقع با دیدن قابلیت زوم در دوربین، شگفت زده می شوید. این بزرگترین اشتباه شماست و نتیجه آن را زمانی می بینید که عکس هایتان در شبکه های اجتماعی کمتر لایک میخورند. به هیچ وجه زوم نکنید. تا می توانید به سوژه تان نزدیک شوید تا کادر مناسب را پیدا کنید، اما زوم نکنید. زوم دوربین از میزان کیفیت تصویر به شدت کم می کند و نتیجه تلاش شما را خراب می کند. بریدن تصویر پس از ثبت آن، کار درست تری است تا اینکه پیش از ثبت آن زوم کنید. البته برش (کراپ) هم محدودیت دارد، زیاد به آن اکتفا نکنید، قدری قدم بردارید و به سوژه تان نزدیک تر شوید.نقاط طلایی را دریابید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

در برنامه عکاسی تلفن ها، گزینه ای به نام GRID وجود دارد که خطوط عمودی و افقی ای را در تصویر نشان می دهند. نقاط تقاطع این خطوط، نقاط طلایی کادر هستند. در مطالب بعدی بیشتر از آن ها صحبت می کنیم اما این نکته را یاد داشته باشید که بهترین جا برای قرار دادن سوژه اصلی در کادر همان نقاط طلایی هستند. پس کمی خلاقانه تر عمل کنید و قدری از قرار دادن سوژه در وسط کادر، اجتناب کنید.بالا تر یا پایین تر بیایید!

عکاسی با موبایل برای ثبت لحظه های خاطره انگیز نوروز

وقتی همه اطرافیان تان دوربین هایشان را در آورده اند، ممکن است زاویه دید روبروی شما از یک سوژه به نظر جذاب بیاید، اما گاهی اگر قدری از زاویه بالاتر یا پایین تر نگاه کنید، یک عکس منحصر به فرد تری از اطرافیان تان می توانید تهیه کنید. حتی گاهی لازم است روی زمین بنشینید و از زاویه متفاوت تری عکس بگیرید. هرچه این زاویه خاص تر باشد، عکس خاص تری بر می دارید.