دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

بالا رفتن از ساختمان به وسیله دستکشبالا رفتن با دستکش

وسیله ای که او برای بالارفتن از این دیوار استفاده کرده، «دستکش های خلاء» نام دارد.

این وسیله دست ساز، از دو صفحه و یک جارو برقی ساخته شده است که جنس صفحه ها از پلی وود است و جاروبرقی هم یک جاروبرقی معمولی است.

گرچه در مورد جزئیات این گجت اطلاعات زیادی در دست نیست اما این چیزی از جالب بودن کار آقای استانسفیلد کم نمی کند هر چه باشد یک مرد با گجت ساخت خودش از یک ساختمان بالا رفته است.

البته این اولین ابتکار آقای استانسفیلد نیست بلکه وی اختراعات دیگری نیز دارد و شما به راحتی و با یک جستجوی ساده می توانید ابتکار های دیگر او را ببینید. مسلما او برای رسیدن به این سطح از خلاقیت سختی های فراوانی را تحمل کرده است اما تلاش و زحمت خالی نیز راه به جایی نمی برد و علاوه بر این، به امکانات هم نياز است.


ویدیو مرتبط :
وسیله ای جدید برای راه رفتن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

دستکش مرد عنکبوتی برای بالا رفتن از دیوار شیشه‌ایاخبار علمی - دستکش مرد عنکبوتی برای بالا رفتن از دیوار شیشه‌ای

محققان آمریکایی با الهام از توانایی مارمولک در چسبیدن به سطوح مختلف، سیستم چسبناک جدیدی طراحی کرده‌اند که امکان چسبیدن و حرکت بر روی شیشه را فراهم می‌کند.

محققان آمریکایی با الهام از توانایی مارمولک در چسبیدن به سطوح مختلف، سیستم چسبناک جدیدی طراحی کرده‌اند که امکان چسبیدن و حرکت بر روی شیشه را فراهم می‌کند.

 

کف دست و پای مارمولک از ویژگی چسبندگی خاصی برخوردار است که راه رفتن بر روی سطوح مختلف را امکانپذیر می‌کند.

هر انگشت مارمولک حاوی یک ساختار میکروسکوپی بطول 100 میکرون و شعاع دو میکرون است؛ موهای نازک در کف دست، نیروی الکترواستاتیکی موسوم به «نیروی واندروالسی» را ایجاد می‌کند که باعث بهم چسبیدن مولکول‌های همجوار می‌شود.

 

هزاران موی کوچک که سطح انگشتان را پوشش داده‌اند، امکان چسبیدن مارمولک به هر سطحی را فراهم می‌کنند.
محققان دانشگاه استنفورد از همین شیوه الگوبرداری کرده و سیستم چسبناکی به نام microwedges طراحی کردند که می‌تواند نیروی واندروالسی ایجاد کرده و یک چسب خشک تولید کند.

 

عملکرد سیستم چسبناک microwedges مورد آزمایش قرار گرفت؛ یک داوطلب به وزن 70 کیلوگرم این دستکش چسبناک را به دست و پای خود چسبانده و موفق به بالا رفتن از یک دیوار شیشه‌ای به ارتفاع 3.6 متر شد.

به گفته محققان، یکی از کاربردهای بالقوه این فناوری کمک به فضانوردان برای حرکت در شرایط بی‌وزنی در فضا است.

این طرح با همکاری آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) انجام شد؛ دارپا در حال کار بر روی برنامه‌ای موسوم به Z-man است که شامل ابزار کمکی برای بالا رفتن از موانع برای سربازان است.

نتایج این دستاورد در مجله Royal Society Interface منتشر شد.
 

اخبار , اخبار علمی, دستکش مرد عنکبوتی

سیستم چسبناکی microwedges

اخبار علمی - ایسنا