دانش و فناوری


2 دقیقه پیش

گرفتن ویزای انگلیس در ایران

از زمانی که اخذ وقت سفارت انگلیس در تهران ممکن شد، بسیاری از مشکلات متقاضیان این ویزا نیز به فراموشی سپرده شد. اگر چه هنوز هم بعضی از متقاضیان این ویزا، به جهت تسریع مراحل ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...

ایستادن موجب افزایش طول عمر می‌شودایستادن موجب افزایش طول عمر می‌شود

یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد آنهایی که طی روز یک جا می نشینند، نسبت به آدم هایی که راه می روند و می ایستند دو سال کمتر عمر می کنند.

ایستادن موجب افزایش طول عمر می‌شود

یک تحقیق تازه نشان می دهد که اکثر ما بیش از دوازده ساعت در روز می نشینیم و به صفحه رایانه یا تلویزیون خیره می شویم. اگر به این مدت، هفت ساعت را هم که صرف خواب می کنیم اضافه کنیم ما هر روز نوزده ساعت را در حالت نشسته یا بی تحرک به سر می بریم.

محققان می گویند: ما در محل کار می نشینیم، در ماشین، در خانه و خیلی وقتها تحرک مان به جابجا کردن صندلی های اطرافمان خلاصه می شود.

حتی اگر به طور مداوم ورزش کنید شاید کافی نباشد. شواهد تازه نشان می دهد که ورزش هم نمی تواند آسیبی که ساعت ها نشستن به بدن وارد کرده را کاملا از بین ببرد. فناوری ما را به بی تحرک ترین انسان های تاریخ بدل کرده است.

تیمی از محققان انگلیسی یک تحقیق غیر معمول را انجام داده اند و در آن تاثیر ایستادن را نسبت به نشستن بر روی گروهی کوچک از آدم ها مورد مطالعه قرار داده اند.

تیم دکتر جان باکلی و محققان دانشگاه چستر در انگلیس از ده نفر که در یک بنگاه معاملات ملکی کار می کردند خواستند برای انجام بعضی کارهایشان، سه ساعت در روز بایستند.

از همه داوطلبان خواسته شد که دستگاهی به خود وصل کنند که میزان تحرک را اندازه گیری می کند. آنها همچنین دستگاه هایی برای سنجش ضربان قلب و فشار خون در طول شب و روز به خود وصل کردند.

کسانی که داوطلب این آزمایش شدند در ابتدا واکنش های متفاوتی داشتند. مطمئن نبودند بتوانند سه ساعت ایستادن در طول روز را تحمل کنند. نگران کمر درد بودند. فکر می کردند که ممکن است کفش پایشان را اذیت کند یا خسته شوند. ولی به هر حال تا آخر در این تحقیق ماندند.

محققان در علت مضر بودن نشستن می گویند مهمترین دلیل این است که نشستن طولانی شیوه برخورد بدن و سیستم گوارش ما با قندها را تغییر می دهد. وقتی غذا می خوریم بدن ما ذرات غذا را به گلوکز تبدیل می کند و گلوکز به خون و دیگر سلول ها منتقل می شوند. گلوکز سوختی حیاتی برای بدن ماست، ولی میزان بالای گلوکز خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. غده پانکراس با ترشح هورمون انسولین کمک می کند تا اندازه گلوکز خون را در میزان طبیعی نگه دارد. ولی اینکه بدن چقدر به شکل موثر این کار را انجام دهد بستگی به میزان حرکت و فعالیت فیزیکی ما دارد.

تحقیقاتی که نشان می دهد ایستادن برای سلامتی بهتر از نشستن است به دهه ۱۹۵۰ میلادی برمی گردد زمانی که یک تحقیق مشابه روی راننده های اتوبوس انجام شد. این تحقیق که در نشریه لانست چاپ شده بود نشان می داد که مسئولان جمع آوری بلیط اتوبوس ها که ایستاده کار می کردند نسبت به رانندگان اتوبوس که نشسته رانندگی می کردند، پنجاه درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی بودند.

از آن زمان تا کنون نشستن طولانی با مشکل کنترل گلوکز خون مرتبط دانسته می شود. همچنین نشستن با کاهش فعالیت آنزیم لیپوپروتلین که چربی های خون را می شکند و تبدیل به سوخت برای ماهیچه های بدن می کند ارتباط  دارد. کم شدن فعالیت آنزیم لیپوپروتلین باعث افزایش میزان تری گلیسیرید و چربی خون می شود و همچنین خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

محققان دانشگاه چستر اطلاعاتشان را در روزهایی که داوطلبان ایستاده بودند با روزهایی که آنها همه وقت نشسته بودند مقایسه کردند. وقتی که به نتایج دقت کردند تفاوت ها واقعا چشمگیر بود. همانطور که این محققان پیش بینی کرده بودند، میزان گلوکز خون بعد از خوردن یک غذا در روزهایی که این افراد سه ساعت ایستاده بودند خیلی زودتر به حالت طبیعی برگشته بود. همچنین دستگاه سنجش ضربان قلب نشان می داد که آنها نسبت به حالت نشسته کالری بیشتری مصرف می کنند.

دکتر جان باکلی می گوید که میزان ضربان قلب ده بار در دقیقه بیشتر بوده است و این یعنی بدن هفت دهم کالری در دقیقه بیشتر سوزانده است.

باکلی افزود: ممکن است این به نظر زیاد نیاید. اما معنایش سوزاندن پنجاه کالری بیشتر در روز است و اگر سه ساعت در روز و پنج روز در هفته بایستید هفتصد و پنجاه کالری بیشتر از مواقع نشسته سوزانده اید. در طول یکسال شما سی هزار کالری بیشتر سوزانده اید و این به معنای سوزاندن بیش از سه کیلو و ششصد گرم چربی در سال است.

تحقیق دانشگاه چستر می گوید روزی سه ساعت ایستادن در یکسال مثل شرکت در ده ماراتن است.

تحقیقات نشان می دهد با آنکه بیرون رفتن و ورزش کردن به طور قطع فایده های زیادی به بدن ما می رساند، بدن ما همچنان به طور مداوم و غیر محسوس نیاز به تحرک ماهیچه هایش دارد. ماهیچه هایی که در زمان ایستادن تقویت می شوند. همین حرکت های ساده کمک می کند ما کنترل قند خون خود را به دست بگیریم.

همه ما نمی توانیم در حالیکه ایستاده ایم کار کنیم. ولی دانشمندان معتقدند حتی کارهای ساده ای مثل صحبت با تلفن در حالت ایستاده، یا رفتن پیش همکاری برای صحبت به جای نشستن و فرستادن یک ایمیل و ساده تر از همه اینها بالا رفتن از پله می تواند کمک کننده باشد.
منبع:خبرگزاری مهر

 


ویدیو مرتبط :
افزایش طول عمر...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

معاون وزیر جهاد کشاورزی: مدیریت صحیح منابع آبی موجب افزایش سطح زیرکشت خواهد شد 

 

مدیریت صحیح منابع آبی موجب افزایش سطح زیرکشت خواهد شد

 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان سیستان و بلوچستان با مساحت18 میلیون و 700 هکتار پهناورترین استان کشور است و از تنوع آب و هوا برخوردار است که با مدیریت درست منابع آبی می‌توان کمبود آب را جبران و سطح زیر کشت را افزایش داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی نیکبخت در نشست تودیع و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان افزود: نرخ رشد و توسعه در استان بد نیست اما از آنجایی که محرومیت در استان فراوان است سرمایه‌گذاری بیشتری را می‌طلبد تا عقب‌ماندگی که موجب رنج مردم استان است، برطرف شود.

 

وی ادامه داد: استان در مسیر توسعه قرار گرفته است و همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف موجب خواهد شد تا در این امر تسهیل شود.

 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از 150 میلیون دلار انواع بذر برای بخش کشاورزی کشور وارد می‌شود که اگر بتوانیم در این بخش خودکفا شویم خارچشم دشمنان خواهیم شد.

 

وی ادامه داد: انجام خدمات زیربنایی، فعالیت از پایه، آموزش و ترویج و صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی می‌تواند بخشی از معضل بیکاری را حل کند.

 

نیکبخت بیان کرد: ترویج آموزش تحقیقات و تکمیل زنجیره‌ای بخش کشاورزی موجب درآمد‌زایی و افزایش محصولات خواهد شد.

 

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: معاونت امور بین‌المللی وزارت جهاد کشاورزی با امور برنامه‌ریزی و اقتصادی ادغام شد و امید داریم بتوانیم سرمایه‌گذارانی را برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی جذب کنیم.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: استان ظرفیت بالایی برای افزایش محصولات کشاورزی دارد که امیدواریم با همکاری و صداقت، در جهت استفاده از ظرفیت‌های بالقوه استان استفاده شود.

 

محمد کیخا ادامه داد: با توجه به اقلیم و تنوع محصولاتی که استان دارد می‌توان با همکاری و تعامل‌های درون سازمانی و برون سازمانی و مرکز بتوانیم خدمات ارزشمندی را به مردم استان ارائه کنیم.

 

وی گفت: در جهت تامین آب و استفاده بهینه از آب، و روش آبیاری‌های نوین تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا استفاده از این نعمت خدادادی انجام شود.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: برای تقویت و ترویج روحیه جهادی در بین کارکنان جهاد کشاورزی تشویق جهادگران این عرصه را مدنظر خواهد داشت./ایسنا